Autor Wątek: Zapomniane tytuły / Identyfikacja na podstawie fabuły  (Przeczytany 20745 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antase

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...WAŻNE
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 07, 2010, 09:43:17 am »
Witam


Na początek jako że jestem nowy, chciał bym się ze wszystkimi przywitać. A więc, witam wszystkich  :biggrin:


A teraz do rzeczy. Otóż od jakiegoś już czasu staram się odnaleźć pewną książkę, którą miałem przyjemność czytać wiele lat temu. Niestety nie pamiętam ani autora, ani tytułu, ani wydawnictwa, praktycznie moja wiedza na jej temat po tych wszystkich latach jest dość szczątkowa, stąd pewnie moje trudności z jej znalezieniem :sad: 


W wyniku tych poszukiwań natrafiłem na te forum i szczerze mówiąc jesteście moją ostatnią deską ratunku, jeżeli Wy mi nie pomożecie to chyba nie będzie mi już dane jej odnalezienie i w efekcie ponowne przeczytanie. A bardzo mi na tym zależy, bo z tego co pamiętam książka bardzo mi się podobała.


A więc może przedstawię kilka faktów odnośnie samej książki, które udało mi się zapamiętać. Być może ktoś z Was ją czytał, albo słyszał o niej i może mi pomóc z jej odnalezieniem.
No więc książka opowiada historię polnej myszy, która w wyniku zawirowań losu trafia do pewnego domu. Tam napotyka inne myszy zamieszkujące ten dom. Myszy te są pogrupowane w swojego rodzaju gangi i o ile dobrze pamiętam, prowadzą ze sobą wojny. Gangi te mają swoje terytoria i tak są myszy które mieszkają w "bibliotece" i żywią się książkami. Są myszy z piwnicy, które cały czas są na rauszu, są też takie które zamieszkują strych, istnieje też chyba gang myszy okupujących kuchnie. Tych gangów chyba jest więcej, ale moja pamięć mnie w tym momencie zawodzi. Jest też jedna hodowlana biała mysz, która mieszka w klatce i jest kanibalem. Jej właściciel bowiem karmi ją podrobami dzikich myszy  :biggrin:  Jeżeli chodzi o fabułę to wszystko rozbija się chyba o to, że ta dzika polna mysz będzie miała za zadanie zjednoczenie tych wszystkich walczących ze sobą klanów. Koniec książki jest taki że dom chyba staje w płomieniach a ona wyprowadza te myszy na zewnątrz i zostaje ich królem.


Książka, z tego co pamiętam ma około 300 stron, prawdopodobnie została wydana przez wydawnictwo Prószyński i Ska., choć nie udało mi się jej tam odnaleźć :sad:  Na pewno natomiast była swego czasu, tzn. około roku 1998, 1999 w sprzedaży w księgarni wysyłkowej Świat Książki, zresztą tam została zakupiona. Może komuś pomorze jeszcze informacja, że w tym czasie księgarnia ta prowadziła sprzedaż pierwszych książek T. Pratchetta z cyklu Świat Dysku, tzn pojawiały się takie tytuły jak Kolor Magii; Blask Fantastyczny, Trzy Wiedźmy. Jeszcze z takich informacji to na początkowych stronach tej poszukiwanej przeze mnie książki była mapka tego domu z wydzielonymi terytoriami zajmowanymi przez poszczególne klany.


Bardzo bym prosił jeżeli komuś się coś przypomni o wszelkie informacje mogące mnie naprowadzić na ten tytuł.


P.S Nie jestem pewien ale informacje o tej książce mogły się pojawić w którymś z ówczesnych numerów Fantasy & Science Fiction, lub Nowej Fantastyki.





Offline Antase

Odp: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...WAŻNE
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 07, 2010, 03:48:11 pm »
[size=78%]Pytanie już nieaktualne  :biggrin:  Dzisiaj, trochę przypadkiem natrafiłem na tą książkę, po prawie tygodniowym szukaniu  :biggrin: [/size]


[size=78%]Chodziło mi o "Dom obiecany" Garrego Kilworth'a. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i Ska. [/size]
[size=78%][/size]
[size=78%][/size]
[size=78%]Mimo wszystko, dzięki [/size] :wink:

Offline miki_sf

Odp: Zapomniane tytuły / Identyfikacja na podstawie fabuły
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 23, 2011, 11:36:08 pm »
Witam, poszukuję pewnego opowiadania SF i będę wdzięczny za pomoc w jego znalezieniu.

Czytane było ono około 20 lat temu, w jakimś zbiorze, niestety nic dokładniej nie pamiętam.

Fabuła opiera się na odkryciu planety w całości zamieszkanej przez wysoko rozwiniętą cywilizację inteligentnych roślin, żywiących się białkiem. Roślin jest bardzo dużo, a białka niewiele, więc spotkanie z ludźmi otwiera drogę do pozyskania nowego źródła przysmaków.

Jeszcze jedna scena, którą pamiętam. Na planecie roślin dochodzi do zamieszek i manifestacji, na co rządzące rośliny dają tłumowi rozcieńczoną zupę z ludzi, co dla 'plebsu' stanowi wielki przysmak i pozwala na załagodzenie sytuacji.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki.

Offline Janell

Odp: Zapomniane tytuły / Identyfikacja na podstawie fabuły
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 06, 2011, 12:44:25 pm »
Witam, poszukuję książki, będę wdzięczna za każdą pomoc.

Fabuła była dość prosta. Wszyscy na świecie są równi, ubierają się tak samo, chodzą o tej samej porze spać itp. Każdy ma swój zawód, który po narodzeniu wybiera mu rada. Mały chłopiec ma zostać zbieraczem snów (czy coś podobnego), dzięki czemu będzie posiadał wiedzę co zrobić, aby świat mógł wyglądać inaczej.
Książka była cienka, niestety nie pamiętam kiedy wydana, ja czytałam ją kilka lat temu.

Pozdrawiam:
Janell

Offline Zarrock666

Poszukiwana książka
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 13, 2011, 08:45:19 am »
Witam przed laty czytałem pewną książkę ale teraz niestety nie mogę przypomnieć sobie jej tytułu jeżeli ktoś z Was czytał ją proszę pisać.
Oto co z niej pamiętam :
Początek opisuje Atlantydę w której dochodzi do katastrofy spowodowanej użyciem magicznej mocy. Z życiem uchodzi jedynie 2 magów. Potem następuje przeniesienie akcji o kilkaset lat, bohaterem jest młody chłopak mieszkający w małej wiosce(rybackiej?)
Niestety książkę już mgliście pamiętam
Proszę o pomoc

Offline Hekke

szukam pewnej ksiazki...
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 10, 2011, 05:04:50 pm »
2gi raz sie pojawiam na forum, bo juz tylko tu moge szukac pomocy ;)

lata temu czytalem ksiazke, nic wybitnego, przyznaje... ale zawarty w niej pomysl wbil mi sie w pamiec, ostatnio w trakcie dyskusji ze znajomym przypomnial mi sie tamten pomysl, i wlasnie chcialem mu zaproponowac do poczytania...ale nie pamietam co :oops:

pomyslalem wiec ze po krotce opowiem kawalek tamtej historii, moze ktos skojazy  :smile:


z tego co pamietam ksiazka byla czescia serii, w dosc niedalekiej przyszlosci swiat wirtualny stal sie duzo bardziej rzeczywisty, duzo bardziej "dotykalny", ludzie zakladaja pewnego typu helmy, klada sie na specjalnych "lezankach" i doslownie wchodza do internetu, cala seria z tego co pamietam byla o ludziach z pewnego typu policji czy tam nawet bardziej "interpolu" w sieci...

ale ksiazka o ktora mi chodzi zaczynala sie opisem jak to po wielkiej bitwie dowodca wojsk w swoim namiocie przyjmuje sprawozdanie, dzieki doskonalej taktyce obronil doline w ktorej mieszkal przed przewazajacymi silami, pod slupkiem namiotu stal jego miecz Wyjec...
co mnie zaintrygowalo wtedy w tamtej ksiazce to wlasnie wplecenie masy detali swiata, ktory bardzo szybko okazal sie poprostu gra z typu MMORPG...kompletnie mnie to zatkalo  :)

jesli dobrze pamietam reszte historii, to ktos napadal graczy ktorzy z nim zadarli w tamtym swiecie i atakowal ich w "realu"

kompletnie nie pamietam nawet fragmentu tytulu, nie mowiac o autorze...

ktos pomorze sklerotykowi??  ;)

z gory dzieki :)
"RL friends come and go...epics are soulbound..."

Offline Silvaldil

Zagadkowe opowiadania - pomóżcie.
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 31, 2012, 09:17:22 am »
Witam.
Staram się odnaleźć  trzy opowiadania które kiedyś wywarły na mnie wrażenie i do których staram się wrócić. Pamiętam o czym były ale nie mam pojęcia kto napisał i jaki tytuł nosiły. Prawie na pewno czytałem w "Fenixie" lub "Science Fiction"
1) Bohater mieszka na wyspie, jej mieszkańcy sądzą że to jedyny ląd. Kapłani zapowiadają koniec świata. Wszyscy popadają w amok a bohater - murarz buduje drogę w głąb morza  i zostaje wyłowiony przez przepływający statek
2) Na pustyni. Hordy niewolników pilnowanych przez żołnierzy służą władcom. Jeden z niewolników się butuje i ucieka. Zostaje schwytany ale  żołnierze dają mu wybór albo się do nich dołączy (każdy z nich był kiedyś buntownikiem) albo zostaje wygnany. Bohater gardzi  nimi i wybiera wygnanie. Trafia do miejsca w które przemienia go w jednego z władców.
3) Bhater żyje w państwie totalitarnym.Niektórym obywatelom zaczynają wyrastać  skrzydła.Chodzi do lekarzy, przeszkadzają mu one w codziennej trudnej egzystencji. Chce je usunąć ale koniec odlatuje dzięki nim i zmienia swoje życie.
Jak widzicie tendencyje i naiwne nieco ale zawsze mi się podobało a teraz nie wiem jak je odnaleźć.
Pomóżcie proszę!

 

anything