Autor Wątek: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)  (Przeczytany 82317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #255 dnia: Styczeń 21, 2016, 07:45:05 pm »
"Nie przebaczaj II" bardzo chce być wydany:

https://wspieram.to/nieprzebaczaj2

Udało się. 108% normy.
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline wasilmw

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #256 dnia: Luty 05, 2016, 11:14:51 am »
https://wspieram.to/polskiduch

Polski Duch poległ po raz drugi... Ogólnie od połowy tego projektu nie wierzyłem, że się uda, ale nie chcąc "przeszkadzać" postanowiłem wstrzymać się z komentarzem do końca projektu.

Kampania prowadzona (??) bardzo słabo - zero aktualności i interakcji, na koniec jakieś info na gildii się pojawiło z ponowną prośbą o wsparcie projektu, ale niewiele to dało. Dobór nagród za wsparcie na bardzo niskim poziomie zróżnicowania (wszędzie są kubki, koszulki, rysunki autorskie a tu nic oprócz kilku plansz w dość wysokich cenach) - ogólnie projekt podzielił los Likwidatora (który i tak został wydany - Polski Duch raczej nie będzie, a szkoda - może zbyt przypomina Białego Orła, który jakoś sobie radzi na naszym rynku).

Liczę, że jeszcze kiedyś pojawi się możliwość wsparcie papierowego wydania Ducha, ale kampania powinna być dużo lepiej przygotowana i przemyślana.

Tyle ode mnie - specem od prowadzenia kampanii crowdfundingowych nie jestem, ale wsparłem mnóstwo na różnych portalach i może moje uwagi pozwolą na sukces za trzecim podejściem :)

Offline Michaś P.

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #257 dnia: Luty 22, 2016, 09:48:23 am »
Wrzuciłem "Krakersa 45" do Wspieram.To by wypróbować tę formę wspierania finansowego i sprawdzić, czy można pozyskać dodatkowych czytelników i fundusze. "Krakers 45" nie jest zagrożony, ukaże się tak czy siak, ale pieniądze z nadwyżki z tej zbiórki mogą wesprzeć wydanie "Małego Nemo w krainie snów". Więcej informacji w wątku o "Krakersie". Tutaj link, zbierana kwota nie jest wysoka. Można liczyć na różne bonusy, a osoby którym brakuje jakiegoś numeru "Krakersa" z powodu wyczerpania nakładów, mogą zdobyć go w formie PDF.

https://wspieram.to/projekt/6177/krakers-45-kruche-ciasteczko-dla-konesera-komiksow
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Michaś P.

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #258 dnia: Luty 23, 2016, 05:21:03 am »
Byłbym zapomniał, wpłacając symboliczne 10 zł możecie dostać PDF "Krakersa 38" z komiksem "Wielesław" Romana Surżenki W KOLORACH!
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline tokage

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #259 dnia: Luty 23, 2016, 08:57:39 am »
Jak się daje pdfa za 25plnów (a za pięć dyszek - dwa), to się nie sprawdza formy wspierania finansowego, tylko ilość naiwniaków w społeczeństwie. Ja Ci naprawdę dobrze życzę, zapał podziwiam ale imo z progami nagród to kompletnie odleciałeś.

Offline Michaś P.

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #260 dnia: Luty 23, 2016, 09:51:40 am »
Dziękuję za radę, możesz mieć rację. Dlatego zmieniłem system punktowania. 10 zł za każdy numer "Krakersa" w PDF - 20 zł to 2 PDF, 30 zł to 3 PDF itd., aż do 80 zł - komplet.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2016, 10:03:01 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline peta18

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #261 dnia: Luty 23, 2016, 09:57:54 am »
Wydaje mi sie, ze ta zbiorka moze nie miec powodzenia. Grupa ludzi zainteresowanych nadchodzacym Krakersem juz albo wplacila, albo zdeklarowala chec wplaty. Natomiast grupa osob chetnych na Little Nemo, nie koniecznie jest zainteresowana Krakersem samym w sobie.
Podejrzewam, ze zbiorka na Little Nemo miala by zdecydowanie wieksze szanse na powodzenie.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Michaś P.

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #262 dnia: Luty 23, 2016, 10:07:09 am »
Możliwe, dlatego cel zbiórki jest niski. Na razie zbiórki na "Małego Nemo" nie mogę zrobić, bo stawiają warunek, by projekt zrealizować do 6 miesięcy, a planuję go wydać w grudniu. Możliwe też, że zbiórki na "Małego Nemo" nie będzie - na razie mam już uzbieranych zamówień na 45% nakładu, a do grudnia jeszcze daleko i może się uzbierać komplet.

Generalnie zbiórka którą zalinkowałem adresowana jest do nowych czytelników - głównie do osób, których nie stać na zakup "Krakersa" a chcieliby sobie poczytać w e-bookach np. komiks "Mnich i wojownik" Romana Surżenki z "Krakersa" 40.

Teraz 1 "Krakers" w PDF = dotacja 10 zł. Za każde dodatkowe 10 zł dodatkowy PDF. Zapraszam do wspierania!

https://wspieram.to/projekt/6177/krakers-45-kruche-ciasteczko-dla-konesera-komiksow
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2016, 10:44:24 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Koalar

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #263 dnia: Luty 23, 2016, 11:33:27 am »
Lepiej byłoby zamieścić przykładowe strony już z polskim tłumaczeniem.
Brakuje progów cenowych za Krakersa (przy Krześle w Piekle były np. ceny 65 i 75 zł, gdzie okładkowa cena miała być ok. 150 zł (realnie ok. 100 zł)). Cena 60 zł, taka sama jak w zwykłej sprzedaży, nie wydaje mi się atrakcyjna.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline pokia

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #264 dnia: Luty 23, 2016, 12:03:18 pm »
Mnie również cała ta akcja wydaje się mało atrakcyjna dla wspierających. Dałeś też informację na tym forum, że ewentualna nadwyżka pójdzie na Littel Nemo, czyli na inny cel.

To powinno inaczej działać. Swoje opinie i rady opisałem kilka postów wcześniej i nie będę ich powtarzał. Zakładam, że osoby które opisały swoje pomysły, to opisały je na miarę swoich oczekiwań. Jeśli spełniłbyś te oczekiwania, to uczestniczyli by w tej zbiórce.

Robiąc inaczej wydaje mi się, że nie powiedzie się ta zbiórka. Kilka dych za PDF? Kurcze w dzisiejszych czasach to rozbój w biały dzień. Dawałbyś je po 2 zł / szt. to ktoś wysupłałby te grosze i po raz pierwszy zapoznał się z Krakersem, może później i z następnym. Takich osób miałbyś 30 - 50. A tak masz kilka osób i narzekania.


Offline Kokosz

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #265 dnia: Luty 23, 2016, 12:32:19 pm »
Cena 60 zł, taka sama jak w zwykłej sprzedaży, nie wydaje mi się atrakcyjna.

Bez przesady, to żadna zwykła sprzedaż, tylko wysyłkowa prosto od wydawcy. Gdyby Krakers był sprzedawany w sklepach czy dyskontach to zgodziłbym się z tobą. Ale nie będzie. Możesz zamówić u wydawcy mailem za 60 zł z wysyłką lub kupić na wspieram to za 60 zł z wysyłką. Wychodzi na to samo i tak ma być. Wydawca nie będzie przecież robił konkurencji sam sobie, w dodatku poprzez portal pobierający prowizję. A ty, jeśli chcesz zamówić, możesz wybrac który sposób pasuje ci bardziej.

Offline Koalar

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #266 dnia: Luty 23, 2016, 12:54:56 pm »
Bez przesady, to żadna zwykła sprzedaż, tylko wysyłkowa prosto od wydawcy.

To jest właśnie zwykła sprzedaż Krakersa - od wydawcy.

Wydawca nie będzie przecież robił konkurencji sam sobie, w dodatku poprzez portal pobierający prowizję.

No, tylko wtedy obniża szanse na sukces akcji. Ja wspierałem tylko te akcje, gdzie cena była atrakcyjna (niższa niż dla niewspierających). Tu tego nie ma, a nie ma też atrakcji, jakie oferują autorzy komiksów (autografy, rysunki, oryginalne kadry, plansze itp.). Generalnie więc jest to oferta raczej dla osób nieznających Krakersa (znający zamówią lub już zamówili klasycznie; zwłaszcza jak wydawca ma być w plecy o prowizję).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline pokia

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #267 dnia: Luty 23, 2016, 01:27:26 pm »
Generalnie więc jest to oferta raczej dla osób nieznających Krakersa (znający zamówią lub już zamówili klasycznie; zwłaszcza jak wydawca ma być w plecy o prowizję).

Zgadzam się, tylko dla osób które nie znają tematu, cena za wysoka. Stąd rzuciłem pomysł 2 zł za archiwalne pdf'y.

Offline Michaś P.

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #268 dnia: Luty 23, 2016, 04:30:45 pm »
Jakby przy 2 zł było chętnych na 100 sztuk PDF-ów, to wyjdzie na rękę ledwo 180 zł, czyli tyle co kot napłakał. 10 zł za PDF to minimum, poniżej którego to się nie opłaca.

Nie mogę w zbiórce dać niższej kwoty za egzemplarz drukowany niż normalnie (np. pół ceny), bo wtedy ci co zamawiali normalnie po 50 zł, nagle stwierdzą, że skoro mogą mieć to samo taniej to zapłacą mniej w zbiórce i publikacja przyniesie stratę, a nie o to przecież chodzi. Niższa kwota oznaczałaby stratę - powstałaby sytuacja, że lepiej nie wydawać i zwrócić pieniądze, niż wydawać i dopłacać. Zwykły rachunek ekonomiczny.

Myślę, że inni wydawcy celowo mogli podawać w takich zbiórkach zawyżone ceny 150 zł by potem udawać, że można coś zyskać, np. 50 zł, płacąc na zbiórce 100 zł. Ja niestety, nie mogę sobie pozwolić na niższą cenę, bo "Krakers" balansuje na pograniczu opłacalności (to hobbi a nie biznes). Mógłbym ogłosić, że "Krakers" 45 będzie kosztować 100 zł, a jak zapłacisz w zbiórce, to masz 50% taniej, czyli 50 zł, ale to by się nie udało, bo wszyscy znają cenę "Krakersa" i wiedzą, że wynosi 50 zł. Tu jest pies pogrzebany, dlatego mogę tylko dodawać na zachętę bonusy w postaci PDF-ów.

Zbiórka pokazała mi już zalety i wady, których się nie spodziewałem. Na razie ją obserwuję, uczę się jak to działa, a potem się zastanowię czy warto je robić w przyszłości.
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2016, 04:36:18 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Itachi

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #269 dnia: Luty 23, 2016, 05:57:39 pm »
Zbiórka pokazała mi już zalety i wady, których się nie spodziewałem. Na razie ją obserwuję, uczę się jak to działa, a potem się zastanowię czy warto je robić w przyszłości.

No właśnie, ale czy aby na pewno? Krakers nie będzie się cieszył nawet w 1/10 takim zainteresowaniem jak Mały Nemo (chodzi mi o portal wspiera.to). Deklarujesz, że ileś tam osób jest chętnych nabyć ten komiks, ale czy masz pewność że powiedzmy połowa z nich z czasem się nie wykruszy?

Moim zdaniem próba generalna, wyjdzie na 6 miesięcy przed publikacją, jeśli oczywiście zechcesz skorzystać z tej opcji. Jednak, żeby zbiórka okazała się sukcesem musisz jakoś zachęcić zainteresowanych, tak jak wspominali koledzy albo niższą ceną niż później w sklepach (co może dać pretekst wielu osobom, do wspomagania) albo dodatkowymi bajerami typu rozszerzone wydanie, szkice albo grafiki. Tu widzę potencjał, bo na razie brakuje zwyczajnego mięsa. Zbiórka powinna być tak skonstruowana, aby pierwszi nabywcy byli w uprzywilejowanej pozycji, czyli na przykład nabywają album 25% taniej, po powiedzmy 10 dniach 15%, a po trzech tygodniach 10%. Oczywiście możesz dodać limity miejsc na każdą promocję.

 

anything