Autor Wątek: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)  (Przeczytany 83583 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 14, 2014, 11:47:34 pm »
Piję tu szczególnie do 'Rozbitków czasu'.

Wybacz, ale co to ma wspolnego z crowdfundingiem?
Mam wrazenie, ze ma tutaj miejsce spore pomieszanie pojec.

Offline DarekŻory

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 15, 2014, 12:01:54 am »
Wybacz, ale co to ma wspolnego z crowdfundingiem?
Mam wrazenie, ze ma tutaj miejsce spore pomieszanie pojec.


Fakt poniosło mnie. ALE ta forma sprzedaży może, ale nie musi być wykorzystana przez duże wydawnictwa do wypuszczenia komiksów z fiaskiem finansowym. Każdy może. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2014, 12:19:15 am wysłana przez DarekŻory »

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 15, 2014, 03:37:23 am »
co to są k**wa żebry? Coś jak palcówki, tylko bardziej nienasycone?
A Ty znów błyszczysz dowcipem, drogi Death'ie. Zaiste, dzięki Twym niezwykle żartobliwym wypowiedziom "Przeminęło z wiatrem" nabiera zupełnie nowych znaczeń...

Offline Vranz the Blighted

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 15, 2014, 08:21:24 am »
Wszelkie wątpliwości co do idei komiksu i crowdfundingu są jak najbardziej zrozumiałe, jako że ta forma pozyskiwania funduszy jest stosunkowo nowa i nie zawsze rozumiana - chociaż zdaje egzamin. Co do wątków, które się tutaj pojawiają:


Wkład własny a cel finansowy: ilość docelowej kwoty na którą prowadzona jest akcja różni się z projektu na projekt. Przyczyn jest wiele: część autorów wykłada połowę rzeczywistej kasy potrzebnej do druku, część pokrywa dodatkowo koszt wyprodukowania nagród (koszulki, kubki, etc.), część ma własną drukarnię, itd. Tutaj może pojawić się kolejne pytanie:


Czy tu chodzi tylko o kasę? Czasem tak, czasem nie. Kasa właściwie tylko narzędziem, które pozwala np. zweryfikować, czy jest sens coś drukować. Co innego, gdy masa ludzi podniesie łapkę z chęcią kupienia czegoś, a co innego, gdy mamy już konkretne zakupy, które pokrywają się z intencjami potencjalnych nabywców. Jeśli się nie uda - być może jednak za wcześnie na wersję drukowaną? Dla innych może to się okazać świetną promocją lub dodatkowym zaangażowaniem czytelnika - nie tylko portfelem, ale i jego pomysłami czy sugestiami (dyskusje dotyczące treści często wpływają na ostateczny produkt).


Oczywiście zachęcam do korzystania z tego narzędzia. Nie musi być to nowa reguła, a jedynie opcja. Zagrożenia dla wydawnictw jak na razie nie widzę ;)

Offline misiokles

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 15, 2014, 08:57:48 am »
Wszelkie wątpliwości co do idei komiksu i crowdfundingu są jak najbardziej zrozumiałe, jako że ta forma pozyskiwania funduszy jest stosunkowo nowa i nie zawsze rozumiana - chociaż zdaje egzamin. C

Wcale nie nowa forma. Nowa jest tylko nazwa - crowdsurfing. Do tej pory działało to pod inną nazwą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenat
a dzięki internetowi zjawisko trafiło pod tzw. strzechy.

Offline Vranz the Blighted

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 15, 2014, 10:43:57 am »
Wcale nie nowa forma. Nowa jest tylko nazwa - crowdsurfing. Do tej pory działało to pod inną nazwą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mecenat
a dzięki internetowi zjawisko trafiło pod tzw. strzechy.


Z tą różnicą, że mecenatami były "grube ryby", a obecna forma pozwala na hybrydę wspomnianych ryb i potencjalnych konsumentów. Ale tak, na pewno jest to coś, co już gdzieś w jakiejś podobnej formie było.

Offline hans

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 15, 2014, 10:54:32 am »
Całkiem fajna idea, bo pozwala zaistnieć komiksom, które wydawcy nie wierzą lub treść wydaje się zbyt ekstremalna/alternatywna.
Ale nie rozumiem dlaczego komiksy, które nie wydają się żadnym ryzykiem, lądują na crowdfundingu. Taki "Bler" wydaje się pewniakiem, a "Ivan" jest popierany przez Szymona Holcmana z KG. Skoro np. Holcman wierzy w ten komiks, to dlaczego nie chce jest wydawany przez KG (co wydaje się prostszym i szybszym rozwiązaniem)?
Wszystkich, którzy już czekają, żeby rozpocząć nowy flejm, uprzedzam, że pytam, bo jestem zwyczajnie ciekawy z czego to wynika :smile:

Offline Koalar

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 15, 2014, 11:16:32 am »
"Ivan" jest popierany przez Szymona Holcmana z KG. Skoro np. Holcman wierzy w ten komiks, to dlaczego nie chce jest wydawany przez KG (co wydaje się prostszym i szybszym rozwiązaniem)?

Może to takie sprawdzenie rynku. OK, ludzie tego chcą, macie gotówkę na druk, wydamy was. Ale z drugiej strony to, że komuś podoba się jakiś komiks, nie znaczy, że go wyda (patrz Kołodziejczak i np. Skład główny; w Egmoncie już to raczej nie pójdzie, a Kołodziejczak wręcz namawia, żeby ktoś to pociągnął).

Co do przedsprzedaży, to na moje oko ma to jeszcze więcej wspólnego z crowdfundingiem niż mecenat i szkoda, że wydawcy się na to nie decydują, ale to też sporo roboty (spokojnie, jak wygram w totka, to założę wydawnictwo, które będzie wydawać niedokończone w Polsce serie; Władcy chmielu, Apokalipsomania, Skład Główny, spokojnie).
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline wilk

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 15, 2014, 11:44:28 am »


Zagrożenia dla wydawnictw jak na razie nie widzę ;)
Pomysł jest ogólnie fajny ale zagrożenie też pewne dostrzegam. Jeżeli komiks jest dystrybuowany jedynie wśród tych, którzy dokonają jego zakupu w przedsprzedaży, to tzw. przypadkowy czytelnik nawet nie będzie miał szans się z nim zapoznać bo po prostu nie będzie go w ogólnodostępnej sprzedaży po jego premierze. Jeżeli zjawisko będzie się pogłębiało i wydawnictwa wpadną np. na pomysł, żeby większość produkcji sprzedawać w ten sposób to obawiam się, że może to prowadzić do coraz większej hermetyzacji, zawężania rynku.

Offline DarekŻory

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 15, 2014, 11:54:33 am »
Co do przedsprzedaży, to na moje oko ma to jeszcze więcej wspólnego z crowdfundingiem niż mecenat i szkoda, że wydawcy się na to nie decydują, ale to też sporo roboty (spokojnie, jak wygram w totka, to założę wydawnictwo, które będzie wydawać niedokończone w Polsce serie; Władcy chmielu, Apokalipsomania, Skład Główny, spokojnie).


Jak pisał Egmont rynek komiksowy nieustannie się zmienia. Jak ten trend nie osłabnie wydawnictwa wystawią takie oferty u siebie.

Offline Death

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 15, 2014, 11:58:54 am »
Przecież Kotowicz zbiera na druk 1000 egzemplarzy, dla wszystkich starczy, dystrybucja będzie widać normalna, skoro taki nakład. Osoby, które wspomogą projekt otrzymają po prostu ten komiks za 30 zł i to już z wysyłką (to fajna opcja), a jaka będzie cena w sklepach, to nie wiadomo. Może będzie w A4, 80 stron, czyli np. 50-70 okładkowej...

Ja w ogóle nie widzę różnicy między kupowaniem komiksu w sklepie internetowym, a kupowaniem Kotowicza na tej stronie. Po prostu kupuję komiks, którego nie miałem w rękach, a tylko widziałem okładkę, przykładowe strony i ewentualnie czytałem jakieś opinie. A nawet opcja jest lepsza, bo mało płacę i przykładowych stron do zapoznania się z albumem mam aż 20, a nie 3, jak najczęściej w przypadku innych komików. Kotowicz to mniejszy kot w worku, niż większość komiksów, bo mogę zapoznać się z aż 20 stronami.

fragsel

  • Gość
Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 15, 2014, 11:59:41 am »


Jak pisał Egmont rynek komiksowy nieustannie się zmienia. Jak ten trend nie osłabnie wydawnictwa wystawią takie oferty u siebie.

ja już tak jakiś komiks kupowałem, ale dodruk... dopiero jak się zapłaciło to dodrukowywali...
możliwe, że Akirę? czy coś pokręciłem?

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 15, 2014, 12:07:11 pm »
...."Ivan" jest popierany przez Szymona Holcmana z KG. Skoro np. Holcman wierzy w ten komiks, to dlaczego nie chce jest wydawany przez KG (co wydaje się prostszym i szybszym rozwiązaniem)?

Trochę to dziwne. Traktujesz Szymona na równi z KG.
zaraz się okaże, że wydawca (a tutaj dokładnie - jeden z trzech członków wydawnictwa) nie może sobie powiedzieć o czymś prywatnie że jest fajne, bo zaraz ktoś zacznie coś węszyć.

może autorzy nie zwrócili się do wydawnictwa tylko od razu wskoczyli na wspieram.to. Może się zwrócili, ale komiks nie przeszedł weryfikacji wszystkich właścicieli wspomnianego wydawnictwa. A może powód jest jeszcze zupełnie inny.

nie interesuje mnie kto co jak i dlaczego. Najbardziej interesuje mnie, że komiks wyjdzie. Więcej mi do szczęścia nie potrzeba.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Vranz the Blighted

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 15, 2014, 12:31:47 pm »
Odnośnie hermetyzacji środowiska odbiorów komiksu do samych wspierających akcję - to jest kwestia tego, jaki plan ma autor. Czy crowdfunding ma mu jedynie pomóc ze startem i wrzuceniem egzemplarzy na półki księgarni, zaś przedsprzedaż to egzemplarze specjalne (np. z limitowaną okładką, lub po prostu tańsze niż będą później) czy też może od razu chce wszystko sprzedać. Kampania kampanii nierówna i jest tylko częścią całego procesu, stety albo niestety.

Offline hans

Odp: Projekty komiksów finansowanych społecznościowo (crowdfunding)
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 15, 2014, 01:55:37 pm »
Trochę to dziwne. Traktujesz Szymona na równi z KG.
zaraz się okaże, że wydawca (a tutaj dokładnie - jeden z trzech członków wydawnictwa) nie może sobie powiedzieć o czymś prywatnie że jest fajne, bo zaraz ktoś zacznie coś węszyć.

Ani nie węszę, ani nie szukam żadnych spisków. Jestem ciekawy, więc spytałem. Szymon Holcman sam mówi, że wydawanie komiksów to jego dodatkowa pasja (nie wydaje po to, żeby sobie dorabiać) i że wydaje to, co mu się podoba. A skoro podoba mu się "Ivan", to myślałem, że będzie chciał to wydać.

może autorzy nie zwrócili się do wydawnictwa tylko od razu wskoczyli na wspieram.to. Może się zwrócili, ale komiks nie przeszedł weryfikacji wszystkich właścicieli wspomnianego wydawnictwa. A może powód jest jeszcze zupełnie inny.

Zgadzam się. A jeśli powód jest zupełnie inny, to nie zaszkodzi spytać - a nuż się czegoś dowiem.

nie interesuje mnie kto co jak i dlaczego. Najbardziej interesuje mnie, że komiks wyjdzie. Więcej mi do szczęścia nie potrzeba.

A mnie dodatkowo zainteresowało, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Bez podtekstów, bez węszenia - po prostu lubię wiedzieć.

 

anything