Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2  (Przeczytany 390655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #255 dnia: Luty 01, 2013, 12:06:53 pm »
Hachette po prostu samo nie wie, co chce wydać jako tom 7 i tyle. Gdyby wiedzieli, dodaliby to, aktualizując ostatnio stronę. Nie dodali = nie wiedzą. Chyba, że to jakiś cudowny "zabieg marketingowy" mający na celu nie-mam-pojęcia-co.
 

Raczej nie ma możliwości, by Hachette tego nie wiedziało - na miesiąc przed ukazaniem się albumu MUSZĄ już to wiedzieć, mieć zrobione tłumaczenie, projekty okładek, złożone zamówienie w drukarni itp. To są rzeczy, których przygotowanie zajmuje więcej niż miesiąc.
 
Dlaczego nie podają? Dobre pytanie. Jednak tekturka dotyczyła przecież prenumeraty na warunkach promocyjnych (o ile dobrze pamiętam), a że ta się skończyła, to i tekturka znikła. I za nią folia, bo przestała być potrzebna do jej przyklejenia. I automatycznie - znikło miejsce, gdzie można zapowiedzieć kolejny numer.
 
Wydaje mi się, że powinniśmy naciskać Hachette o zaktualizowanie strony i podanie chociażby tych 3 tytułów w przód. Oczywiście pewnie rozbijemy się o mur, ale trzeba próbować.
 

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #256 dnia: Luty 01, 2013, 12:18:24 pm »

 To że nie podają kolejnych numerów to oczywiście zabieg marketingowy by ludzie nie wybierali między np.8 a 9 numerem,  bo 9 jest np. fajniejszy. Tylko by brali całość.
Wydawnictwo nikomu nie zaproponowało, by brał całość: prenumerata polega na tym, że mogę wziąć dwa następne numery, a mogłaby polegać na zamówieniu najbliższych dwunastu czy nawet trzydziestu. Gdyby wydawca przedstawił swój plan wydania trzydziestu sześciu komiksów w ciągu trzech lat i gdyby były to komiksy, które uważam za atrakcyjne i warte posiadania, to zapłaciłbym z góry za nie wszystkie choćby po to, bo oszczędzić sobie latania na pocztę z kolejnymi przekazami. Dla tych, którzy muszą oszczędniej operować pieniędzmi, można było zaoferować prenumeraty roczne, półroczne lub kwartalne.
To właśnie brak informacji o tym, co ma być wydane i ograniczenie możliwości zapłacenia z góry tylko do dwóch następnych numerów, powodują podejrzenia, że wydawnictwo knuje niecne plany wycofania się z rynku przed opublikowaniem wszystkiego, co obiecało.

Offline Piotruposz

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #257 dnia: Luty 01, 2013, 12:34:31 pm »
[...] na miesiąc przed ukazaniem się albumu MUSZĄ już to wiedzieć, mieć zrobione tłumaczenie, projekty okładek, złożone zamówienie w drukarni itp. To są rzeczy, których przygotowanie zajmuje więcej niż miesiąc.

Domyślam się, że skoro tak piszesz, to - mam nadzieję - jest to wiedza z autopsji, a nie domysły?
Mnie osobiście wydawało się, że materiału do druku nie trzeba oddawać AŻ miesiąc wcześniej, ale mogę się mylić, bo po prostu nie orientuję się w tym :-)
Co do przygotowania tłumaczeń i okładek... Jeśli o te pierwsze chodzi, to sadzę, że prace trwają jednocześnie nad kilkoma tytułami, a przygotowanie samych okładek trwa raczej chwilę.

Realista

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #258 dnia: Luty 01, 2013, 12:38:13 pm »
Zgadzam się, że tego typu wydawnictwa nie planuje się z numeru na numer. Do tej pory wiemy jak wygląda 6 numerów i ani numeru więcej. To wydaje mi się kluczowe. Straty z wydawania deficytowej serii będą na pewno większe niż zakup licencji. A tak naprawdę nie wiemy ile licencji kupiło wydawnictwo i może z tego wynika brak informacji o dalszych tytułach. Może było np tylko 10 żeby zminimalizować straty, stąd Avengers wydane w lecie.
PS Miesiąc to mało, takie wydawnictwa planuje się z paromiesięcznym wyprzedzeniem, tłumaczenie, skład, korekta, druk z twardą oprawą... to sporo pracy, wiem z autopsji dlatego nie wierzę w to, że wydawnictwo nie wie co wyjdzie za 2 tygodnie.
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 12:46:44 pm wysłana przez Realista »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #259 dnia: Luty 01, 2013, 12:46:41 pm »
Nie bardzo rozumiem, czemu brak informacji o czym będzie następny numer to taki problem? Jak ktoś się od początku decydował na całą prenumeratę to zdawał sobie sprawę, że jeden album zainteresuje go bardziej a drugi mniej. Ktoś kto kupuje poszczególne tomy, idzie do kiosku, widzi co się pojawiło i podejmuje decyzję- kupuje czy nie. Dla mnie żaden problem.

Druga sprawa folia...czy jak ktoś kupował np. Batmana - Najlepsze opowieści, też miał pretensje do Egmontu czy Empiku o to, że nie ma folii?? Normalna sprawa, że nie ma. Jak kupujesz w kiosku, wybierasz ten najmniej zniszczony, choć jak tak oglądam tego "Venoma", to nie widać na nich zniszczeń.

I ostatnia rzecz. Piszecie, że za chwilę będzie można kupić tylko w prenumeracie. Nie sądzę, żeby miałoby tak być, chociażby dlatego, że albumy sprzedaje gildia.pl i incal.com. Nie musisz zamawiać prenumeraty, żeby kupić pojedynczy tom.

"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Nawimar

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #260 dnia: Luty 01, 2013, 12:47:35 pm »
Zapowiedź kolejnych tomów wydawca może zamieścić np. w formie ulotki w szóstym tomie.

Offline bowman007

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #261 dnia: Luty 01, 2013, 12:47:47 pm »
Kupili 10 licencji żeby zminimalizować straty  :lol:  To jak wiedzieli, że straty będą to po co niby mieli kupować nawet te 10 :biggrin: Będzie co będzie po co to rostrąsać :biggrin:

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #262 dnia: Luty 01, 2013, 12:50:04 pm »
Domyślam się, że skoro tak piszesz, to - mam nadzieję - jest to wiedza z autopsji, a nie domysły?
Mnie osobiście wydawało się, że materiału do druku nie trzeba oddawać AŻ miesiąc wcześniej, ale mogę się mylić, bo po prostu nie orientuję się w tym :smile:
Co do przygotowania tłumaczeń i okładek... Jeśli o te pierwsze chodzi, to sadzę, że prace trwają jednocześnie nad kilkoma tytułami, a przygotowanie samych okładek trwa raczej chwilę.

Gdzieś kiedyś czytałem artykuł, że drukarnie są zabukowane z dużym wyprzedzeniem i jak się nie zdąży na termin oddać materiałów, to wypada się z kolejki. I następna wolna luka może być dopiero kilka tygodni później, więc wydawcy starają się tego pilnować. Tak więc ani to autopsja ani domysł :smile: Jeżeli ktoś jest bardziej w temacie i może to skorygować - to ja się przyznaję, że bazuję na informacjach przeczytanych (czyli z drugiej ręki), które przecież nie muszą być do końca prawdziwe.
 
Tu nawet nie chodzi o oddanie do druku miesiąc wcześniej - można to zapewne zrobić później - ale wydaje mi się, że samo przygotowanie wydania wymaga sporo pracy; tłumaczenie, praca edytorska, redakcja, DTP, korekta, egzemplarz próbny. Owszem, mają zapewne ułatwione zadanie bazując na wydaniach z UK, ale wciąż to musi być dużo pracy.
 
Poza tym nie wiem, jak to wygląda od czysto technicznej strony drukarskiej - na ile wcześniej muszą być powiadamiani o ilości stron, która przekłada się na potrzebą ilość sztapli papieru, może użyta paleta barw też ma znaczenie? Wydruk na papierze kredowym też pewnie jest technicznie bardziej złożony od takiej tam np. gazety codziennej.

Ale przyznaję - to tylko domysły... Mimo wszystko, cała ta procedura wydaje się wymagać więcej niż miesiąc czasu.

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #263 dnia: Luty 01, 2013, 12:51:31 pm »

Gdzieś kiedyś czytałem artykuł, że drukarnie są zabukowane z dużym wyprzedzeniem i jak się nie zdąży na termin oddać materiałów, to wypada się z kolejki. I następna wolna luka może być dopiero kilka tygodni później, więc wydawcy starają się tego pilnować.
Genialne: wystarczy sprawdzić, gdzie były druikowane tomy WKKM i zadzwonić do drukarni z pytaniem, co wydrukują w najbliższym czasie. Jak się trafi na gadatliwego i życzliwego drukarza, to pewnie poda nam listę tytułów na najblizszy rok.

Straty z wydawania deficytowej serii będą na pewno większe niż zakup licencji.
Zadne poważne wydawnictwo nie liczy na natychmiastowy sukces i nie zwija się z rynku, jeśli go nie odniesie w ciągu sześciu tygodni. Tym bardziej, że na wyniki sprzedaży w empiku będzie musiało jeszcze trochę poczekać (pisałem o tym już wcześniej). 
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2013, 12:56:54 pm wysłana przez N.N. »

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #264 dnia: Luty 01, 2013, 12:55:08 pm »

I ostatnia rzecz. Piszecie, że za chwilę będzie można kupić tylko w prenumeracie. Nie sądzę, żeby miałoby tak być, chociażby dlatego, że albumy sprzedaje gildia.pl i incal.com. Nie musisz zamawiać prenumeraty, żeby kupić pojedynczy tom.

Zauważ, co napisało Incal odnośnie kupowania u nich WKKM:
 
Po pewnych problemach ze sprowadzeniem kolekcji Marvela wreszcie udało się. Jednak serii nie mamy bezpośrednio od wydawcy- ten NIE JEST zainteresowany sprzedażą przez księgarnię komiksową.
W związku z tym kolekcja jest u nas na nieco innych zasadach. Dostawę nowych tomów mamy tylko raz. Po wyprzedaniu zapasu nie mamy możliwości dobioru kolejnych egzemplarzy.
W związku z tym namawiamy do zamawiania (w komentarzu można napisać, iż wysyłka razem z nalbliższym zamówieniem, tak by obniżyć koszta wysyłki), rezerwowania z wyprzedniem.
 
Wniosek z tego jest taki, że oni po prostu zaopatrują się jakimś niezależnym kanałem w WKKM. Nie biorą od wydawcy kolejnych numerów, jak od Muchy czy Egmontu. Zatem, jeżeli Hachette wycofa z kiosków i empików, z Incalu też komisky znikną.
 
Nie wiem, jak to jest na Gildii, ale jeżeli Incal dostał taką odpowiedź, to pewnie Gildia tak samo.
 

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #265 dnia: Luty 01, 2013, 12:58:58 pm »

Zauważ, co napisało Incal odnośnie kupowania u nich WKKM:
 
Po pewnych problemach ze sprowadzeniem kolekcji Marvela wreszcie udało się. Jednak serii nie mamy bezpośrednio od wydawcy- ten NIE JEST zainteresowany sprzedażą przez księgarnię komiksową.
W związku z tym kolekcja jest u nas na nieco innych zasadach. Dostawę nowych tomów mamy tylko raz. Po wyprzedaniu zapasu nie mamy możliwości dobioru kolejnych egzemplarzy.
W związku z tym namawiamy do zamawiania (w komentarzu można napisać, iż wysyłka razem z nalbliższym zamówieniem, tak by obniżyć koszta wysyłki), rezerwowania z wyprzedniem.
 
Wniosek z tego jest taki, że oni po prostu zaopatrują się jakimś niezależnym kanałem w WKKM. Nie biorą od wydawcy kolejnych numerów, jak od Muchy czy Egmontu. Zatem, jeżeli Hachette wycofa z kiosków i empików, z Incalu też komisky znikną.
 
Nie wiem, jak to jest na Gildii, ale jeżeli Incal dostał taką odpowiedź, to pewnie Gildia tak samo.

Ja to widzę nieco inaczej. Myślę, że incal czy gildia wtedy tym bardziej staraliby się sprzedawać te wydawnictwa.
Chyba, że rzeczywiście jakiś kiosk zamawia większą ilość, następnie "sprzedaje" incalowi, a ten klientom. W zasadzie incal zbiera zamówienia od klientów zanim album się pojawi w kioskach więc coś w tym jest.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline andrewk

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #266 dnia: Luty 01, 2013, 01:02:16 pm »
Jak to jest z dystrybucją w  EMPIKu? W Bielsku - Białej nie mają kolekcji. Dostępna tylko w takich lepiej zaopatrzonych kioskach.

Offline dudi1212

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #267 dnia: Luty 01, 2013, 01:10:07 pm »
Domyślam się, że skoro tak piszesz, to - mam nadzieję - jest to wiedza z autopsji, a nie domysły?
Mnie osobiście wydawało się, że materiału do druku nie trzeba oddawać AŻ miesiąc wcześniej, ale mogę się mylić, bo po prostu nie orientuję się w tym :smile:
Co do przygotowania tłumaczeń i okładek... Jeśli o te pierwsze chodzi, to sadzę, że prace trwają jednocześnie nad kilkoma tytułami, a przygotowanie samych okładek trwa raczej chwilę.

Tego nie trzeba wiedzieć z autopsji. Komiksów nie tłumaczą miesiąc przed wydaniem. Muszą mieć przygotowane już najbliższe tytuły w polskich wersjach. Drukowanie, szycie grzbietów, robienie okładek, rozsyłanie do centrów dystrybucji to naprawdę spore operacje logistyczne. Aktualnie wydawnictwo pewnie pracuje nad numerami 10-15, bo wcześniejsze powinny być w fazie korekt po tłumaczeniu i przygotowywaniu do druku.
 
Do druku masowego robi się matryce, które też nie powstają w kilka chwil. I cała operacja wygląda inaczej niż drukowanie zwykłych "papierków" na domowej "atramentówce".
Zapraszam na nowy blog z newsami:)

http://www.geek-nerd-news.pl/

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #268 dnia: Luty 01, 2013, 01:13:57 pm »
Jak to jest z dystrybucją w  EMPIKu? W Bielsku - Białej nie mają kolekcji. Dostępna tylko w takich lepiej zaopatrzonych kioskach.

W Łodzi w każdym empiku jest, ale tak jak pisałem wczoraj, byłem ok 15 i już w jednym z nich została jedna sztuka - najbardziej zniszczona - dziś przypadkiem tam też podszedłem i już nie ma żadnej. Dwa wyjścia - mieli tak mało, albo tak się ludzi rzucili, choć bardziej druga opcja, bo kilka metrów dalej, w tym samym centrum handlowym w In Medio jest pełno sztuk.

W Empiku za to sporo pierwszego tomu.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

N.N.

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #269 dnia: Luty 01, 2013, 01:15:18 pm »
Jak to jest z dystrybucją w  EMPIKu? W Bielsku - Białej nie mają kolekcji. Dostępna tylko w takich lepiej zaopatrzonych kioskach.
W empiku możesz zawsze poprosić o sprowadzenie dowolnego towaru z innego empiku. Sprzedawca po sprawdzeniu w komputerze może Ci powiedzieć, ktore numery kolekcji, skąd i na kiedy dla Ciebie sprowadzi.

 

anything