Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2  (Przeczytany 386469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline opall

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #930 dnia: Luty 28, 2013, 04:09:18 pm »

Dla mnie akurat to jest najlepszy komiks w dotychczasowej kolekcji.

+1


Na tym forum preferujemy bardziej rozwinięte wypowiedzi. Takie zwykle się kasuje :smile:
graves

EDIT: Już wcześniej o tym pisałem, że dla mnie TOM 4 jest na razie najlepszym w kolekcji. I jako dla leszcza komiksowego był dla mnie tym czym prawdziwe filmy sensacyjne z przełomu lat 80/90. Po prostu nie widziałem konieczności by pisać o tym po raz drugi, a chciałem zakomunikować, że zgadzam się z przedmówcą. Już bardziej zwięźle się nie dało - to fakt.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 06:28:33 pm wysłana przez opall »

Offline Qwant

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #931 dnia: Luty 28, 2013, 07:35:48 pm »
(...)Warstwa wizualna też mnie jakoś nie rzuciła na kolana, ale w sumie Miller chyba nigdy nie należał to jakichś spektakularnych rysowników.
Tomu 4 WKKM jeszcze nie czytałem, ale bardzo podobało mi się to, co Miller zrobił w Sin City (czytałem tylko tom 1). Może sama kreska nie jest tam zbyt wirtuozerska, ale sposób opowiedzenie historii, niektóre układy plansz i operowanie kolorem (a właściwie czernią - bielą) robiły na mnie wrażenie.

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #932 dnia: Luty 28, 2013, 07:37:17 pm »
Nie zrozumcie mnie źle - to był bardzo dobry komiks i świetnie mi się go czytało. Zawiodłem się trochę, bo moje oczekiwania po wszystkich "achach" i "ochach" były jednak dużo większe. Spodziewałem się bardziej porywającej historii, a dostałem po prostu solidnego akcyjniaka, przerywanego duchowymi rozterkami. Czy to był najlepszy komiks z dotychczasowym, tego nie mogę jeszcze powiedzieć - przede mną nadal są Gifted, Venom, Dark Phoenix i teraz Hulk. Niemniej jednak taki "Powrót do domu" zaskoczył mnie dużo bardziej.

Tomu   4 WKKM jeszcze nie czytałem, ale bardzo podobało mi się to, co Miller   zrobił w Sin City (czytałem tylko tom 1). Może sama kreska nie jest tam   zbyt wirtuozerska, ale sposób opowiedzenie historii, niektóre układy   plansz i operowanie kolorem (a właściwie czernią - bielą) robiły na mnie   wrażenie.

Właśnie chyba ten układ kadrów w Wolverine najbardziej mnie drażnił - część strony niczym nie zapełniona i 4 kadry jakoś tak rozrzucone obok siebie. Nie czytałem ani Sin City ani 300, więc nie wiem, czy to jego cecha charakterystyczna, ale jeżeli tak, to raczej nie zostanę jego wielkim fanem. Co prawda nie odrzuca mnie jego styl, bo do samych postaci, twarzy, czy ruchu jakichś większych zastrzeżeń nie mam, to jednak całościowo jakoś do mnie nie trafia. Zastanawiam się, jak to będzie z Born Again, bo na ten komiks, podobnie jak wielu tutaj, ostrzę sobie już zęby. 
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 07:44:00 pm wysłana przez Jaxx »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #933 dnia: Luty 28, 2013, 08:01:39 pm »
Moje luźne przemyślenia odnośnie WKKM #1. Nie spodziewałem się, że wyjdzie mi tyle tekstu...

TOM 1 - THE AMAZING SPIDER-MAN: POWRÓT DO DOMU
Zeszyty: The Amazing Spider-Man (vol. 2) #30-35
Autorzy: J. Michael Straczynski, John Romita Jr


[Uwaga! Długi wstęp/tyrada.]

To już trzecie wydanie tego komiksu w naszym kraju. Czy to znaczy, że jak trzeba wydać coś dobrego z Pająkiem to zawsze musi być to początek runu Straczynskiego? Oj tak. W końcu ostatnie kilkanaście lat przygód Spider-Mana to głównie historie przeciętne przeplatane kaszanami pokroju "Spider-Man: Chapter One", "Sins Past", "The Other", "One More Day", "One Moment in Time", "Superior Spider-Man". (Czy to jakaś próba pobicia rekordu świata w częstotliwości ukazywania się historii, które wywołują nienawiść i agresję wśród fanów? A w ogóle osoby, które mimo tych kaszan nadal trwają przy tej serii to jacyś masohiści. Autorzy metaforycznie kopią ich po jajach, a oni nic. W ten sposób dają Marvelowi przyzwolenie na kolejne kaszany. Jedyny formą opinii jaką Marvel uznaje jest ilość kupionych komiksów. Koniec kropka. Jeśli coś ci się nie podoba, a nadal kupujesz to oznacza, że jednak ci się podoba.) Cieszmy się więc, bo "Powrót do domu" to dobra historia. Dobrze zobrazowana idea superbohaterstwa i dobrze przedstawiona postać Petera Parkera/Spider-Mana.

Zanim włodarze Marvela
Spoiler: pokaż
zatłukli Petera zastępując go Octopusem
, w wydawnictwie panował głupi trend na odmładzanie Parkera, bo przecież 28-29-latek to już stary dziadek i młodzi czytelnicy nie mogą się z nim utożsamiać. Trend ten jest głupi, bo przecież większość czytelników ma po 20-30 lat (tak jak u nas). Autorzy przygód ścianołaza dwoili się i troili, aby zamieść pod dywan fakt, że Peter jest już dorosłym mężczyzną. Stąd m.in. anulacja małżeństwa Petera i MJ (za pomocą magii, bo rozwód też podobno postarza bohatera) i fakt, że Parker ostatnio zachowywał się jak niedojrzały, nieodpowiedzialny nastolatek z syndromem Piotrusia Pana*.

Wychowałem się na komiksach, w których Peter był dorosłym facetem i miał żonę. Nie przeszkodziło mi to w polubieniu tej postaci więc czemu Marvel uważa, że kluczem do popularności serii jest to aby Peter Parker zachowywał się jak nastoletni oferma.

[Koniec wstępu]

Na szczęście w "Powrocie do domu" jest zupełnie odwrotnie. Uwielbiam serie, w toku których bohater (lub bohaterowie) ulegają ewolucji więc bardzo podobał mi się patent z Peterem w roli nauczyciela w jego dawnym liceum. Po pierwszy świetny sposób na pokazanie jak bardzo zmienił się Peter przez cztery dekady od Amazing Fantasy #15 i znak, że warto kontynuować czytanie przygód Pająka, bo coś z tych historii wynika. Wcześniejsze wydarzenia mają wpływ na te późniejsze. Historia nie stoi w miejscu.

Mimo upływu lat, motyw ze strzelaniną w amerykańskiej szkole jak najbardziej na czasie. Niestety. Tom ten kupiłem i przeczytałem 14 grudnia czyli w dniu strzelaniny w Newtown. Dziwnie przez to mi się to czytało. Życie naśladujące sztukę naśladującą życie.

Nie przeszkadzało mi, że JMS zaczął grzebać w pochodzeniu pajęczych mocy. Wręcz przeciwnie. Podobała mi się innowacyjność jego pomysłów (do pewnego momentu tj. do historii "The Other"). Poza tym jeśli pochodzenie mocy Petera nie miało znaczenia przez te wszytkie lata, to nie musi mieć znaczenia w przyszłości i można ten wątek po zakończyć kiedy zacznie wymykać się spod kontroli (co w końcu zrobiono). Motyw z totemami bardzo sprytny.

Walka z Morlunem bardzo mnie wciągnęła. Mimo, że wiedziałem, że Peter nie zginie to i tak śledziłem to starcie z zapartym tchem. To, że Peter w końcu dostał taki wycisk było dla mnie niezwykle ekscytujące. Fakt, że Peter był pewny swojej śmierci, a mimo to nie uciekł od Morluna, tylko starał się ratować ludzi za cenę własnego, życia to esencja superbohaterstwa. Wielka moc to wielka odpowiedzialność i te sprawy. Scena z telefonem do cioci May świetna.

Rysunki Johna Romity Jr. dla mnie są ok. Nie oczarował mnie tu tak jak w "The Punisher: War Zone" czy "Daredevil: The Man Without Fear", ale też nie rozczarował mnie tak jak w Avengers (vol. 4) czy Captain America (vol. 7). Zważywszy na fakt, że połowa tego tomu to naparzanka na całego, cieszę się że nie rysował tej historii artysta o hiperrealistycznej kresce (jak na przykład Adi Granov), ponieważ tacy rysownicy nie radzą sobie z podkreślaniem dynamizmu akcji i nie stosują takich symbolicznych trików jak linie ruchu (na postaciach lub w tle), zwielokrotniony obraz bohatera (lub jego pięści) wokół jego przeciwnika itp. Na szczęście za stronę wizualną odpowiada Romita Jr., któremu takie sztuczki nie są obce i który wie co zrobić żeby rysunki były bardziej "kinetyczne".

Trochę szkoda, że przez 3 zeszyty musiał rysować w kółko to samo - te same postacie w prawie takich samych strojach, walczące w tej samej scenerii. Wizualnie małe urozmaicenie. JRJR rysował przygody Pająka w trzech dekadach, ale uważam, że w tej ostatniej sprawdził się najlepiej. Jedyne co mi się nie podobało to to, że w scenach wspomnień Petera z liceum narysował Gwen i Harry'ego, których Peter poznał dopiero na studiach.

Minus dla Hachette za brak informacji o dokończeniu tej historii. Zakończenie tomu cliffhangerem prowadzącym do nikąd na pewno zniechęciło część czytelników do kolekcji.

Dodatki bardzo dobre, choć początki Pająka opisane tak trochę pierdółkowato jak w jakiejś gazetce dla dzieci.

Czekam na dokończenie tej historii w tomie "The Amazing Spider-Man: Revelations". Tym bardziej, że w wydaniu Dobrego Komiksu przeskoczono 2 zeszyty (zeszyt z 11 września oraz zeszyt bez dialogów). No i do cholery... Niech ktoś w końcu wyda po polsku dalszą część runu JMSa i JRJRa! Czwarty raz od początku nie będę kupował!




* - o tym wszystkim wielokrotnie (bardziej obszernie i bardziej profesjonalnie niż ja), mówi Linkara w swojej recenzji "One More Day", najbardziej znienawidzonej przez fanów historii ze Spider-Manem:
Atop the Fourth Wall - Episode 200 - "Spider-Man: One More Day"
Polecam zapoznanie się z innymi jego recenzjami, które możecie obejrzeć tutaj:
http://thatguywiththeglasses.com/videolinks/linkara/at4w
lub tutaj:
http://atopfourthwall.blogspot.com/
Bardzo dobra rozrywka, dużo humoru, ale też dużo rzeczowych uwag.
Ostatnio Linkara recenzował All-Star Batman and Robin #5 Franka Millera i Jima Lee. Krótko mówiąc Miller się skończył, ale to chyba żadna nowina.


Hej, będzie mi niezmiernie miło jak ktoś z was odniesie się do moich wypocin.  :biggrin:
Jutro napisze o tomie nr 2. A pojutrze o tomie nr 3.  :wink:
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 08:24:32 pm wysłana przez Anionorodnik »

fragsel

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #934 dnia: Luty 28, 2013, 08:17:30 pm »
@Anionorodnik: Dlaczego  bez ostrzeżenia mi zaspojlerowałeś wydarzenia z najnowszych numerów Spider-Mana?

EDIT: Dzięki. Tak lepiej.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 08:22:47 pm wysłana przez fragsel »

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #935 dnia: Luty 28, 2013, 08:57:33 pm »
Hej, będzie mi niezmiernie miło jak ktoś z was odniesie się do moich wypocin.  :biggrin:

To co piszesz w większości pokrywa się z moim zdaniem o tym komiksie - uważam "Powrót do domu" za znakomite "nowe" otwarcie Spider-Mana i w ogóle otwarcie WKKM (piszę w cudzysłowiu, bo chociaż to nie restart, to jednak czuć, że Marvel zrobił zwrot z tą postacią). Chociaż co do JRJR to miałbym trochę zastrzeżeń. Owszem, sceny walk faktycznie świetne i oddające dynamizm, jednakże poza nimi jego kreska wydawała mi się jakoś taka... niedbała. Czasami postacie były dziwnie koślawe i nieanatomiczne (nogi Spidera w wielu kadrach wyglądały jak jakieś patyczki w spandeksie). Ogólnie jednak spisał się na miarę JMS, przez co stworzyli rzecz bardzo interesującą.

No i sam Morlun - takiego przeciwnika dawno nie było. Chłodny, wykalkulowany, charyzmatyczny i diabelnie mroczny. Świetne dialogi ze Spiderem.
Spoiler: pokaż
Aż żal, że zszedł ze sceny tak szybko - tzn. już z końcem tego albumu. Z drugiej strony przy tak nakreślonej postaci, z takimi możliwościami, chyba inaczej się nie dało.  Jedyne co mi zaleciało tandetą to finalny strzał Dexa - umęczony sługa, który na końcu zabija swojego pana. Ten motyw średnio udał się panu JMS - można było to poprowadzić lepiej. Tym bardziej, że przez całą historię jakoś nie było sygnałów, że Dex cierpi bądź szuka możliwości ucieczki. W efekcie wygląda to teraz tak, jakby JMS zabrakło czasu/miejsca na wymyślenie czegoś lepszego


Również czekam na Revelations. Zgrzytam tylko zębami na myśl, że nie zobaczymy tego albumu jeszcze przynajmniej przez rok...
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 09:09:42 pm wysłana przez Jaxx »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #936 dnia: Luty 28, 2013, 09:10:15 pm »
Kurde, zapomniałem wspomnieć o poczuciu humoru JMSa. Niby Spidey często sypie żartami (szczególnie w czasie walki), ale rzadko przy czytaniu przygód Spider-Mana szczerze się uśmiechnąłem. Zdarzyło mi się to chyba tylko przy lekturze zeszytów Stana Lee i Steve'a Ditko i właśnie Straczynskiego i Romita Jra (Jr., Jr-a, ktoś wie jak się ten skrót odmienia przez przypadki?!?). W tym względzie JMS bardzo przypomina mi Petera Davida (patrz "Niemy krzyk", albo napisane przez niego zeszyty X-Factor). Obaj nadawaliby się na scenarzystów sitcomów (a może już przy takowych pracowali... muszę sprawdzić na Wikipedii  :wink: ).

Spoiler: pokaż
Aż żal, że zszedł ze sceny tak szybko - tzn. już z końcem tego albumu. Z drugiej strony przy tak nakreślonej postaci, z takimi możliwościami, chyba inaczej się nie dało.

Spoiler: pokaż
Morlun jeszcze powrócił, m.in. w historii "The Other"
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2013, 09:15:37 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline pocztar

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 740
  • Total likes: 0
  • Zastępca Redaktora Naczelnego MoviesRoom.pl
    • Movies Room!
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #937 dnia: Luty 28, 2013, 09:38:28 pm »
Anionrodnik, nie chciałbym Cię specjalnie wykorzystywać ( :roll: ), ale z tego co widzę Twój poziom wiedzy eksperckiej pozwala Ci na odpowiadanie na wszystkie pytania z ogromną łatwością (wazelinka mi wyszła, ale zasłużyłeś!)  :cool:

Czy mógłbyś dla przeciętnego zjadacza chleba w wolnej chwili ułożyć komiksy wydane przez Muchę i przez Hachette w takiej kolejności, w jakiej należy je przeczytać? Oczywiście nie wszystkie, bo stand-alone'y już były układane chronologicznie, ale te które jakoś się odnoszą do siebie lub są swoją konsekwencją. Byłem ogromnym fanem Spider, Punisher i Gacka, ale w X-menach i Avengersach nigdy się nie orientowałem. Namnożyło się teraz tych Civil Warów, New Avengersów, Rodów M, Piątych koszmarów czy Astonishing X-menów i nie bardzo wiem w jakiej kolejności połknąć to wszystko, żeby zachować przyzwoitą chronologię wydarzeń... z góry dzięki!  :biggrin:

endriu84

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #938 dnia: Marzec 01, 2013, 12:46:16 am »
Mimo upływu lat, motyw ze strzelaniną w amerykańskiej szkole jak najbardziej na czasie. Niestety. Tom ten kupiłem i przeczytałem 14 grudnia czyli w dniu strzelaniny w Newtown. Dziwnie przez to mi się to czytało. Życie naśladujące sztukę naśladującą życie.

Offtop, ale:
http://www.wykop.pl/link/1400341/wtf/
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2013, 01:23:54 am wysłana przez endriu84 »

Offline Czarny

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #939 dnia: Marzec 01, 2013, 06:28:54 am »
Również czekam na Revelations. Zgrzytam tylko zębami na myśl, że nie zobaczymy tego albumu jeszcze przynajmniej przez rok...

Masz jakieś informacje o dalszej kolejności wydawania albumów? Po co pisać takie stwierdzenia z powietrza?

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #940 dnia: Marzec 01, 2013, 07:29:45 am »
Masz jakieś informacje o dalszej kolejności wydawania albumów? Po co pisać takie stwierdzenia z powietrza?

To nie jest stwierdzenie z powietrza. Revelations nie ukazało się nawet jeszcze w wersji UK, więc nie licz, że u nas wydadzą ten album szybciej niż u nich. A w UK kolekcja jest na półmetu i ukazuje się już przezło rok. 
 
Poza tym po dotychczas wydanych albumach u nas, w Czechach i w Niemczech, widać, że różnice w kolejności wydawania są jedynie drobne i raczej zamykają się w kolejnych dziesiątkach albumów. Avengersi są wyjątkiem, ale to inny temat, bo ukazali się w rzucie testowym. Poza tym w Czechach też poszli szybciej, niż w drugiej dziesiątce, tak jak miało to miejsce w UK.

Offline Czarny

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #941 dnia: Marzec 01, 2013, 08:54:04 am »
Co nie zmienia faktu, że Twoje stwierdzenie jest z powietrza, bo żadnych oficjalnych, potwierdzonych danych na ten temat nie posiadasz.

Offline Jaxx

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #942 dnia: Marzec 01, 2013, 09:08:00 am »
Co nie zmienia faktu, że Twoje stwierdzenie jest z powietrza, bo żadnych oficjalnych, potwierdzonych danych na ten temat nie posiadasz.

Nie posiadam potwierdzonych danych, że tego komiksu w UK nie ma?

Offline morgh

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #943 dnia: Marzec 01, 2013, 09:13:13 am »
Nadal nie dostałem przesyłki z 4 i 5 tomem >.< 19-ego lutego dzwoniłem i zgłosiłem ten fakt, otrzymałem odpowiedź, że rozpoczynają procedurę wysyłki przesyłki reklamacyjnej (WTF?)


Po kolejnych 8 dniach (wczoraj - 28.02) dzwoniłem i powiedziano mi, że przesyłkę wysłano i mam się jej spodziewać w przyszłym tygodniu... zaczynam trochę tracić nadzieję... co za bajzel tam mają...

Offline Czarny

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.2
« Odpowiedź #944 dnia: Marzec 01, 2013, 09:13:59 am »

Nie posiadam potwierdzonych danych, że tego komiksu w UK nie ma?

Nie posiadasz informacji o tym co i kiedy pojawi się w Polsce, więc pisanie, że na ten album trzeba czekać ponad rok, to teoretyzowanie. To chyba jest jasne?

 

anything