Autor Wątek: Wszystkie książki z uniwersum.  (Przeczytany 5725 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline CertainDeath

Wszystkie książki z uniwersum.
« dnia: Marzec 08, 2013, 11:36:17 am »
Witam. Muszę przyznać, że ostatnio zaciekawiło mnie  uniwersum Gwiezdnych Wojen. Oczywiście wszystkie filmy zobaczyłem dawno temu i  pomimo że bardzo mi się one spodobały nie miałem zamiaru wchodzić głębiej w ten  świat. Niedawno jednak zacząłem oglądać animowany serial oraz pograłem w parę  gierek i się wkręciłem w ten klimat Star Warsów. Chciałbym się teraz zabrać za  książki. Miałem nadzieję na przeczytanie WSZYSTKICH książek jednak, gdy  zobaczyłem ile ich jest to trochę zwątpiłem. Ilość samego tekstu mnie nie przeraża,  ponieważ ogólnie czytam bardzo dużo, ale już cała chronologia i to, że nie  wszystkie książki są po polsku już niezbyt mi odpowiada. Chronologię można  łatwo znaleźć tak jak w sumie to czy książki są po polsku. Zastanawia mnie  jednak fakt czy jeśli sam zacznę działać to czy czegoś nie popsuje. Dlatego w sumie  prosiłbym o jakąś chronologiczną listę wszystkich książek po polsku plus  ewentualnie jakieś opinie np. żeby sobie którąś z książek darować ponieważ odbiega  od całego świata czy coś w tym stylu. Wiem, że to dużo, ale fani chyba nie będą  mieli z tym kłopotu J  A przynajmniej mam taką nadzieję.

Offline Hollow

Odp: Wszystkie książki z uniwersum.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2013, 03:02:06 pm »
Tu masz listę książek:

http://gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=91

W każdej książce na 3 stronie też jest spis książek w kolejności chronologicznej

I mała rada: Daruj sobie pierwsze 30 stron w każdej książce z serii Star Wars wydanej przez Amber. Na początku każdej książki jest streszczenie wydarzeń ze wszystkich wcześniej wydanych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2013, 03:56:48 pm wysłana przez Hollow »

Offline eopi

Odp: Wszystkie książki z uniwersum.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 15, 2013, 06:20:32 pm »
Na podanej przez Hollow stronie znajdziesz całkiem fajną listę chronologiczną, sama jednak nie zalecałabym Ci polegać wyłącznie na chronologii. Star Wars to przebogaty wszechświat opisywany przez dziesięciolecia. Akcja książek toczy się na prze3strzeni tysięcy lat i radziłabym Ci zacząć od czegoś, co znasz i lubisz a nie od starożytnych początków.
Ogłądasz teraz Wojny Klonów, możesz więc spokojnie czytać powieści Karen Travis albo Karen Miller. Ciekawi Cię, jak potoczyły się losy Luke'a, Lei i Hana - swobodnie sięgnij po "Pakt na Bakurze" i późniejsze. Ja tak właśnie czytałam i bardzo mi sie podobało. Epoki, które najmniej mnie interesują i bohaterów, których nie lubię po prostu sobie odpuściłam. Może kiedyś do nich zajrzę, a może nie. Jak chcesz, służę konsultacjami  :biggrin:

Offline RemiRose

Odp: Wszystkie książki z uniwersum.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2015, 08:45:44 pm »
Nigdy nie zapuszczałem się w głąb świata Gwiezdnych Wojen i oprócz filmów i kilku komiksów, tzw. expanded universe jest dla mnie obce. Chciałem się dowiedzieć, które książki ze świata Gwiezdnych Wojen są warte przeczytania i jednocześnie nie stanowią tylko gratki dla fanów, ale są bardzo dobrą lekturą samą w sobie?
Country Stories. Od komiksu, aż po film.
http://remirozanski.tumblr.com/

Offline Hollow

Odp: Wszystkie książki z uniwersum.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2015, 09:14:22 pm »
Polecam trylogię Thrawna, Timothy`ego Zahn`a. W jej skład wchodzą książki Dziedzic Imperium, Ciemna Strona Mocy i Ostatni rozkaz. Jest to historia początku Nowej Republiki kiedy niedobitki Imperium wciąż stawiają opór. I to dość skutecznie dzięki pewnemu genialnemu strategowi. Wystarczy znajomość filmów aby zorientować się co i jak. Możesz przeczytać też Komandosi Republiki: Bezpośredni Kontakt jak i następne części. Jest to historia jednego z elitarnych oddziałów klonów-komandosów. Książka nawiązuje do gry Republic Commando, ale bez niej można się zorientować co i jak (choć grę polecam go fajna)

Offline Smok(GSW)

Odp: Wszystkie książki z uniwersum.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2015, 12:41:24 am »
Na początek najlepsza jest wspomniana przez Hollowa Trylogia Thrawna. Choć przed nią było wydane kilka innych książek, to właśnie trylogię autorstwa Zahna powszechnie uważa się za początek EU i jeśli chciałbyś dalej czytać SW, to bez znajomości Thrawna daleko nie zajdziesz. Zahn wprowadził kilka postaci i wydarzeń istotnych dla całego uniwersum (m.in. przyszłą żonę Luke’a Skywalkera czy lot pozagalaktyczny).

Jeśli chodzi o Komandosów Republiki Traviss. Jeśli szukasz militarnego sf, to się nie zawiedziesz. Autorka służyła w wojsku i to się czuje podczas lektury. Niestety po pierwszych dwóch-trzech tomach poziom serii dość mocno spada, ale powinieneś przeczytać przynajmniej pierwszą część, czyli Bezpośredni kontakt.

Od siebie bardzo polecam Punkt przełomu Stovera. Najprościej mówiąc jest to gwiezdnowojenna wersja Jądra ciemności Conrada (Czasu apokalipsy Coppoli, jeśli nie czytałeś książki). Mace Windu poszukuje swojej byłej uczennicy, której zeszło się ze ścieżki jasnej strony mocy. Nie jest potrzeba jakaś duża znajomość EU i jeśli mnie pamięć nie myli, to same filmy też powinny wystarczyć.

Maska kłamstw Luceno, political fiction wprowadzający do epizodu I. Całkiem ciekawie napisana książeczka, sporo nawiązań do EU (Luceno jest tutaj absolutnym królem, większość jego powieści jest przepełniona nienachlanymi nawiązaniami do wydarzeń opisanych w innych pozycjach książkowych i komiksowych), ale nie wpływają one na zrozumienie. Jeśli wiesz o co chodzi, to ucieszysz się z nawiązania, a jeśli nie, to po prostu będziesz kontynuował lekturę.

Labirynt zła. Ponownie Luceno i ponownie wprowadzenie do filmowego epizodu, tym razem do Zemsty Sithów. Jedi ponownie natrafili na trop drugiego Sitha i postanowili wszcząć śledztwo. Co mnie osobiście bardzo przypadło do gustu, Anakin i Obi zostali tu ukazani rzeczywiście jak bracia, a nieczęsto w EU dobrze ukazywano więź pomiędzy młodym Skywalkerem, a Kenobim.

Z innych lektur, które nie wymagają dużej znajomości EU możesz sięgnąć po: Cienie Imperium Perry’ego (historia osadzona pomiędzy Imperium kontratakuje, a Powrotem Jedi, dość sporo galaktycznego, przestępczego półświatka), Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera Luceno (jak sugeruje tytuł, pierwsze kroki Vadera w nowym wdzianku), Opowieści z Kantyny Mos Eisley i Opowieści z pałacu Jabby (dwa zbiory opowiadań, były jeszcze Opowieści z Imperium/Nowej Republiki/Łowców nagród, ale te wymienione najbardziej przypadły mi do gustu).