Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3  (Przeczytany 405775 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #690 dnia: Maj 05, 2013, 04:05:19 pm »

Od  2 lat to obserwuje. Najpierw zetknąłem się z tym w grach video, gdzie gracze zaczeli miec fobie zeby przypadkiem nie dowiedziec sie co bedzie dalej. Jest to tym dziwniejsze, że tyle dóbr kultury popularnej jest obecnie produkowane, że wszystko się zlewa w jedną papke (przynajmniej dla mnie). Mi z reguły niewiele przeszkadza jak się dowiem co bedzie dalej.


TUTAJ jest dyskusja o spojlerach w recenzjach (i nie tylko)
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #691 dnia: Maj 05, 2013, 04:35:18 pm »
Akurat wczoraj przeczytałem sobie pierwszą część "WS" i przyznam, że w jednym miejscu autorzy pozytywnie mnie zaskoczyli: raczyli zauważyć, że ZSRR w 39-tym był najeźdźcą. To chyba nie jest powszechna wiedza na zachód od Odry, a już tym bardziej za oceanem.
Przy okazji pytanie (mam nadzieję, że niczego nie spojleruję...): jak wam się wydaje? W scenie z ZSRR granat trafił do pustego, czy "pełnego" czołgu?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #692 dnia: Maj 05, 2013, 05:11:08 pm »
Akurat wczoraj przeczytałem sobie pierwszą część "WS" i przyznam, że w jednym miejscu autorzy pozytywnie mnie zaskoczyli: raczyli zauważyć, że ZSRR w 39-tym był najeźdźcą. To chyba nie jest powszechna wiedza na zachód od Odry, a już tym bardziej za oceanem.
Przy okazji pytanie (mam nadzieję, że niczego nie spojleruję...): jak wam się wydaje? W scenie z ZSRR granat trafił do pustego, czy "pełnego" czołgu?


Mhm i poświęcili z 5 stron francuskiemu ruchowi oporu w II wojnie światowej, który był nieudolny i zoorganizowany na znacznie mniejszą skale niż polski czy jugosłowiański.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline death_bird

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #693 dnia: Maj 05, 2013, 05:16:58 pm »
Cytat: Dreadnought

Mhm i poświęcili z 5 stron francuskiemu ruchowi oporu w II wojnie światowej, który był nieudolny i zoorganizowany na znacznie mniejszą skale niż polski czy jugosłowiański.
To jest akurat tzw. "oczywista oczywistość". W końcu cywilizacja "kończy się" na Odrze. Ilość gadania nt. Francji mnie nie dziwi. Raz, że to przedstawiciel "cywilizacji zachodu", a dwa, że Jankesi walczyli we Francji. Dziwi mnie - w sensie pozytywnym - fakt, że ktoś raczył dostrzec rolę ZSRR w początku II Wojny. Z punktu widzenia "zachodu" to już nie jest taka oczywistość.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #694 dnia: Maj 05, 2013, 06:27:46 pm »
To jest akurat tzw. "oczywista oczywistość". W końcu cywilizacja "kończy się" na Odrze. Ilość gadania nt. Francji mnie nie dziwi. Raz, że to przedstawiciel "cywilizacji zachodu", a dwa, że Jankesi walczyli we Francji. Dziwi mnie - w sensie pozytywnym - fakt, że ktoś raczył dostrzec rolę ZSRR w początku II Wojny. Z punktu widzenia "zachodu" to już nie jest taka oczywistość.


Ciekawe jak jest w oryginale tego CapA czy mówią Niemcy czy bliżej niesprecyzowani Naziści/Hitlerowcy :)
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline vision2001

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #695 dnia: Maj 05, 2013, 06:43:14 pm »

Ciekawe jak jest w oryginale tego CapA czy mówią Niemcy czy bliżej niesprecyzowani Naziści/Hitlerowcy :smile:
Piszą o nazistach.
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #696 dnia: Maj 05, 2013, 06:57:07 pm »
Piszą o nazistach.


To prawidłowo. Bo przecież Niemcy wywodza się z tych 10.1% obywateli Niemiec, którzy głosowali w 1934 w referendum przeciwko Hitlerowi podczas gdy 89.9%  (w niesfałszowanych wyborach lub sfałszowanyych nieznacznie)   bliżej niesprecyzowanych głosujących (pewnie tych nazistów) opowiedziało się za przekazaniem Hitlerowi pełni władzy.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #697 dnia: Maj 05, 2013, 07:08:56 pm »
Zeszyt #6, stron 8, kadr 1, ramka 1:
"But the word leaked that the Germans had some kind of secret super-weapon that they were waiting to spring."

Zeszyt #6, stron 10, kadr 3, dymek 2:
"Well, maybe if your leader hadn't been so obliging when they invaded Poland, You wouldn't have the wolves at your door like this."

Zeszyt #6, stron 12, kadr 3, ramka 2:
"It's almost like they were expecting us. Nazis start crawling out of the woodwork..."

W drugim tomie dojdzie jeszcze "krauts" (szkopi/szwabi).

Tłumacz nie poprawiał oryginału. Tam gdzie byli "Germans" dał "Niemców", a tam gdzie byli "Nazis" dał "nazistów". Jako ciekawostkę dodam, że Baron Zemo po angielsku mówi z niemal karykaturalnym akcentem:

"...Isn't zat so Captain Amerika? Take zem!"
"Who vill sit by while his comrade screams his last, i vonder?"
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2013, 07:16:23 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline horror

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #698 dnia: Maj 05, 2013, 08:30:52 pm »
"...Isn't zat so Captain Amerika? Take zem!"
"Who vill sit by while his comrade screams his last, i vonder?"

miedzy innymi dlatego zawsze mnie bawilo Allo Allo - genialny serial.

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #699 dnia: Maj 06, 2013, 06:42:29 am »
Zeszyt #6, stron 8, kadr 1, ramka 1:
"But the word leaked that the Germans had some kind of secret super-weapon that they were waiting to spring."

Zeszyt #6, stron 10, kadr 3, dymek 2:
"Well, maybe if your leader hadn't been so obliging when they invaded Poland, You wouldn't have the wolves at your door like this."

Zeszyt #6, stron 12, kadr 3, ramka 2:
"It's almost like they were expecting us. Nazis start crawling out of the woodwork..."

W drugim tomie dojdzie jeszcze "krauts" (szkopi/szwabi).

Tłumacz nie poprawiał oryginału. Tam gdzie byli "Germans" dał "Niemców", a tam gdzie byli "Nazis" dał "nazistów". Jako ciekawostkę dodam, że Baron Zemo po angielsku mówi z niemal karykaturalnym akcentem:

"...Isn't zat so Captain Amerika? Take zem!"
"Who vill sit by while his comrade screams his last, i vonder?"


O to własnie pytałem, jak jest w oryginale. Myślałem, że Niemcy zamienili sie już w popkulturze w nazistów/hitlerowców.


Captain Britain Moore'a wyszedł już w UK rok temu jako Nr 11. Nie wiem czy by już nie trzeba tego zamawiać. Za rok kiedy pewnie dopiero upewnimy sie co do pełnej listy wydawniczej może się już im wyprzedać.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #700 dnia: Maj 06, 2013, 11:08:45 am »
Myślę, że w przypadku zakupu oryginału Captaina Britaina, zamiast tomu z WKKM UK lepiej byłoby się wykosztować i zdobyć Captain Britain Omnibus.

Ale może po kolei. Captain Britain czyli Brian Braddock został wymyślony przez Chrisa Claremonta i Herba Trimpe'a w 1976 jako bohater specjalnie przeznaczony na rynek brytyjski. Komiksy z CB ukazywały się w kolorze lub w czerni i bieli na łamach różnych brytyjskich komiksowych antologii w odcinkach o długości od 20 do 4 stron (w zależności od tego w jakim magazynie były publikowane). Była to seria raczej niskich lotów dopóki w 1982 roku nie zabrali się za niego scenarzyści Dave Thorpe i Alan Moore oraz rysownik Alan Davis. W 1986 roku zaprzestano publikacji jego przygód w UK i CB oraz jego siostra Betsy Braddock zaczęli pojawiać się na łamach komiksów z X-Men w USA. Betsy wstąpiła do X-Men jako Psylocke, a Brian dołączył do nowej X-drużyny o nazwie Excalibur.

Alan Moore został scenarzystą CB w środku historia, po tym jak Dave Thorpe i Alan Davis pokłócili się o polityczne podteksty historii. Redakcja podziękowała Thorpowi i zatrudniła Moora. Jego skrypt zaczyna się gdzieś około strony 40, fabuły liczącej 240 stron. W wydaniu WKKM niestety pominięto część napisaną przez Thorpa. Najwyraźniej wydawca opierał się na amerykańskim trejdzie z 2002, w którym dokonano tego samego cięcia. "Echa z Przeszłości" nieco ratują sytuację wyjaśniając genezę CB i to co się działo we fragmencie autorstwa duetu Thorpe/Davis. Z drugiej strony w tej historii dzieje się tak dużo, że po chwili czytania już się nie pamięta początku.

Tych z was, którzy spodziewają się komiksu na miarę "Strażników" czy "V jak Vendetta", bo to Alan Moore, ostrzegam, że do tego poziomu tej historii odrobinę brakuje. Co nie znaczy, że ten komiks jest zły, wręcz przeciwnie. Jest akcja, jest nieco humoru i jest niesamowite tempo. Dystopijne rzeczywistości, cyborgi mordujące superbohaterów (cameo Miraclemana), międzywymiarowe intrygi (to Moore nadał głównemu uniwersum Marvela miano Ziemi-616) i spora ilość osobliwych postaci. Mnie się ten komiks bardzo podobał.

Ta historia to jedyna rzecz jaką Moore napisał dla Marvela (nie licząc 2 stron dialogów do sceny z Magneto wymyślonej przez Chrisa Claremonta na potrzeby komiksu X-Men: Heroes for Hope). Później po odejściu Moore'a, Alan Davis kontynuował serię jako scenarzysta i rysownik (z niewielką pomocą Jamiego Delano), ale to już inny komiks, choć równie dobry. W CB Omnibus są zawarte oba te komiksy plus brakujący początek Dave'a Thorpa i pierwsze gościnne występy Briana i Betsy w X-Men. To najlepiej skomponowane wydanie zbiorcze z CB.

Zajawki z "A Crooked Word":

             

Bibliografia CB (zaznaczenia scenarzystów: Dave Thorpe, Alan Moore, Alan Davis, Chris Claremont):
1. Captain Britain (vol. 1) #1-23
2. Captain Britain (vol. 1) #24-39
3. Super Spider-Man and Captain Britain #231-232
4. Super Spider-Man and Captain Britain #233-238
5. Super Spider-Man and Captain Britain #239-247
6. Marvel Team-Up #65-66
7. Hulk Comics #1, 3-30
8. Hulk Comics #31-46
9. Incredible Hulk Weekly #47-55, 57-63
10. Marvel Super-Heroes #377-386
11. Marvel Super-Heroes #387-388
12. The Daredevils #1-11
13. The Mighty World of Marvel #7-13

14. The Mighty World of Marvel #14-16
15. Captain Britain (vol. 2) #1-14

16. New Mutants Annual #2
17. Uncanny X-Men Annual #11


Wydania zbiorcze US (Marvel)
Captain Britain Vol. 1 - Birth of a Legend (zawiera pozycje 1-3)
Captain Britain Vol. 2 - Siege of Camelot (zawiera pozycje 4-9)
Captain Britain by Alan Moore & Alan Davis (zawiera pozycje 11-13)
Captain Britain by Alan Davis & Jamie Delano (zawiera pozycje 14-15)
Captain Britain Omnibus (zawiera pozycje 10-17)
Wydanie zeszytowe - X-Men Archives Featuring Captain Britain #1-7 (zawiera pozycje:10-13)

Wydania zbiorcze UK (Panini UK/Marvel)
Captain Britain - Birth of a Legend (zawiera pozycje: 1)
Captain Britain - A Hero Reborn (zawiera pozycje: 2-4)
Captain Britain - The Lion and the Spider (zawiera pozycje: 5-7)
Captain Britain - Siege of Camelot (zawiera pozycje: 8-12)
Captain Britain - Endgame (zawiera pozycje: 13-15)

WKKM:
Captain Britain - A Crooked World (zawiera pozycje: 11-13)

Ultimate Graphic Novel Collection - Captain Britain - A Crooked World

Z kolei historia "Captain Britain and MI13: Vampire State", która też pojawiła się w WKKM UK, była w 2010 roku nominowana do nagrody Hugo w kategorii "Best Graphic Story".
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2013, 01:01:53 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #701 dnia: Maj 06, 2013, 11:30:26 am »
Myślę, że w przypadku zakupu oryginału Captaina Britaina, zamiast tomu z WKKM UK lepiej byłoby się wykosztować i zdobyć Captain Britain Omnibus.




Pewnie tak, ale u mnie dochodzi jeszcze aspekt zbieractwa WKKM ( Prawdziwy zbieracz - Cutting Edge | Obsessive Compulsive Hoarder | Channel 4  ). Mianowicie już w ramach kolekcji kupiłem komiksy, których normalnie bym po 40zł nie kupił. Kupie też taki w środe :) Także chciałbym zebrać wszystko co wyszło (w zrozumiałym jezyku) w ramach WKKM/ Marvel graphic novel collection. No a w tym wypadku to nazwisko scenarzysty dolewa oliwy do ognia.







Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Dreadnought

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #702 dnia: Maj 08, 2013, 09:58:22 am »
Jeszcze nie kupiłem ale rano widziałem i rysunki w impasie są zaskakująco dobre. Chyba jednak będzie lepiej niż upadek avengers.
Part man, part machine - all cybercommando.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #703 dnia: Maj 08, 2013, 11:58:09 am »
Jeszcze nie kupiłem ale rano widziałem i rysunki w impasie są zaskakująco dobre. Chyba jednak będzie lepiej niż upadek avengers.

Trzy części "Standoff" narysowane przez Alan Davisa to istotnie dobra rzecz. Bardzo ciekawa mieszanka polityki z superbohaterstwem. I przyzwoicie narysowana, czego po Davisie można się było spodziewać.

Pozostałe trzy zeszyty poświęcone Ant-Manowi i Jackowi of Hearts to jednak przeciętne czytadła-zapychacze, które moim zdaniem nie pasują do kolekcji "60 naj". Wątek Ant-Mana i jego córki ani się tu nie zaczyna (to kontynuacja wcześniejszych zeszytów), ani nie zostaje rozwiązany. A losem Jacka trudno się przejąć skoro nie czytało się wcześniej, żadnych komiksów z jego udziałem.

Dodatkami też nie obrodziło. Tylko trzy strony o scenarzyście Geoffie Johnsie. Ja czekam na Marvels za 2 tygodnie.  :cool:

Offline xShen

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów MARVELA -cz.3
« Odpowiedź #704 dnia: Maj 08, 2013, 04:00:57 pm »
Impas się dzieję po wydarzeniach z Upadku Avengers i Thora od hatchette?

 

anything