Autor Wątek: Telekineza  (Przeczytany 18116 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline BobGray

Telekineza
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 14, 2003, 06:20:54 pm »
Ale my faktycznie uzywamy 10%( czy coś koło tego) mózgu. znany jest przypadek pewnego studenta( normalnego człowieka, nawet dość zdolnego), który jak się okazało miał zaledwie 1/100 normalnej kory mózgowej! a mimo to nie różnił się niczym od innych ludzi. Nie jest powiedziane, że zużywamy jakies konkretne 10%, lecz że nasz dysk twardy w takim stopniu jest upakowany informacjami. Mózg jest potęzną maszyną, skoro jak udowodniono podświadomość zaspisuje wszystkie chwile i to ze szczegółami( każdy bodziec).
Telepatia i telkineza,  a także bardziej niezwykłe zjawiska jak np. telepotracja, czy lewitacja( co ciekawe eksperymenty, udane nad tymi nieprawdopodobnymi zjawiskami przeprowadzono na Uniewersytecie Pekińskim) wiążą się z zupełnie odmienna od czterowymiarowej strukturą wrzechświata i są najpewniej przenoszone poprzez hiperprzestrzeń.( która można by na upartego kojarzyć z rzeczywistością astralną). Ciekawa jest hipoteza niemieckiego fizyka dr Haima, opiująca wrzechświat sześciowymiarowy( albo dwunasto w wersji alternatywnej)- niezbyt dobrze znana wsród fizyków ze względu na to, że bierze pod uwagę( i wyjaśnia!) isnitenie zjawiska parapsychicznych, duchów, zjaw, etc.

Offline khele

Telekineza
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 14, 2003, 08:51:59 pm »
Cytat: "BobGray"
Ale my faktycznie uzywamy 10%( czy coś koło tego) mózgu. znany jest przypadek pewnego studenta( normalnego człowieka, nawet dość zdolnego), który jak się okazało miał zaledwie 1/100 normalnej kory mózgowej!


Fajna Urban Legend. Tej jeszcze nie znalem (gdzies ty to wyczytal???).

Moge ci od reki powiedziec ze to wyjatkowa bzdura. Czemu? Raz - to, o czym pisalem - aktywnosc mozgu zmierzono juz dosc dawno z pomoca tomografii i rezonansu magnetycznego - w mozgu nie ma obszarow nieaktywnych. Kropka. Dwa - slyszales o takiej chorobie jak Alzheimer? Wiesz po utracie jakiej ilosci szarych komorek czlowiek idiocieje? 10-20% Zanim obumrze 50% chory zwykle jest juz dawno w stanie spiaczki - ot, warzywko. Do 90% nikt nie doszedl bo mozg dlugo przed tym traci mozliwosc panowania nad podstawowymi funkcjami ciala takimi jak chocby oddychanie. A wiec przykro mi. Te 10% to mit.
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline Falcon

Telekineza
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 14, 2003, 09:31:11 pm »
Z tym studentem to przesada. Pracują wszystkie neurony. Ale czy wszystkie z równą wydajnością? Tego nie zmieży tomografia. Alzheimer niszczy wszystkie neurony bez wyjątków. te które pracują w 1% i te 99%.
Bronisz swojej teori z niezwykłą zajadłością. skąd masz aż taką pewność, że to nie prawda? skąd wiesz że twoja teoria jest prawdziwa?
ttp://s10.bitefight.pl/c.php?uid=35130

http://r1.bloodwars.pl/r.php?r=38420

Offline Bloodgod

Telekineza
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 15, 2003, 08:17:23 am »
niewstety w szkołach średnich nie uczą o poszczególnych częściach mózgu - jakby uczyli, tobym sie zabawił w eksperta, a tak moge sue tylko wymądrzać...

Co do 10 % - fakt - może za dużo archiwum x oglądałem, tam był taki motyw,gdziedzieciak któremu pracował cały mózg napełnych obrotach mógł czytać w myślach,ale to szczegół :P

o ile sie orentuje to neurony nie mogąpracować z wydajnością - albo impuls przez nie przepływa, albo nie i tyle - nie można chyba mówić o 10% pracy neuronu, bo sie naukowcy poprzewracaja....

natomiast słyszałem gdzieś, ze podobnieżza inteligencjenie odpowiada masa mózgu - i ilośc neuronów, ale stosunek masy mózgu do bodajże masy reszty ciała...
ow quickly pass the days long is the night
Lying in bed awake bathed in starlight
Better to live as king of beasts
Than as a lamb scared and weak
->"World coming down" TON

Offline khele

Telekineza
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 15, 2003, 08:57:02 am »
Cytat: "Falcon"
Z tym studentem to przesada. Pracują wszystkie neurony. Ale czy wszystkie z równą wydajnością? Tego nie zmieży tomografia.


Przypomnij sobie jak dziala klasyczny neuron. Komorka nerwowa z wieloma wypustkami "wejsciowymi" (dendryty) i jedna "wyjsciowa" (neuryt, akson). Dendrytami KN odbiera impulsy od innych KN a akson sluzy do wysylania impulsu (do kolejnej KN). Kiedy do neuronu dociera odpowiednio silna kombinacja impulsow (nasza wiedza, umiejetnosci, talenty, osobowosc, pamiec, etc. tkwi nie w neuronach a w kombinacjach bilionow polaczen miedzy nimi), on sam wysyla impuls aksonem. Te impulsy elektryczne sa jak najbadziej wykrywalne, chocby metoda rezonansu magnetycznego.

W ten sposob badano aktywnosc mozgu - jesli dana jego czesc jest w uzyciu neurony "strzelaja" do siebie ladunkami elektrycznymi (im intensywniej uzywamy mozgu tym wiecej neuronow "strzela", ale nawet te ktore tego nie robia sa aktywne). Prosta sprawa. A wynik badan byl taki ze do roznych zadan uzywamy roznych obszarow mozgu. Nie uzywamy wszystkich na raz oczywiscie (wszystkie neurony dzialajace na raz oznaczalyby potezny atak epilepsji) ale jesli sie wszystko wezmie do kupy (przy maksymalnym obciazeniu intelektualnym) da to w sumie jakies 100% :)

Cytat: "Falcon"
Alzheimer niszczy wszystkie neurony bez wyjątków. te które pracują w 1% i te 99%.


Jak Bloodgod napisal neurony nie pracuja "w 1% i w 99%", przynajmniej nie w sensie jaki ty sugerujesz. To jak czesto i w jakim wypadku neuron wysyla impuls zalezy od kombinacji jego polaczen z innymi neuronami (intensywnosc procesu myslowego tez gra role). To ze jeden bedzie "strzelal" rzadziej a drugi czesciej, nie ma nic wspolnego z wydajnoscia. W ten sposob w mozgu kodowane sa "informacje".

Cytat: "Falcon"
Bronisz swojej teori z niezwykłą zajadłością.


A tam. Probuje tylko wlac niektorym nieco oleju do glowy zeby nie szerzyli wsrod ludzi falszywych memow. Szczegolnie, ze nie chodzi tu o jakas specjalistyczna wiedze a informacje z programu szkoly sredniej.

Cytat: "Falcon"
skąd masz aż taką pewność, że to nie prawda? skąd wiesz że twoja teoria jest prawdziwa?


Bo to nie jest teoria, lecz sprawdzony (zbadany i zmierzony wielokrtnie) fakt? :) No chyba, ze zalozysz istnienie jakiegos ogolnoswiatowego spisku neurologow, oklamujacego nas co do wynikow badan - ale na tej zasadzie, zalozyc mozna sobie doslownie wszystko.
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline Pokpoko

Telekineza
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 15, 2003, 09:07:28 am »
Cytat: "Bloodgod"
niewstety w szkołach średnich nie uczą o poszczególnych częściach mózgu - jakby uczyli, tobym sie zabawił w eksperta, a tak moge sue tylko wymądrzać...
quote]
nie chce sie czepiac ale o poszczególnych częsciach mózgu jest w I klasie (lyceum)-inna sprawa że nikomu nie chce sie tego wykuwać...

Offline Izolda

Telekineza
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 15, 2003, 05:17:20 pm »
Zaraz padne, takich głupot dawno nie słyszałam jak niektórzy członkowie tego forum wygadują.
1. W liceum tak jak powiedział Pokpoko uczy się o budowie mózgu w pierwszej klasie i trzeciej (wiem na pewno bo w tym roku skończyłam trzecią klasę).
2. Neurony w mózgu z tego co wiem moga przwodzić impulsy nerwowe z różną prędkością (wiąże się to z budową, lub wogóle obecnością otoczki mielinowej, oraz z typem neuronu), czyli można powiedzieć, że z różną wydajnością.
3. Raczej wątpię, że stosunek masy mózgu do reszty ciała ma jakieś znaczenie.
4. BobGray może ten student był amerykaninem, jeśli był to nie dziwne że uznali go za normalnego i zdolnego z 1/100 kory mózgowej ;), w końcu w amerykańskiej szkole bardzo wysoki poziom naucznia..........  :roll:
Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"

Offline khele

Telekineza
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 15, 2003, 06:50:39 pm »
Cytat: "Izolda"
2. Neurony w mózgu z tego co wiem moga przwodzić impulsy nerwowe z różną prędkością (wiąże się to z budową, lub wogóle obecnością otoczki mielinowej, oraz z typem neuronu), czyli można powiedzieć, że z różną wydajnością.


I tak i nie. Rozne typy neuronow dzialaja... no roznie ;) Oczywista sprawa. Ale to nie jest tak ze jeden typ neuronow moze dzialac raz w 5% inny raz w 20% a jeszcze innym razem na 100%. Kazdy neuron pracuje caly czas zgodnie ze swoimi parametrami biochemicznymi, chyba ze nastepuje jakies specyficzne jego "uszkodzenie" (np. demielinizacja charakterystyczna dla stwardnienia rozsianego). Dlatego w kontekscie tej rozmowy podane przez ciebie informacje, choc prawdziwe, nie mialy znaczenia (po co, tlumaczac w miare prosta sprawe, mam komplikowac rzeczy i pisac o rodzajach neuronow, powlokach mielinowych, czy typach neurotransmiterow?).

Mamy takie a nie inne neurony w mozgu i wykorzystujemy je wszystkie. To chcialem naswietlic. Kto ma ochote niech sobie detale doczyta.

Cytat: "Izolda"
3. Raczej wątpię, że stosunek masy mózgu do reszty ciała ma jakieś znaczenie.


Wrobelki (i inne ptaki) by sie ucieszyly. O ile pamietam maja jedne z lepszych zaleznosci masa mozgu-masa ciala w przyrodzie :)

Jesli juz, to warto popatrzec m.in. na pofaldowanie kory mozgowej.

Cytat: "Izolda"
4. BobGray może ten student był amerykaninem, jeśli był to nie dziwne że uznali go za normalnego i zdolnego z 1/100 kory mózgowej ;), w końcu w amerykańskiej szkole bardzo wysoki poziom naucznia..........  :roll:


Historie trojkowych polskich uczniow ktorzy pojechali do Stanow i zostawali tam z miejsca prymusami znaja chyba wszyscy :)
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline khele

Telekineza
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 15, 2003, 07:09:28 pm »
Poprawka - ja wcale nie sugeruje jakoby polscy trojkowicze mieli tylko 1/100 kory mozgowej :wink:
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline Izolda

Telekineza
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 15, 2003, 07:57:31 pm »
Cytuj
Ale to nie jest tak ze jeden typ neuronow moze dzialac raz w 5% inny raz w 20% a jeszcze innym razem na 100%. Kazdy neuron pracuje caly czas zgodnie ze swoimi parametrami biochemicznymi, chyba ze nastepuje jakies specyficzne jego "uszkodzenie"...

Informacje przytoczone w tej wypowiedzi są mi znane. Chyba mnie khele źle zrozumiałeś. Wspomniałam o typach neuronów, gdyż próbowałam wyjasnić nieścisłość związaną z tą ich "wydajnością". Ale widze, że mi nie wyszło :).
Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"

Offline khele

Telekineza
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 15, 2003, 09:39:10 pm »
Cytat: "Izolda"
Informacje przytoczone w tej wypowiedzi są mi znane. Chyba mnie khele źle zrozumiałeś. Wspomniałam o typach neuronów, gdyż próbowałam wyjasnić nieścisłość związaną z tą ich "wydajnością". Ale widze, że mi nie wyszło :).


Ja rozumiem o co co chodzi :) Tylko tez ze swojej strony chcialem wyklarowac sytuacje, zeby ktos nieopatrznie nie wzial tych dodatkowych informacji za dowod "uzywania 10% mozgu".
 I am the Black Pharaoh, manlings.  Look into my eyes and behold the heart of Chaos.
- Yes sir.  I'm afraid you're going to have to leave the mall.  There's no unspeakable evil permitted.  Shouldn't be summoning in here anyway.

Offline Bloodgod

Telekineza
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 15, 2003, 09:57:42 pm »
Akurat też ostatnio skończyłem 3 klase liceum, i nawet miałęm budowe mózgu i jego funkcje... ale funkcji poszczególnych części to uczą chyba tylko na studiach medycznych, naprofilu biolchem też tego nie było - mam tam kilku kumpli... bo ja jakoś nie miałęm tego na sprawdzianie- prznajmniej moje skromne 5 mi tego nie przypomina...a może przez wakacje tak zesklerotyczniałem....

fakt, są różne typy neuronów, mówiąc po ludzku, różnią sie swoimi włąściwościami - tzn max.prędkością z jaką przewodzą impulsy - i ta włąsciwośc odpowiada zaich funkcje i umiejscowienie....
ow quickly pass the days long is the night
Lying in bed awake bathed in starlight
Better to live as king of beasts
Than as a lamb scared and weak
->"World coming down" TON

Offline Izolda

Telekineza
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 16, 2003, 10:27:43 am »
Cytuj
Akurat też ostatnio skończyłem 3 klase liceum, i nawet miałęm budowe mózgu i jego funkcje... ale funkcji poszczególnych części to uczą chyba tylko na studiach medycznych, naprofilu biolchem też tego nie było - mam tam kilku kumpli...

Bloodgod ja jestem w biol-chemie i jakoś miałam o ogólnych funkcjach poszczególnych części mózgu. Może ty i twoi koledzy za mało się przykładacie do nauki ;).
Zapytaj ich czy mieli o funkcjach chociażby móżdżku, czy półkul mózgowych - napewno powiedzą że mieli. A móżdżek to niby co to jest?? Może część układu krwionośnego ;).....................

PS. Proponuję powrót do właściwego tematu....... bo to to co tu teraz jest przypomina dziecinne przepychanki...... (wiem wiem ja też w nich uczestniczę ;))
Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"

Offline BobGray

Telekineza
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 16, 2003, 05:04:15 pm »
Ale za studentem to nie jest legenda tylko fakt! Postaram sie poszukać książki z której to wyczytałem. Naukowcy sami byli zdumieni tym, że może on normalnie egzystować, że żyje! Bo nie powinien. A czy był amerykaninem? :)  Tego nie wiem.
Wydaje mi się, że próbujecie upchać to 10% na jakimś konkretnym obszarze. A tymczasem chodzi o to, że w całej objętości mózgu tylko 10% jest wykorzystywane, że na około 10% zapisujemy informacje. One moga być rozrzucone po całym mózgu. To tak jak z organizmem- w 95% składamy się z wody. Czy to znaczy, że od głowy do stóp jesteśmy balonem napełnionym wodą? Nie, ona jest rozłożona w całym organiźmie. Podobnie jak informacje są zapisywane na całej przestrzeni mózgu. Poza tym różne fragmenty mózgu odpowiedzialne są za różne zjawiska. Przecież ludziom chorym na padaczkę wycina się całą półkulę mózgową, a mimo to żyją nadal!

Offline Izolda

Telekineza
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 16, 2003, 05:25:32 pm »
Cytuj
To tak jak z organizmem- w 95% składamy się z wody.

Buahahhahaha........ wybacz że sie z tego śmieję, ale takiej głupoty to chyba dawno nikt nie palnął. Ameba jeśli się nie mylę składa się w 95% z wody. U człowieka jest to około 60-70%, u noworodka 80% (moge się mylić, ale napewno nie jest to 95%).

Cytuj
Przecież ludziom chorym na padaczkę wycina się całą półkulę mózgową, a mimo to żyją nadal!

Jakoś nie słyszałam o czymś takim. Chcę tyko dodać, że na terenie obydwu półkul znajduja się ośrodki odpowiedzialne m. in. za ruch! wzrok! słuch!
Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"