trawa

Autor Wątek: Umbrella Academy  (Przeczytany 7730 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tokage

Umbrella Academy
« dnia: Kwiecień 24, 2013, 04:14:40 pm »
Zna  ktoś?

Kupiłem  jakoś przypadkiem, dorzucając trejda żeby załapać się na  darmową wysyłkę z amazona czy coś. Przeleżało sporo na półce,  aż w końcu zostało przeczytane. I co tu dużo – urwało mi to i  owo.

Wydany  prze Dark Horse jako “limited series” komiks Gerarda Waya (tak,  to ten dżentelmen z My Chemical Romance – śpieszę donieść, że  z ichnią muzyką wyjątkowo mi nie po drodze) i Gabriela Ba doczekał  się póki co dwóch tejdów - Apocalypse Suite i Umbrella  Academy: Dallas.  I nagrody Eisnera dla najlepszej “zamkniętej  serii”.

O  czym to? (pomniejsze spoilery dotyczące wyłącznie pierwszego zeszytu serii)

  Zaczyna się jak u  Hitchcocka – ziemski zapaśnik pokonuje potężnym strzałem z  łokcia kałamarnicę z wymiaru X. Doniosłość tego zdarzenia jest  tak wielka, że wszechświat nie może pozostać nań obojętnym. Nie  będące w ciąży kobiety z rożnych rejonów świata rodzą w sumie  czterdzieści troje dzieci. Większość trafia do sierocińców lub  kończy swój krótki żywot porzucona na jakimś wysypisku śmieci.  I tu wkracza na scenę słynny wynalazca, Sir Reginald Hargreeves.  Oficjalnie  złoty medalsita olimpijski i zdobywca nagrody Nobla,  prywatnie kosmita. Dżentelmen ów adoptuje siedmioro dzieci. Na  zwołanej naprędce konferencji prasowej wyjaśnia, że uczynił to w  jednym celu: „by ocalić świat, oczywiście”. Adoptowana przezeń  siódemka dość szybko wykazuje się niezwykłymi zdolnościami. Np.  Numer jeden, aka Spaceboy jest silny. Bardzo. Obecnie zaś jego mózg  znajduje się w ciele marsjańskiego goryla. Numer trzy, “Plotka”,  może zakrzywiać rzeczywistość... kłamiąc. Numer pięć potrafi  skakać w czasie – ale tylko “w przód”. Wyjątkiem jest  dziecko numer siedem – dziewczynka, która nie ma żadnych mocy.  Ale za to zajebiście gra na skrzypcach. Pierwsza misja dziwacznego  “teamu” zaczyna się, gdy wieża Eiffela wpada w szał i zaczyna  zabijać ludzi...

Wayowi  (scenariusz/projekty postaci) udało się coś IMO bardzo rzadkiego –  wyjątkowo umiejętnie (choć bez wnikania w niepotrzebne detale)  zaprezentował przedziwną “fizykę” świata UA. Wszystko jest tu  „z czapy”, a mimo to czytelnik odnajduje się w tym zaskakująco  łatwo. UA to z jednej strony pastisz “trykotów”, z drugiej –  dość smutna historia o dysfunkcyjnej rodzinie. Początkowo Way miał  być także ilustratorem komiksu (w tpb zamieszczono jego szkice –  zaskakująco dobre), ostatecznie komiks zilustrował Brazylijczyk  Gabriel Ba. Jego kreskę nazwał bym oszczędną, z – jak dla mnie  – widocznymi inspiracjami europejskim komiksem. Przyznać trzeba,  że pomimo braku wizualnych wodotrysków estetyka jego ilustracji  bardzo dobrze wpisuje się w tematykę komiksu.

Ja  UA jestem zachwycony. Ciekaw jestem Waszych opinii.

Prevka  pierwszego zeszytu
http://www.darkhorse.com/Books/14-488/The-Umbrella-Academy-Apocalypse-Suite-TPB

N.N.

  • Gość
Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2013, 05:15:06 pm »
Zna  ktoś?
Ktoś zna.
Nie jestem fanem lekkiej, łatwej i niedorzecznej fantastyki. "Tom Strong" Moore'a zmęczył mnie na tyle, że postanowiłem tego typu komiksy omijać szerokim łukiem. Tu się skusiłem, bo rysownik to połowa duetu, który narysował komiks Daytripper. I nie żałuję.

Offline Anonimowy Grzybiarz

Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 30, 2019, 10:53:10 am »
Polska wersja komiksu od maja w sklepach, a na Netfliksie serial. Dziwne, że w tym temacie taka cisza. Osobiście przeczytałem komiks z dużą przyjemnością, zobaczyłem też serial - w efekcie tego pokusiłem się o zestawienie tej historii w jednym i drugim medium. Co wypada lepiej w komiksie, a co w serialu? Na to pytanie odpowiadam poniżej:
http://mnichhistorii.blogspot.com/2019/06/umbrella-academy-suita-apokaliptyczna.html

Offline LucasCorso

Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2019, 09:00:31 am »
Polska wersja komiksu od maja w sklepach, a na Netfliksie serial. Dziwne, że w tym temacie taka cisza.


To nie wina tematu. To po porstu rekatywacja forum przyszła zbyt późno. Po informacjach o zamknięciu forum wszyscy stąd poszli i forum umarło...

Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline 8azyliszek 2

Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2019, 11:49:32 am »
@UPSkoro były wielkie zapowiedzi o zamknięciu forum i mały odzew np na posty Mateusza, by przenieść je na jego serwer, to co się dziwić, że ludzie sobie polecieli i nie wiedzą, że forum przetrwało.

Offline Yaseck

Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2019, 02:38:09 pm »
Cholernie się cieszę z polskiej wersji. Czytałem dwie pierwsze części kilkukrotnie a teraz wydana została trzecia część w Dark Horse. Genialny pomysł i fajnie narysowana rzecz. Mam nadzieję, że wydadzą wszystkie części. mogą być jak dla mnie integrale tak jak w polskim wydaniu (6 części na raz).

Offline Morata

Odp: Umbrella Academy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 18, 2019, 04:46:28 am »
This is great.

 

anything