trawa

Autor Wątek: Sławomir Mrożek  (Przeczytany 1975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Sławomir Mrożek
« dnia: Sierpień 15, 2013, 06:32:02 pm »
W 1997 roku Sławomir Mrożek (1930-2013) napisał:
"Początkowo lekceważony jako literatura dla półanalfabetów, komiks bardzo się rozwinął w ciagu stulecia i obecnie nalezy już do kanonu sztuki nowoczesnej, doczekał się międzynarodowych festiwali, bibliotek i profesorów, mimo to nie przestając być sztuką żywą. Rozwija się nadal, z komiksu popularnego wyłonił się komiks elitarny, zwany czasem comixem. Komiks wysublimowany to ekwilibrystyka fantazji i formy, synkretyzm kultur, fuzja malarstwa i poezji, a nawet wehikuł impulsów metafizycznych. Komiksem "elitarnym" można go nazwać tylko relatywnie, ponieważ w liczbach absolutnych niczego na świecie nie ma już mało, więc również wyznawców komiksu elitarnego jest tłum. Ciekawe, że pomiędzy komiksem popularnym a "elitarnym" nie nastąpił żaden doktrynalny podział, nie stało się to, co przydarzyło się literaturze, a mianowicie, że dzieła awangardowe są nieczytelne dla zwykłego czytelnika. Comix czy komiks to wciąż ta sama sztuka, wyższa czy niższa szkoła jazdy".

Niewielu spośród naszych wielkich twórców zauważało w ogóle komiksy. A spośród tych, którzy je zauważali nikt nie pisał o nich równie pozytywnie.
A był Mrożek nie tylko jednym z tych naprawdę wielkich, ale i najzabawniejszym wśród nich.
Najprawdopodobniej sam Mrożek nie uznałby siebie za twórcę komiksów. W końcu nawet o swoich rysunkach mówił, że nie uważał ich za istotną część swojej tworczości i był zaskoczony, kiedy okazało się, że są. Ja jednak uważam, że był znakomitym komiksiarzem. Jego kilkuobrazkowe historyjki drukowane w "Szpilkach" pomiędzy 1974 a 1982 rokiem to przykłady bajecznego poczucia humoru i znakomitego rozpoznania warunków i ograniczeń opowiadania obrazkami.

Dla tych, którzy chcieliby rzucić okiem:
 http://krakow.gazeta.pl/krakow/5,35815,2751799.html?i=0
Wybór może niewielki, ale ma charakter przekrojowy i został zrobiony starannie.

I jeszcze coś takiego. Fajnie zrobione:
http://www.slawomirmrozek.eu/animacje/animacja03.html?PHPSESSID=34ced49ab979a84d3d9cb0674438ce8d
 
Mrożek zostanie pochowany w Krakowie. Jego pogrzeb odbędzie się 17. września.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2013, 10:11:00 am wysłana przez N.N. »