Autor Wątek: "Must Have" - polecane lektury Marvela  (Przeczytany 212800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nick Jackolson

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 10, 2013, 01:50:42 pm »
Julek_, fragsel dzięki za odp. Zastosuję się do sugestii. Co do Eternals Saga to jeżeli jest jak piszesz to dziwne... bo siedzi aż na miejscu 3... Swoją drogą szkoda. że marvel nie pokusił się na wznowienie omnibusa Simonsona na cheapgraphicnovels stoi za 150 i 200 baksów. A wzięli się za Dardevila (Millera) i Spidera...
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2013, 01:56:05 pm wysłana przez Nick Jackolson »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 12, 2014, 10:53:09 am »
Tak sobie rzuciłem okiem na listę "must have" w otwierającym poście i nasunęło mi się kilka myśli:


1. Jakiś czas temu obiecałem, że uporządkuję tę listę, uszereguję komiksy według chronologii i dodam dane techniczne poszczególnych historii (zeszyty, rok). Trochę już z tym ruszyłem. Doszedłem do wniosku, że najlepiej podlinkuję wszystkie tytuły tak jak zrobiłem to TUTAJ, ale post ma ograniczoną ilość znaków i razem z linkami wszystko się nie zmieści, tym bardziej, że lista będzie się jeszcze wydłużać. Czy jest możliwość dostawienia postów między pierwszym, a drugim w tym wątku?


2. Na jakiej zasadzie ta lista ma się dalej rozwijać? Większość wymienionych tytułów to komiksy wspominane w innych wątkach, a nie w tym. Czy to, że ktoś gdzieś napisał, że czytał komiks, który mu się bardzo podobał i poleca go innym, automatycznie czyni tę pozycję "must have" - lekturą obowiązkową? Możeby tak ustanowić zasadę, że jak ktoś życzy sobie dodanie jakiego komiksu do tej listy to musi w tym wątku napisać jego recenzję lub podlinkować do recenzji ze swojego bloga? Sama sucha lista nic nie mówi o tym dlaczego wymienione na niej komiksy są godne uwagi.


3. Albo może rozdzielić ten temat na wątki poświęcone poszczególnym bohaterom i z fragmentów listy uczynić otwierające posty? Byłoby to ułatwieniem dla osób szukających odpowiedzi na pytania związane z konkretnym bohaterem, grupą czy serią i dla osób dzielących się wrażeniami z lektury komiksów. Jak na razie w tym dziale prawie wszystko jest w jednym worze i robi się trochę bałagan. Szczególnie widać to w wątku poświęconym na pytania dotyczące komiksów amerykańskich - groch z kapustą. Spider-Man ma swój własny wątek (czy dałoby się dostawić do niego otwierający post z listą polecanych pajęczych historii), ale może przydał my się osobny temat dla Avengers, Kapitana Ameryki, Thora, uniwersum mutantów? Jeśli byłaby zgoda mógłbym się tym zająć przy okazji porządkowania listy.

EDIT: Jeszcze do punktu 3. Analogicznie możnaby było postąpić z "must have" DC. Batman ma swój oddzielny wątek, Superman - nie. Oczywiście nie wszyscy bohaterowie zasługują na własny temat. Po wydzieleniu osobnych tematów, to co zostałoby z "must have'ów" można by przemianować na "Komiksy Marvela bez własnego tematu" oraz "Komiksy DC bez własnego tematu". Nie jestem zwolennikiem zakładania osobnego tematu na każdą pierdołę i nawet parę razy narzekałem na takie coś ze strony innych forumowiczów, ale nie ma co popadać ze skrajności w skrajność i pchani wszystkiego w jeden mega-hiper temat też nie jest dobrym rozwiązaniem. Przydałoby się posegregować pytania i aktualności w tematach z pytaniami i aktualnościami, i poprzerzucać je do stosownych wątków. Myślę, że takie zmiany ułatwiłby korzystanie z tego działu forum. Wiem, że to kupa pracy dla moderatorów. Jeśli byłaby taka wola, chętnie wziąłbym to wszystko na siebie, bo zaglądam tu codziennie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2014, 12:25:19 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 12, 2014, 05:13:47 pm »
1. nie ma opcji "dodania" postów. ale mogę (myślę, że autorzy się nie obrażą) edytować posty i ich treść zmienić na to, co proponujesz.
acz uważam, że lepszą opcją byłoby stworzenie takiej listy w formie strony www czy nawet bloga, z podziałem na serie  czy bohaterów. i podlinkowanie tego tutaj.

2. nie wiem. myślałem nad tym kiedyś i nie wiem. można by stworzyć listę "najlepsze rzeczy Marvela" i listę "jak lubisz danego herosa z Marvela, to warto znać", do tego nawet i trzecią - "unikać".

3. jak najbardziej za. ale chcesz prawa moderatora? bo ewentualnie możemy razem nad tym posiedzieć - odezwij się na skype olga_siemaszko

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 12, 2014, 09:51:09 pm »
Szkoda, że nie ma takiej opcji, możliwości manipulowania kolejnością postów. Myślę, że obędzie się bez przyznawania mi praw moderatora. Wziąłem na siebie opracowanie tej listy (lubię dłubać przy takich rzeczach) więc będę pilnował także jej regularnej aktualizacji/korekty i po prostu za każdym razem informował cię o wszystkich zmianach jakie powinny być wprowadzone poprzez podsyłanie ci gotowej treści. Chyba nie uznasz tego za nieustanne trucie dupy? Zresztą w przypadku ewentualnych tematów, które sam założę, otwierające posty mogę edytować samodzielnie.

Ale tak jak już wspomniałem, uważam że tworzenie jeden wspólnej listy nie jest dobrym pomysłem i lepiej byłoby zrobić kilka osobnych. Myślę, że takie listy i jakieś ewentualne podstawowe informacje powinny znajdować się na początku każdego tematu, żeby łatwo było je znaleźć. Tak jak jest teraz to większość pytań o opinie na temat komiksów Marvela i DC ląduje w temacie "Pytania dotyczące komiksów amerykańskich" podczas gdy indywidualnych tematów, albo brak, albo ledwie są ruszone. Myślę, że taka segregacja oraz przejrzyste nazywanie tematów np. "Spider-Man i powiązane postacie (pytania, dyskusje, nowinki, lista polecanych komiksów)", ułatwiłyby życie zarówno moderatorom jak i użytkownikom forum. Ponadto zawsze będzie można zacytować całość lub tylko fragment takiej listy w dalszej dyskusji.

W sumie na razie nie ma co o tym dyskutować. Będziemy kombinować jak skończę opracowywać ogólną listę "must have".

Offline rekin

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 13, 2014, 02:13:20 am »
Edycja przed moderatora bylaby na dluzsza mete meczaca. Mozna przeciez zalozyc nowy temat, rezerwujac kilka pierwszych postow w nowym (dodac adnotacje "zarezerwowane"), a ten temat zamknac, dajac link do niego w pierwszym poscie nowego tematu.

Offline Jaxx

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 13, 2014, 07:38:18 am »

2. Na jakiej zasadzie ta lista ma się dalej rozwijać? Większość wymienionych tytułów to komiksy wspominane w innych wątkach, a nie w tym. Czy to, że ktoś gdzieś napisał, że czytał komiks, który mu się bardzo podobał i poleca go innym, automatycznie czyni tę pozycję "must have" - lekturą obowiązkową? Możeby tak ustanowić zasadę, że jak ktoś życzy sobie dodanie jakiego komiksu do tej listy to musi w tym wątku napisać jego recenzję lub podlinkować do recenzji ze swojego bloga? Sama sucha lista nic nie mówi o tym dlaczego wymienione na niej komiksy są godne uwagi.


Zastanawiałem się nad tym kiedyś i tak naprawdę nie ma tu dobrego rozwiązania - każda propozycja będzie silnie subiektywna i to, co się jednemu podoba, inny może uznać za gniot. Oczekiwanie, że ludzie będą podawać tytuły i wypisywać dlaczego są one warte umieszczenia na liście raczej minie się z rzeczywistością - może co dziesiątemu może będzie się chciało napisać coś więcej, ale większość postów sprowadzi się do prostego "tytuł XX jest fajny, bo mi się podoba". A spora część powie "tytuł XX jest fajny, jak chcecie to go wpiszcie". Więc w ten sposób raczej nic się nie osiągnie.
 
Myślę, że najlepiej będzie, jak na zaproponowany tytuł po prostu wypowie się kilka osób, które są obeznane w świecie Marvela, jak Ty, Fragsel czy kto tam jeszcze ma szersze pojęcie o trykotowcach, niż przeciętny czytelnik. Zaproponowany tytuł zostanie dodany jakby "warunkowo", np. z czerwoną czcionką i będzie oczekiwał na potwierdzenie przynajmniej kilku osób z wyznaczonego grona, czy warto go na liście umieszczać. Jeżeli uznacie go za warty, wpiszemy go na stałe.
 
Na tej zasadzie można utworzyć trzy listy, o czym pisze Emeryt - jedna "must have", druga "warto" i trzecia "unikać'. Da to jako takie pojęcie o danych pozycjach, co pozwoli na rozeznanie w temacie.
 
3. Albo może rozdzielić ten temat na wątki poświęcone poszczególnym bohaterom i z fragmentów listy uczynić otwierające posty?
 

Moim zdaniem to niezbyt dobry pomysł. Jedna lista w jednym miejscu da najlepsze i najszybsze przejrzenie interesujących kogoś tytułów. Można ew. pod listą danego bohatera podlinkować pod temat jemu poświęcony, więc jak ktoś będzie chciał, to przejdzie do danego wątku z jednego miejsca i popyta/poszuka więcej. A tak, to będzie skakanie po forum w tą i z powrotem, na zasadzie "wchodzę na listę polecanych lektur, a tam do Spider-Mana tędy, a do X-Menów tędy". Tym bardziej, jeżeli nie można dodawać i przesuwać postów - wówczas tym bardziej wszystko się pogmatwa, jeżeli trzeba będzie dodatkowo szukać w danym wątku, gdzie jest lista tytułów.
 
No i jeszcze sprawa dostępności wątków - nie wszyscy z listy mają swoje osobne wątki, więc część listy miała by być pusta? Nie, najlepsza i najbardziej przejrzysta będzie jedna lista, dostępna w jednym miejscu.
 
 
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2014, 07:49:47 am wysłana przez Jaxx »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 19, 2014, 06:32:52 pm »
Na tej zasadzie można utworzyć trzy listy, o czym pisze Emeryt - jedna "must have", druga "warto" i trzecia "unikać'. Da to jako takie pojęcie o danych pozycjach, co pozwoli na rozeznanie w temacie.
Myślę, że nie ma co się tak rozdrabniać i na jednej liście zrobić jednocześnie "must have" i "warto", a te naj-naj-najbardziej cenione tytuły oznaczyć np. gwiazdką czy czymś takim. Nie jestem przekonany co do listy "unikać" - to się może wymknąć spod kontroli... Chyba obędzie się bez takiego zestawienia.
 
Moim zdaniem to niezbyt dobry pomysł. Jedna lista w jednym miejscu da najlepsze i najszybsze przejrzenie interesujących kogoś tytułów. Można ew. pod listą danego bohatera podlinkować pod temat jemu poświęcony, więc jak ktoś będzie chciał, to przejdzie do danego wątku z jednego miejsca i popyta/poszuka więcej. A tak, to będzie skakanie po forum w tą i z powrotem, na zasadzie "wchodzę na listę polecanych lektur, a tam do Spider-Mana tędy, a do X-Menów tędy". Tym bardziej, jeżeli nie można dodawać i przesuwać postów - wówczas tym bardziej wszystko się pogmatwa, jeżeli trzeba będzie dodatkowo szukać w danym wątku, gdzie jest lista tytułów.
Po namyśle dochodzę do wniosku, że masz rację z utworzeniem jednej wspólnej listy. Jednak chciałbym, a właściwie muszę zasugerować potraktowanie obecnego wątku jako falstartu i założenia nowego. Obecny przemianować i zamknąć. Niewielka to strata, bo to zaledwie cztery strony. A dlaczego? Już wyjaśniam.

Przygotowując bardziej dopracowaną wersję listy postanowiłem umieścić przy każdej pozycji link do informacji o wydaniu oryginalnym i link do informacji o wydaniu polskim (jeśli jest takie), aby można było sprawdzić autorów, rok wydania i porównać ewentualne różnice w zakresie zeszytów między oryginałem i spolszczeniem. Problem w tym, że przy wstawianiu linków, nawet w wersji skróconej szybko wyczerpuje się limit znaków w poście (20000).

Sama lista do Spider-Mana zajęła mi dwa posty - polskie wydania musiałem umieścić osobno. Na wszystkich bohaterów zejdzie w sumie z kilkanaście postów. Wstawianie list w tak duża ilość cudzych postów na pierwszej stronie będzie więc fatalnym rozwiązaniem. Dlatego właśnie proponuję zacząć od początku. Jak wszystko będzie już gotowe poproszę Emeryta o zmianę tytułu tego wątku, a potem założę nowy "Must Have - polecane lektury Marvela" gdzie każdy bohater będzie miał osobny post (lub dwa) na dotyczącą go listę. Nie będzie się trzeba martwić, że przy rozrastaniu się listy zabraknie dla kogoś miejsca. Może tak być?

Poniżej wstawiam listę polecanych lektur Spider-Mana dla przykładu jak to moim zdaniem powinno wyglądać (przepraszam za trzy dwa posty, jeden pod drugim). Myślę, że to będzie bardzo przydatna ściąga. Mam nadzieję, że się spodoba, bo trochę się napracowałem.  :biggrin:

Kilka komentarzy:
Jaxx, sugerując się tym na jakich zasadach dopisywałeś kolejne rzeczy do listy postanowiłem ją trochę rozwinąć.

Dodałem do niej komiksy z WKKM, żeby nie trzeba było przekopywać się przez temat WKKM w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, które tomy warto przeczytać. A poza tym co to za lista "must have" bez "Ostatnich łowów Kravena" czy "Daredevil: Born Again".  :wink:

Dopisałem także komiksy z rankingów umieszczonych na liście pod każdym bohaterem, żeby lista nie była taka uboga jak do tej pory. Jeśli będą jakieś zastrzeżenia, zawsze można coś skreślić. Ponadto w rankingach są wymienione same zeszyty, a na liście konkretne albumy więc łatwiej będzie się połapać, którą historię w czym znaleźć.

Na liście umieściłem też Masterworksy i Essentiale jako "pozycje honorowe" - w końcu to początki bohaterów.

Rozpisałem także najpopularniejsze, najbardziej cenione runy - przy Spider-Manie runy McFarlane'a z Larsenem, Straczynskiego oraz Ultimate Spider-Man Bendisa.

EDIT nr 1: Nie wstawiam listy, bo nie mogę cytować tekstu z linkami, który napisałem sobie w prywatnej wiadomości. Jaxx, Emeryt, mogę Wam wysłać na pw.
EDIT nr 2: Wstawiam listę bezlinkową (tylko dwa przykładowe linki dodane ręcznie teraz). Bezlinkowa oczywiście zmieściła się w jednym poście.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2014, 07:10:26 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 19, 2014, 06:36:01 pm »
SPIDER-MAN


Osobny temat poświęcony na dyskusje dotyczące Spider-Mana znajdziecie TUTAJ.

Ranking 50 najlepszych historii ze Spider-Manem znajdziecie TUTAJ.

Polecane komiksy (wydania oryginalne):
Największą popularnością cieszą się klasyczne początki Spider-Mana z lat 60-tych, autorstwa m.in Stana Lee, Steve'a Ditko i Johna Romity Seniora oraz późniejsze komiksy, przy których pracowali Roger Stern, John Romita Jr., Todd McFarlane, Erik Larsen, J. M. DeMatteis, J. M. Straczynski, Mark Bagley i Brian Michael Bendis.

W linkach poniżej okładki oraz informacje o autorach i zeszytach zebranych w danym albumie.

Amazing Spider-Man Omnibus Vol. 1 by Stan Lee & Steve Ditko (1962-1966)
Amazing Spider-Man Omnibus Vol. 2 by Stan Lee & John Romita Sr. (1966-1968)
Marvel Masterworks: The Amazing Spider-Man Vol. 1-15 (1962-1976)

Essential The Amazing Spider-Man Vol. 1-11 (1962-1984)
Essential Peter Parker, The Spectacular Spider-Man Vol. 1-5 (1976-1986)

Spider-Man: Death of the Stacys (1970-1971, 1973)
Spider-Man: The Original Clone Saga (1974-1975, 1978-1979, 1988, 1989-1990)
Spider-Man: Return of the Burglar (1979-1980)
Spider-Man by Roger Stern & John Romita Jr. Omnibus (1980-1984)
Spider-Man: Nothing Can Stop the Juggernaut (1982)
The Amazing Spider-Man: Origin of Hobgoblin (1980, 1983-1984)
Spider-Man: The Death of Jean DeWolff (1985-1986, 1988)

Spider-Man: Birth of Venom (1984-1985, 1988-1989, 1991)
The Commuter Cometh! - Amazing Spider-Man #267 (1985) - brak wydania zbiorczego
The Amazing Spider-Man: The Wedding (1987)
Spider-Man: Kraven's Last Hunt (1987)
The Amazing Spider-Man Omnibus by David Michelinie & Todd McFarlane (1988-1990)
Epic Collection: The Amazing Spider-Man - Cosmic Adventures (1989-1990)
Spider-Man: Sinister Six (1963, 1990)

Spider-Man: The Vengeance of Venom (1990-1994)
Spider-Man: Torment (1990)
Spider-Man: Masques & Sub-City (1991)
Spider-Man: Perceptions (1991)
Spider-Man: Revenge of the Sinister Six (1992)
The Spectacular Spider-Man #178-203 by J. M. DeMatteis & Sal Buscema (1991-1993) - brak wydania zbiorczego
Spider-Man: Soul of the Hunter (1992)
Spider-Man: Maximum Carnage (1993)
Venom: Lethal Protector (1993)
Shrieking - Amazing Spider-Man #390-393 (1994) - brak wydania zbiorczego
Spider-Man: The Complete Clone Saga Epic Vol. 1-5 (1994-1995)
Spider-Man: The Complete Ben Reilly Epic Vol. 1-6 (1995-1996)
Untold Tales of Spider-Man Omnibus (1995-1997)
Venom: License to Kill #1-3 (1997) - brak wydania zbiorczego
Spider-Man's Tangled Web Vol. 1 (2001)
Amazing Spider-Man by J. M. Straczynski: Ultimate Collection Book 1-5 (2001-2008)
Amazing Spider-Man: Coming Home (2001)
Amazing Spider-Man: Revelations (2001-2002)

Amazing Spider-Man: Until the Stars Turn Cold (2002)
Spider-Man: Return of the Goblin (2002)
Spider-Man: Blue (2002-2003)

Amazing Spider-Man: The Life and Death of Spiders (2002-2003)
Amazing Spider-Man: Unintended Consequences (2003-2003)
Amazing Spider-Man: Happy Birthday (2003-2004)
Amazing Spider-Man: The Book of Ezekiel (2004)
Marvel Knights: Spider-Man by Mark Millar (2004-2005)
Spider-Man/Human Torch (2005)

Civil War (2006-2007)
Amazing Spider-Man: Civil War (2006-2007)
Spider-Man, Peter Parker: Back in Black (2007)
Spider-Man: Reign (2007)
The Amazing Spider-Man: New Ways to Die (2008)
The Amazing Spider-Man: Death and Dating (2009)

The Amazing Spider-Man: Grim Hunt (2010)
The Amazing Spider-Man: Matters of Life and Death (2011)
Venom Vol. 1 by Rick Remender & Tony Moore (2011)
Spider-Man: Spider-Island (2011-2012)

alternatywne uniwersa:
Ultimate Spider-Man Omnibus (2000-2003)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 1 - Power and Responsibility + Learning Curve (2000-2001)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 2 - Double Trouble + Legacy (2001-2002)

Ultimate Spider-Man HC Vol. 3 - Public Scrutiny + Venom (2002-2003)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 4 - Irresponsible + Cats & Kings (2003-2004)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 5 - Ultimate Six + Hollywood (2003-2004)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 6 - Carnage + Superstars (2004-2005)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 7 - Hobgoblin + Warriors (2005-2006)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 8 - Silver Sable + Deadpool (2006)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 9 - Clone Saga + Ultimate Knights (2006-2007)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 10 - Death of the Goblin + And His Amazing Friends (2007-2008)
Ultimate Spider-Man HC Vol. 11 - War of the Symbiotes + Ultimatum Tie-In (2008-2009)
Ultimatum (2009)
Ultimate Comics Spider-Man: The World According to Peter Parker (2009-2010)
Ultimate Comics Spider-Man: Chameleons (2010)
Ultimate Comics Spider-Man: Death of Spider-Man Omnibus (2010-2011)


Polecane komiksy (wydania polskie):
Czasem polskie wydania mają nieco inną (tj. uboższą) zawartość niż wydania oryginalne. Warto więc porównać informacje zawarte w linkach na liście powyżej z informacjami w linkach na liście poniżej.

wyd. MANDRAGORA
Essential The Amazing Spider-Man Vol. 1-2 ---> Essential Spider-Man, tom 1 (2006) i Essential Spider-Man, tom 2 (2007)

wyd. TM-SEMIC/FUN-MEDIA - serie SPIDER-MAN, MEGA MARVEL, ULTIMATE SPIDER-MAN i AMAZING SPIDER-MAN
Spider-Man: Nothing Can't Stop the Juggernaut ---> Spider-Man 2/1990
Spider-Man: Origin of the Hobgoblin ---> Spider-Man 3/1990
Spider-Man: Birth of Venom ---> Spider-Man 5/1990, 3/1991, 4/1991, 12/1991, 1/1992
The Amazing Spider-Man: The Wedding ---> Spider-Man 1/1991, 2/1991
Spider-Man: Kraven's Last Hunt ---> Spider-Man 1/1994, 2/1994, 3/1994
The Amazing Spider-Man by David Michelinie & Todd McFarlane ---> Spider-Man 3/1991, 4/1991, 5/1991, 6/1991, 7/1991, 8/1991, 9/1991, 10/1991, 11/1991, 12/1991, 1/1992, 2/1992, 3/1992, 4/1992, 5/1992, 6/1992
Epic Collection: The Amazing Spider-Man - Cosmic Adventures ---> Spider-Man 6/1992, 7/1992, 9/1992, 10/1992
Spider-Man: Sinister Six ---> Spider-Man 11/1992, 12/1992, 1/1993
Spider-Man: Vengeance of Venom ---> Spider-Man 10/1992, 5/1993, 12/1993, 11/1994, 12/1994
Spider-Man: Torment ---> Mega Marvel 1/1993
Spider-Man: Masques & Sub-City ---> Spider-Man 11/1993, 4/1995, 9/1995
Spider-Man: Perceptions ---> Spider-Man 1/1995, 2/1995, 3/1995
Spider-Man: Revenge of The Sinister Six ---> Spider-Man 8/1993, 9/1993
The Spectacular Spider-Man #178-203 by J. M. DeMatteis & Sal Buscema ---> Spider-Man 7/1993, 10/1993, 7/1994, 10/1995, 1/1996, 3/1996, 5/1996
Spider-Man: Maximum Carnage ---> Spider-Man 11/1995, 12/1995, 1/1996, 2/1996, 3/1996, 4/1996, 5/1996
Shrieking - Amazing Spider-Man #390-393 ---> Spider-Man 11/1996, 12/1996
Spider-Man: The Complete Clone Saga Epic Vol. 1-5 ---> Spider-Man 1/1997, 2/1997, 3/1997, 4/1997, 5/1997, 6/1997, 7/1997, 8/1997, 9/1997, 10/1997, 11/1997, 12/1997, 1/1998, 2/1998, 3/1998, 4/1998, 5/1998, 6/1998, 7/1998, 8/1998, 9/1998, 10/1998, 11/1998, 12/1998
Amazing Spider-Man : Coming Home ---> Amazing Spider-Man 1/2003
Ultimate Spider-Man HC Vol. 1 - Power and Resposnibility + Learning Curve ---> Ultimate Spider-Man 1/2002, 2/2002, 3/2002, 4/2002, 5/2002, 6/2002, 1/2003 (Uwaga! Oryginalny USM #1 Fun-Media podzieliło na pół między 1/2002 i 2/2002!)

wyd. AXEL SPRINGER - seria DOBRY KOMIKS, podseria AMAZING SPIDER-MAN
Amazing Spider-Man: Coming Home  ---> Amazing Spider-Man DK 18/2004, DK 24a/2004, DK 30/2004
Amazing Spider-Man: Revelations ---> DK 2/2005, DK 5/2005

wyd. HACHETTE POLSKA - seria WIELKA KOLEKCJA KOMIKSÓW MARVELA
Amazing Spider-Man: Coming Home ---> Tom 1 - The Amazing Spider-Man: Powrót do domu
Spider-Man: Birth of Venom ---> Tom 5 - The Amazing Spider-Man: Narodziny Venoma
Spider-Man: Kraven's Last Hunt ---> Tom 10 - The Amazing Spider-Man: Ostatnie łowy Kravena
Ultimate Spider-Man HC Vol. 1 - Power and Responsibility + Learning Curve ---> Tom 25 - Ultimate Spider-Man: Moc i odpowiedzialność
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2014, 09:47:48 pm wysłana przez Anionorodnik »

fragsel

  • Gość
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 19, 2014, 07:18:39 pm »
Sorki, ale taka uwaga osoby nie nastawionej emocjonalnie do tej listy:
mnie ten ostatni post to bardziej niż na "Must Have - polecane lektury Marvela" wygląda na listę obecności Spider-mana w trejdach.

Czy wam chodzi o listę wszystkich trejdów pokrywających historię Spidera czy naprawdę o "Must Have"?

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 19, 2014, 09:44:30 pm »
Czy wam chodzi o listę wszystkich trejdów pokrywających historię Spidera czy naprawdę o "Must Have"?
Gdyby to miałaby być lista wszystkich pajęczych trejdów to była o wieeeeele dłuższa. Żeby nie było, na czerwono zaznaczyłem pozycje, w których zawierają się historie z rankingu "50 GREATEST SPIDER-MAN STORIES EVER TOLD". Reszta to McFarlane, Straczynski, Bendis i sugestie użytkowników tego forum.

fragsel

  • Gość
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 19, 2014, 09:58:17 pm »
OK, spoko
tak to dziwnie tylko wyglądało...
A nie lepiej po prostu wypisać te historie "must have" jako główny odnośnik, a gdzie zebrano w nawiasie (bo przecież nie wszyscy muszą od razu trejdy kupować, jest przecież Marvel Unlimited i inne sklepy z wersjami digital. ludzie może tam kupują a nie chcą czytać wszystkiego. co im po trejdach?)

Offline Jaxx

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 20, 2014, 08:05:22 am »
Anion, Twoja lista tytułów pozycji Spider-Mana rzuca na kolana... Jeżeli tak chciałbyś to zrobić z wszystkimi bohaterami Marvela, to chylę czoła - restartuj wątek i rób wedle własnego uznania, widać, że naprawdę warto :smile: Tak jak to przedstawiłeś, moim zdaniem będzie super - i przejrzyście i wyczerpująco. Można by jeszcze dodać numerację oryginalnych zeszytów w ramach trejdu, ale to już byłoby za dużo pracy - mając tytuł i tak łatwo byłoby znaleźć taką informację. Gratulacje, praca warta uznania! :smile:
 
Mam tylko uwagę odnośnie takich pozycji jak Civil War czy Venomy - to przecież nie są tytuły stricte Spider-Mana, on jedynie w nich występuje. Czy należy więc je umieszczać w tej konkretnej liście? Moim zdaniem takie tytuły należy wyrzucić do osobnego zestawienia (np.segment Civil War Spidera pasuje, ale czy podstawowy Civil War pojawi się też na liście z Iron-Manem, Thorem czy Capem?) Proponuję tutaj zostawić tylko te, które faktycznie są z kanonu Spider-Mana, bądź ukazały się pod jego szyldem, a wszelkie eventy zbiorcze, wydania specjalne, pochodne, z nagromadzeniem bohaterów, czy nawet wywodzące się od danego bohatera, ale funcjonujące osobno (czyli do których powstały osobne mini-serie), ja osobiście przesunąłbym do wydzielonej grupy tytułów (np. globalne cross-overy czy coś w tym guście). Oczywiście róbmy to wtedy, kiedy nie ma jednoznacznie wskazanego bohatera czy grupy, do której przynależy dany event. Bo możemy dojść do momentu, gdzie będziemy się zastanawiać, do kogo bardziej przypisać taki np. House of M - Avengers, X-Men? Przy takiej osobnej liście można by ewentualnie tam podać, jacy bohaterowie się w nich pojawiają, ale moim zdaniem to akurat byłoby zbędne. Co myślicie o takm rozwiązaniu? 
 
Venom zaś może dostać osobną listę tytułów - bądź co bądź postać jest na tyle popularna, że jego solowe serie mogą być dla kogoś interesujące.
 
 
 
 
 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2014, 08:14:38 am wysłana przez Jaxx »

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 20, 2014, 09:59:40 am »
A nie lepiej po prostu wypisać te historie "must have" jako główny odnośnik, a gdzie zebrano w nawiasie (bo przecież nie wszyscy muszą od razu trejdy kupować, jest przecież Marvel Unlimited i inne sklepy z wersjami digital. ludzie może tam kupują a nie chcą czytać wszystkiego. co im po trejdach?)
Można by jeszcze dodać numerację oryginalnych zeszytów w ramach trejdu, ale to już byłoby za dużo pracy - mając tytuł i tak łatwo byłoby znaleźć taką informację.
No właśnie tak pomyślałem, że trzeba pójść na rękę i tym co czytają w trejdach, i tym co sięgają po pojedyncze zeszyty w digitalu. Dlatego na liście wypisałem trejdy, a pod każdą pozycją będzie krył się link gdzie można podejrzeć jakie zeszyty wchodzą w jego skład. Niestety okazało się, że nie mogę skopiować tu listy z linkami i muszę je dodawać dopiero przy wstawianiu postu w wątek.  :mad:

O proszę, z linkami to wygląda tak:

Spider-Man: Nothing Can Stop the Juggernaut (1982)
The Amazing Spider-Man: Origin of Hobgoblin (1980, 1983-1984)
Spider-Man: Nothing Can't Stop the Juggernaut ---> Spider-Man 2/1990
Spider-Man: Origin of the Hobgoblin ---> Spider-Man 3/1990

Polskie wydania wypisałbym od razu przy oryginałach, ale po wstawieniu linków cała pajęcza lista nie mieściła mi się w jednym poście i dlatego ją rozdzieliłem na dwie podsekcje.


Anion, Twoja lista tytułów pozycji Spider-Mana rzuca na kolana... Jeżeli tak chciałbyś to zrobić z wszystkimi bohaterami Marvela, to chylę czoła - restartuj wątek i rób wedle własnego uznania, widać, że naprawdę warto :smile: Tak jak to przedstawiłeś, moim zdaniem będzie super - i przejrzyście i wyczerpująco. Gratulacje, praca warta uznania! :smile:
Uff, ulżyło mi. Jakby pomysłodawca tego wątku stwierdził, że moja wizja jest do bani, to pewnie bym zrezygnował z udzielania jakiejkolwiek pomocy przy tworzeniu tej listy.  :biggrin:
 
Będzie osobna lista na eventy/crossovery, ale uznałem, że dopiszę do pajęczej listy Civil War i Ultimatum, bo wiążą się one ściśle z The Amazing Spider-Man: Civil War i Ultimate Spider-Man: Ultimatum Tie-in. Jak ktoś będzie przeglądał jedynie listę Spidera to nie zostanie wprowadzony w błąd i będzie wiedział, że aby poznać całą historię będzie musiał doczytać jeszcze główną miniserię eventu.

Co do Venoma, to przecież wiele z najlepszych historii z jego udziałem to nie jego solowe przygody, ale jego występy w głównych pajęczych tytułach. Dlatego zrobiłem wspólną listę. Mogę zmienić jej tytuł na Spider-Man & Venom:wink:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2014, 11:46:38 am wysłana przez Anionorodnik »

Offline zielone_biurko

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 20, 2014, 02:41:36 pm »
Czy mi się wydaje, czy waćpan nie wspomniał o zacnym "The Other"?

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 20, 2014, 03:27:31 pm »
Co jest według ciebie zacnego w "The Other"? Nie doczytałem jeszcze do końca runu Straczynskiego, ale z tego co słyszałem/czytałem wynika, że o ile zaczął świetnie to jego końcowej historie - Sins Past, The Other i One More Day - są niestety znienawidzonymi przez fanów gniotami.

 

anything