trawa

Autor Wątek: "Must Have" - polecane lektury Marvela  (Przeczytany 212830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zagul

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 11, 2016, 09:27:45 am »
Jeżeli z komiksami Marvela miałem styczność jednorazowo, a to u kogoś, a to gdzieś. Czytałem raczej jakieś zeszyty wybiórcze. To od czego warto zacząć ? Krąg zainteresowań spory. Avengers (czyli też Iron Man, Thor itd.), X-men, Spider-man. Lepiej kupić jakieś tomy z WKKM czy są jakieś inne wydania zeszytów z tymi bohaterami ?

Offline opall

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 11, 2016, 02:32:23 pm »
Jeżeli z komiksami Marvela miałem styczność jednorazowo, a to u kogoś, a to gdzieś. Czytałem raczej jakieś zeszyty wybiórcze. To od czego warto zacząć ? Krąg zainteresowań spory. Avengers (czyli też Iron Man, Thor itd.), X-men, Spider-man. Lepiej kupić jakieś tomy z WKKM czy są jakieś inne wydania zeszytów z tymi bohaterami ?


Obcojęzyczne też wchodzą w grę, czy tylko po polskiemu ?

Offline zagul

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 11, 2016, 03:39:39 pm »
Po polskiemu bym preferował.

Offline pucek_miszcz

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 11, 2016, 04:00:12 pm »
W WKKM ma ukazać się jeszcze parę ciekawych historii więc ja bym brał na Twoim miejscu wyrywkowo. Jako że nie potrafię określić co dokładnie i na pewno warto brać z WKKM napiszę tylko, że możesz spróbować Avengers: The Kree/Skrull War - na pewno jest to jedna z najważniejszych historii o Avengers - nawiązuje do niej Avengers Dissasembled czy Avengers Forever. Możesz też spróbować Avengers vs. X-Men - wiem, że nie jest to najlepszy event, ale kiedyś go czytałem i nie było aż tak źle. W każdym razie miałbyś dobry wstęp do Marvel NOW z Egmontu. Dodatkowo na jesień ma być wydany Spider-Man Reign od Muchy i seria klasyki Marvela od Egmontu
Ile by nie kupił komiksów, i tak znajdzie się jakiś do nadrobienia...

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 11, 2016, 04:07:51 pm »
Spider-Man Reign zdecydowanie nie dla każdego ( i nie chodzi tu tylko o warstwę graficzną ale o sam koncept ).

Offline Garf

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 11, 2016, 05:42:54 pm »
Jeżeli z komiksami Marvela miałem styczność jednorazowo, a to u kogoś, a to gdzieś. Czytałem raczej jakieś zeszyty wybiórcze. To od czego warto zacząć ? Krąg zainteresowań spory. Avengers (czyli też Iron Man, Thor itd.), X-men, Spider-man. Lepiej kupić jakieś tomy z WKKM czy są jakieś inne wydania zeszytów z tymi bohaterami ?

Oprócz pojedynczych albumów wydawanych przez Muchę, wydawnictwo Egmont publikuje w Polsce komiksy z inicjatywy Marvel NOW! - stosunkowo niedawne historie, które mają w założeniu być przystępne dla nowego czytelnika. W ramach tego programu Thor ma bardzo dobrą serię - na razie ukazał się jeden tom, drugi jest zapowiadany na grudzień. Oprócz tego znajdziesz tam m.in. komiksy o Avengers (2 serie: Avengers i New Avengers) i X-Men (3 serie: All-New X-Men, Uncanny X-Men i Wolverine i X-Men). Standardowa cena okładkowa tomu to 40 zł, a w księgarniach internetowych można je dostać za mniej niż 30.

Jeśli chodzi o WKKM, problem jest taki, że niestety pierwsze 50 tomów można dostać już tylko na rynku wtórnym. W każdym razie, oto nasz ranking pierwszych 60 tomów utworzony na podstawie opinii forumowiczów. Tutaj natomiast parę postów polecających różne tomy ze starej sześćdziesiątki z krótkimi opisami. O nowej 60 wypowiedzieć się nie podejmuję.

http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline R~Q

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 22, 2016, 11:39:02 am »
Jeżeli z komiksami Marvela miałem styczność jednorazowo, a to u kogoś, a to gdzieś. Czytałem raczej jakieś zeszyty wybiórcze. To od czego warto zacząć ? Krąg zainteresowań spory. Avengers (czyli też Iron Man, Thor itd.), X-men, Spider-man. Lepiej kupić jakieś tomy z WKKM czy są jakieś inne wydania zeszytów z tymi bohaterami ?

Na pewno nie słuchaj się nikogo polecającego ci "przełomowe", "najważniejsze" historie. Są one prawie zawsze nieprzystępne dla nowego czytelnika, odwołują się do wielu wydarzeń sprzed nawet kilkudziesięciu lat, a przyjemnie się je czyta jedynie ostrym komiksowym nerdom.

Jako przykład "jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Avengers" mogę ci podać np. Avengers: Na Zawsze, którego ja, z całkiem mimo wszystko długim stażem z komiksami, nie mogłem strawić i przemęczyłem na siłę.


Jeśli jesteś całkiem początkujący, a chcesz się zapoznać z komiksami i bohaterami Marvela, to polecam ci wszystko z serii Ultimate Marvel - ta rozpoczęta w 2000 seria wydawnicza była przeznaczona właśnie dla tekich jak ty, wprowadziła znanych bohaterów od początku, nadała im czasami nowe genezy itp. i równocześnie jest bardzo ciekawa. Ponadto tytuły z serii Ultimate nie są aż tak pomieszane i pokomplikowane jak "mainstreamowe" komiksy Marvela. Bardzo polecam zacząć od początku czytać np. Ultimate X-Men, Ultimate Spider-Man czy też Ultimates.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 22, 2016, 12:12:22 pm »
Ogólniki, ogólniki. Przełomowe i najważniejsze historie mogą być jak najbardziej przystępne.

Offline Xelossik

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 09, 2016, 02:53:44 pm »
R~Q
[size=0px]Ultimate Marvel[/size]
Cytuj

Ultimate Marvel?
Odważnie. Jak dla mnie ta seria była koszmarna. O ile fajnie się zaczeła to druga połowa to po prostu tragedia. Połowa wątków niedokonczona lub zignorowana. Cały komiks to konkurs na "kto najgłupiej umrze".

Piszę tutaj o Ultimate X men. :smile:

Offline R~Q

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 10, 2016, 02:00:37 pm »
No tak, ale on chce zacząć swoją przygodę z Marvelem, więc oczywiste jest, że do drugiej połowy nie dociągnie. Zaś początki Ultimete X-Men są wg mnie bardzo dobrym sposobem na zapoznanie się z postaciami. Podobnie Ultimates.

Offline Xelossik

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 10, 2016, 06:27:33 pm »
R~Q:
Cytuj
No tak, ale on chce zacząć swoją przygodę z Marvelem, więc oczywiste jest, że do drugiej połowy nie dociągnie.
ALe jak sam napisał:" Krąg zainteresowań spory. Avengers (czyli też Iron Man, Thor itd.), X-men, Spider-man. Lepiej kupić jakieś tomy z WKKM czy są jakieś inne wydania zeszytów z tymi bohaterami ?"

Jak dla mnie oznacza to, że ma podstawowe pojęcie o postaciach. Przeczytanie Ultimate świata da mu niewiele. Niczego o postaciach się nie nauczy. One są tak różne jak różne są postacie z filmów i komiksów.

Wydaje mi się, że o wiele lepiej jest wybrać sobie kilku bohaterów i zacząć czytać ich serie. Serie z Marvel Now, All New All Different Marvel czy Marvel Now 2.0 mają być przystępne dla nowych czytelników. Czytałem kilka z nich i nie miałem problemów ze zrozumieniem ich. Praktycznie każdą serię mozna zacząć czytać o 1 odcinka jeśli ma się ogólne pojęcie o bohaterach. Wystarczy obejrzeć film czy serial animowany.

JEśli ktoś chce wiedzieć wszystko o Avengerach czy X menach to powinien przeczytać eventy.

Przykładowa kolejność dla X men'ów (założenie poznanacie historii X men'ów)

New X men
House of M
X men messiah complex
Uncanny X-Men: Divided We Stand
Dark Avengers/Uncanny X-Men: UtopiaX-Men: Nation X
X-Men: Second Coming
X-Men: Schism
pierwsze kilka odcinków Uncanny X men 2012 i Wolverine and X men
Avengers vs. X-Men
Uncanny X men 2013
Battle for the Atom
Secret Wars
Death of X
All New All different Marvel
Inhumans vs X men

Ale lepiej wybrać ulubionych bohaterów i czytać najlepsze ich historie:)

Offline R~Q

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #86 dnia: Październik 11, 2016, 08:04:50 am »
Nie mogę pojąć, dlaczego "fani komiksów" zawsze polecają "nowym w temacie" komiksy, których nie da się zrozumieć bez znajomości postaci i ich wcześniejszych przygód (choćby pobieżnie). Przecież w New X-Men mamy już bardzo zaawansowaną historię, ustanowione postacie itp. i ktoś całkiem zielony w temacie odrzuci ten komiks jako jakieś pi****lolo. Jakaś Genosza, sentinele, holokausty, o co w ogóle chodzi.

Zagul, możesz zrobić też tak, że obejrzysz dokładnie wszystkie filmy z X-Menami i w ten sposób zapoznasz się z postaciami i mniej więcej z historią. Wtedy moim zdaniem będziesz już gotowy do czytania np. eventów i zrozumienie takiej np. Sagi o Mrocznej Phoenix nie będzie już dla ciebie wielkim problemem.

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 11, 2016, 08:16:47 am »
Regularne komiksy Marvela i DC mają to siebie, że zawsze coś było przed nimi i z czegoś wynikają. Jak się nie rozumie jakiegoś kontekstu, to jest wiki, są fora, są miejsca gdzie można się dopytać. A jak ten "nowy" czytelnik nie jest w stanie ogarnąć tak przystępnych komiksów jak New X-Men czy Dark Phoenix Saga to niech lepiej w ogóle się za komiksy nie zabiera. Szkoda żeby się męczył.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2016, 08:20:18 am wysłana przez BlaskowitzPartTwo.rar »

Offline Xelossik

Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 11, 2016, 12:38:22 pm »
R~Q:
Cytuj
Nie mogę pojąć, dlaczego "fani komiksów" zawsze polecają "nowym w temacie" komiksy, których nie da się zrozumieć bez znajomości postaci i ich wcześniejszych przygód (choćby pobieżnie). Przecież w New X-Men mamy już bardzo zaawansowaną historię, ustanowione postacie itp. i ktoś całkiem zielony w temacie odrzuci ten komiks jako jakieś pi****lolo
Ale wiesz, że przeczytanie Ultimate niczego nie zmieni...
Jeśli ktoś widział film czy serial animowany to ma dokładnie taką samą wiedzę jak po przeczytaniu Ultimate - zna moce postaci. Ich historia czy character i tak jest inny.

Czy Twoim zdaniem komiksy można czytać tylko od numeru pierwszego? Jak rozumiem Ty jesteś takim "fanem" co uważa, że pominięcie choćby jednego komiksu to zdrada.

Dark Phoenix Saga? Można ją przeczytać albo obejrzeć film czy serial. Mając absolutne podstawy z filmu wie się wszystko co ważne.

Nie wiem też czy zauważyłeś ostatniego mojego zdania. Wybierz bohatera i czytaj jego najlepsze historie.

fragsel

  • Gość
Odp: "Must Have" - polecane lektury Marvela
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 31, 2016, 05:44:19 pm »
wstawiam tutaj bo naprawdę nie widzę wątku gdzie by to pasowało (a do różnych gadek nie można już nic wstawiać}: dzisiaj do bazy Marvel Unlimited trafiło pierwsze trzydzieści parę odcinków Werewolf by Night, w tym te dwa z debiutem Moon Knighta i (co najważniejsze i co skłoniło mnie do napisania tego posta) pierwsze 23 numery Moon Knight v1 z rysunkami Sienkiewicza (tymi ciągle jeszcze ładnymi - tak, to żart. nie ma co się napuszać)

może komuś się przyda takie info...

Mnie się bardzo podobał ten run w Moon Knight...

 

anything