Działy archiwalne (fora nieaktywnych gildii na portalu) > Forum klimatów postapokaliptycznych

Alarm w Norad - polska książka napisana w latach 70

(1/1)

ponury_jay:
Witam,

Ten wątek miałem napisać na jakimś Falloutowym forum wiele lat temu, ale nigdy nie udało mi się tam zarejstrować. Chciałem wspomnieć o polskiej, propagandowej książce, przedstawiającej w moim zdaniem dość ciekawy sposób atomowy arsenał USA. A raczej sposób, w jaki chciała go przedstawić nasza propaganda.

Ta ok. 120 stronnicowa książeczka, z kilkoma czarnobiałymi zdjęciami, to na dobrą sprawę opis arsenału USA, okraszony prostymi historyjkami o "kowboju, który umawiał się z kilkoma dziewczynami na raz, a teraz kontroluje wyrzutnię rakiet atomowych", czy (dość smiesznymi z dzisiejszego czasu) informacjami o "komputerowych gangserach".
Sama część fabularna - choć de facto fabuły zbytnio tam nie ma - ma bardzo specyficzny klimat, przez co jest - z perspektywy czasu - dość smieszna; ale świetnie pokazuje jak wyglądało to za żelazną kurtyną (niestety w Polsce chyba łatwiej poczytać o duck'n'cover niż o naszych własnych "pałatkach którą należy się przykryć w razie zagrożenia wybuchem bomby atomowej").
Kilka stron poświęconych jest bardzo ciekawych, bo dotyczy wzajemnemu zagwarantowemu zniszczeniu (Mutual Assured Destruction): są ciekawe rozważania, co właściwie powinno zrobić ZSRR gdyby USA przez przypadek (czyli nie w chęci wywołania wojny) zrzuciło bombę na Leningrad - jakie miasto czy miasta powinny być zbombardowane w ramach odwetu.

Swój oryginalny egzemplarz książki niestety komuś pożyczyłem i zaginął - ale za kilka złotych kupiłem kolejny egzemplarz na allegro... sama książka kosztowała mniej więcej tyle co wartość przesyłki; bodajże zapłaciłem 8 PLN.
Od razu ostrzegam, że nie jest to "wielka" literatura; ale zacząłem się zastanawiać, czy nie kupić innych książek z serii KONFLIKTY wydawnictwa KAW, bo już same tytuły wydają się dość ciekawe - takie ksiązki sensacyjne z lat 70 i 80 ("Piłka z dynamitem", "GHJ-700 nie odpowiada").

http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index.php?k4121,sensacja-terroryzm-serie-konflikty,,7,kaw

CROMOS:
Mam tego całą serię, w tym "Alarm w Norad". Czyta się doskonale - połączenie alternatywnej historii z fantastyką :)

Konik89:
KLASYK, obowiązkowy do przeczytania dl akażdego fana sci-fi :)

maniek31:
Zainteresowało mnie, trzeba sięgnąć po całą serię.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej