Autor Wątek: komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza  (Przeczytany 13038 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ljc

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 16, 2007, 02:00:08 pm »
Cytat: "Julius Corentin A."
tak na wszelki wypadek;
jakby ktos byl jeszcze zainteresowany Kosmosem,
to na wsk sluze uprzejmię. wezmę pare egz.

też poproszę jeden
tamtam!

Offline graves

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 16, 2007, 03:04:08 pm »
Cytat: "Julius Corentin A."
tak na wszelki wypadek;
jakby ktos byl jeszcze zainteresowany Kosmosem,
to na wsk sluze uprzejmię. wezmę pare egz.

Chętnie bym to przeczytał.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline hans

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 16, 2007, 03:55:25 pm »
Cytat: "Julius Corentin A."
tak na wszelki wypadek;
jakby ktos byl jeszcze zainteresowany Kosmosem,
to na wsk sluze uprzejmię. wezmę pare egz.


a istnieje szansa zdobycia adaptacji "Kosmosu" poza WSK?

Offline Blacksad

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 16, 2007, 07:03:34 pm »
Też poproszę. Jest jakaś forma WSK'owej rezerwacji?
Chrzań się, Smirnov

Offline Stig Helmer

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 16, 2007, 07:32:50 pm »
Dla Wrocławia też egzemplarz proszę.

Offline Julius Corentin A.

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 19, 2007, 06:21:00 pm »
Cytat: "hans"

a istnieje szansa zdobycia adaptacji "Kosmosu" poza WSK?

jasne, pisz na priv.

Cytat: "Stig Helmer"
Dla Wrocławia też egzemplarz proszę.

to sie dobrze składa, tez jestem z wrocławia. (i jak wyżej)

Offline graves

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 01, 2007, 10:05:02 pm »
Przeczytałem. Parę razy wcześniej go przewertowałem, ale dopiero dzisiaj usiadłem i zagłębiłem się w treść. W skupieniu.
No cóż - Gombrowicza nie lubię i nie lubiłem...
Komiks to bardziej zabawa formą niż rzeczywiste przeniesienie treści opowiadania... Zresztą to raczej jedna z jego interpretacji. Sporo komputera, dużo powtórzonych kadrów i zabawa z ich rozdrabianiem na różne fragmenty. Jest to na pewno bardzo ciekawy eksperyment i do tego bardzo porządnie złożony "wydany". Ciekawy albumik, ale myślę, że dla wąskiego grona odbiorców.
Dziękuję, że dane mi było się z nim zapoznać.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Julius Corentin A.

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 02, 2007, 05:44:47 pm »
Cytat: "graves"
(...) Komiks to bardziej zabawa formą niż rzeczywiste przeniesienie treści opowiadania... Zresztą to raczej jedna z jego interpretacji.

oczywiście.
tak jak i kreacja samego bohatera, czy osadzenie akcji w blizej nieokreślonej przestrzeni-pokoju (w oryginele była to zdaje sie polna droga).
dodam rownież, ze zacytowany monolog to tylko maly procent oryginalanego utworu, w dodatku wyrwany z kontekstu ;)

Offline turucorp

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 09, 2007, 02:45:42 pm »
Wlasnie sobie przypomnialem, bo jakis czas temu przegladalem "CHRZ" Van Dinthera.

Tutaj mamy podobny sposb myslenia, zabawy z forma i ciekawy efekt koncowy, ale to, co przeszkadzalo mi (zupelnie subiektywnie) w adaptacji "Kosmosu" to czesty brak zasadnosci zastosowanych "efektow" i ograniczenie grafiki do kilku, powtarzanych rysunkow.
Niemniej jest to dobry, ambitny pierwszy krok i mam nadzieje, ze na tym pierwszym kroku sie nie skonczy.
Trzymam kciuki ;)

Offline Julius Corentin A.

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 11, 2007, 02:22:28 pm »
Cytat: "turucorp"
(...) to, co przeszkadzalo mi (zupelnie subiektywnie) w adaptacji "Kosmosu" to czesty brak zasadnosci zastosowanych "efektow" i ograniczenie grafiki do kilku, powtarzanych rysunkow.


na taki stan rzeczy mial wplyw dlugi okres powstawania tego albumu.
pierwotnie mialem zamiar zilustrowac dluższy fragment tekstu i w dodatku - to chyba najistotniejsze - 'spakowany' do zaledwie 8 stron komiksowych, bez zadnych formalnych gierek, spojny i logiczny pod wzgledem narracji obrazkowej. potem przestala mnie bawic taka robota, a im wiecej czytalem gomrowicza, tym mniej uzasadnione wydawalo sie robienie tradycyjnego komiksu. zaczałem eksperymentować, naciągać granice, redukowac scenerie do minimum, 'klonowac' kadry, odrealniac całą historię, a żeby bylo smieszniej rownolegle przygotowywalem sie do prezentacji maturalnej o 'dziwnosci świata przedstawionego w literaturze i komiksie'.  ;)
w miare uplywu czasu zmienial sie format (początkowy pionowy, nastepnie poziomy, az do finalnego kwadratowego), układ kadrów itp. pierwotne uporzadkowanie zostało całkowicie zaburzone, pojawiło sie sporo nowych elementow, niektóre stare zostały usunięte.
mozliwe wiec, że dlatego to wrazenie 'braku zasadności', nie bede zaprzeczal. niemniej jednak uwazam - lepiej sie stało, ze album wygląda tak jak wygląda, i nie skończyl sie na 8stronnicowej historyjce.


dla zainteresowanych tego typu tworczością moge polecic blog richarda hahna. znalazlem go co prawda po wydrukowaniu 'kosmosu', ale wciąz mam wrazenie, że jest to bardzo pokrewna rzecz; stylistyka z którą bym sie utorzsamiał. te kilka (konkrenie trzy) udostepnionych prac zrobilo na mnie wieksze wrazenie niz niejeden wielostronnicowy album.

Offline ljc

komiksowa adaptacja 'Kosmosu' Witolda Gombrowicza
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 12, 2007, 06:56:18 am »
generalnie zgadzam się z poprzednimi postami - grejwsa i turu
jako komiks Kosmos nie broni się, bo przekaz, jaki niesie, jest zbyt głęboko ukryty - jest za to ciekawy jako zabawa formą - szkoda tylko, że nic z niej nie wynika - lub też znów sens jest zbyt ukryty
podobały mi się te rozczłonkowane kadry w różnych układach, ale niestety nic za tym nie szło
liternistwo nieczytelne, odstręcza od czytania
jako wprawka warsztatowa bardzo fajna rzecz - chętnie zobaczę coś większego ze scenariuszem

dzięki za komiks
tamtam!