Autor Wątek: Historia XX wieku  (Przeczytany 9295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Historia XX wieku
« dnia: Sierpień 12, 2003, 06:24:20 pm »
Proponuje podyskutowac tu na nastepujacy temat:
co było najważniejszym wydarzeniem w historii XX wieku?
No to do dzieła wybierajce bo jest z czego :wink:

Offline Baldwin

Historia XX wieku
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2003, 10:50:07 pm »
Mpże to będzie banalne ale wg mnie obie wojny światowe.Zmieniły układ sił na globie i zburzyły stary(zdawałoby się odwieczny)ład.To tak w telegraficznym skrócie.

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2003, 08:05:32 am »
Pierwsza wojna światowa. Gdyby nie ona, powstanie wielu nowych państw oraz wojenna i powojenna wściekłość, zwłaszcza Rosjan, Niemców i Włochów, świat wygladałby dziś inaczej. Na pewno inna byłaby druga wojna.

Offline Baldwin

Historia XX wieku
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2003, 01:11:22 pm »
Ja potraktowałem II wojnę swiatową jako następstwo pierwszej i jakojeden, nierozerwalny ciąg wydarzeń.

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2003, 01:54:50 pm »
Cytat: "Baldwin"
Ja potraktowałem II wojnę swiatową jako następstwo pierwszej i jakojeden, nierozerwalny ciąg wydarzeń.

Bo tak było. Nie byłoby wojny drugiej bez takich a nie innych następstw pierwszej.
A z kolei pierwszej by nie było bez zjednoczenia Niemiec i pędu tego państwa do stania się pierwszą potęgą Europy (czyli także świata).

Offline Baldwin

Historia XX wieku
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2003, 02:35:25 pm »
O, widze,ze w tym punkcie się zgadzamy...
A tak na marginesie.Ciekawi mnie jakie wydarzenie po 1945 roku uznalibyście za najważniejsze?Mi,szczerze mówiac, nic na razie do głowy nie przyszło.

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2003, 05:03:34 pm »
To wydarzenie po 1945 roku zaczęło się przed tą datą. Było to niewątpliwie utworzenie radzieckiej strefy wpływów w Europie środkowej, której bezpośrednim skutkiem była zimnba wojna i podział świata trwający do dziś. Tyle że teraz na drugim biegunie pozostały państwa o mniejszym znaczeniu (Korea Północna, momentami Chiny i Rosja), albo i bez znaczenia (Białoruś, Kuba).

Offline krytyk

Historia XX wieku
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 13, 2003, 06:01:37 pm »
A dla mnie najwazniejsze wydarzenia XX wieku to (w zależności czy ludzkosci pójdzie dobrze czy źle):
1) Loty kosmiczne (jak pójdzie dobrze)
2) Wykorzystanie energi atomowej ( w drugim wypadku)
O wydarzniach politycznych i wojnach ludzie dawno zapomną (poza garstką historyków) a to za 100, 200 czy wiecej lat bedzie pamietane.

Offline BobGray

Historia XX wieku
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 13, 2003, 06:16:51 pm »
Z politycznych: Na pewno wojny światowe. Rewolucja październikowa. Upadek ZSRR.
Z pozostałych:
Loty kosmiczne. KOMPUTERY.
Internet!!!!!

Offline Baldwin

Historia XX wieku
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 13, 2003, 08:36:17 pm »
Cytat: "krytyk"
O wydarzniach politycznych i wojnach ludzie dawno zapomną (poza garstką historyków) .


Wątpię,czy zapomną.Te wydarzenia zdeterminowały krztałt swiata.Przecież to co dzisiaj mamy, to efekt tych dwóch wojen.Jesli ktoś za jakiś czas(w co szczerze wątpię) zburzy obecny ład swiatowy, to to też będzie pośredni efekt wydarzen z I połowy XX wieku.Przed współczesną historią nie ucieknie się nigdy.

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2003, 08:16:44 am »
Cytat: "krytyk"
O wydarzniach politycznych i wojnach ludzie dawno zapomną (poza garstką historyków) a to za 100, 200 czy wiecej lat bedzie pamietane.

Lotów kosmicznych, energii atomowej nie byłoby tak szybko gdyby nie wojny. Podczas wojny nauka pracuje pełną parą i o ile w pokojowym świecie, zanim wynalazek wejdzie do powszechnego użycia mija średnio 25 lat (tak twierdzą znawcy tematu), o tyle na wojnie jest to kwestia miesięcy.
Że Ruscy i Jankesi polecieli w kosmos, to zasługa przede wszstkim Niemców, którzy mieli bardzo zaawansowane technologie rakietowe. Amerykanie mieli niemieckich specjalistów, Ruscy prawdopodobnie dysponowali zdobytymi urządzeniami.
Bomby atomowej też gdyby nie wojna nie byłoby w 1945 roku, ale nie wcześniej niż w 1950, albo jeszcze później.

Offline hurragan

Historia XX wieku
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2003, 11:17:29 am »
nie zapominajcie o wielkim kryzysie 1929-1932(35) i fali megarecesji, która przeszła przez świat - dla Polski ważniejsze oczywiście muszą być obie wojny, ale juz Amerykanie to właśnie Kryzys przeżyli bardziej..
i][size=10]"Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci." Boling[/size][/i]

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2003, 01:58:23 pm »
Cytat: "hurragan"
nie zapominajcie o wielkim kryzysie 1929-1932(35) i fali megarecesji, która przeszła przez świat - dla Polski ważniejsze oczywiście muszą być obie wojny, ale juz Amerykanie to właśnie Kryzys przeżyli bardziej..

I kryzys wykorzystali. Aby zeń wyjść, postawili na wielkie budowanie. Wtedy powstało m.in. Empire State Building i zapora Hoovera. I nie wiem czy nie większośc autostrad.

Offline hurragan

Historia XX wieku
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2003, 02:42:14 pm »
tak-inwestycje w budowę infrastruktury w głebi kraju były receptą na ogromne bezrobocie.ale te pozytywy okupione były ubóstwem mas - kryzys dotknął Amerykanów (nie tylko, rzecz jasna, ale to oni mają traumatyczne wspomnienia związane z tamtym okresem)bezpośrednio, natomiast obie wojny (na pewno pierwsza, ktora ograniczyła się praktycznie do pomocy ekonomicznej) były,owszem, straszne - ale Amerykanie nie ucierpieli na własnym terytorium (poza atakiem na Pearl Harbour-ale akurat to wydarzenie również wciąż przywołują)
i][size=10]"Nie martw się, jeśli czujesz się dobrze. Przejdzie ci." Boling[/size][/i]

Offline Gollum

Historia XX wieku
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2003, 07:59:30 am »
Cytat: "hurragan"
ale te pozytywy okupione były ubóstwem mas

Przeciwnie, te budowy owe ubóstwo leciutko hamowały bo dawały pracę.
Podobną metodą zastosowali Niemcy, ale z małym opóźnieniem. Francuzi chyba też.
Nie wiem tylko dlaczego z tej sprawdzonej metody nie korzystają nasi współcześni rządzący. Ale to pytanie do tematu najgorszych władców.