Autor Wątek: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1  (Przeczytany 363641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xShen

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #825 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:04:59 pm »
Bardzo ładne wydanie, aż się nie chcę wierzyć że za kolekcje DC wołają taką samą cene.

Offline 8azyliszek

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #826 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:05:59 pm »
Gr8 - ta sama sytuacja co w przypadku tomu z Weapon X.

Offline Eragon

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #827 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:13:06 pm »
Hmmm jestem w sumie laikiem , ale o ile przy ,,Amazing Fantasy  15'' widzę wyraźnie te mocne nasycenie kolorów(co wydaje mi się fajnym efektem, ale nie znam oryginału czy tej innej wersji o której pisał Gr8responsibility), o tyle przy historii z Sinister Six kolory wydają mi się normalne( normalnie odrestaurowane, jeżeli już coś przy nich robiono). Jednak jak pisałem ,,ja nie być znawca w tej kwestii'', ale tak czy siak kolory przy historii z Sinister Six wyglądają dla mnie normalnie(normalnie biorąc pod uwagę rok powstania komiksu).
Fan ,,majtek na głowie''. :D

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #828 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:14:04 pm »
Gr8 - ta sama sytuacja co w przypadku tomu z Weapon X.


No nie bardzo, Weapon X nigdy nie był restored względem najbardziej zbliżonym do oryginalnego zamysłu Windsor-Smitha - wszędzie krążą te wersje z jaskrawymi kolorami.


Dlatego ta wersja TM-Semica jest póki co najwierniejsza bo była składana z oryginalnych komiksów.


Hmmm jestem w sumie laikiem , ale o ile przy ,,Amazing Fantasy  15'' widzę wyraźnie te mocne nasycenie kolorów, o tyle przy historii z Sinister Six kolory wydają mi się normalne( normalnie odrestaurowane, jeżeli już coś przy nich robiono). Jednak jak pisałem ,,ja nie być znawca w tej kwestii'', ale tak czy siak kolory przy historii z Sinister Six wyglądają dla mnie normalnie(normalnie biorąc pod uwagę rok powstania komiksu).


Oglądałem film mariana na YT i w Sinister Six też dostrzegłem gradienty.

Offline Garf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #829 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:23:52 pm »
Może jestem niepotrzebnie negatywnie nastawiony, ale polska wersja do mnie nie przemawia. Na razie dostrzegłem całkiem sporo zdań, z których przebija angielska składnia, np.

Podekscytowany, Pete szybko wraca do domu - zapewne kalka z "Excited, Pete...", typowej angielskiej konstrukcji z imiesłowem na początku zdania. Po polsku piszemy po prostu:
Podekscytowany Pete szybko wraca do domu.

Są też niepotrzebne zdania wielokrotnie złożone - w angielskim pojawiają się często, ale w polskim mogą brzmieć niezręcznie i zwykle lepiej rozbić je na kilka krótszych, np.:

Ale nie martw się, osaczyliśmy go w magazynie ACME nad rzeką, nie wymknie się! - naturalniej byłoby:
Ale nie martw się - osaczyliśmy go w magazynie ACME nad rzeką. Nie wymknie się!

W zeszycie ze Złowieszczą Szóstką rzuciła mi się w oczy powtórzona parokrotnie niepotrzebna kalka "lokacja" rodem z gier komputerowych zamiast zwykłego "miejsca":

Na każdej z kartek napisałem lokację, w której zmierzycie się z naszym wrogiem... - czy nie lepiej brzmiałoby:
Na każdej z kartek napisałem nazwę miejsca, w którym zmierzycie się z naszym wrogiem...

Oprócz wspomnianego "Spideya" i "X-Menów" zdarzyli się także "Avengersi". Ponadto może jestem pod tym względem przestarzały, ale wydaje mi się, że w tłumaczeniu jest trochę za dużo kolokwializmów (w nie do końca uzasadnionych miejscach).

W dodatkach dostrzegłem jeszcze "z resztą" zamiast "zresztą" i "rządzą" zamiast "żądzą". Wygląda, że są problemy ze spójnością pseudonimów z poprzednimi wydaniami: zamiast np. przyjętych Green Goblina, Lizarda i Kapitana Wszechświat mamy Zielonego Goblina, Jaszczura i Captaina Universe'a.

Być może w weekend podejmę próbę bardziej kompleksowej analizy, ale pierwsze wrażenie nie napawa mnie optymizmem. Może to jakieś moje prywatne odchyły i jestem za bardzo zafiksowany? Tego też nie można wykluczyć. Chciałbym, żeby to był tylko mój prywatny problem, a nie ogółu :smile:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2017, 07:28:26 pm wysłana przez Garf »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #830 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:34:28 pm »
Kolory w historii z Sinster Six nie są tak wybajerowane jak w Amazing Fantasy (ta wersja pochodzi z przedruku AF #15 + ASM #1 na 50-lecie Pająka), ale i tak nie są takie same jak w pierwodruku.


Z lewej kolory odnowione zgodnie z oryginałem, a z prawej gradientowa wersja z SBM:

Offline zagul

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #831 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:35:22 pm »
Co do prenumeraty, przed chwilą zamówiłem, ale również żadnego potwierdzenia na email.

Offline nayroth

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #832 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:37:59 pm »
Z podobnych składniowych problemów:

- najwyraźniej stało mu energii na organizację ataku, zamiast po ludzku na
- najwyraźniej stało mu energii na zorganizowanie ataku.

Weapon X przetłumaczone nowatorsko (na tekturce) na Uzbrojenie X  :biggrin:
- I tamże, zajęcie Wolverina to m.in. "Profesor" (!) Szok - oprócz sztandarowego Profesora X, szkoła mutantów moze pochwalić się jeszcze Profesorem Weapon X :biggrin:  To nawet najmądrzejszy naukowiec świata Mr. Fantastic ma zaledwie tytuł doktora, a Logan proszę - profesur!!!


Ale to wyzłośliwianie się, generalnie jednak mam pozytywne odczucie ze bracia Jankowsy "czują" to co tłumaczą i mimo potknięć czytało się całkiem gładko.

Offline Eragon

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #833 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:42:52 pm »
Kolory w historii z Sinster Six nie są tak wybajerowane jak w Amazing Fantasy (ta wersja pochodzi z przedruku AF #15 + ASM #1 na 50-lecie Pająka), ale i tak nie są takie same jak w pierwodruku.


Z lewej kolory odnowione zgodnie z oryginałem, a z prawej gradientowa wersja z SBM:


No teraz widzę różnicę, ale  są  one dostrzegalne, gdy się przeczyta lub porządnie przejrzy komiks, a nie jak jak pobieżnie(zauważalne na niektórych rysunkach mocno nasycone kolory tła, ale właśnie jest to o wiele bardziej subtelniejsze niż w ,,Amazing Fantasy 15'').
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2017, 09:13:11 pm wysłana przez Eragon »
Fan ,,majtek na głowie''. :D

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #834 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:43:22 pm »
W serii "Wolverine and the X-Men" Wolverine jest jednym z nauczycieli w szkole dla mutantów i uczniowie zwracają się do niego per "profesorze Logan". Także tego. Ale "Uzbrojenie X" faktycznie kiepskie.

Offline Garf

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #835 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:43:53 pm »
Tekturki i gazetki nie brałem pod uwagę, bo nie wiadomo, kto zajmował się ich przygotowaniem, więc to nie fair krytykować za nią tłumacza. W gazetce jest fajna rzecz w starym Semicowym stylu: "Od Avengers do X-Mana poprzez wszystkich po drodze" :smile: Jak w opowieści o "Władcy Murów".
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline nayroth

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #836 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:55:00 pm »
W serii "Wolverine and the X-Men" Wolverine jest jednym z nauczycieli w szkole dla mutantów i uczniowie zwracają się do niego per "profesorze Logan". Także tego. Ale "Uzbrojenie X" faktycznie kiepskie.

Wiadomo że stamtąd się to wzięło ale to nadal błąd. Tak samo jakby w przypadku policjanta napisać ze jego zawód to oficer, bo ludzie zwracają się do niego per "officer"...Wg mnie powinno być zwyczajnie "nauczyciel" albo "wykładowca" w szkole dla mutantów... BTW: U nas w szkole tez do nauczycielki mówiliśmy zwyczajowo Pani profesor mimo że nikt ją o prefesurę nie posądzał :>

Offline radef

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #837 dnia: Styczeń 04, 2017, 07:58:43 pm »
Odnośnie Wolverine'a.
Jest to błąd, ponieważ jako zajęcie/zawód powinien być nauczyciel albo wykładowca.
Profesor to tytuł, albo przyznany wykładowcy, albo występujący w formie grzecznościowej "panie profesorze".
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline Jutrzen

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #838 dnia: Styczeń 04, 2017, 08:00:53 pm »
Oprócz ortów i literówek (teraz bez "a" - terz), paskudna miejscami gramatyka (ktokolwiek by to nie był zamiast ktokolwiek by to był, tudzież to by było na tyle zamiast to by było tyle), kilkakrotnie tekst zakończony cudzysłowem, choć bez cudzysłowu na początku.
Aha, we wstępie mamy tłumaczenie bilioner. Nie mam oryginału pod ręką, ale czuję, że powinno być miliarder. Czy ktoś jest w stanie sprawdzić?

Offline ThePinkFin

Odp: Kolekcja Superbohaterowie Marvela - cz.1
« Odpowiedź #839 dnia: Styczeń 04, 2017, 08:56:25 pm »
W dodatkach dostrzegłem jeszcze (...) "rządzą" zamiast "żądzą".
Przecież "rządzą" jest poprawnie.

 

anything