Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) > Komiksy polskie

Tomasz Samojlik

(1/7) > >>

Julek_:
Byłem mocno zdziwiony, kiedy zorientowałem się, że autor "Ostatniego żubra" czy "Ryjówki przeznaczenia" nie ma własnego tematu na forum. Jasne, można o jego komiksach dyskutować w topikach Centrali albo KG lub w wątku poświęconym komiksowi dziecięcemu, ale uważam, że twórca takiej klasy zasługuje na własny kąt.


Przyznaje bez bicia, że długo zwyczajnie ignorowałem Samojlika. Kiedy na rynku pojawiały się jego pierwsze, wydane własny sumptem albumu nie kwapiłem się do wyłożenia kasy. Kiedy wokół jego postaci robił się coraz większy hajp ignorowałem go na zasadzie "ech, komiksowo - zawsze musi być jakaś podjarka i trafiło akurat na niego". Bagatelizowałem, nie doceniałem, byłem uprzedzony. Komiks dla dzieci? Ekologia i edukacja? Zupełnie to do mnie nie trafiało!


Aż wreszcie w moje ręce wpadł "Bartnik Ignat" i... po prostu zdębiałem. Jak to jest lekko poprowadzone! Jak fantastycznie Samojlik potrafi opowiedzieć z gruntu prostą (bo przecież dla dzieci) historię i tak wspaniale wpleść ją nie tylko w tą wielką Historię Polski, ale również w tą całkiem małą, lokalną. W komiksie spotyka się naprawdę wielka erudycja, która "ocala od zapomnienia", w stylu godnym naprawdę wielkiej literatury Wiem, że w stosunku do utworu przeznaczonego dla dzieci brzmi to strasznie patetycznie, ale cholerka, tak właśnie jest.


Najlepszy komiks dziecięcy, jaki czytałem. W życiu. Ale "Hilda" czeka.

maximumcarnage:
Jak tak Zachwalasz, to chyba też spróbuję. Sentyment do "Donaldów" pozostał, a jako dzieciak uwielbiałem "Kangurka Hip Hopa" :smile: . Czasem przyda się coś lżejszego na odprężenie, a rysunki na przykładowych planszach wyglądają znakomicie.Taki mały powrót do dzieciństwa.

Julek_:
Mnie się diablo podobało. Dla samych scen z Carycą Katarzyną ("Kłamca z Pana Generale, ale uroczy!") i kreacji Franciszka Karpińskiego (możecie go kojarzyć z lekcji polskiego, ten o Laury i Filona, to ten sam) warto. I przelicznik strona/cena wydaje się bardzo atrakcyjny.

giera:
dwa njusy odnośnie Tomka:

1) 7 grudnia o 13.00 w galerii Cheap East mieszczącej się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy "Tomasz Samojlik - Proces twórczy". Zapraszam! (wystawę będzie można oglądać do końca grudnia)
 https://www.facebook.com/events/500335743397527


2) Tomek nie tylko robi świetne komiksy, ale prowadzi również świetne warsztaty (komiksowe & edukacyjne)
http://www.zbs.bialowieza.pl/artykul/668.html

giera:
pinki z bohaterami komiksu "Bartnik Ignat i skarb puszczy" wg projektu Tomka.

Fajne


Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej