trawa

Autor Wątek: Tomasz Samojlik  (Przeczytany 21891 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

Tomasz Samojlik
« dnia: Listopad 27, 2013, 11:04:37 pm »
Byłem mocno zdziwiony, kiedy zorientowałem się, że autor "Ostatniego żubra" czy "Ryjówki przeznaczenia" nie ma własnego tematu na forum. Jasne, można o jego komiksach dyskutować w topikach Centrali albo KG lub w wątku poświęconym komiksowi dziecięcemu, ale uważam, że twórca takiej klasy zasługuje na własny kąt.


Przyznaje bez bicia, że długo zwyczajnie ignorowałem Samojlika. Kiedy na rynku pojawiały się jego pierwsze, wydane własny sumptem albumu nie kwapiłem się do wyłożenia kasy. Kiedy wokół jego postaci robił się coraz większy hajp ignorowałem go na zasadzie "ech, komiksowo - zawsze musi być jakaś podjarka i trafiło akurat na niego". Bagatelizowałem, nie doceniałem, byłem uprzedzony. Komiks dla dzieci? Ekologia i edukacja? Zupełnie to do mnie nie trafiało!


Aż wreszcie w moje ręce wpadł "Bartnik Ignat" i... po prostu zdębiałem. Jak to jest lekko poprowadzone! Jak fantastycznie Samojlik potrafi opowiedzieć z gruntu prostą (bo przecież dla dzieci) historię i tak wspaniale wpleść ją nie tylko w tą wielką Historię Polski, ale również w tą całkiem małą, lokalną. W komiksie spotyka się naprawdę wielka erudycja, która "ocala od zapomnienia", w stylu godnym naprawdę wielkiej literatury Wiem, że w stosunku do utworu przeznaczonego dla dzieci brzmi to strasznie patetycznie, ale cholerka, tak właśnie jest.


Najlepszy komiks dziecięcy, jaki czytałem. W życiu. Ale "Hilda" czeka.

Offline maximumcarnage

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2013, 11:11:21 pm »
Jak tak Zachwalasz, to chyba też spróbuję. Sentyment do "Donaldów" pozostał, a jako dzieciak uwielbiałem "Kangurka Hip Hopa" :smile: . Czasem przyda się coś lżejszego na odprężenie, a rysunki na przykładowych planszach wyglądają znakomicie.Taki mały powrót do dzieciństwa.

Offline Julek_

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2013, 11:20:13 pm »
Mnie się diablo podobało. Dla samych scen z Carycą Katarzyną ("Kłamca z Pana Generale, ale uroczy!") i kreacji Franciszka Karpińskiego (możecie go kojarzyć z lekcji polskiego, ten o Laury i Filona, to ten sam) warto. I przelicznik strona/cena wydaje się bardzo atrakcyjny.

Offline giera

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2013, 06:10:47 pm »
dwa njusy odnośnie Tomka:

1) 7 grudnia o 13.00 w galerii Cheap East mieszczącej się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy "Tomasz Samojlik - Proces twórczy". Zapraszam! (wystawę będzie można oglądać do końca grudnia)
 https://www.facebook.com/events/500335743397527


2) Tomek nie tylko robi świetne komiksy, ale prowadzi również świetne warsztaty (komiksowe & edukacyjne)
http://www.zbs.bialowieza.pl/artykul/668.html
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline giera

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 30, 2013, 07:13:59 pm »
pinki z bohaterami komiksu "Bartnik Ignat i skarb puszczy" wg projektu Tomka.

Fajne


Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2013, 07:58:50 pm »
aj. Zgadzam się z Kubą. Cholendarnie pozytywny i fajny komiks. na stówę w mojej 10'tce 2013. Najlepszy komiks z dotychczasowych Tomka (a poprzednie również mi się podobały).

i bardzo spodobał mi się tribiut "Śledziowy" (malarz carycy).


Chciałbym też przypomnieć, że komiksy Tomka Samojlika - oprócz tych wydanych w albumach - ukazały się w trzech numerach Bicepsa :wink:
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline Julek_

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2013, 10:31:21 pm »
i bardzo spodobał mi się tribiut "Śledziowy" (malarz carycy).

Oj tak, kozacka scenka!

Offline krytyk

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2013, 04:27:42 pm »
Ten autor to dla mnie wielkie pozytywne zaskoczenie. Już Ryjówka była naprawdę okey. A teraz nie dawno bawiłem się przy okazji lektury Ostatniego żubra. Szczególnie świetna scena to ta z samochodem i jego dumnym właścicielem oraz chłopem co się mu przygląda :) 

ramirez82

  • Gość
Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 04, 2014, 12:48:16 am »
Samojlik to mistrz. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie miałem o nim pojęcia, odkryłem go dopiero jak KG wydała Norkę zagłady, więc mogę stwierdzić, że dla mnie pojawił się znikąd. Tworzy komiksy, które jak widać trafiają nie tylko do młodych, ale i do tych starszych czytelników. Przygodowe historyjki, które bez nachalności przekazują różne ciekawostki przyrodnicze, do tego prosty, cartoonowy rysunek i ładne, żywe kolory. Przeczytałem właśnie jego ostatni komiks, Bartnik Ignat i skarb puszczy i zachwycił mnie jeszcze bardziej niż Ryjówka przeznaczenia. Nie obraziłbym się, gdyby Samojlik po Ryjówce przeznaczenia 3, stworzył jeszcze jakiś komiks w stylu Bartnika Ignata - z ludzkimi bohaterami i z historycznym kontekstem. A póki co, czekam na Ostatniego żubra w kolorze.


Offline adam and arluk

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 04, 2014, 12:16:17 pm »
Miesiąc temu przeczytałem z córką "Bartnika Ignata" i muszę przyznać, że nas zachwycił. Komiks pełen pasji, zwrotów akcji i wzruszeń z historią w tle. Mam wrażenie, że Samojlik świetnie się bawi tworząc historie o mieszkańcach lasów, a wraz z nim czytelnicy.

Offline giera

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 04, 2014, 01:04:00 pm »
Jak podawałem na Są komiksy dla dzieci, w tym roku czekają nas także 4 komiksy Tomka

1) Ostatni żubr (wydanie III w kolorze, kolory nałożyła Joanna Holeksa-Szłapa)


2) trzecia część Ryjówki przeznaczenia, czyli Powrót rzęsorka


3) Pikotek chce być odkryty


4) oraz wznowienie w kulturze gniewu pierwszej części Ryjówki przeznaczenia, której aktualnie nie można już (w formie papierowej) nigdzie kupić.


Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline maximumcarnage

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 04, 2014, 01:06:59 pm »

4) oraz wznowienie w kulturze gniewu pierwszej części Ryjówki przeznaczenia, której aktualnie nie można już (w formie papierowej) nigdzie kupić.

Na to właśnie czekałem. Wiadomo dokładnie kiedy?

Offline giera

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2014, 01:12:29 pm »
Na to właśnie czekałem. Wiadomo dokładnie kiedy?

nie, ja nie wiem, Szymon mi tylko napisał, że będzie w tym roku wznowienie.
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline maximumcarnage

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2014, 01:22:43 pm »
Fajnie w każdym razie, że będzie wznowienie. Teraz ma sens zbieranie całej serii. "Bartnik Ignat" był świetny jednak "Ryjówka przeznaczenia" jest moim ulubionym komiksem Samojlika.

Offline Death

Odp: Tomasz Samojlik
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2014, 02:08:01 pm »
Mnie się dużo bardziej podoba papier jaki został użyty w pierwszej części Ryjówki, niż w dwójce.
Kolory są soczyste, np. trawa super zielona, a potem w komiksie wydanym przez KG, plansze nie wyglądają już tak fajnie.