Autor Wątek: X-Men Pomoc w uporządkowaniu  (Przeczytany 48577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nick Jackolson

X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« dnia: Grudzień 21, 2013, 04:26:11 pm »
Witam,

zgłaszam się do Państwa z prośbą o pomoc w uzupełnieniu kolekcji x-men, zeszytami z semica. Zamierzam zabrać się za zebranie chronologicznie i zastanawia mnie czy da się wypełnić lukę po polsku.

O to co wiem i jak to ma wyglądać:

1. The X-Men Omnibus, Vol. 1 (1-31)
2.  The X-Men Omnibus, Vol. 2 (32-66)
3. Uncanny X-Men Omnibus (91-131)
4.  Uncanny X-Men Omnibus, Vol. 2 (132-141)

5. I bum! wyszło coś z semica tutaj? czy pozostaje uzupełnić to Essentialami Vol 3-8? (145-243) Ewentualnie do "X-Men: The Fall of the Mutants (tylko, że to 7 zeszytów)"

6. X-Men by Chris Claremont and Jim Lee Omnibus – Volume 1 (244-269)
7. X-Men: X-Tinction Agenda  (270-272)
8.X-Men by Chris Claremont and Jim Lee Omnibus – Volume 2 (273-280)
9. X-Men: Bishop's Crossing (281-293)

I w zasadzie czy semic wydał coś od 280 numeru po za X-Cutioner’s Song ? (i z tego co słyszałem była to pocięta historia?

Jeżeli wiecie prosił bym o podanie numerów znajomy sprzedaje ... to może bym coś łykną...

Dziękuję i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2013, 04:33:06 pm wysłana przez Nick Jackolson »

Offline Motyl

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2013, 05:05:34 pm »
Tm-Semic wydał jeszcze jak dobrze pamiętam Uncanny X-Men 186, 197, 198, 199, 200, 201, 205, 206, 224-227, a potem od 294 do 310 z pominięciem zeszytów 305,306, 307 i nie wiem czy też nie 299.

Z kolei z serii X-Men wydali numery 1-30 z dziurami na pewno bez 12, 13, 26, a pewnie i coś więcej. 

Plus X-Men Annual 10
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2013, 05:08:49 pm wysłana przez Motyl »

Offline vivaadeal

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2013, 05:11:03 pm »
http://www.alejakomiksu.com/seria/1274/X-Men/

w rozwinięciu każdego numeru podane są numery oryginalne serii oraz daty ich amerykańskiej premiery

fragsel

  • Gość
Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2013, 05:17:41 pm »
Tm-Semic wydał jeszcze jak dobrze pamiętam Uncanny X-Men 186, 197, 198, 199, 200, 201

Próba kompletowania tego z TM semic to bezsens

Niesamowity zbieg okoliczności, ale właśnie 5 minut temu skończyłem czytać 186 (oczywiście oceniłem 5/5) ale jak się przeczytało 185 to odkrywa się zupełnie nowe rejestry tej cudownej historii. Zaraz siadam do 187 by się dowiedzieć jak x-men poradzili sobie z Dire Wraiths

To samo z 200: x-men lądują prosto ze swojej przygody w Asgardzie (W kilku annualach) wiec się całe życie zastanawiałem o co kaman (a w essentialach to jest ładnie zebrane wszystko)

Ale największy ból to uncanny 197 (x-men 4/93). Wycięcie kilku (nie jednej, ale kilku!!!) stron zupełnie zmienia sens historii. Jeszcze brak częsci o Storm nie wkurza. Ale w Polskiej wersji czyta się to to jakby x-men walczyli z doomem (albo chociaż doombotem)
W oryginale zaś na  przedostatniej stronie ujawniają, że to tylko
Spoiler: pokaż
asystentka Arcade'a , Miss Locke
, atakuje go w ramach
Spoiler: pokaż
corocznego prezentu urodzinowego.
10 LAT OSZUKIWANO MNIE!!!!

Nie warto się opierać w tej części na Polskich wydaniach. Idź z zagranicą.

Offline Motyl

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2013, 05:28:20 pm »
Cytuj
To samo z 200: x-men lądują prosto ze swojej przygody w Asgardzie (W   kilku annualach) wiec się całe życie zastanawiałem o co kaman.

Ja się dowiedziałem o co chodzi jak dorwałem zbiorcze wydanie tych annuali - Asgardian Wars, opublikowane jeszcze pod koniec lat 80. Album wydany na fajnym papierze, który mimo upływu ćwierćwiecza nie pożółkł, a na którym rysunki Adamsa prezentują się rewelacyjnie. 

Offline Nick Jackolson

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2013, 08:26:05 pm »
Dzięki wielkie wszystkim za odpowiedź...

Jednym słowem Omnibusy + Essentiale :)

Offline jerzydziki

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2013, 10:02:56 pm »
Niekoniecznie same omnibusy i essentiale. Po Uncanny X-Men Omnibus, Vol. 2 (132-153, premiera: kwiecień 2014) następuje póki co luka w wydaniach zbiorczych, którą prawdopodobnie zapełnią w przyszłości omnibusy nr 3 i 4, ale na to poczekamy pewnie kila lat. Swoją kolekcję można jednak prawie kompletnie uzupełnić HC-kami od nr 199:
Ghosts: 199-209
Mutant Massacre: 210-214
Old Soldiers: 215
Fall of Mutants: 220-227
X-tinction Agenda: 235-238 i 270-272
Inferno: 239-243

Podałem wyłącznie numery serii 'Uncanny X-Men', ale te wydania zawierają też sporo zeszytów serii New Mutants, X-Factor i innych.

Offline Motyl

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2013, 10:54:11 pm »
Nie wiem jak jest teraz z dostępnością, ale Uncanny X-Men 168-176 niegdyś można było nabyć w zbiorku "From the Ashes" -  format i jakość wydania taki sam jak przy "Asgardian Wars" oraz "Days of Future Present".

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2013, 09:55:10 am »
Podpisuje się pod opinią o nieuzupełnianiu kolekcji semicowymi zeszytami. Nie dość, że TM-Semic przeskoczył całą masę świetnych klasycznych historii to jeszcze, tak jak zauważył fragsel, dokonywał kuriozalnych cięć. Chyba najlepszym przykładem był tu crossover X-Tinction Agenda, gdzie nie dość, że wydano tylko 3 z 9 części to jeszcze wycięto niektóre sceny. Obcięto zakończenie, a w jednym miejscu usunięto pół strony i lukę wypełniono zapowiedzią kolejnych numerów.


Sam postanowiłem zabrać się za kompletowanie mutantów od początku w wydaniach zbiorczych, ale jest tego naprawdę dużo. Od startu w 1963 roku, aż do crossoveru Age of Apocalypse w 1995 można w ten sposób przeczytać praktycznie wszystko bez przeskoków, flagowe serie czyli X-Men (Vol. 1) a.k.a. Uncanny X-Men (Vol. 1), X-Men (Vol. 2), New Mutants (Vol. 1), X-Factor (Vol. 1), X-Force (Vol. 1) oraz mniej istotne serie poboczne - Wolverine (Vol. 2), Excalibur (Vol. 1) i Marvel Comics Presents (Wolverine). Niestety nie ma reprintów większości Alpha Flight (Vol. 1). Brakuje też reprintów części zeszytów New Mutants (Vol. 1) z drugiej połowy lat 80-tych (na razie brak kolejnych tomów New Mutants Classic). Jest też mała luka między reprintowymi seriami Excalibur Classic i Excalibur Visionaries: Alan Davis oraz luka dla Excalibur, X-Factor i X-Men (Vol. 2) ok. roku 1994.


Poniżej wstawiam przygotowaną na własny użytek chronologiczną listę wydań zbiorczych 1963-1995. W linkach dane techniczne poszczególnych albumów (okładki, zeszyty, autorzy, daty wydania itp.). Lista przygotowana z myślą o komplecistach-hardkorowych fanach dlatego jest tak długa.

The X-Men Omnibus Vol. 1 HC / Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 1-3 HC/TPB
The X-Men Omnibus Vol. 2 HC / Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 4-6 HC/TPB
Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 7 HC
Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 8 HC
The Uncanny X-Men Omnibus Vol. 1 HC / Marvel Masterworks: The Uncanny X-Men Vol. 1-3 HC/TPB
The Uncanny X-Men Omnibus Vol. 2 HC / Marvel Masterworks: The Uncanny x-Men Vol. 4-6 HC/TPB + Marvel Fanfare Vol. 1
Marvel Masterworks: The Uncanny X-Men Vol. 7 HC
Marvel Masterworks: The Uncanny X-Men Vol. 8 HC
Essential Dazzler Vol. 1 TPB
Marvel and DC Present: The Uncanny X-Men and the New Teen Titans GN
Wolverine by Claremont & Miller HC/TPB
X-Men: God Loves, Man Kills HC/TPB
X-Men: From the Ashes TPB
New Mutants Classic Vol. 1 TPB
Essential X-Men Vol. 4 TPB
Magik: Storm & Illyana HC/TPB
New Mutants Classic Vol. 2 TPB
Secret Wars HC/TPB
Essential X-Men Vol. 5 TPB
Alpha Flight Classic Vol. 1 TPB
Alpha Flight Classic Vol. 2 TPB
Kitty Pryde & Wolverine HC
X-Men: Lifedeath HC
Essential Dazzler Vol. 2 TPB
X-Men: Beauty and the Beast HC
New Mutants Classic Vol. 3 TPB
New Mutants Classic Vol. 4 TPB
Alpha Flight Classic Vol. 3 TPB
X-Men: The Asgardian Wars HC/TPB
New Mutants Classic Vol. 5 TPB
Secret Wars II Omnibus HC
Essential X-Factor Vol. 1 TPB
X-Men: Ghosts TPB
New Mutants Classic Vol. 6 TPB
Longshot HC/TPB
X-Men: Mutant Massacre HC/TPB
X-Men Vignettes Vol. 1 TPB
X-Men Vignettes Vol. 2 TPB
Captain Britain Omnibus by Alan Moore & Alan Davis HC
New Mutants Classic Vol. 7
X-Men: Fallen Angels HC/TPB
X-Men Vs. Fantastic Four HC
X-Men Vs. Avengers HC
Mephisto Vs. The Fantastic Four, X-Factor, The X-Men, The Avengers HC
Essential X-Men Vol. 7 TPB
Essential X-Factor Vol. 2 TPB
X-Men: Fall of the Mutants Omnibus HC / X-Men: Fall of the Mutants Vol. 1-2 TPB
Essential X-Men Vol. 8 TPB
Marvel Comics Presents: Wolverine Vol. 1 TPB
Wolverine Classic Vol. 1 TPB
Wolverine Classic Vol. 2 TPB
Wolverine Classic Vol. 3 TPB
Excalibur Classic Vol. 1 TPB
Evolutionary War Omnibus HC
X-Men: Inferno HC

Essential X-Factor Vol. 3 TPB
Cyclops: Retribution TPB
Colossus: God's Country TPB
Wolverine Classic Vol. 4 TPB
Wolverine Classic Vol. 5 TPB
Marvel Comics Presents: Wolverine Vol. 2 TPB
Marvel Comics Presents: Wolverine Vol. 3 TPB
Marvel Comics Presents: Wolverine Vol. 4 TPB
Excalibur Classic Vol. 2 TPB
Excalibur Classic Vol. 3 TPB
Excalibur Classic Vol. 4 TPB
Havok/Wolverine: Meltdown TPB
Atlantis Attacks Omnibus HC
X-Men by Chris Claremont & Jim Lee Omnibus Vol. 1 HC
Essential X-Factor Vol. 4 TPB
Acts of Vengeance HC
Acts of Vengeance Crossovers HC
X-Men: Days of the Future Present TPB
X-Men: X-Tinction Agenda HC
Excalibur Classic Vol. 5 TPB
Infinity Gauntlet HC/TPB
X-Force Omnibus HC
Wolverine by Larry Hama & Marc Silvestri Vol. 1 TPB
Wolverine by Larry Hama & Marc Silvestri Vol. 2 TPB
Wolverine: Weapon X HC/TPB
Ghost Rider/Cable: Servants of the Dead TPB
Wolverine: Blood Hungry TPB
X-Men by Chris Claremont & Jim Lee Omnibus Vol. 2 HC
Essential Wolverine Vol. 3 TPB
X-Men: Bishop's Crossing HC
Excalibur Visionaries: Alan Davis Vol. 1 TPB
Excalibur Visionaries: Alan Davis Vol. 2 TPB
X-Factor Visionaries: Peter David Vol. 1 TPB
X-Factor Visionaries: Peter David Vol. 2 TPB
X-Factor Visionaries: Peter David Vol. 3 TPB
Infinity War TPB
Wolverine: Typhoid's Kiss TPB
X-Men: X-Cutioner's Song HC
X-Men: A Skinning of Soul TPB
X-Factor Visionaries: Peter David Vol. 4 TPB
Infinity Crusade Vol. 1 TPB
Infinity Crusade Vol. 2 TPB
Excalibur Visionaries: Alan Davis Vol. 3 TPB
X-Force: Assault on Graymalkin HC
Cable Classic Vol. 1 TPB
X-Men: Fatal Attractions HC
Essential Wolverine Vol. 4 TPB
Avengers/X-Men: Bloodties HC
Cable Classic Vol. 2 TPB
Adventures of Cyclops and Phoenix TPB
X-Men: The Wedding of Cyclops and Phoenix TPB
X-Force: Toy Soldier HC
X-Force: Child's Play HC
Cable Classic Vol. 3 TPB
X-Force: Phalanx Convenant HC
X-Men: Phalanx Convenant HC
Generation X Classic Vol. 1 TPB
X-Men: Age of Apocalypse Prelude TPB
X-Men: The Age of Apocalypse Omnibus HC / X-Men: Age of Apocalypse The Complete Epic Book 1-4 TPB
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2014, 03:16:53 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline death_bird

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2013, 12:40:25 am »
Anionorodnik, chylę czoła. Gdybym chciał szukać sam, zajęłoby mi to pewnie z miesiąc.

Ale przy okazji mam dwa pytania dyletanta, toteż proszę o wyrozumiałość:
1. Treści, które ukazały się w Essentials są jak na razie wyłącznie w wersji czarno białej?
2. Wydania zbiorcze na razie dociągnięto "tylko" do "Age of Apocalypse"?
I takie pytanie 2 i 1/2, dla upewnienia się:
Rozumiem, że między numerami 66 a 94 "Uncanny..." jest luka, w ramach której ukazywały się wyłącznie przedruki wcześniejszych numerów?
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

fragsel

  • Gość
Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2013, 06:28:30 am »
Ale przy okazji mam dwa pytania dyletanta, toteż proszę o wyrozumiałość:
1. Treści, które ukazały się w Essentials są jak na razie wyłącznie w wersji czarno białej?
2. Wydania zbiorcze na razie dociągnięto "tylko" do "Age of Apocalypse"?
I takie pytanie 2 i 1/2, dla upewnienia się:
Rozumiem, że między numerami 66 a 94 "Uncanny..." jest luka, w ramach której ukazywały się wyłącznie przedruki wcześniejszych numerów?

Na dwa pierwsze pytania niech najlepiej odpowie ktoś inny, bo ja jak widzę coś w essentialu to już dalej nie szukam

Natomiast na pytanie 2 i 1/2 odpowiedź brzmi: tak, jest tam luka, tylko przedruki

Ale też nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał, że podczas tych 5 lat "luki" X-men mieli kilka mniej lub bardziej znaczących występów gościnnych: u Kapitana Ameryki, Hulka, Avengers, Spider-Mana i Fantastic Four i (wielokrotnie później cytowane w głównej serii) Defenders 15-16. Poza tym była też solowa seria Beasta w Amazing Adventures pokazująca jego przemianę w futrzaka. Na szczęście wszystkie te historie znajdują się na liście Anionorodnika, gdyż zebrano je w tych dwóch tomach poświęconych jedynie gościnnym występom z tego okresu:

Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 7 HC
Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 8 HC

Offline Nick Jackolson

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2013, 08:55:50 am »
Anionorodnik WOW

"1. Treści, które ukazały się w Essentials są jak na razie wyłącznie w wersji czarno białej?"

- TAK

Wyszły natomiast Masterworksy w TP - są tańsze.

I rozumiem, że jak mamy Wolverine by Claremont & Miller HC/TPB to oczywiście nie jest to 1:1 to co mamy w WKKM... bo nie ma Uncanny X-Men (1963) #172 Uncanny X-Men (1963) #173

A na koniec dodam, że jak to zobaczyłem to zaczynam się poważnie zastanawiać nad Essentialami. Kurde ja nie wiem czy to życia starczy, żeby to zebrać. Tyle kasy... co innego mieszkać w stanach. Zupełnie inne ceny. No ale nic nie ma co płakać :) Niech kończą WKKM to 79.99 zł będzie w miesiącu więcej hehe :D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 09:14:01 am wysłana przez Nick Jackolson »

Offline death_bird

Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 26, 2013, 12:13:15 pm »
"1. Treści, które ukazały się w Essentials są jak na razie wyłącznie w wersji czarno białej?"

- TAK

Wyszły natomiast Masterworksy w TP - są tańsze.

To się oczywiście zgadza.
Tylko na tyle na ile się orientuję, to Masterworks na dzień dzisiejszy obejmują numery do Uncanny X-Men 167, podczas gdy Essential 4 i 5 to numery 162-198.
Innymi słowy: na chwilę obecną nie widzę "kolorowej" alternatywy dla Essentials w zakresie numerów 177-198 (168-176 obejmuje "From the Ashes").
Może nie doprecyzowałem w pytaniu, ale chodziło mi właśnie o ten wycinek, gdzie nie ma czym zastąpić Essential 4 i 5.
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2013, 03:30:28 pm »

Anionorodnik, chylę czoła. Gdybym chciał szukać sam, zajęłoby mi to pewnie z miesiąc.
To było całkiem proste. Na http://www.comicbookdb.com przeglądając poszczególne serie, pod każdym zeszytem można znaleźć informację o tym w jakich wydaniach zbiorczych go przedrukowano i odnośniki do nich. Po prostu przejrzałem serie kolejno i wypisałem sobie albumy. Mogłem też skorzystać ze strony, której nazwa mówi sama za siebie: http://crushingkrisis.com/collecting-x-men-comic-books-as-graphic-novels/
Niezwykle przydatna źródło informacji dla osób, które chcą się połapać w chronologii mutantów w wydaniach zbiorczych. Wszystko ładnie i przystępnie uporządkowane i opisane. Zachęcam do pogrzebania.


1. Treści, które ukazały się w Essentials są jak na razie wyłącznie w wersji czarno białej?
Czasem trzeba kupić Essential zawierający ponad 20 zeszytów jedynie dla kilku z nich, które nie doczekały się kolorowego albumu. np. Essential X-Men Vol. 7 zawierający Uncanny X-Men (Vol. 1) #214-228 (razem 15) dla #215-219 (razem 5), których brakuje między zbiorczymi wydaniami crossoverów Mutant Massacre (#210-214) i Fall of the Mutants (#220-224).

Inna sytuacja jest np. z X-Factor (Vol. 1) #1-70, gdzie nie licząc kilkunastu zeszytów zebranych w albumach crossoverowych, większość dostępna jest właśnie tylko w Essentialach.

Jeszcze inne komiksy w ogóle nie doczekały się jakiegokolwiek wydania zbiorczego, choć jeśli chodzi o komiksy z lat 1963-1995 to takich przypadków jest niewiele. Mam tu na myśli New Mutants (Vol. 1) #62-70, 74-83 (trzeba poczekać na dalsze tomy New Mutants Classic).

Osobiście preferuję wydania kolorowe i Essentiale traktuję jako tymczasowe wypełniacze luk. Chociaż są wyjątki np. cała solowa seria Dazzler (#1-42) dostępna jest jedynie w dwóch Essentialach i wcale mnie to nie przeszkadza. Fabuła i rysunki nie powalają więc komiks ten niespecjalnie prosi się o bardziej ekskluzywne i droższe wydanie, a że ten tytuł to takie moje 'guilty pleasure' (i nie tylko moje) to cieszę się, że mogę tak łatwo i tanio zebrać całą serię. I właśnie uświadomiłem sobie, że zapomniałem dodać tych dwóch Essentiali do spisu...

Co do Uncanny X-Men #168-198, to From the Ashes (#168-176) na pewno wkrótce zostanie wznowione jako kolejny tom Marvel Masterworks: The Uncanny X-Men, a #177-198 czyli większość runu Claremonta i Romty Juniora doczeka się kiedyś Omnibusa, tak jak run Claremonta, Silvestriego i Lee.

BTW dwa tomy X-Men Omnibus by Claremont i Lee to naprawdę coś. Nie dość, że za dwoma zamachami przedrukowano całą masę zeszytów, z których wiele nigdy dotąd nie doczekało się wydania zbiorczego w kolorze, to jeszcze napakowali mnóstwo dodatków (fura promocyjnych grafik Jima Lee, którą popełnił na początku lat 90-tych). Muszę olać więcej tomów WKKM, wybulić te 500-600 zł i w końcu sprawić sobie oba tomy, póki można je jeszcze zdobyć.

X-men Omnibus (volume 2 of 2) - (Jim Lee, Chris Claremont, Whilce Portacio) Review - Marvel Comics
2. Wydania zbiorcze na razie dociągnięto "tylko" do "Age of Apocalypse"?
Po Age of Apocalypse też są wydania zbiorcze, ale jeśli chodzi o drugą połowę lat 90-tych to jest dużo luk. Marvel ostatnio skupiał się na wypełnianiu luk w przedrukach komiksów z pierwszej połowy lat 90-tych. Oczywiście wszystkie historie powstające obecnie automatycznie dostają wydanie zbiorcze zaraz po ich zakończeniu więc ze zbieraniem nowości nie ma problemu.
 
Rozumiem, że między numerami 66 a 94 "Uncanny..." jest luka, w ramach której ukazywały się wyłącznie przedruki wcześniejszych numerów?
Fragsel już wszystko wyjaśnił. Zapomniał jednak dodać, że w Marvel Masterworks: The X-Men Vol. 8 TPB przedstawiono także debiut Wolverine'a (The Incredible Hulk #180-181).  :wink:

Skoro już tak sobie pomagamy w czytaniu X-Men, to przeklejam mój stary post z tematu o WKKM. Tutaj bardziej się przyda i nie zginie w gąszczu postów o niemutanckiej tematyce:


UNCANNYXMEN.NET - największa strona poświęcona mutantom. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o X-Men jest tutaj. To prawdziwa mega-encyklopedia. Szczególnie przydatne są sekcje ISSUE INFORMATION (bardzo szczegółowe streszczenia kilku tysięcy komiksów oraz rozpiski crossoverów) i CEREBRO FILES (bogato ilustrowane biografie dziesiątek, jeśli nie setek bohaterów i łotrów z wyszczególnieniem co było, w którym zeszycie). Ta strona to naprawdę mistrzowska robota. Czapki z głów.

CRUSHING CRISIS: COLLECTING X-MEN - tutaj masa informacji o wydaniach zbiorczych - co gdzie przedrukowano, od czego zacząć i w jakiej kolejności czytać.

50 GREATEST X-MEN STORIES EVER TOLD oraz 50 GREATEST X-FAMILY STORIES EVER TOLD - śledzenie którejkolwiek z KILKUNASTU bieżących serii z mutantami jest dla maniaków. Pozostałym osobom, które nie mają zamiaru czytać wszystkiego (i mają ograniczony budżet) polecam budowanie kolekcji "the best of" i zapoznanie się z historiami z tych dwóch rankingów będących wynikiem głosowania setek fanów odwiedzających portal Comic Book Resources. Nie mam zastrzeżeń do tych rankingów. Niczego nie pominięto.

Jeśli chcecie się zorientować co się aktualnie dzieje w X-Men i jakie są na to reakcje proponuję zajrzeć na forum CBR do działu X-BOOKS. Tamtejsze dyskusje niezwykle intensywnie się rozwijają, a wśród osób piszących w tamtym dziale jest nie jeden jajcarz więc dość często pojawiają się zabawne/zwariowane/sarkastyczne tematy jak np. ten z webkomiksem parodiującym aktualne status quo X-Men - "Welsh/Spanish X-Men Cartoon". Przydatne (jak dla mnie) swego czasu były też tematy, w których dyskutowano nad kolejnymi zeszytami od początku X-Men: X-Men From the Beginning, New Mutants From the Beginning, Original X-Factor From the Beginning, Peter David's X-Factor From the Beginning (autor tego wątku powinien dostać medal za wysiłek), Excalibur From the Beginning, X-Force From the Beginning i Grant Morrison's New X-Men Discussion Thread.

W ogóle recenzowanie komiksów z X-Men "od początku" jest dość modne na różnych blogach i każde podejście oferuje coś nowego:

X-AMINATIONS na blogu "Gentlemen of Leisure" jest chyba najlepszym tego typu wyczynem. Cykl zaczął się oczywiście od X-Men #1 z 1963 roku i obecnie dotarł do roku 1987, po drodze przeglądając wszystkie serie i ważniejsze gościnne występy. Oprócz samego streszczenia i recenzji każdy wpis wyszczególnia różne elementy komiksu - "First and Other Notables", "A Work in Progress", "Professor Xavier Is a Jerk", "Scott Summers, husband of the months", "I Love the 80s", "It's in The Mail" itd. Bardzo fajnie się to czyta. Dobra okazja dla osób, które chcą nadrobić kilka dekad przygód bez czytania wszystkich komiksów.

Jason Powell napisał serię niemal akademickich analizy kolejnych zeszytów Uncanny X-Men Chrisa Claremonta. Komentarze pod poszczególnymi recenzjami też są wartościowymi tekstami. Jak ktoś chce pisać pracę magisterską, to jak znalazł. Tutaj np. finałowy rozdział Dark Phoenix Sagi.

Jeszcze w temacie komiksowych nowości polecam rubrykę Pulse na Avalonie. W każdy poniedziałek porcja komentarzy redaktorów strony oraz forumowiczów odnośnie poszczególnych zeszytów wydanych przez Marvela w danym tygodniu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 08:14:28 pm wysłana przez Anionorodnik »

fragsel

  • Gość
Odp: X-Men Pomoc w uporządkowaniu
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 26, 2013, 03:55:19 pm »
A jeśli chcielibyście wiedzieć jak to wszystko czytać nie według kolejności wydań zbiorczych, ale według porządnej kolejności czytania zeszyt po zeszycie, to na cmro.travis-starnes.com znajdziecie kolejność dla poszczególnych zespołów (X-men, New Mutants, X-Factor itd - dział "groups"), ale możecie też zapuścić cały "ORDER" i wybierać tylko interesujące was tytuły np mutantów. Do 1985 wszystko jest ułożone do czytania na błysk (UWAGA: DO CZYTANIA! tak, żeby przyjemność była zoptymalizowna), 1985-92 trzeba jeszcze doszlifować (co robimy w miarę czytania, choć sami X_men są świetnie ułożeni, trzeba je z resztą Marvela zsynchronizować) a reszta naprawdę w miarę szybko trafia na stronę codziennie po kilkadziesiąt
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2013, 09:40:37 pm wysłana przez fragsel »

 

anything