Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 71295 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #90 dnia: Grudzień 28, 2013, 07:23:26 pm »
By the way...Marvel Zombies są w top 7.
Zagłosowałem na nie tylko ze względu na to, że to jedyna pozycja z WKKM na liście. A trudno, żeby WKKM w topie nie było.

sytuacja jest żenująca, ale skoro od lat tak jest...

Offline turucorp

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #91 dnia: Grudzień 28, 2013, 07:30:16 pm »
ponad 700 właśnie opracowywanych z kolekcji Skarżyńskiego.

Rafal, dalbys rade gdzies (na bloga?) wrzucic przynajmniej orientacyjne info o komiksach z tej kolekcji? (bo jak rozumiem beda skatalogowane z wszystkimi, wiec ciezko bedzie dojsc co w niej bylo)

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 28, 2013, 07:45:45 pm »

@N.N. – nie wiem, czy krytycy ignorowali, czy musieli  dokonywać wyborów. To jednak jest coś innego. Dlaczego nie ma Rewolucji – nie będę  się tłumaczył, bo za chwilę będę musiał tak samo tłumaczyć, dlaczego nie ma  tego, owego, albo jeszcze innego.
Odpowiem na Twój post, chociaż powinienem na giery. Wydaje mi się jednak, że napiszę to, co chciałbym powiedzieć Wam obu.
1. Obecność lub nieobecność "Rewolucji" w dyskutowanym zestawie ma dla mnie drugorzędne znaczenie. Istotniejsze od tej obecności/nieobecności jest dla mnie zrozumienie kryteriów, którymi się kierowaliście przy wyborze tytułów. O ile wiem, wybór polega na tym, że każdy z jurorów typuje dziesięc komiksow, ale tytuły na różnych listach nie mogą się powtarzać. W rezultacie swoją dziesiątkę wybiera jedynie pierwszy juror, a pozostali uzupełniają ją o rzeczy, których na liście tego pierwszego nie ma. I w gruncie rzeczy żaden z jurorów nie może powiedzieć (to do giery), że wybrał swoje dziesięć, a reszta go nie obchodzi, bo suma sumarum wybieracie wspólnie całą pięćdziesiątkę. Nie wnikam, kto wybierał pierwszy i dobrze się bawił, a komu zostało wybieranie ostatnich dziesięciu i miał problem.
2. Dla zrozumienia kryterium wyboru potrzebne jest mi wyjaśnienie,czemu akurat tak wybieraliście. Wystarczyłoby, gdyby po każdym tytule juror napisał, czemu nominuje akurat ten komiks (a w niektórych wypadkach - nawet niekomiks). Jedno zdanie, wyjaśniające, że chodzi o wyjątkowop udany debiut, mistrzowskie operowanie narracją wizualną, wyjątkową oszczędność kreski, poszerzanie granic komiksu dla dzieci lub zaangażowanie w walkę z homofobią. Mogę się pogodzić z faktem, że mój ulubiony komiks przegrywa z czymś, co jest zaangażowane w walkę o słuszną sprawę lub ustępuje miejsca komuś, kto dopiero debiutuje lub cokolwiek innego. Chciałbym jednak wiedzieć, z czym mam się godzić.
3. Argument "Nigdy nie byłem fanem tej serii, a po przeczytaniu kolejnego tomu moje zdanie się nie zmieniło" uważam za bardzo niedobry, ale ma on jedną zaletę: informuje mnie, że juror przeczytał komiks, który lubię. Fakt, że komiksu nie ma w zestawieniu świadczy o tym, że dziesięć innych komiksów uznał (z jakichś przyczyn) za lepszy od niego. Gdyby juror był łaskaw i napisał, czemu te komiksy uznał za takie dobre, to dałby mi do myślenia i w ostatecznym rozrachunku może bym zaakceptował jego argumenty i polubił trochę bardziej rzeczy, które On wymienia, a ktorych ja (z kolei) nie jestem fanem.
Jeśli jednak juror woli uzasadnienia tytpu: "Chcąc nie chcąc tego typu listy zawsze będą subiektywne", to czuję się tak, jakby mi powiedział, że ma mnie w dupie i mam wielką ochotę odpowiedzieć mu: "Ja Ciebie też".

Panowie Jurorzy, czy naprawdę uważacie, że "Cheap East" jest lepszy od "Rewolucji w kosmosie"? Jeśli tak, to dlaczego?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 07:54:56 pm wysłana przez N.N. »

Offline Julek_

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:10:14 pm »
W rezultacie swoją dziesiątkę wybiera jedynie pierwszy juror, a pozostali uzupełniają ją o rzeczy, których na liście tego pierwszego nie ma. I w gruncie rzeczy żaden z jurorów nie może powiedzieć (to do giery), że wybrał swoje dziesięć, a reszta go nie obchodzi, bo suma sumarum wybieracie wspólnie całą pięćdziesiątkę. Nie wnikam, kto wybierał pierwszy i dobrze się bawił, a komu zostało wybieranie ostatnich dziesięciu i miał problem.

Podczas wybierania dziesiątek nie było tak, jak piszesz. Pierwszy juror nie wybierał całej dziesiątki, a ostatni nie musiał zbierać resztek z pańskiego stołu.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:14:18 pm »
Podczas wybierania dziesiątek nie było tak, jak piszesz. Pierwszy juror nie wybierał całej dziesiątki, a ostatni nie musiał zbierać resztek z pańskiego stołu.
Problem w tym, że my - ci, którzy mają brać udział w głosowaniu - nie wiemy, jak było. Ale zawsze możesz opisać, jak wyglądał ten proces, tym samym przybliżając go nam wszystkim, czyniąc go bardziej zrozumiałym i łatwiejszym do zaakceptowania. Nie wiem, czemu nie chcesz tego zrobić.

Offline giera

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #95 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:18:56 pm »

1. O ile wiem, wybór polega na tym, że każdy z jurorów typuje dziesięc komiksow, ale tytuły na różnych listach nie mogą się powtarzać. W rezultacie swoją dziesiątkę wybiera jedynie pierwszy juror, a pozostali uzupełniają ją o rzeczy, których na liście tego pierwszego nie ma. I w gruncie rzeczy żaden z jurorów nie może powiedzieć (to do giery), że wybrał swoje dziesięć, a reszta go nie obchodzi, bo suma sumarum wybieracie wspólnie całą pięćdziesiątkę. Nie wnikam, kto wybierał pierwszy i dobrze się bawił, a komu zostało wybieranie ostatnich dziesięciu i miał problem.

3. Argument "Nigdy nie byłem fanem tej serii, a po przeczytaniu kolejnego tomu moje zdanie się nie zmieniło" uważam za bardzo niedobry, ale ma on jedną zaletę: informuje mnie, że juror przeczytał komiks, który lubię. Fakt, że komiksu nie ma w zestawieniu świadczy o tym, że dziesięć innych komiksów uznał (z jakichś przyczyn) za lepszy od niego. Gdyby juror był łaskaw i napisał, czemu te komiksy uznał za takie dobre, to dałby mi do myślenia i w ostatecznym rozrachunku może bym zaakceptował jego argumenty i polubił trochę bardziej rzeczy, które On wymienia, a ktorych ja (z kolei) nie jestem fanem.
Jeśli jednak juror woli uzasadnienia tytpu: "Chcąc nie chcąc tego typu listy zawsze będą subiektywne", to czuję się tak, jakby mi powiedział, że ma mnie w dupie i mam wielką ochotę odpowiedzieć mu: "Ja Ciebie też".


-> Panie Profesorze, próbowałem wytłumaczy w poście na swoim blogu, jak dokładnie przebiegał sposób wybierania owych 10 komiksów, ale jak widać, nie udało mi się to, pewnie byłem za mało precyzyjny.
Dlatego spróbuję raz jeszcze: żadne z nas nie wybrało od razu pełnej dziesiątki, pierwsza osoba z listy wybierała tylko 2 komiksy, następna 3 i dalej szła kolejka , a potem znów zatoczyła koło i dobieraliśmy jeszcze dwa razy do pełnej dychy, musząc mieć na uwadze, co już zostało wybrane przez kogoś innego.
-> Jak wspomniał Rafał w swoim wpisie: zależało nam na różnorodności.
-> I smuci mnie, że mój wpis odbiera Pan tak: "jakby mi powiedział, że ma mnie w dupie", ponieważ tu wkłada się w moje usta słowa, których nie wypowiedziałem. Nie dość, że to niehigieniczne jest, to jeszcze nieprawdziwe, gdyż coś takiego nie przeszło mi przez myśl. Stąd jakoś tak dziwnie się poczułem.
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #96 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:28:25 pm »
-> Panie Profesorze, próbowałem wytłumaczy w poście na swoim blogu, jak dokładnie przebiegał sposób wybierania owych 10 komiksów, ale jak widać, nie udało mi się to, pewnie byłem za mało precyzyjny.
Jesteśmy na forum, na którym wszyscy są równi i w jednakowym stopniu anonimowi. Dlatego proszę nie adresować postów do mnie, bo to sugeruje, że lekceważy Pan innych, ktorzy Pana wpisy czytają. I druga sprawa: proszę nie mówić użytkownikom forum, że w innym miejscu napisał Pan to, czego Pan nie napisał tutaj, bo to sugeruje, że TUTAJ jest jakimś gorszym miejscem (np. TEKST ZMODEROWANY).

Cytuj
Dlatego spróbuję raz jeszcze: żadne z nas nie wybrało od razu pełnej dziesiątki, pierwsza osoba z listy wybierała tylko 2 komiksy, następna 3 i dalej szła kolejka , a potem znów zatoczyła koło i dobieraliśmy jeszcze dwa razy do pełnej dychy, musząc mieć na uwadze, co już zostało wybrane przez kogoś innego.
-> Jak wspomniał Rafał w swoim wpisie: zależało nam na różnorodności.
Nie można było tak od razu?
Cytuj
-> I smuci mnie, że mój wpis odbiera Pan tak: "jakby mi powiedział, że ma mnie w dupie", ponieważ tu wkłada się w moje usta słowa, których nie wypowiedziałem. Nie dość, że to niehigieniczne jest, to jeszcze nieprawdziwe, gdyż coś takiego nie przeszło mi przez myśl. Stąd jakoś tak dziwnie się poczułem.
Próbowałem kulturalnie, próbowałem grzecznie, próbowalem dyskretnie. Ale jak wyjechałem z chamskimi argumentami, to od razu dostałem odpowiedzi. Niech Pan sam wyciągnie wnioski na temat tego, jak rozmawiać z jurorami.

N.N.
bardzo Cie proszę, skończ już z tą anatomią
mamy tu również osoby niepełnoletnie (albo możemy mieć)
fragsel
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2013, 08:33:30 pm wysłana przez fragsel »

Offline giera

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #97 dnia: Grudzień 28, 2013, 08:45:00 pm »
Niech Pan sam wyciągnie wnioski na temat tego, jak rozmawiać z jurorami.

Wyciągnąłem. Dziękuję Panu za "lekcję".
Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #98 dnia: Grudzień 28, 2013, 09:20:45 pm »
Wyciągnąłem. Dziękuję Panu za "lekcję".
To nie lekcja. A jeśli nawet, to nie Panu chciałem jej udzielić. Jako juror wykonał Pan swoją robotę. Jako juror, który przyszedł tutaj, żeby udzielić wyjaśnień, wykonał Pan ja z nawiązką i za to, że Pan to zrobił, mogę tylko Panu (i Rafałowi) podziękować.
Dziękuję.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2013, 06:17:06 pm wysłana przez N.N. »

Offline Emeryt

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 699
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • taki duży, a taki gruby.
    • Story of the Month - konkurs na fanfiki WH40.000
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #99 dnia: Grudzień 28, 2013, 09:40:03 pm »
A tak a propos doboru komiksów - nie lepiej by było, żeby każdy z jurorów wybrał te 30-50 komiksów, po czym na listę trafiłyby te najczęściej pojawiające się? A w wypadku jakichś remisów, po ewentualnej dogrywce?


fragsel!
z większości twoich postów domyślałem się, że jesteś typowym malutkim małomiasteczkowym zakompleksionym belfrem. udowodniłeś to pięknie, bazgrząc swym czerwonym cieniutkim długopisikiem po wpisie człowieka, który wnosi tu rzeczowe argumenty i ożywia to jałowe forum (abstrahując od innych jego dokonań). Wstyd!


[nie musisz odpowiadać, bo nie chce mi się już z tobą gadać; w zamian za to możesz sobie pojechać czerwonym po moich postach... smacznego!]
Primo - owszem - NN wnosi wiele na to forum.
Secundo - zdarza się jednakowoż NN (do czego sam się potrafi przyznać) przeholować w dyskusji.
Tertio - usunięty został wulgaryzm (jak zgaduję). Post niewiele stracił, forum wiele zyskało.

Może by tak tego typu wycieczki osobiste sobie jednak darować na forum publicznym? Ja rozumiem, że można być do kogoś uprzedzonym, ale taki wpis świadczy najlepiej nie o osobie, po której jedziesz, ale o Tobie samym. Dziękuję.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #100 dnia: Grudzień 28, 2013, 09:41:31 pm »
A tak a propos doboru komiksów - nie lepiej by było, żeby każdy z jurorów wybrał te 30-50 komiksów, po czym na listę trafiłyby te najczęściej pojawiające się? A w wypadku jakichś remisów, po ewentualnej dogrywce?

Tak by było zdecydowanie lepiej.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #101 dnia: Grudzień 28, 2013, 10:06:28 pm »

Secundo - zdarza się jednakowoż NN (do czego sam się potrafi przyznać) przeholować w dyskusji.


Interwencja Fragsela była jak najbardziej słuszna. Za usunięcie wulgaryzmu dziękuję. Następnym razem poproszę o komentarze do moich wpisów na priv. A teraz proponuję powrót do dyskusji o Komiksach Roku.

Offline pozdRaf

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #102 dnia: Grudzień 28, 2013, 10:14:14 pm »
@turucorp - tak zamierzam zrobić już od dłuższego czasu. Problem w tym, że nie wyrabiam czasowo. Prowadzenie bloga, w miarę systematyczne (do czego zmusza mnie chocby Pulowerek) pochłania dużo czasu, pomysłów mam masę, kilka wydaje mi się dobrych. Nie mówiąc o kontynuacji zaczętych już wątków - jak stopniowe prezentowanie KK (półek z magazynu), nowości i innych historii. Dzieje się coraz więcej, coraz więcej też odkrywam w sferze komiksowo-bibliotecznej, ale nie wyrabiam. Mam masę innych rzeczy na głowie. Ale o kolekcji Skarzyńskiego napiszę na pewno. Postaram się niedługo, choć styczeń będę miał masakryczny.

@N.N. ad. 1. - odpowiedział Giera; ad. 2. chcę to zrobić w podsumowaniu, które zamówił Kuba Oleksak. Czy zrobią inni - nie wiem.

Kwestia Cheap East vs Rewolucje. Tu kilka kwestii. Po pierwsze, nie wydaje mi się zasadne tłumaczenie, dlaczego coś się NIE znalazło w zestawieniu, bo zaraz trzeba będzie uzasadniać nieobecność pozostałych ileśdziesięciu tytułów. Uzasadnianie wyboru - jak najbardziej. Z uzasadnieniem, oczywiście, nie każdy musi się zgodzić.

Do rzeczy jednak - nie wybierałem Cheap East, ale broniłbym tej propozycji (jednak nie w kontrze do Rewolucji). Cheap East wydaje mi się ważnym projektem/pomysłem. To wyjście z komiksem (i to ciekawym, innym od przyzwyczajeń ludzi, do których ma trafić przez przypadkowość - w knajpach itp.) do ludzi. Zwrócenie uwagi na to, że komiks to nie tylko opowieści o superbohaterach (nie umniejszając tym ostatnim) - coś, o czym doskonale wie komiksowo, ale ludzie spoza już nie bardzo (wciąż). Jest to również novum na scenie polskiej (przynajmniej o niczym podobnym, systematycznym, tak szeroko zakrojonym nie słyszałem). Nie mówiąc o tym, że są tam również ciekawe historie lub ich fragmenty.

Osobiście jestem jak najbardziej za odnotowywaniem antologii i czasopism. Co więcej, chciałem również nominować jedną z książek o komiksie, ale mi nie pozwolono (pewnie słusznie, ale szkoda).
Komiks w bibliotece :: http://abrewiacje.wordpress.com/

Offline Koalar

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #103 dnia: Grudzień 28, 2013, 10:37:56 pm »
Do rzeczy jednak - nie wybierałem Cheap East, ale broniłbym tej propozycji (jednak nie w kontrze do Rewolucji). Cheap East wydaje mi się ważnym projektem/pomysłem. To wyjście z komiksem (i to ciekawym, innym od przyzwyczajeń ludzi, do których ma trafić przez przypadkowość - w knajpach itp.) do ludzi. Zwrócenie uwagi na to, że komiks to nie tylko opowieści o superbohaterach (nie umniejszając tym ostatnim) - coś, o czym doskonale wie komiksowo, ale ludzie spoza już nie bardzo (wciąż). Jest to również novum na scenie polskiej (przynajmniej o niczym podobnym, systematycznym, tak szeroko zakrojonym nie słyszałem). Nie mówiąc o tym, że są tam również ciekawe historie lub ich fragmenty.

Oprócz ostatniego zdania - z całym szacunkiem, ale kogo to obchodzi? To jest plebiscyt na najlepszy komiks roku, a nie na najciekawszą inicjatywę promującą komiks. Takie uzasadnienia i nominacje są bez sensu, równie dobrze można napisać "daliśmy Marvel Zombies, bo chcieliśmy wyróżnić WKKM (a najlepsze tomy już u nas były)", przez takie działania w zestawieniu może brakować zwyczajnie lepszych komiksów.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #104 dnia: Grudzień 28, 2013, 10:46:42 pm »

Kwestia Cheap East vs Rewolucje. Tu kilka kwestii. Po pierwsze, nie wydaje mi się zasadne tłumaczenie, dlaczego coś się NIE znalazło w zestawieniu, bo zaraz trzeba będzie uzasadniać nieobecność pozostałych ileśdziesięciu tytułów. Uzasadnianie wyboru - jak najbardziej. Z uzasadnieniem, oczywiście, nie każdy musi się zgodzić.

Do rzeczy jednak - nie wybierałem Cheap East, ale broniłbym tej propozycji (jednak nie w kontrze do Rewolucji).

Absolutnie się zgadzam. Komentarze jurorów powinny dotyczyć wyłącznie tego, co nominowali. Tym samym, powinny być na plus, a nawet entuzjastycznie na plus. Brak takich komentarzy umożliwia bowiem zabieranie głosu takim upierdliwcom jak ja.
Argumenty za "Cheap East" przyjąłem do widomości. Niekoniecznie się z nimi zgadzam, ale je rozumiem.

Do Koalara; Mnie to obchodzi.

 

anything