Autor Wątek: Komiksy Roku  (Przeczytany 72552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #180 dnia: Grudzień 30, 2013, 07:54:30 pm »
CHeap East nie jest komiksem? A to ciekawe, skoro Cheap East to są SAME komiksy...

Dla mnie to jest tylko darmowa gazetka reklamowa, owszem, z komiksami, czy fragmentami komiksów, ale jednak gazetka reklamowa. Codziennie takie wyjmuje ze skrzynki, Polo Market, Carrefour, Biedronka, Media Expert, tylko reklamują inny towar. No ale to tylko moje zdanie, zwykłego czytelnika, dla kogoś innego może to być Komiks Roku.

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #181 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:00:09 pm »
O, gazetka reklamowa.
Spoko, rozumiem.

Offline karolkonw

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #182 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:02:17 pm »
Drodzy Państwo,
Cheap East jest JEDYNYM (obok BICEPSA) pismem/gazetą /czymś tam na papierze publikującym komiksy ...






CO OCZYWISCIE
nie zmienia głupotki jaką walnął Wojownik Światła- Krzychu rychu nominując akurat CE do nagrody KOMIKS roku


Niekompetencja jurora nie powinna wpływać na deprecjonowane inicjatywy jako takiej
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2013, 08:12:01 pm wysłana przez karolkonw »

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #183 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:09:35 pm »
Drodzy Państwo,
Cheap East jest JEDYNYM (obok BICEPSA) pismem/gazetą /czymś tam na papierze publikującym komiksy ...

I obok Profanum...

Offline karolkonw

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #184 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:23:33 pm »
I obok Profanum...

Profanum to chyba antologia:)

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #185 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:35:42 pm »
To ja mam pytanie w kwestii formalnej: czy nominowany został konkretny numer "Cheap East", czy wszystkie? Bo jeśli wszystkie, to czemu nie można było nominować na tej samej zasadzie "Wielkiej Kolekcji Komiksow Marvela"?

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #186 dnia: Grudzień 30, 2013, 08:57:10 pm »
Profanum to chyba antologia:)

No tak, Profanum jest antologią, czyli...

/czymś tam na papierze publikującym komiksy ...

ale mniejsza, nie o to chodzi.

nominując akurat CE do nagrody KOMIKS roku

Tu jesteśmy zgodni. Choć to i tak nic w porównaniu z zeszłoroczną nominacją do Komiksu Roku dla biletów MPK  :roll: O tym, że bilety te ostatecznie znalazły się na 16 (:!:) miejscu rankingu, nawet nie wspomnę. I tak dobrze, że nie powtórzyły sukcesu Przypadków Pana Muchy.

Niekompetencja jurora nie powinna wpływać na deprecjonowane inicjatywy jako takiej

Inicjatywa jak najbardziej zacna, ale szkoda, że przez tyle edycji ciągnie się określanie zasad w nominowaniu komiksów.

Offline melee

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #187 dnia: Grudzień 30, 2013, 09:02:01 pm »
Wasza dyskusja przypomina trochę tę, która przez kilka lat była toczona odnośnie planszowej gry roku. Tam też pojawiały się ciągle głosy, czemu jakiś tytuł został zakwalifikowany, czemu inny odrzucono, kto kierował się jakim interesem itd. Konkurs wyewoluował do formy, gdzie pierwszym krokiem jest ustalenie listy wszystkich tytułów, które zostały w danym roku do niego zakwalifikowane. Jest ona publicznie ogłaszana i wtedy można odbyć dyskusję, która toczy się teraz: co jest komiksem, a co nie jest, czemu raz zagłosowano na pojedynczy numer, a raz na całą serię.


Musi też być jasny regulamin konkursu, na stronie komiksyroku.pl jest co prawda "regulamin", ale dotyczy tylko zasad oddawania głosów przez zwykłe osoby (być może w innym miejscu jest on podwieszony, tego nie wiem).


Kolejny problem, który został tu podniesiony, to znajomość wydanych komiksów przez jurorów. Jeśli padają głosy, że fakt nieznajomości Rewolucji kogoś dyskwalifikuje, to przecież oznaczałoby to, że tak samo dyskwalifikująca jest nieznajomość jakiegokolwiek wydanego innego tytułu w tym roku, każdy z nich potencjalnie może być wart nagrody, nie wiemy tego bez lektury. A ile dzieł zostało wydanych, łącznie z wszystkimi mangami, komiksami online itd? Czy jest ktokolwiek, kto czytał absolutnie wszystko, co zostało opublikowane? Nie sądzę. Ten problem najlepiej rozwiązuje odwrócenie zasad konkursu. Najpierw głosuje publiczność (tylko na wypracowaną po dyskusjach listę), a dopiero później jurorzy konkursu - ale tylko na top X dzieł z zakończonego właśnie głosowania. Dla takiej krótkiej listy można już wprowadzić obowiązek, choćby moralny, znajomości wszystkich tytułów. I nawet jeśli juror musi się zmusić do przeczytania tych nieszczęsnych zombie, to nic się nie stanie.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #188 dnia: Grudzień 30, 2013, 09:27:31 pm »
Musi też być jasny regulamin konkursu,
Absolutnie się zgadzam. Nie ja jeden zresztą.

Cytuj
Kolejny problem, który został tu podniesiony, to znajomość wydanych komiksów przez jurorów. Jeśli padają głosy, że fakt nieznajomości Rewolucji kogoś dyskwalifikuje, to przecież oznaczałoby to, że tak samo dyskwalifikująca jest nieznajomość jakiegokolwiek wydanego innego tytułu w tym roku, każdy z nich potencjalnie może być wart nagrody, nie wiemy tego bez lektury.
Nie trzeba czytać absolutnie wszystkiego, żeby oszacować wartość danego komiksu. Czasem wystarczy znajomość autora, czasem mamy do czynienia z serią, a czasem tym, co nas odrzuca, są plansze probne. Czasem o odrzuceniu decydują osobiste preferencje, ale po to jest pięciu jurorów, żeby taki element subiektywizmu zniwelować. A skoro o jurorach mowa, to postarajmy się dostrzec także zalety tego, że są i zalety tego, co wybrali.


Weźmy wyniki sprzedaży polksich komiksów w tym roku:
 http://www.komiks.gildia.pl/news/2013/12/top2013-komikspolski
Okazuje się, że "Aptekarz w getcie krakowskim" sprzedawał się najlepiej. Jest to komiks, którego bym nie umiescił w żadnym z moich top. Tymczasem Rafał Wójcik wymienił go na pierwszym miejscu. Świadczy to o tym, że Wójcik dostrzegł coś, czego ja w tym komiksie nie widzę. Może z innymi jest podobnie.

Offline skil

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #189 dnia: Grudzień 30, 2013, 09:32:28 pm »
Okazuje się, że "Aptekarz w getcie krakowskim" sprzedawał się najlepiej.

Jest na 20 miejscu.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #190 dnia: Grudzień 30, 2013, 09:56:24 pm »
Jest na 20 miejscu.
Teraz to się rumienię jak prosię na rożnie. Był wymieniony pierwszy od góry. Nie spojrzałem na liczby. Wtopa straszna (dobrze, że pójdzie na konto mijającego roku).
Nie zmienia to jednak faktu, że Wójcik dostrzegł w tym komiksie coś, czego ja nie widzę.


Maciejaszek

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #191 dnia: Grudzień 30, 2013, 10:01:16 pm »
Choć to i tak nic w porównaniu z zeszłoroczną nominacją do Komiksu Roku dla biletów MPK  :roll: O tym, że bilety te ostatecznie znalazły się na 16 (:!:) miejscu rankingu, nawet nie wspomnę. I tak dobrze, że nie powtórzyły sukcesu Przypadków Pana Muchy.
No cóż, niewątpliwie o tym komiksie w ubiegłym roku było najgłośniej a ja do dziś buduję na jego popularności swoją karierę. Dziwię się, że bileciki nie zajęły pierwszego miejsca.

Offline pozdRaf

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #192 dnia: Grudzień 30, 2013, 10:05:01 pm »
@N.N. - jedna uwaga. Zgłaszając swoje propozycje nie brałem pod uwagę numeru, pod którym dany tytuł się znajdzie. "Aptekarz" nie jest moim numerem jeden. Miałem zgłosić 10 tytułów, spośród których czytelnicy będą wybierać i to właśnie zrobiłem. Kolejność dla mnie była przypadkowa. Jeśli w zamierzeniu organizatorów było inaczej - trudno, pogodzę się z tym, choć wtedy inaczej by były rozmieszczone te tytuły. Poza tym, na stronie Komiksów Roku nie jest zaznaczone, że to jest mój numer jeden. Jeśli wziąć wzór z zestawienia Gildii, to niektórzy czytelnicy mogą myśleć, że moim numerem jeden są "Zaduszki", co też nie jest prawdą.

Co więcej, piszę teraz uzasadnienie, bo taki punkt też jest w pytaniach przygotowanych przez Kubę Oleksaka dla jurorów, gdzie podaję dwie dziesiątki - moją prawdziwą oraz uzasadnienie mojej 10 z zestawienia. "Aptekarz" jest tylko w tej drugiej, co nie zmienia faktu, że być może dostrzegłem w tym komiksie coś, czego Ty nie widzisz.

Tę rozbieżność wymusza tryb podawania swoich propozycji, co tłumaczył już Giera.
Komiks w bibliotece :: http://abrewiacje.wordpress.com/

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 30, 2013, 10:10:07 pm »
No cóż, niewątpliwie o tym komiksie w ubiegłym roku było najgłośniej a ja do dziś buduję na jego popularności swoją karierę. Dziwię się, że bileciki nie zajęły pierwszego miejsca.

To nie jest żaden przytyk. Przecież to nie Twoja zasługa, że tam ktoś je umieścił. Naprawdę nie uważasz, że ranking Komiksy Roku to nie miejsce na bilety MPK? No to nie ma sensu negować żadnej propozycji jurorów.

Offline melee

Odp: Komiksy Roku
« Odpowiedź #194 dnia: Grudzień 30, 2013, 11:01:00 pm »
Nie trzeba czytać absolutnie wszystkiego, żeby oszacować wartość danego komiksu. Czasem wystarczy znajomość autora, czasem mamy do czynienia z serią, a czasem tym, co nas odrzuca, są plansze probne. Czasem o odrzuceniu decydują osobiste preferencje, ale po to jest pięciu jurorów, żeby taki element subiektywizmu zniwelować.

Nie zgodzę się, to by był dopiero powód do krytykowania decyzji jury. Całkiem hipotetycznie: wszyscy mają akurat uraz do Rewolucji, nie byli fanami serii do tej pory, nie przeczytali zatem i nowego tomu, wychodząc z założenia, że również im się nie spodoba. I potencjalnie ominęli najlepszy komiks roku. Właściwie nie rozumiem zupełnie tego stanowiska - wydawało mi się, że bardzo skrytykowaliście fakt, że któryś z jurorów czegoś nie przeczytał - a teraz stwierdzasz, że dopuszczalne jest omijanie tytułów, np. jeśli mamy do czynienia z serią. Albo wręcz tylko znamy autora - a przecież łatwo podać przykłady twórców, którzy dopiero po pewnym czasie zaczęli tworzyć wartościowe rzeczy. Tak miękkie zasady i tak daleko posunięta dowolność mogą właśnie prowadzić do sporów. Ja też nie muszę czytać nowego Thorgala, aby stwierdzić, że nie będzie w moim top 10. Ale może akurat wyszło im arcydzieło? Gdybym był jurorem, z pewnością czułbym się zobligowany do przeczytania, ale nie byłoby fizycznie możliwe przeczytanie wszystkiego co się ukazało w danym roku i nigdy nie będzie możliwe, bez zawężenia ilości tytułów, a zatem wprowadzenia jakiejś etapowości konkursu.