trawa

Autor Wątek: Białe plamy polskiej historii  (Przeczytany 43714 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Adam Kuc

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 22, 2003, 12:04:22 pm »
Cytat: "Gollum"
Za co by się znalazło, wszak Gdańsk czy Ryga były zamożnymi miastami i to im zależało na flocie. Po co - a choćby żeby to nie Szwecja, ale Rzplita uczyniła Bałtyk morzem wewnętrznym.
Ale nie było "woli politycznej". Królowie Jagiellonowie to litewskie szczury lądowe, uważające morze za coś diabelskiego, magnaci i hetmani to samo. A ci, którzy chcieli, to nieszlachetnie urodzone miejskie łyki, nic to, że niejednokrotnie bogatsze od wielu magnatów.


Gdańsk i Ryga miały własne floty! Chodzi wszak o flotę królewską.
A dominium maris baltici dla Polski? Po co? Chwytać pięć srok za jeden ogon? Wystarczyłaby konsekwentna polityka bałtycka, flota gdańska, utrzymywana przez mieszczan i od czasu do czasu flota kaperska.

Offline Radagajs

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 17, 2004, 04:34:57 pm »
Cytat: "Pers"
A już Radziwiłówna... no cóż, może to i jest romantyczne, ale przez ten romantyzm Polska straciła dynastię...


A cóż to za bzdura? Policz sobie , ile lat Zygmunt August pozostawał w związku z Radziwiłłówną , a ile z Katarzyną Jagiellonką. I weź pod uwagę , że jeszcze pod sam koniec panowania chciał się żenić z Giżanką (choć trudno powiedzieć , czy był to zamiar naprawdę poważny).

Offline 8jakis

Re: Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 12, 2005, 01:21:50 pm »
Cytat: "Gollum"
Cytat: "Adam Waśkiewicz"
Łokietek po buncie niemieckich mieszczan krakowskich nakazał wyrżnąć w pień wszystkich Niemców z Krakowa i okolic. powywieszano wszystkich powyżej lat chyba siedmiu, którzy nie potrafili udowodnić swojej polskości prawidłowo wypowiadając słowa "Soczewica, koło, miele, młyn".

Ach, o tym fakcie wiedziałem, tylko nie skojarzyłem z soczewicą.
Cóż, Łokietek był porywczego i złośliwego charakteru. Ale jakby pomyśleć pozytywnie, to miał rację. Skoro zbuntowali się teraz, to jeśli się im daruje, to czy nie zbuntują się za parę lat? Lepiej się zabezpieczyć i wyrżnąć wszystkich.

To nie był bunt, tylko kłotnia w rodzinie. Który z Piastów ma zgarnąc Kraków: opolczyk czy Łokieć. Ten ostatni zagrał nie fair, zamienił spór z rodzinnego w narodowy. mały szowinista.

inne wstydliwe historie: Chrobry co tylko palił łupił wszystkich dokoła eksportował niewolników i publicznie zgwałcił Przecławę.
Okrucieństwa wobec powstań kozackich
Dymitriada
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Shinedredd

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 19, 2006, 01:51:02 pm »
Z innych przykrych a mało znanych historyjek to np. bitwa pod Grotnikami , kiedy to wojska biskupa Oleśnickiego (faktycznego władcy po śmierci Jagiełły) zmiotły opozycję skłaniającą się w stronę husytyzmu. Oleśnicki miał farta, Długosz mu podlegał, więc historia "zapomniała" o tamtej bitwie, a szkoda.
Zaangażowała się w nią praktycznie cała szlachta. Wszystkie najważniejsze rody. A za każdym razem kiedy o tym mówię to widzę tylko wielkie oczy rozmówców.
:)

jakoś się nie mówi, ze w Polsce bywały wojny domowe, pucze wojskowe itp, nawet jeśli ostatnia była całkiem niedawno - zamach Piłsudskiego w maju.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline jasisz

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 19, 2006, 04:21:01 pm »
Z Oleśnickich to Konrad był lepszy ;)
mój blog - a co!

Offline Ribald

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 19, 2006, 09:54:13 pm »
Cytuj
Z innych przykrych a mało znanych historyjek to np. bitwa pod Grotnikami , kiedy to wojska biskupa Oleśnickiego (faktycznego władcy po śmierci Jagiełły) zmiotły opozycję skłaniającą się w stronę husytyzmu. Oleśnicki miał farta, Długosz mu podlegał, więc historia "zapomniała" o tamtej bitwie, a szkoda.  


Heh, nieobeznanym Sapkowski przypomniał ;)
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline 8jakis

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 20, 2006, 10:04:21 am »
Cytat: "Shinedredd"

jakoś się nie mówi, ze w Polsce bywały wojny domowe, pucze wojskowe itp, nawet jeśli ostatnia była całkiem niedawno - zamach Piłsudskiego w maju.

Był jeszcze jeden zamach wojskowy. 25 lat temu. 8)
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Shinedredd

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 30, 2006, 08:52:50 am »
Cytat: "8jakis"
Był jeszcze jeden zamach wojskowy. 25 lat temu. 8)

true
ale jest stara indiańska zasada, że o historii najnowszej (powiedzmy ostatnie 50 lat) mówi się nieco inaczej
:) :)
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline Bratek

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 07, 2006, 06:46:30 pm »
A co powiecie na wiarołomstwo ze strony Chrobrego? Panie świec nad duszą jego... Ów to możny władca pogwałcił postanowienia hołdu(krzywoprzysięstwo, czyżby?)... Podpowiem jeszcze że należy tego szukać troszeczkę po 1-szej wyprawie kijowskiej... A teraz panie w szkołach na Heńka 2 najeżdżają...
=|===><===|=o
Bratek.

Offline 8jakis

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 08, 2006, 02:37:48 pm »
Teraz w katolickich szkołach chyba ten święty złej prasy mieć nie będzie.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Watcher

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 11, 2006, 01:21:20 am »
Cytuj
Dymitriada


Eeee, jaki to wstyd ;)

Świadomość historyczną w Rosji tym wzmacniamy.
Jesteśmy jednym z trzech narodów, które zdobyły Moskwę (nie licząc samych Moskwicinów :) )
A tak w ogóle, to samozwańcy w tym czasie w Rosji na kamieniu się rodzili :) Ci nasi dwaj to kropla w jeziorze... No, może w stawie.
Marcet sine adversario virtus

Offline Jaskier

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 11, 2006, 10:51:02 am »
fajny temat :) szkoda, że mnie dotychczas to "rycerstwo" w nazwie gildii nie zachęcało do zawitania w jej progi i dyskusje historyczne prowadziłem tylko i wyłącznie na offtopie :p

a co do tematu, to te wdg. Was "przemilczane" fakty do jakiejś szczególnej wiedzy tajemnej nie należą, bo nie znałem chyba ze dwuch :? to żer czegoś z zwykłym podręczniku do ogólniaka nie ma nie znaczy, że jest ukrywane. po prostu nie wszystko się na szansę zmieścić w programie. wystarczy wziąść pierwszą lepszą książkę dotyczącą np. historii średniowiecza żeby wszystko to o czym mówiecie tam znaleźć ;)
Cytuj

A co powiecie na wiarołomstwo ze strony Chrobrego? Panie świec nad duszą jego... Ów to możny władca pogwałcił postanowienia hołdu(krzywoprzysięstwo, czyżby?)... Podpowiem jeszcze że należy tego szukać troszeczkę po 1-szej wyprawie kijowskiej... A teraz panie w szkołach na Heńka 2 najeżdżają...
też mi straszliwa zbrodnia :roll: - to był przecierz standard w tamtych czasach - w przeciągu jednego wieku można kilkanaście podobnych przypadków wymienić
Cytuj

Teraz w katolickich szkołach chyba ten święty złej prasy mieć nie będzie.
yyy, a co ma chrobry do katolicyzmu i z jakiej paki miałby być świętym? :|

Offline Shinedredd

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 12, 2006, 09:57:49 am »
Cytat: "Jaskier"
yyy, a co ma chrobry do katolicyzmu i z jakiej paki miałby być świętym? :|

widzisz, wtedy był taki zwyczaj.
:)
Władca, który budował państwo mógł liczyć na świętość (Włodzimierz na Rusi, władcy Niemiec, Węgier i Czech bodajże). Ale Chrobry zgwałcił kniahinię i to już było za wiele. Gdyby chociaż była to jakaś chłopka, ale tutaj sprawa szła jednym z najważniejszych rodów na Rusi.
Nie pasowało do świętości.
:)
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline 8jakis

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 12, 2006, 01:52:07 pm »
Nie Chrobry jest świętym, tylko jego adwersarz, cesarz Henryk II. A o świetym nie powinno sie w szkołach pod opieka Giertycha mówić źle.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Jaskier

Białe plamy polskiej historii
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 12, 2006, 04:22:23 pm »
aaa, o to chodzi :)
no ale giertych będzie miał dylemat - z jednej strony święty, a z drugiej niemiec :?
ciekawe jak wybrnie z tego impasu? :shock:

 

anything