trawa

Autor Wątek: Wojna 1831 roku  (Przeczytany 13946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Watcher

Wojna 1831 roku
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 20, 2003, 10:49:10 pm »
Cytat: "Baldwin"
Cytat: "Watcher"

Gdyby tak było, to rolnicza ciągle Rosja nie miałaby żadnych szans w starciu z Wielką Armią :) Rewolucja przemysłowa dopiero się rozpędzała.


Wielka Armia została wykończona przez bezkres Rosji i złe przygotowanie.
Skala wojen ma wiele wspólnego z rozwojem przemysłu,ale nie jest to jedyny czynnik.Jeśli chcesz wiedzieć,to prakrok do takich wojen popełniono już ponad 100 lat wcześniej.Za Napoleona wystawiano armie zaprzęgajac na ich potrzeby całe kraje.Spójrz na liczebnosc wojsk,liczbe dział.To już było preludium do wielkich wojen narodów.Tak samo było z naszym powstaniem.
Preludium to dobre słowo. O to mi właśnie chodzi.
Marcet sine adversario virtus

Offline Baldwin

Wojna 1831 roku
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 20, 2003, 10:56:00 pm »
Cytat: "Watcher"

 Preludium to dobre słowo. O to mi właśnie chodzi.


No, to w tym punkcie zgoda  :) .To wystarczyło by budować olbrzymie armie(choćby wspomniana już Wielka Armia).Dlatego byliśmy bez sznas.

Offline Zamorano

Wojna 1831 roku
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 20, 2003, 11:04:26 pm »
Preludium , to bardzo dobre określenie. IMVHO pierwsze wielkoskalowe wojny przemysłowe , do końca wyczerpujące sens tego pojęcia to secesyjna oraz prusko - francuska ( bo przy prusko - duńskiej i prusko austriackiej to bym się wahał, czy to już to pojęcie w pełni.
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline Baldwin

Wojna 1831 roku
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 20, 2003, 11:07:12 pm »
Secesyjna-tak.Prusko-francuska-zupełnie się nie gzodzę.To była wojna w typowym XVIII-to wiecznym stylu.Jest to swego rodzaju nietypowa jak na swój czas pozycja.Dlatego zresztą jedt przedmiotem licznych dociekań teoretyków wojskowości.

Offline Michał Adam Kuc

Wojna 1831 roku
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 26, 2003, 01:31:28 pm »
Cytat: "Baldwin"
Austrii zależało na osłabienu Rosji?Chyba Panie Adamie pośpieszył się Pan o niemal pół wieku.Rosja była gwarantem pokongresowego ładu i Metternich i cała dyplomacja austriacka pół czasu poswięconego polityce spędzał na utrzymaniu z Rosją jak najlepszych stosunków oraz temu by ciągle utrzymywać jej zainteresowanie tymże ładem.[...]CO do samej wojny,to zdanie są podzielone.Ja się jednek przychylam do pogladu,że szanse były marginalne.Dla mnie stwierdzenie,ze armia kadłubkowego Król.Pol. mogła pobić napoteżniejszą armię ówczesnej europy jest, delikatnie mówiąc, lekko naciagane.I nasze bohaterstwo niewiele mogłu to zmienic. [...]

Nie napisałem, że Austria była zainteresowana osłabieniem Rosji tylko, że "kto wie w [...] zamian za koronę dla Habsburga" w kontekście, jeśliby powstanie poparli oczywiście Anglicy i Francuzi.
Do Łojka nie mam podejścia "na kolanach", aczkolwiek przyznaję, iż facet mnie przekonał, dlatego też polecam jego książkę.
Zresztą cały tekst była małą wariacją na temat, który nie zalicza się do moich najmocniejszych stron - upierał się więc przy swoim zdaniu nie będę.