trawa

Autor Wątek: Najważniejsze bitwy w historii Polski  (Przeczytany 49146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« dnia: Sierpień 15, 2003, 01:47:34 pm »
Czytajać post Golluma w temacie Cud nad Wisła:
Cytat: "Gollum"
I tu jest poważny problem:
Cedynia? Podejrzewam się, że Mieszko i Czcibor mieli przewagę nad Hodonem. Ale głowy nie dam.
Niemcza? Głogów? Niekoniecznie, zważywszy że mieszkańcy tych grodów mieli do wyboru albo utrzymanie się i przeżycie, albo smierć, czy to z ręki wroga, czy własnego władcy, gdyby poddali gród.
Grunwald? Zbyt dużą przewagę liczebną mieliśmy. Ale możnaby tą datę użyć, zważywszy na fakt nowatorskiej jak na warunki europejskie roli wodza.
Kłuszyn? Kircholm? Przewaga liczebna wroga była poważna (w przypadku Kłuszyna 5:1). Ja bardziej bym się skłaniał ku Kircholmowi, gdzie przewaga była mniejsza i liczyła się przede wszstkim umiejętna taktyka Chodkiewicza. No i była to pierwsza poważna bitwa z uzyciem naszej najlepszej w historii fromacji, husarii.
Wiedeń? Za dużo tu ojców zwycięstwa. Owszem, spuszczenie husarii ze stoków Kahlenbergu na Turków było skuteczne i decydujące, ale to nie my byliśmy tu siłą przewodnią (27 tysięcy), lecz Austriacy (43 tys. plus wiele tysięcy obrońców miasta).
Racławice? W sumie bitwa nie była rozstrzygnięta, gdyż kosynierzy rozbili tylko rosyjską awangardę przed dotarciem na miejsce głównych sił. A poza tym wyszłoby wtedy na jaw, że nasz wielki bohater narodowy dowodząc bitwa był kompletnie pijany.
Somosierra? 3 tysiące Hiszpanów z 16 armatami kontra 200 polskim szablom i do tego strata tylko 18 ludzi to jest coś. Ale to nie była nasza wojna, lecz napoleon naszymi rękami tłumił powstanie hiszpańskie.
Iganie? Przewaga była po stronie rosyjskiej, a zwyciestwo nasze. Może to?
Monte Cassino? Niemcy byli już tak wyczerpani pięciomiesięcznymi niemal atakami wszelkich mozliwych nacji Imperium Brytyjskiego, że w końcu musieli paść. Ale i tak pierwsze natarcie naszych odparli. Że udało się zdobyć wzgórze Andersowi to przypadek. Gdyby dowódca posłał do walki II korpus wcześniej, to zwycięstwo święciliby Gurkhowie, Nowozelandczycy czy Irlandczycy, a my mielibyśmy w naszej martyrologii kolejną rzeź.

Wpadłem na pomysł że powiniśmy chyba podyskutowac na temat :  
Najważniejsze bitwy w historii Polski

Offline Baldwin

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2003, 02:30:07 pm »
W sumie bardzo dobry pomysł
No wiec:
972-Cedynia, pierwsze nasze tak poważne starcie zbrojne i w dodatku wygrane.
1241-Bitwa na legnickim polu zakończona została co prawda klęską,ale wie o niej cała Europa.Była to najpoważniejsza próba powstrzymania Tatarów,w której do tego dopomogli nam Niemcy.Mit bitwy pod Legnicą dodał naszemu militaryzmowi w tamtym okrsie chwały i splendoru, co na pewno nie było bez wpływu na jego krztałt.
1331 i 1410-Płowce i Grunwald.Tu nawet nie ma o czym pisac.To jest oczywiste.
1605-Kircholm.Wspaniałe zwycięstwo,odzyskanie Inflant i pocątek chwały anszej husarii.
1610-Kłuszyn.Poturbowanie szwedów i Ruskich.Zajecie Moskwy(wielki sukces jak by nie patrzeć i powód do dumy)
1651-Beresteczko,wielka batalia i zwycięstwo Polski,które oznaczało zakonczenie powstania Chmielnickiego,jako na tyle masowego i powrzechnego,że zagrazającego całemu krajowi
1683-Nie trzeba mówić
1920-bitwa warszawska.
1944 Monte Cassino
1945-nasz udział w zdobyciu Berlina

Offline Gollum

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2003, 02:46:00 pm »
Czasy przedjagiellońskie

Pola Katalaunijskie 451: Tak! Słowianie (wtedy jeszcze nie Polacy) byli sojusznikami Hunów i razem z nimi dostali lanie w Szampanii.

Cedynia 972: pierwsza poważna bitwa w dziejach Polski jako państwa.

Niemcza 1017: zwycięska obrona grodu przed wojskami cesarskimi.

Kijów 1018: Pierwsza polska dalsza ekspedycja militarna.

Powstanie Masława 1032-1047: pierwszy poważny bunt przeciwko narzuconej odgórnie władzy królewskiej i chrześcijaństwu.

Głogów 1109: świetna obrona grodu przed wojskami cesarskimi.

Psie Pole 1109: rozgromienie wojsk cesarskich przez Krzywoustego.

Roskilde, Konungahela (daty wyleciały mi z głowy): pomorska flota równa z ziemią miasto, będące wówczas jednym z najwazniejszych w Danii i Norwegii.
 
Sandomierz, Legnickie Pole 1241: tragiczne pierwsze zetknięcie się z Tatarami.

Płowce 1331: pierwsza poważna bitwa z Krzyżakami.

Offline Baldwin

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 15, 2003, 02:51:17 pm »
Uch!Ty chcesz wymienić wszystkie bitwy w dziejach?Tuchodzi o NAJWAŻNIEJSZE10-12 starc,a nie 45...

Offline krytyk

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2003, 03:13:04 pm »
Cytat: "Baldwin"
Uch!Ty chcesz wymienić wszystkie bitwy w dziejach?Tuchodzi o NAJWAŻNIEJSZE10-12 starc,a nie 45...


No przecież nie ma zadnych ograniczeń liczbowych i jak cos było wazne to trzeba to wymienić.

Offline krytyk

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2003, 03:19:43 pm »
Zaczne złośliweie :wink: od bitew które wymieniliście a które moim zdaniem nie były takie wazne.
Ten sojusz z Hunami to chyba oczywiste. Choć pewnie zartowałeś?
Ale inne pewnie wami wstrząsną:
1683 Wiedeń - niby wielkie zwyciestwo, ale nam nic nie dało.
1944 Monte Cassino - wielkie straty i co z tego miała Polska?
1945 Berlin - wielkie zwyciestwo czyli jak z wolnego kraju stać sie satelickim wobec napastnika (17 września 1939!!!). A nawet tą polska flage na ruinach zaraz zdjeli sowieci!

Offline Gollum

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2003, 03:41:54 pm »
Cytat: "krytyk"
Ten sojusz z Hunami to chyba oczywiste. Choć pewnie zartowałeś?

Nie żartowałem. Słuchałem wypowiedzi na ten temat w trójce ładnych parę lat temu podczas... tapetowania mieszkania. Nie zapamiętałem jednak, kto to mówił. Gdy zapytałem znajomego profesora archeologii, ten nie miał wątpliwości, że to prof. Andrzej Buko, jeden z największych współczesnych polskich autorytetów w zakresie naszych pradziejów.
Paru innycvh historyków, z którymi rozmawiałem potwierdzili, że tak mogło być, zaznaczając jednak że nasi praszczurowie nie byli jakimś znaczącym aliantem. Skoro jednak byli i walczyli, to dostali lanie razem z Attylą.

Offline Gollum

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2003, 03:43:57 pm »
Cytat: "Baldwin"
Uch!Ty chcesz wymienić wszystkie bitwy w dziejach?Tuchodzi o NAJWAŻNIEJSZE10-12 starc,a nie 45...

Cóż, jeśli jest się jednym z najagresywniejszych narodów Europy i lezy się w takim a nie innym miejscu, to tych najważniejszych starć będzie ponad 45. :wink:

Offline Baldwin

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 15, 2003, 09:18:05 pm »
Cytat: "krytyk"

1683 Wiedeń - niby wielkie zwyciestwo, ale nam nic nie dało.
1944 Monte Cassino - wielkie straty i co z tego miała Polska?
1945 Berlin - wielkie zwyciestwo czyli jak z wolnego kraju stać sie satelickim wobec napastnika (17 września 1939!!!). A nawet tą polska flage na ruinach zaraz zdjeli sowieci!


No Wiedeń, to moze nic wymiernego nam nie dał.Tak samo Monte Cassino i Berlin.Ale są to wielkie pomniki dla Polski i naszej historii.Swiat takze zapamiętał nasze tryumfy.
To wielkie symbole, które bedą trwać wiecznie.

Offline krytyk

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2003, 08:59:34 am »
Cytat: "Baldwin"

No Wiedeń, to moze nic wymiernego nam nie dał.Tak samo Monte Cassino i Berlin.Ale są to wielkie pomniki dla Polski i naszej historii.Swiat takze zapamiętał nasze tryumfy.
To wielkie symbole, które bedą trwać wiecznie.


Bez urazy ale taka właśnie megalomania nas gubi. Nie patrzymy jak inni jakie mozemy mieć z naszego wysiłku korzysći dla siebie tylko by inni nas docenili. To naiwonść! Już ja widze jak w szkołach na swiecie uczą o tych naszych zwyciestwach.  :cry: Rosjanie zawsze powiedzą że to oni zdobyli Berlin, o nas nie wspomną. Mointe Cassino - według Anglików zdobyli oni i ich wspólnota narodów. (widziałem kilka takich filmów że albo nie było nic o Polakach albo bardzo mało). Wątpie też by Austriacy też tak wychwalali Polska odsiecz. Jak już ktoś pisał na tym forum było nas 27.000 a ich 43.000 nie liczac obrońców miasta. Myślisz że oni o tym zapomnieli. Fakt takie zwyciestwa bardzo podnoszą nasze ego i to wszystko co nam dają. W polityce trudno liczyć na wdzieczność, liczą sie interesy i siły, o czym tak czesto zapominamy. Niestety. :cry:

Offline Baldwin

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2003, 09:43:57 am »
Co do ruskich i kwestii zdobycia Berlina, to jasne,że oni zawsze bedą gadać,ze zdobyli go sami.natomiast w dwóch pozostałych przypadkach bym polemizował.Szczególnie w przypadku Wiednia.Nikt nie ma wątpliwości,ze to była polska odsiecz miasta i ,ze to polski król ją poprowadził.SToją tak zresztą do dzisiaj pomniki i obeliski to upamiętniające.Z całej europy płynęły wielkie dary,które dziś mozemy oglądać w muzeach i cieszyć sie z własnej historii.
Jesli chodzi o Cassino, to cała batalia Cassino/Anzio pochłonęła dzisiątki tysięcy ofiar po stronie aliantów i po stronie Niemców.My stanowiliśmy małą cześć sił tam się zmagających.ALe przypadł nam udział w decydujacej chwili, i tak kosztem niespełna 1000 zabitych zakończyliśmy długą i krwawą bitwę, jedną z największych tej wojny.Z tego co ja wiem, to na zachodzi(szczególnie w Anglii i USA) pamięta się o naszym decydujacym natarciu.We włoszech stoi duży i monumentalny cmentarz naszych żołnierzy.Wszyscy,ci, co go zobaczą, skad by nie byli, dowiedzą sie,że tam z hitlerowcami walczyli Polacy i w swych bojach odnosili zwycięstwa walnie przyczyniajac sie do zdławienia niemieckiego nazizmu.

Offline Gollum

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2003, 01:26:53 pm »
Cytat: "krytyk"
Rosjanie zawsze powiedzą że to oni zdobyli Berlin, o nas nie wspomną. Mointe Cassino - według Anglików zdobyli oni i ich wspólnota narodów. (widziałem kilka takich filmów że albo nie było nic o Polakach albo bardzo mało).

Bo to prawda. Berlin zdobywało kilkaset tysięcy (a może ponad milion) Rosjan i parę tysięcy Polaków. Do tego Polacy służyli pod radzieckim dowództwem. Całością dowodził wszak Żukow, a nasi generałowie prawdopodobnie nie znajdowali się nawet w sztabie dowódcy. Mają więc prawo mówić, że to ich robota.
Także Anders nie był samodzielnym generałem, ale jego II korpus podlegał Anglikom. Do tego nasi byli ubrani w brytyjskie mundury, z niewielkimi naszywkami świadczącymi o narodowości, uzbrojeni w angielska broń. Anglicy też mają prawo powiedzieć, że to ich imperium zdobyło Monte Cassino. Bo wojska Andersa należały wtedy do armii imperium.

Offline Gollum

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2003, 01:31:39 pm »
Ale na pewno pamięta się nas pod Arnhem. Wczoraj oglądałem na Discovery brytyjski film o operacji Marketgarden. Owszem, chwali się bogaterstwo Urquharta, zdolności Browninga, ale na pierwszym miejscu wymienia się tego, który przybył ostatni, Sosabowskiego. Jako tego, który znacznie wcześniej przewidział jaki będzie finał i nie krył się z tym.

Offline Baldwin

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 16, 2003, 01:32:20 pm »
Jakoś nie twierdzą,ze sami tego dokonali.Widziałem wiele angielskich dokumentów (filmowych i książkowych) na ten temat.Wszędzie wspomniany był udział naszych żołnierzy w zdobyciu Monte Cassino.

Offline BobGray

Najważniejsze bitwy w historii Polski
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 16, 2003, 05:51:42 pm »
Z niewymienionych

Bitwa o Anglię( chociaż długotrwałe i zwycięstwo nie tylko nasze)
walki o Tobruk
zdobycie Falaise

A z wymienionych nie mogę zgodzić się z Legnicą. Mongołowie niezbyt się nią przejęli, a lanie dostaliśmy srogie. Chociaż postawiliśmy się i to należy docenić...