Autor Wątek: Wydawnictwo Elemental  (Przeczytany 240536 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radef

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #375 dnia: Sierpień 12, 2016, 03:39:04 pm »
Blueberry -> mam wcześniejsze części, więc kupuję kolejne.
Blueberry -> nie mam wcześniejszych części, więc kupuje kolejne.
Tylko że w tym wypadku znajomość pierwszych 5 części jest mało potrzebna do dalszego czytania komiksu. Ale jeżeli komiks jest bezpośrednią kontynuacją to bez posiada poprzednich części nie kupiłbym go.
Czytaj Kaczą Agencję Informacyjną - http://www.komiksydisneya.pl/
Kupuj na Book Depository wspierając KAI - http://www.bookdepository.com/?a_aid=kaczaagencja

Offline rzem

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #376 dnia: Sierpień 12, 2016, 06:00:29 pm »
No można wróżyć lekki bałagan,  bo jak tylko Wydawca zdecyduje się wydać UW 1-3, to się zacznie ganianie za resztkami uw 4-6 po dyskontach,  prośby o dodruk...
Ja Wam mówię bierzcie.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #377 dnia: Sierpień 12, 2016, 06:19:54 pm »
... jak tylko Wydawca zdecyduje się wydać UW 1-3, to się zacznie ganianie za resztkami uw 4-6 po dyskontach,  prośby o dodruk...
Ja Wam mówię bierzcie.


Będzie kolejny "biały kruk" na allegro.


"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline misiokles

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #378 dnia: Sierpień 12, 2016, 06:46:42 pm »
Tu będzie błędne koło. Wyjdą części 4-6. Dostaną je w swoje łapska recenzenci/blogerzy. Większość z nich nie zna części 1-3. Z komiksu zrozumieją mało, bo to jakby oglądanie filmu w połowie seansu. Pójdzie opinia że komiks niezrozumiały. Ludzie się więc wstrzymają z zakupem "jak będą wolne środki", a te nie będą bo Egmont, WKKDC i marvele. Uf... niedobrze. Bo to komiks z tego gatunku, że twórca malując pierwszy kadr pierwszego tomu miał już w głowie zakończenie cyklu (coś jak to miało miejsce w przypadku Babilon 5).

Offline Elemental

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #379 dnia: Sierpień 13, 2016, 09:35:00 am »
W przypadku tomów UW1 1-3 dość istotne jest jeszcze tłumaczenie i ew. prawa do niego. Tym bardziej że osobą tłumaczącą kolejne tomy będzie ta sama osoba i nie możemy być posądzeni o to czy o plagiat czy bezprawne wykorzystanie tłumaczenia.
Mamy tu parę możliwości:
    1. Tłumaczenie robi inna osoba i robi to od zera - nie korzystając z wcześniejszego tylko z kolejnych
         tomów - manewr raczej nie wskazany i mało prawdopodobny
    2. Prawo do tłumaczenia ma nasz tłumacz - wtedy zero problemu - ew. robimy jakąś korektę i poprawki -
        - sytuacja niestety mało prawdopodobna - zazwyczaj takie prawa podlegają cesji
    3. Prawa ma wydawnictwo albo SOLEIL - to do wyjaśnienia - wtedy musimy to uzgodnić
    4. Nasz tłumacz robi po raz drugi tłumaczenie ale wyraźnie różne - tu i tak możemy być posądzeni o plagiat
        czy też wykorzystanie poprzedniego
Proszę nas zrozumieć - bo sprawy nie są tak proste jak się mogą wydawać...
Co mogę obiecać:
    1. Dowiemy się jakie warunki dostaniemy z SOLEIL
    2. Jak wygląda sprawa z tłumaczeniem
Myślę że prawdopodobieństwo wydania UW1 1-3 jest bliskie 100% - ale niestety w ograniczonym nakładzie i w cenie niestety zależnej od naszej umowy z SOLEIL i cen druku - oczywiście też koszty tłumaczenia, korekty, dtp będą kalkulowane na mniejszą ilość.
Już czujemy kolejne narzekanie dlaczego będzie taka cena... i że nie ma gwarancji...
Ale cóż każdy podejmuje swoje decyzje my chcemy ponosić możliwe ograniczone ryzyko


Powiem tak, po tych komentarzach poważnie zastanawiamy się na wydanie UW1 4-6 i UW2 1-3 w bardzo ograniczonym nakładzie i wyższej cenie (po odpowiednim aneksie z SOLEI) i ew. późniejsze dodruki albo zachować cenę i obniżyć możliwą marżę dla sklepów i nie puszczać w ogóle do hurtowni i dyskontów (chyba że się zgodzą na o wiele mniejsze upusty)
Cóż wszystko jest jeszcze do rozważenia...


Zdajemy sobie sprawę że nie zadowolimy wszystkich i potem się proszę nie dziwić, że najlepszą w sumie kontynuacją byłoby wydanie 60%-70% typowego nakładu w cenie o 20% wyższej w pojedynczych egzemplarzach tak ja to wydał Egmont i nie patrzeć na ew. możliwość dodruku UW1 1-3
Poza tym każdy kupuje to co mu odpowiada.


 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 09:43:40 am wysłana przez Elemental »

JanT

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #380 dnia: Sierpień 13, 2016, 09:41:46 am »
A Integral 01-06  http://www.bedetheque.com/BD-Universal-War-One-INT-L-integrale-81643.html nie jest brany pod uwagę? jak ma być bardzo mały nakład to by była najlepsza opcja.

Offline Elemental

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #381 dnia: Sierpień 13, 2016, 09:46:53 am »
Niestety nie - z jednego powodu chcemy wydać UW2 1-3 po ukazaniu się 3 tomu i zachować tą samą formę w sumie tak aby były w przyszłości 4 zbiorcze tomy po 3 tytuły jako całość


Jest i druki powód - mały nakład całości musiałby kosztować powyżej 250-300 PLN (trudno dokładnie to oszacować) - każdy postukałby się po głowie i ile byłoby narzekania...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2016, 09:53:43 am wysłana przez Elemental »

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #382 dnia: Sierpień 13, 2016, 09:55:20 am »
Jesli problemem jest "legalnosc" tlumaczenia, to wspomne tylko, ze Scream jakos sobie z tym poradzil w przypadku Incala, ktory zostal przetlumaczony ponownie przez inna osobe anizeli tlumaczenie do 1. wydania egmontowego, a ktore - podobnie jak w przypadku UW1 - pierwotnie tlumaczyl Wojciech Birek. Zatem sytuacja wydaje sie analogiczna.

Offline Elemental

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #383 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:06:52 am »
To nie jedyny problem - na pewno nas nie blokuje w taki czy inny sposób go rozwiążemy.


Wracając do nakładów - nie wiem czy wszyscy sobie zdają sprawę, że czy wydając nakład czy to 300 czy 500 czy 1000 czy też 1500 i więcej - zawsze wydawnictwo jest zobowiązane do:
 przekazania 17 szt do bibliotek
http://www.bn.org.pl/zbiory/egzemplarz-obowiazkowy/liczba-egzemplarzy-obowiazkowych
egzemplarze autorskie dla dystrybutora praw, tłumacza, korektora, DTP
Do tego jeszcze dochodzą egzemplarze recenzenckie
Zawsze trzeba się liczyć, że jest to od 30 do 40 ezg.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #384 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:28:11 am »
Dziękuję za wyjaśnienia.
UW1 to bardzo dobry tytuł i zasługuje na wydanie/wznowienie w naszym kraju. Być może opcja w stylu Studia Lain jest najbardziej sensowna. Proszę nie przejmować się malkontentami. Wystarczy przeczytać "jęki i stęki" w komentarzach po HMD. Część z nich bardzo zniechęcających wydawcę, jednak tytuł został sprzedany.
Elemental ma inne tytuły w planach na przyszłość?
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Death

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #385 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:31:24 am »
Z moich obserwacji wynika, że jak wychodzi jakiś integral tego co już było kiedyś, to i tak bardzo dobrze idzie w sklepach. A jeśli zawiera oprócz znanych już tomów nowe, to już w ogóle. Wydajcie 1-6 razem i pójdzie jak Bruce J. Hawker 1 , Yans 1, Valerian 1, czy Y: ostatni z mężczyzn 1. Ci co mają 1-3 będą musieli kupić jeszcze raz to samo i zrobią to, bo będą chcieli poznać kolejne tomy. Tak sobie myślę, że nawet jak wydacie najpierw integral 1-3, to i tak się sprzeda. Ja mam wrażenie, że jak pojawia się jakiś integral, to od razu wszyscy go kupują i ląduje w topach sprzedaży. Takie czasy, że wszystko ładnie idzie. Jak coś takiego wychodzi, to się od razu kupuje, bo strach, że zniknie ze sklepów.
Taktyka na nasz rynek jest prosta: wydajecie integral 1-3 i piszecie, że nakład jest ograniczony. Ale nie informujecie ile tego jest (a robicie normalny nakład). Ludzie ze strachu biorą i nakład szybko schodzi. Profit. :smile:

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #386 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:46:48 am »
Zatem ja tylko napisze, ze UW1 jest tak dobrym komiksem i, co wiecej, swietnie wpasowuje sie w nisze hard SF, na ktora - jak pokazuje chocby przyklad "Wiecznej wojny" wznowionej w tym roku, czy "Ballady o Halo Jones" wydanej w roku ubieglym - jest bardzo duze zapotrzebowanie na naszym rynku, ze z pewnoscia komiks sprzedawalby sie bardzo dobrze i wyladowalby na topach sprzedarzy - oczywiscie gdyby był wydawany "normalnie", to jest od poczatku.

Nalezy bowiem zauwazyc, ze 1. wydanie 3 pierwszych czesci mialo miejsce 13 lat temu, a zatem znaczna czesc dawnych komiksiarzy, ktorzy mieli 3 pierwsze UW1 po prostu "wymarła", a na ich miejsce przyszly tabuny komiksiarzy nowych, ktorzy UW1 znaja tylko ze słyszenia i bardzo chetnie by UW1 przeczytali i przygarneli do swoich kolekcji.

Offline Elemental

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #387 dnia: Sierpień 13, 2016, 10:58:47 am »
Tak - ale to już raczej na 2017 i 2018 - ale puki nie mamy umowy trudno coś dokładniej mówić - szukamy raczej wśród krótkich serii najlepiej zamkniętych aby można było rozważyć wydania zbiorcze - w przypadku otwartych to będą wydania nie w zbiorczych. Niestety jak się za dużo mówi to potem ktoś inny to wydaje :smile: - tak było z kilkoma tytułami i stąd większa przerwa po wydaniu Partyzantów z poszukaniem kolejnego tytułu.

Offline arczi_ancymon

Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #388 dnia: Sierpień 13, 2016, 11:05:58 am »
Rozumiem tłumaczenie wydawcy i doceniam to, że nie są wam obojętne nasze opinie, ale to wciąż nie zmienia faktu, że planujecie rozpocząć wydawanie tej serii od połowy, co jest kompletnie bez sensu, jak wydawanie od połowy powieści czy filmu. Tak, było wydanie Egmontu, ale bardzo dawno temu i dziś pewnie mało kto je ma. Ankieta pokazuje wyraźnie czego oczekują czytelnicy, a przy okazji okazuje się, że zainteresowanie tytułem jest duże - niewiele zapowiedzi ma tyle postów i na dodatek oddzielny temat. Rynek bardzo się zmienił, nie pamiętam kiedy ostatnio była anulowana jakaś seria, wydawane są wznowienia anulowanych kiedyś serii, a UW1 ma spory potencjał na sukces wydawniczy. Może warto się zastanowić nad sugerowanym crowdfundingiem lub jakąs formą przedpłaty i rozwiązać najpierw problemy z 1 tomem, a później myśleć o reszcie?

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Wydawnictwo Elemental
« Odpowiedź #389 dnia: Sierpień 13, 2016, 11:26:09 am »
No nie powiedzialbym, ze rozpoczecie wydawania UW1 od czesci 4-6 jest "kompletnie bez sensu", bo sens jest, jako że np. ja i, z tego co wiem, jeszcze kilku innych komiksiarzy, ktorzy posiadaja czesci 1-3, jeszcze żyje (co prawda lewdo co, ale jednak), zatem dla mnie sens jest i to duży. Niemniej, zgadzam sie, ze jeszcze bardziej sensowne byloby wznowienie UW1 od poczatku.