Autor Wątek: Niedokończone serie komiksowe .  (Przeczytany 44879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krytyk

Niedokończone serie komiksowe .
« dnia: Luty 10, 2014, 09:25:50 am »
Musze przyznać, że z każdym kolejnym porzuconym projektem komiksowym rośnie we mnie złość. Ile to już razy były zapowiadane serie komiksowe. Pisze tu o polskich komiksach i polskich twórcach. Zapowiedzi są interesujące. Potem ukazują się jeden lub dwa komiksy. Robią smaczek na ciąg dalszy i ... guzik z pentelką. Nie ma. Czuje się oszukany! Kupiłem przecież licząc na całość a nie na lizanie lizaka przez szybę. Och gdyby można było podać tych autorów lub/i wydawców do sądu za wprowadzenie w błąd, de facto za oszustwo. Może wyrok skazujący byłby kubłem zimniej wody. Marzenie :sad: Wiem że zawsze jest milion powodów, że nie wyszło. Jednak głównie jeden - nie da się. Jednak skoro nie potrafisz, nie jesteś w stanie to nie obiecuj! Bądź poważny i szanuj swoich czytelników. Kurczę chyba wszyscy (no po za jednym znanym rysownikiem) wiedzą że komiks w Polsce to sposób na porządne zarobkowanie. Jednak skoro się za to zabierasz człowieku to bądź słowny. Obiecujesz serie to wydaj serie. Nie możesz dotrzymać to nie obiecuj. Nie pytajcie o konkretne nazwiska, bo nie o nie tu chodzi.  Przecież każdy może sobie przypomnieć takie sytuacje, jest ich wiele. Chodzi mi przede wszystkim o zjawisko, o zasadę. O słowność i uczciwość wobec czytelnika.         

Offline vision2001

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2014, 09:35:41 am »
Oj dużo racji w tym co piszesz... U mnie też kilka takich pozycji się znajdzie, np. nieodżałowana Pierwsza Brygada...
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2014, 09:42:15 am »
Miałem o tym notkę (a w zasadzie dwie):
http://maciejpalka.blogspot.com/2007/08/dentelmeska-umowa-wersja-2007.html

ALE moim zdaniem trend się odwrócił. Polecam kliknięcie w link do listy komiksowych projektów, którym kibicował/kibicuje Ziniol: http://ziniol.blogspot.com/2011/02/kibicujemy-komiksiarzom-spis-tytuow.html
Na dziś jest tam 120 (STO DWADZIEŚCIA) polskich komiksów, z których wesoły finał spotkał 67 (SZEŚĆDZIESIĄT SIEDEM!). Czyli chyba nie jest aż tak źle.

N.N.

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2014, 10:12:24 am »
Musze przyznać, że z każdym kolejnym porzuconym projektem komiksowym rośnie we mnie złość. Ile to już razy były zapowiadane serie komiksowe. Pisze tu o polskich komiksach i polskich twórcach. Zapowiedzi są interesujące. Potem ukazują się jeden lub dwa komiksy. Robią smaczek na ciąg dalszy i ... guzik z pentelką. Nie ma. Czuje się oszukany! Kupiłem przecież licząc na całość a nie na lizanie lizaka przez szybę. Och gdyby można było podać tych autorów lub/i wydawców do sądu za wprowadzenie w błąd, de facto za oszustwo. Może wyrok skazujący byłby kubłem zimniej wody. Marzenie :sad: Wiem że zawsze jest milion powodów, że nie wyszło. Jednak głównie jeden - nie da się. Jednak skoro nie potrafisz, nie jesteś w stanie to nie obiecuj! Bądź poważny i szanuj swoich czytelników. Kurczę chyba wszyscy (no po za jednym znanym rysownikiem) wiedzą że komiks w Polsce to sposób na porządne zarobkowanie. Jednak skoro się za to zabierasz człowieku to bądź słowny. Obiecujesz serie to wydaj serie. Nie możesz dotrzymać to nie obiecuj. Nie pytajcie o konkretne nazwiska, bo nie o nie tu chodzi.  Przecież każdy może sobie przypomnieć takie sytuacje, jest ich wiele. Chodzi mi przede wszystkim o zjawisko, o zasadę. O słowność i uczciwość wobec czytelnika.         
Absolutnie nie masz racji twierdząc, że nie chodzi tu o nazwiska i tytuły, tylko o ogólne zjawisko. Tu zawsze chodzi bowiem o konkretnych ludzi i konkretne przypadki.
Ktoś mógł przerwać robienie komiksu z przyczyn osobistych, ktoś inny doszedł do wniosku, że ludzie jego komiksu wcale nie chcą. Komuś się nie chciało. Ktoś pracował za wolno. Jeszcze ktoś inny dostał propozycję robienia czegoś innego.

Inna sprawa, to kwestia tego, z czego chcesz twórców rozliczać. Bo inaczej wygląda problem z "Pierwszą brygadą". Zawieszenie akcji na końcu i brak rozwiązanych wątków tworzy zupełnie inną sytuację niż ta, gdy nie ukazuje się kolejny odcinek "48 stron" czy "Benka Dampca" (chociaż ten akurat się ukazuje).
Zatem, podaj konkretne przykłady, to ponarzekamy razem.

Offline Death

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2014, 10:44:04 am »
Ja narzekam na brak kontynuacji Opowieści rybaka. Ktoś wie co się dzieje z Irkiem Koniorem? Ma zamiar dokończyć historię? To jeden z moich ulubionych komiksów, nie tylko polskich. W ogóle.

Offline Kokosz

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2014, 12:59:19 pm »
Mi bardzo doskwiera brak kontynuacji "Planety robotów".

Niestety, aby jej wykonanie było możliwe, potrzeba dodatkowych 1417 czytelników...

Offline krytyk

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 10, 2014, 09:04:23 pm »
Nie chciałbym wchodzić w szczegóły, bo one tylko zamarzą obraz zasady. Napisałeś:
Cytat: N.N.
Ktoś mógł przerwać robienie komiksu z przyczyn osobistych, ktoś inny doszedł do wniosku, że ludzie jego komiksu wcale nie chcą. Komuś się nie chciało. Ktoś pracował za wolno. Jeszcze ktoś inny dostał propozycję robienia czegoś innego.
A czy te wszystkie warianty nie są tym samym? Lekceważeniem czytelnika, klienta, jelenia który kupił bo liczył na więcej? Na ciąg dalszy serii. I o tym chciałbym powiedzieć. Chciałbym by przekaz dotarł do twórców i wydawców. Robicie to róbcie, a nie zaczynacie i olewacie by skończyć. A to wkurza! To jest cholernie nie etyczne. To źle o Was świadczy.

Offline turucorp

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 10, 2014, 09:20:33 pm »
Nie chciałbym wchodzić w szczegóły, bo one tylko zamarzą obraz zasady. Napisałeś:A czy te wszystkie warianty nie są tym samym? Lekceważeniem czytelnika, klienta, jelenia który kupił bo liczył na więcej? Na ciąg dalszy serii. I o tym chciałbym powiedzieć. Chciałbym by przekaz dotarł do twórców i wydawców. Robicie to róbcie, a nie zaczynacie i olewacie by skończyć. A to wkurza! To jest cholernie nie etyczne. To źle o Was świadczy.

Nie rozumiem, Twoim zdaniem sytuacje wymienione przez Jerzego sa "lekcewazeniem czytelnika"?
Obys zawsze mial co do gara wlozyc, zebys nigdy nie byl przewlekle chory, mial zawsze dach nad glowa i do konca zycia cieszyl sie szczesciem rodzinnym, ale wez sie zastanow sekunde zanim ponownie napiszesz cos rownie glupiego jak to co napisales.

Offline krytyk

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2014, 09:44:13 pm »
Czy to "Ktoś mógł przerwać robienie komiksu z przyczyn osobistych, ktoś inny doszedł do wniosku, że ludzie jego komiksu wcale nie chcą. Komuś się nie chciało. Ktoś pracował za wolno. Jeszcze ktoś inny dostał propozycję robienia czegoś innego. = się to Obyś zawsze miał co do gara włożyć, żebyś nigdy nie był przewlekle chory, miał zawsze dach nad głowa i do końca życia cieszył się szczęściem rodzinnym?
Nie sądzę. Naprawdę nie sądzę. To po prostu stara sztuczka polegająca na sprowadzeniu nie wygodnych tez do absurdu. Mam nadzieje że każdy średnio inteligentny człowiek to zrozumie. (*)
Powtórzę swoją tezę: nie chce mi się/ rozmyśliłem się/ chciałem więcej kasy a jak nie to mam was gdzieś to jest lekceważenie czytelnika. I żadne piękne słówka za którymi będzie kryła tak osoba nie zmienią prawdy o niej i jej działaniach.   
(*) Obrażanie mnie zarzucaniem głupoty, tylko dlatego że chciałbym by ludzie komiksu dotrzymywali obietnic, pominę milczeniem bo to jest poniżej pewnego poziomu.   

Offline turucorp

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2014, 09:57:40 pm »
Czy to "Ktoś mógł przerwać robienie komiksu z przyczyn osobistych, ktoś inny doszedł do wniosku, że ludzie jego komiksu wcale nie chcą. Komuś się nie chciało. Ktoś pracował za wolno. Jeszcze ktoś inny dostał propozycję robienia czegoś innego. = się to Obyś zawsze miał co do gara włożyć, żebyś nigdy nie był przewlekle chory, miał zawsze dach nad głowa i do końca życia cieszył się szczęściem rodzinnym?
Nie sądzę. Naprawdę nie sądzę. To po prostu stara sztuczka polegająca na sprowadzeniu nie wygodnych tez do absurdu. Mam nadzieje że każdy średnio inteligentny człowiek to zrozumie. (*)

Nie dosc, ze starasz sie obrazic wiele osob, ktore, z takich czy innych, czesto dramatycznych, przyczyn zyciowych, nie zrealizowaly swoich planow, to teraz jeszcze wyskakujesz z sugestia odnosnie mojej inteligencji?
I jeszcze wyskakujesz z tekstem, ze to ja Ciebie obrazam?
Wez zbastuj troszeczke zanim zabrniesz za daleko, narazie grzecznie ponownie sugeruje, zebys jeszcze raz sie zastanowil co piszesz.
Jak sie nie zastanowisz, to zaczne byc naprawde niemily.

Offline Julek_

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 10, 2014, 10:52:46 pm »
Od jakiegoś czasu dużo bzdur się wygaduje na forum, ale tutaj niejaki krytyk przebił chyba wszystko. Wprowadzanie kategorii etycznych do realiów rynku komiksowego, które - jak sama nazwa wskazuje! - kieruje się logiką rynkową, zysku i strat, to tak niesamowita aberracja, że aż trudno w nią uwierzyć.

Naprawdę, nie mogę pojąć jak ktoś zdrowy na umyśle może mieć pretensje do wydawcy, albo do autora i chcieć pociągać go do KARNEJ odpowiedzialności za to, że nie wydał tego czy tamtego. Rozumiem rozgoryczenie czytelnika, który został z rozgrzebanym "Swamp Thingiem", ale to coś naturalnego dla WSZYSTKICH rynków na świecie, na Boga. Do głowy by mi nie przyszło, aby szermować pojęciami kary i winy w miejscu gdzie ktoś kupuje, a ktoś sprzedaje.

I jeszcze ten boleśnie uogólniający ton (nie mówiąc już o języku!) w stylu...

Nie chciałbym wchodzić w szczegóły, bo one tylko zamarzą obraz zasady.

... to dosłownie ręce opadają.

Offline Daniel Gizicki

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2014, 10:59:05 pm »
Staram się zrozumieć pierwszy post w tym temacie ale wymyka się on mojej (pewnie nikłej) inteligencji. Krytyku! Chcesz karać twórców/wydawców, do sądu pozywać, bo nie możesz przeczytać kolejnej części komiksu? Oszustami nazywasz i naciągaczami, bo kupiłeś komiks za 30-40 zł i nie możesz kupić następnego?

Jezu Chryste to tylko komiksy.

edit:
Cytuj
Kurczę chyba wszyscy (no po za jednym znanym   rysownikiem) wiedzą że komiks w Polsce to sposób na porządne   zarobkowanie.

Jacy wszyscy? Co to znaczy porządne zarobkowanie? Skąd masz takie informacje?


« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2014, 11:04:39 pm wysłana przez Daniel Gizicki »

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 11, 2014, 07:56:22 am »
Umknęło mi gdzie krytyk chce ciągać do sądów wydawnictwa. Czyżbym oślepł (nie wykluczam tego)...

EDIT: o, już widzę to "ACH, gdybyż można...". Wybaczcie ale potraktowałem to jako chwyt retoryczny.
Zresztą w tej mojej notce z 2005 też proponowałem stymulację finansową.

Offline krytyk

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 11, 2014, 08:24:10 am »
@ Maciejaszek
"Wybaczcie ale potraktowałem to jako chwyt retoryczny."
I bardzo słusznie. Uważałem to za oczywiste, jak widać nie dla wszystkich.

@ TWA
Widzę, że wkurzyłem? Widocznie coś jest na rzeczy. A przecież to takie proste: obiecałem to dotrzymuje. Nie dotrzymasz to się kompromitujesz. Tylko i aż tyle. 

@ Daniel Gizicki
To tylko komiksy? Czyli co tu uczciwość i etyka nie obowiązuje?
Ja nie zarobkuje na komiksach więc ci nie odpowiem. Niech odpowiedzą Ci co to robią lub robili i się zawiedli (lub nie).
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2014, 08:27:30 am wysłana przez krytyk »

Offline turucorp

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 11, 2014, 08:32:37 am »
Zresztą w tej mojej notce z 2005 też proponowałem stymulację finansową.

Macieju, przeciez chwile temu rozmawialimy o konkretnej sytuacji zyciowej, dla @Krytyka taka sytuacja nie ma znaczenia (co wyraznie zaznaczyl), chce wrzucic wszystkich do jednego wora i rozliczac za "zbrodnie na czytelnikach", co jest jakims absurdem.
BTW @Krytyku, zmienianie nickow i stosowanie wobec innych uzytkownikow forum, okreslen mogacych byc uznane za obrazliwe, wiaze sie z restrykcjami ze strony administracji forum.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2014, 08:37:50 am wysłana przez turucorp »

 

anything