trawa

Autor Wątek: Niedokończone serie komiksowe .  (Przeczytany 45502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel Gizicki

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 11, 2014, 12:37:12 pm »
Jarek - spoko. Nawet gdyby coś się stało - to ja ten 2 tom i tak bym wydał - choćby w wersji elektronicznej. Bo szanuję swoich czytelników.
Maciej scenariusz napisałem w 2006.

Offline turucorp

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 11, 2014, 12:40:10 pm »

Bo ja nie mówię o konkretnych kwotach. Mówię tak:

"Kupicie ile autor y wydawca chcieli sprzedać, będzie druga cześć (o ile była w planach). nie kupicie, nie będzie. Takie to proste..."

Takie to proste...

to nie jest takie proste, bo np. czasami cos sie wydaje nawet jak pierwsza czesc nie spelnila oczekiwan.
kazdy przypadek jest inny i dlatego cierpliwie prosimy o konkrety, ktorych np. @Krytyk odmawia, wolac walic ogolnikami :/

Offline koziorozec1979

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 11, 2014, 12:42:09 pm »
Skoro nikt/każdy o konkretach to ja od siebie powiem
gmeram w głowie i wychodzi że hajpowane polskie serie co to je zarzucono
to chyba tylko:
Konstrukt
Pierwsza brygada

może jeszcze Odmieniec czy Ursynowska specgrupa (ale nie wiem czy one były w wystarczającym stopniu hajpowane)

Nie wiem czy nie miał jeszcze kiedyś wyjść jakiś kolejny komiks z cyklu(?) Diefenbach

nie tak WIELE mi tego wyszło

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 11, 2014, 12:44:08 pm »
No i teraz nastąpiła jedna z dwóch rzeczy:
1. sprzedałeś tyle ile chciałeś, zrobisz drugą część (o ile była w planach)
2. sprzedałeś mniej niż chciałeś, nie zrobisz drugiej części ( o ile była w planach)

Czy te 2000 to lepiej czy gorzej niż się spodziewałeś? spełnili czytelnicy Twoje oczekiwania czy nie?

Bo ja nie mówię o konkretnych kwotach. Mówię tak:

"Kupicie ile autor y wydawca chcieli sprzedać, będzie druga cześć (o ile była w planach). nie kupicie, nie będzie. Takie to proste..."

Takie to proste...
Kurde, masz rację ale nie uwzględniasz progu na jakim funkcjonują te opłaty w naszych realiach.
Osobiście mój próg wynosił tyle aby WYDAWCY zwróciły się koszta. Twierdzi, że ten zwrot miał pierwszego dnia sprzedaży (na MFK). no i tu zgoda
ALE
jeśli bym na to patrzył w kategoriach normalnego biznesu
to w życiu nie osiągnałbym zadowalającego nakładu (nie wnikam czy to "wina" rynku czy moich komiksów - z pokorą rozważam obie opcje) i nigdy nawet nie zacząłbym rysowania jakiegokolwiek albumu. To się nie opłaca od 25 lat.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 11, 2014, 12:46:24 pm »
Jarek - spoko. Nawet gdyby coś się stało - to ja ten 2 tom i tak bym wydał - choćby w wersji elektronicznej. Bo szanuję swoich czytelników.
Maciej scenariusz napisałem w 2006.

I to też jest jakieś rozwiązanie, choć wersji papierowej nic nie zastąpi.
 
Jarku, zapytaj teraz Daniela ile lat chodził za rysownikami żeby mu to narysowali.
Mi o tym komiksie mówił bodaj w 2004 roku.

I to jest właśnie ten czwarty punkt z mojej wypowiedzi :wink:
 
Nie jestem twórcą stąd też pewne rzeczy są mi obce czy tajemnicze dlatego też moje jedno naiwne pytanie do Was, którzy tworzą - jeśli planujecie dwuczęściowy (lub trzy, w każdym bądź razie jakaś króka seria) komiks to nie lepiej jest przed wydaniem części pierwszej stworzyć całość, a później na spokojnie ją wydawać? Tak pytam czysto teoretycznie i z czystej ciekawości.
 
 
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Daniel Gizicki

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 11, 2014, 12:57:04 pm »
Jarek - oczywiście że lepiej
ALE
napiszę jak to było w przypadku Postapo i Gillesa
Przy Postapo napisałem pierwszy rozdział i zacząłem szukać rysownika. Jak zjawił się Krzysiek to zacząłem pisać następne rozdziały. Można było to zrobić tak, że wydawać rozdział jako pojedynczy zeszyt, ale wraz z Dolną Półką zdecydowaliśmy się od razu na wydania zbiorcze.
W przypadku Gillesa napisałem od razu całą historię. Najpierw podzieliłem ją na 3 zeszyty, potem przerobiłem na dwa albumy. Różni rysownicy czytali scenariusz i ci zainteresowani mówili "zrobię kilka plansz, znajdź wydawcę, podpiszmy umowę to ja zacznę rysować całość". I ja takie podejście rozumiem, bo mało który rysownik jest w stanie zaangażować się w projekt, który zajmie mu np. 2 lata bez gwarancji, że ktoś to wyda i że dostanie za to jakiekolwiek pieniądze. Z Basią tak się ułożyło, że komiks był jednocześnie jej pracą dyplomową więc zrobiła go nie oglądając się na realia rynku

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 11, 2014, 12:58:37 pm »
Moim zdaniem takie podejście byłoby bardzo sensowne.
Ja stosuję taki zabieg/wybieg, że unikam jak ognia numerowania komiksów.

Zauważ, że na przykład BLER pomimo iż był zaplanowany jako seria to na okładkach nie ma numerów. Tylko tytuły.
(co ciekawe, taką jedynkę najpierw miał ale czujnie skomentowałem kiedy było trzeba:
http://bler.szlapa.com/index.php/2010/07/09/187/  )

Offline Daniel Gizicki

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 11, 2014, 01:01:49 pm »
z tego samego powodu "Postapo" ma tytuł "Nienormalna normalność" a nie "1"

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 11, 2014, 01:06:18 pm »
To jest "klątwa pierwszego tomu".
Po cholerę "Pierwsza brygada" miała tę jedynkę? Ja się pytam.

Offline krytyk

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 11, 2014, 01:09:08 pm »
Mimo że potraktowano mnie tu nie miło, uważam że warto było temat założyć. Kto chciał lub czuł że powinien wyjaśnił.
Kto chciał pewne rzeczy obiecał.
Padło trochę konkretów o które się tak upominacie. Może warto porozmawiać o nich?
Pierwsza brygada, Opowieść rybaka, Planeta robotów, Dogmat, Tajemnice metropolii, Obywatel, Odmieniec,
Ursynowska specgrupa, Konstrukt.
To chyba liczba wystarczająca by mówić o konkretach? Ja swoich nie musze dodawać. Bo ja słowny jestem.
Chodzi mi o przemyślenie sprawy i tyle. Mam nadzieje że oprócz (delikatnie mówiąc) niechęci jaką wzbudziłem tym tematem, pobudziłem też do przemyśleń. Oby.   


Offline koziorozec1979

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 11, 2014, 01:16:30 pm »
Mimo że potraktowano mnie tu nie miło, uważam że warto było temat założyć. Kto chciał lub czuł że powinien wyjaśnił.
Kto chciał pewne rzeczy obiecał.
Padło trochę konkretów o które się tak upominacie. Może warto porozmawiać o nich?
Pierwsza brygada, Opowieść rybaka, Planeta robotów, Dogmat, Tajemnice metropolii, Obywatel, Odmieniec,
Ursynowska specgrupa, Konstrukt.
To chyba liczba wystarczająca by mówić o konkretach? Ja swoich nie musze dodawać. Bo ja słowny jestem.
Chodzi mi o przemyślenie sprawy i tyle. Mam nadzieje że oprócz (delikatnie mówiąc) niechęci jaką wzbudziłem tym tematem, pobudziłem też do przemyśleń. Oby.   


No nie do końca z tymi seriami...
N.N. napisał gdzieś wyżej że Obywatel? Obywatele zostali zakończeni a nie niedokończeni.
Komiks Kiniora wydawany był zdaje się przez Francuzów zatem to też nie do końca tu pasuje

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 11, 2014, 01:36:35 pm »
No nie do końca z tymi seriami...
N.N. napisał gdzieś wyżej że Obywatel? Obywatele zostali zakończeni a nie niedokończeni.
Komiks Kiniora wydawany był zdaje się przez Francuzów zatem to też nie do końca tu pasuje

Planowana była trzecia część, ale z niej zrezygnowano.
 
Z Tajemnicami Metropolii też nieco inaczej wygląda. Komiks tworzy zamkniętą całość więc trudno tu mówić o serii czy tym, że komiksu nie ukończono. Po prostu był plan pociągnać sprawę dalej z czego zrezygnowano ostatecznie.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Daniel Gizicki

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 11, 2014, 01:43:18 pm »
Cytuj
Pierwsza brygada, Opowieść rybaka, Planeta robotów, Dogmat, Tajemnice metropolii, Obywatel, Odmieniec,
Ursynowska specgrupa, Konstrukt.
Okej dorzucę jeszcze Prosiakowe "Objawienia i Omamy" i wtedy wychodzi zatrważająca liczba 10 tytułów. Na ile polskich komiksów które wyszły w ciągu ostatnich 10 lat? Kilkaset?
SZOK!

 :badgrin:

Offline koziorozec1979

Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 11, 2014, 01:49:57 pm »

Planowana była trzecia część, ale z niej zrezygnowano.
 

N.N. napisał jasno:

Wymieniona wyżej kontynuacja "Obywatela/Obywateli" Dyptyk ów został zakończony.   Mieliśmy pomysł, że w wypadku, gdyby seria cieszyła się powodzeniem,   moglibysmy zrobić kontynuację z akcją osadzoną w tym samym świecie, ale z   innymi bohaterami. Serial nie cieszył się powodzeniem. Kontynuacja nie   powstała.



fragsel

  • Gość
Odp: Niedokończone serie komiksowe .
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 11, 2014, 01:53:19 pm »
i wtedy wychodzi zatrważająca liczba 10 tytułów.


10 komiksów na pewno znajdzie 10 oburzonych...


czyli akurat w sam raz tyle ile trzeba na pozew zbiorowy :wink: