trawa

Autor Wątek: Komiksy IPN-u  (Przeczytany 75045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 06, 2014, 07:43:48 pm »

Podejrzewam, że zadaniem komiksu jest przybliżenie poszczególnych postaci. Może nieco przekrojowe, ale dysponując tyloma stronami trzeba pewne rzeczy uciąć. pewnie, że lepiej byłoby mieć grube tomisko, gdzie przedstawiono żołnierza od urodzenia do śmierci, ale nie jest to możliwe.

Trzecia sprawa to podejrzewam, że IPN chce trafić z pewnymi faktami do osób, które niekoniecznie interesują się historią, a dzięki tym wydaniom zainteresują się tematem i sięgną głębiej samemu.
Ale przez to powstało raczej coś na kształt laurki. Nie jestem też przekonany, czy byłby jakiś chętny na "grube tomisko, gdzie przedstawiono żołnierza od urodzenia do śmierci...", według mnie lepiej było opowiedzieć jakiś jeden ciekawy epizod...
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 06, 2014, 08:21:05 pm »
skąd pewność, że Wołoszański poradziłby sobie ze scenariuszem do komiksu? I skąd w ogóle ten pomysł?

No, pewności mieć nie mogę, bo nie wiadomo, czy Bogusław w ogóle potrafiłby napisać scenariusz komiksu. Ale wiesz o co mi chodziło? O to jakie pasjonujące są jego programy, jak potrafi zafascynować nimi słuchacza.

pewnie, że lepiej byłoby mieć grube tomisko, gdzie przedstawiono żołnierza od urodzenia do śmierci, ale nie jest to możliwe.

Wiem, ale przecież nie miałem na myśli 600-stronnicowego tomiszcza "Zygmunt: Jego życie i czasy, Wiek XX". Moim zdaniem lepiej by to się sprawdziło gdybyśmy dostali komiks o podobnej objętości, ale opowiadający bardziej szczegółowo o jednej z akcji Zygmunta, a całą resztę w dodatkowych artykułach. A tak, komiks który dostajemy jest czymś w rodzaju ilustrowanego zwiastuna artykułów o Zygmuncie, które przeczytamy na końcu. I nie wiem, czy komiks jest dodatkiem do tych tekstów, czy na odwrót.

N.N.

  • Gość
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 06, 2014, 08:52:53 pm »
Nie jestem też przekonany, czy byłby jakiś chętny na "grube tomisko, gdzie przedstawiono żołnierza od urodzenia do śmierci...", według mnie lepiej było opowiedzieć jakiś jeden ciekawy epizod...
Timof ostatnio wydał dwa opasłe komiksy biograficzne: "Muncha" i "Luisa Riela". Są to dwa - skrajnie odmienne - przykłady jak zrobić komiks biograficzny, nasycić go szczegółami i nie nudzić

Offline nexus6

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 06, 2014, 09:02:02 pm »
skąd pewność, że Wołoszański poradziłby sobie ze scenariuszem do komiksu? I skąd w ogóle ten pomysł?


Wołoszański napisał scenariusz do serialu Twierdza szyfrów na podstawie własnej powieści, więc pewnie by sobie poradził. A wracajac do tematu - czytałem kiedyś tylko łupaszke i mam podobne odczucia jak co niektórzy tutaj. Po łebkach epizody, ktore tak średnio kleją się w jedną całość. Strasznie mnie wynudził. I dlatego poważnie się zastanawiałem, czy sięgnąć po następne komiksy tego scenarzysty, ale to co dzisiaj tu przeczytałem potwierdza, że nie warto.

Offline graves

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 06, 2014, 09:35:08 pm »
Wołoszański napisał scenariusz do serialu Twierdza szyfrów na podstawie własnej powieści
Masakryczny serial. Dawałem kilka razy mu szansę, ale nie dałem rady. Pewnie też przez aktora "grającego" główna postać, który wg mnie nie umie w ogóle grać :)
A co do komiksów IPN, to lepiej byłoby jakby przedstawiały tylko fragment życiorysu zamiast przeskakiwania po różnych wydarzeniach, ale i tak jest fajnie. Bardzo je lubię.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Death

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 11, 2014, 12:44:39 pm »
Wrzesień pułkownika Maczka już za kilka dni.

http://www.sklep.gildia.pl/szukaj/wydawnictwo/instytut-pamieci-narodowej?type=ComicDoc
Świetna okładka, bardzo ładne rysunki, ale dziwnie wysoka cena okładkowa. 58 zł za album 48-stronicowy? I to jeszcze z IPN, który ma na takie rzeczy budżet? To chyba jakaś pomyłka. Radomski czerwiec był za 23 złote i miał więcej stron, dodruki genialnych komiksów duetu Wyrzykowski-Zajączkowski w ogóle są za grosze. Najdroższe było pierwsze wydanie Zamachu na Kutscherę, chyba 43 zł, dodruk już za śmieszne 22. A teraz ostro. Oczywiście i tak kupię.  :cool:

Offline Nawimar

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #81 dnia: Wrzesień 11, 2014, 01:01:31 pm »
Może wywindowana cena wynikła z powodu tej gratisowej płyty ;)

Offline Death

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #82 dnia: Wrzesień 11, 2014, 01:11:10 pm »
Może wywindowana cena wynikła z powodu tej gratisowej płyty :wink:
Też tak sobie pomyślałem.  :smile:  Cena jest naprawdę dziwnie wysoka. Myślałem, że może przynajmniej oprawa twarda, ale też nie. Dziwna sprawa. Do tej pory drogie wydawały mi się pojedyncze zeszyty 48-stronicowe w HC z Taurusa za 46, czy Profesor Bell i Rewolucje we mgle za 49, ale tutaj jest jakiś kosmos totalny. Dziwne. Jak oni chcą zachęcać np. dzieci do poznawania historii, skoro komiks ładują w taką cenę? Dodruki Wilczych tropów i innych świetnych komiksów miały znakomite ceny. Myślę, że to jednak wszystko okaże się pomyłką. A jeśli nie, to cena może wynikać z tego, że to jakiś oddział w Rzeszowie, a nie główny IPN. Może mają mniej kasy, a autorzy w IPN dobrze zarabiają, nie wiem, nie znam się. Tak sobie gdybam...

Niemniej jednak przykładowe plansze bardzo zachęcające.

Offline adro

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #83 dnia: Wrzesień 12, 2014, 08:53:02 pm »
kolejny ciekawy komiks z ipnu, pal licho cene  :biggrin:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Death

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 17, 2014, 03:28:40 pm »
Dostałem przed chwilą odpowiedź z IPN, że premiera drugiego tomu "W imieniu Polski Walczącej" już 24 października. Mają co najmniej miesięczną obsuwę, ale grunt, że w końcu będzie. 48 stron komiksu i 10 stron wkładki historycznej. Tak bardzo czekam...


Offline adro

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 17, 2014, 07:21:36 pm »
Fajnie, ze to bedzie komiks duetu Zajaczkowski/Wyrzykowski, jakos rysownik Maczka srednio mi podszedl. rysunki Bereznickiego sa IMO malo miesiste, zbyt surowe i oszczedne. :razz:
pzdr 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Death

Wrzesień pułkownika Maczka
« Odpowiedź #86 dnia: Listopad 20, 2014, 09:11:51 pm »
Wrzesień pułkownika Maczka to bardzo dobry komiks, ale zamiast pisać o fabule troszeczkę, naprawdę ociupinkę pomarudzę na rysunki.  :smile:

Kolejny przykład wspaniale napisanego komiksu historycznego pióra Sławomira Zajączkowskiego. Tym razem za warstwę plastyczną nie odpowiada jednak stały partner tego scenarzysty Krzysztof Wyrzykowski, którego kreska przywodzi na myśl prace młodego Grzegorza Rosińskiego, a Tomasz Bereźnicki, którego styl jest bardzo, ale to bardzo charakterystyczny i niepodobny do innych. Mam problem z niektórymi planszami, bowiem rysownik czasem rysuje zarówno postacie z przodu jak i szczegółowe przedmioty z tyłu, np. budynki (i wtedy jest super). A czasem tylko postacie z przodu, a pustkę z tyłu wypełniają jakieś komputerowe kolory-smugi, nierzadko mające dziwne barwy (np. niebieskie, lub fioletowe) nijak się mające do realnego świata (i wtedy mniej mi się podoba). Nie jestem także fanem mimiki jego postaci, bo na niektórych planszach wyglądają trochę jak manekiny, lub zdjęcia ludzi przerobione jednym kliknięciem w fotoszopie na styl komiksowy, zachowując jednak kontury realnego świata. Są plansze, które uwielbiam, a są takie, o których nie wiem co myśleć. Wolałbym także, aby było więcej sepii, które dodają niesamowitego uroku kresce Bereżnickiego. Przykład mamy na cudownie zaprojektowanej okładce. Gdyby komiks był kolorowany bardziej w takim - nazwijmy to - żołnierskim stylu, czyli brąz, zieleń i te sprawy, komiks mocno by w mojej opinii zyskał. I niektóre plansze w środku wyglądają właśnie tak wspaniale jak okładka, a inne mają dziwne barwy. Taki to urok stylu Bereżnickiego. Wolałbym sepię, zieleń i więcej plansz rysowanych szczegółowo. A scenariuszowo? Zajączkowski przyzwyczaił już czytelników do swojego wysokiego poziomu. Najpierw przez kilka miesięcy zaznajamia się z materiałem o danych bohaterach, a potem wyciąga najlepsze momenty i tworzy z nich scenariusz komiksowy.  I zawsze wychodzi mu to bardzo dobrze. Nie ma się co rozpisywać o fabule Września pułkownika Maczka, ponieważ warto przeczytać samemu. Wiadomo, Maczek to był mega Kozak, a jego ludzie mogliby obdzielić moralem 3 armie. Obojętnie ilu ich zginęło w poprzedniej bitwie i ile czołgów wystawili Niemcy, żołnierze tego dowódcy stawali do walki w pełnym zapale. Czekam na kolejne komiksy ze scenariuszami Zajączkowskiego. Wolę, kiedy rysunki tworzy Wyrzykowski, ale jak wiadomo scenarzysta może napisać kilka komiksów rocznie, a rysownik zilustrować tylko jeden, góra dwa scenariusze. Także co roku mogą się ukazywać komiksy do jego scenariuszy od różnych twórców, nie blokując innych rysowników, a ja chętnie kupię wszystko co pojawi się na rynku spod pióra Zajączkowskiego.
Następne chyba Romowe #2 z rysunkami Huberta Czajkowskiego, które miało być już teraz, ale chyba zostanie przesunięte na 2015 rok. A potem trzeci tom W imieniu Polski Walczącej o Akcji pod Arsenałem, z rysunkami Wyrzykowskiego.

Offline graves

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #87 dnia: Grudzień 06, 2014, 05:25:51 pm »
Przeczytałem "Kampinos 44".
Na pewno jest to opowieść, którą należy przeczytać. Ja dowiedziałem się z niego rzeczy, o których nie miałem pojęcia. Nie jestem na pewno znawcą tematu. Niezbyt lubię literaturę historyczną, coś tam jednak o powstaniu Warszawskim i sprawach z nim związanych wydawało mi się, że wiedziałem. Ten album sprawił, że nieco inaczej spojrzałem na tą sprawę i przewartościowałem swoje zdanie o dowództwie AK i żołnierzach walczących w tym heroicznym zrywie.  :roll:  Naprawdę polecam zapoznanie się z tym albumem.
Graficznie i scenariuszowo jest - jak zawsze u tej dwójki autorów. Jeśli ktoś czytał chociaż jeden album tej pary autorskiej spod znaku "IPN" to nie muszę nic więcej dodawać.
Jak zwykle ładnie wydany, szyty album , który nie rozleci się po jednym przeczytaniu.


Jedyna sprawa, która mnie naprawdę zdumiewa, to umieszczenie tej historii w tej serii.
Spodziewałem się, że seria "W imieniu Polski walczącej" będzie zawierała, tak jak w pierwszym albumie, opisy heroicznych akcji, które wykonywane były w czasie wojny (a również i po) przez AK na okupancie (niemieckim lub radzieckim). Pierwszy album to potwierdził, zapowiadana jako drugi album "Akcja pod arsenałem" (w tej chwili ma być wydany jako album trzeci) - również.
Ten album nie opowiada o pojedynczej akcji, walce, bitwie. To opowieść o partyzantach kresowych pod dowództwem Pilcha ("Góry", "Doliny"). Zgrupowanie w Kampinosie i udział w 'Powstaniu warszawskim" to tylko cześć opowieści.
Ten album powinien być wydany w serii "Wilcze tropy 4: Dolina - Adolf Plich".
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 02, 2015, 10:40:22 am »
Trochę OT, ale może zainteresuje. Do kiosków trafił pierwszy numer kolekcji Polska Walcząca, opisująca losy partyzantki. Są też poruszane tematy, o których wychodzą komiksy IPNu. Koszt jednej książki to ok 20zl. Warto mieć prenumeratę, gdyż wtedy placimy 14,99.


Szczegóły tutaj:


http://hitsalonik.pl/produkt/polska-walczaca
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Itachi

Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 02, 2015, 10:57:27 am »
Bardzo interesująca kolekcja, dzięki za info. Problem jest tylko jeden, a mianowicie 60 tomów. Komiksów już nie mam gdzie ustawiać, więc pakuję je do kartonów...

 

anything