trawa

Autor Wątek: Historia Indii  (Przeczytany 7548 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kapitan Żbik

Historia Indii
« dnia: Kwiecień 17, 2014, 01:59:00 pm »
Tak przeglądam tematy na tym forum i niewiele azjatyckich się przewija.
Czy znajdę tutaj zainteresowanych historią półwyspu indyjskiego? Nie tylko historią polityczną, ale i kulturą ludów zamieszkujących Indie. Osobiście interesuje mnie epoka Wielkich Mogołów (XVI - XIX wiek).
Może ktoś ogląda filmy historyczne z Bollywood?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2014, 02:05:07 pm wysłana przez kapitan Żbik »

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Odp: Historia Indii
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2014, 04:16:27 pm »
Nigdy nie wiedziałem jak zabrać się do poznawania Indii w takim sensie, że to kraj mniej więcej tak zróżnicowany, jak zróżnicowana jest Europa. Także pod względem ilości języków.


Aktualnie poczytuję sobie "Mitologię indyjską" Jakimowicza, zgodnie z myślą, że im wcześniej w historii zacznę, tym więcej zrozumiem. ; p
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline kapitan Żbik

Odp: Historia Indii
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2014, 03:13:11 pm »
 Sajuuk' - "Mitologia indyjska" daje taki przedsmak jak skomplikowane są Indie. Masz rację, że Indie są tak zróżnicowane jak cała Europa. Przy czym cały subkontynent stanowi jedno państwo, a w Europie mamy ich ponad 40. 

Historię Indii dobrze dzielić sobie na kilka części. A to z tego względu, że subkontynent nigdy nie był zjednoczony trwale pod jedną władzą. I w ten sposób jest łatwiej ogarnąć dzieje tego państwa.


Dzieje Południa (od Dekanu w dół), które praktycznie nigdy nie podlegało władzy muzułmanów z Delhi i ma swoją własną historię (tutaj dzieje Śatawahanów, Ćerów, Ćolów, Ćalukjów, Pallawów, Pandjów, Rasztrakutów, Widżajanagaru i innych mniejszych lub większych organizmów państwowych z czasów wieloletnich wojen o hegemonię). 


Dzieje Północy (od Dekanu w górę) od głębokiego antyku do Mauriów (od Harappy i Mohendżo Daro najazd Ariów, do IV w. p.n.e.), Mauriowie i ich sukcesorzy aż do Guptów i ich sukcesorów (IV w. p.n.e. - VIII p.n.e.), od walk o hegemonię (Pratiharowie, Palowie, Ganga i inne) do podboju muzułmańskiego (VIII w. - XII w.), najazd muzułmanów z Azji Środkowej i powstanie sułtanatu delhijskiego (koniec XII w. – pocz. XVI w.), epoka Wielkich Mogołów (XVI w. - XIX w.), czas kolonializmu i niepodległość (XVIII – XX w.). Zaznaczam, że podane cezury czasowe są umowne i obejmują najważniejsze wydarzenia z dziejów państw indyjskich.


Bardzo dobrą syntezą wprowadzającą do dziejów Indii jest „Nowa historia Indii” Stanleya Wolperta (wyd. 2010). Krótka (600 stron), zwięźle przedstawia całość historii subkontynentu od antyku do współczesności. Mi osobiście doskwiera zbyt krótki rozdział o Mogołach. Reszta jest OK. Bardziej szczegółowa jest „Historia Indii” Jana Kieniewicza (w zależności od wydania 700 – 900 stron). Publikacja jest ciężka w odbiorze ze względu na bardzo dużą liczbę faktów i terminologię. Stąd dobrze czytać ją z załączonym słowniczkiem pojęć. Nie ukrywam, że bardzo lubię tę książkę mimo ciężkostrawnej treści :lol: .

 

Offline kapitan Żbik

Odp: Historia Indii
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2014, 08:42:02 am »
Polecam książkę Mariana Małowista "Tamerlanowe czasy" o Timurze Kulawym i jego podbojach, w tym wyprawie na Indie w 1398 roku.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2015, 12:53:37 pm wysłana przez kapitan Żbik »

Offline alilyukg

Historia Indii
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2015, 08:32:57 am »
MACIOR no ale mowie,tutaj nic sie juz nie dzieje... raz na dwa dni jest post i to jeszcze o zrzeszeniu maluchow i tyle... wiec po co to forum??

 

anything