Autor Wątek: "Orbital"  (Przeczytany 22046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
"Orbital"
« dnia: Kwiecień 27, 2014, 05:55:14 pm »
Mam nadzieję, że miłośnicy dobrego komiksu, a miłośnicy dobrego komiksu SF w szczególności, nie przegapili tej serii. Pierwszy tom to jeszcze dobrze rokująca rozbiegówka, ale potem jest już tylko lepiej. Opowieść przede wszystkim niosą znakomite rysunki Serge'a Pelle, trochę odwołujące się do estetyki, jaką znamy z komiksów Enkiego Bilala. Widać też w nich dużą dbałość o zachowanie wiarygodności wymyślonego uniwersum, potrzebę przedstawienia najmniejszego szczegółu, a kiedy trzeba, podporządkowanie grafiki oddaniu nastroju. Świetnie wypadają w komiksie sceny akcji, pełne nieszablonowych zabiegów i pomysłowego montażu. Scenariusz Sylvaina Runberga wciąga, sporo w nim ciekawych rozwiązań, niejednoznaczności, starań o to, aby bohaterowie nie byli jednowymiarowi.
Liczę na to, ze Taurus Media jak najszybciej wyda trzecią misję, kiedy tylko 6. tom ukaże się na rynku frankofońskim. Tym bardziej, że czwórka zakończyła się straszliwym cliffhangerem.
A główny bohater Caleb Swany wygląda jak - wypisz, wymaluj - Lucky Luke! :D

Offline bosssu

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2014, 08:57:01 pm »
Zgadzam się częściowo z przedmówcą. Bardzo fajna miękka wręcz "kredkowa" kreska i kolory przypominająca mi "Skład Główny" a nie Bilala którego nie cierpię (zbyt drętwe postacie).  Postacie ciekawie nakreślone, widać dużą łatwość przedstawienia dynamiki postaci. Fabularnie nie wiem dlaczego ale mam skojarzenie z Armadą (w sumie jak dla mnie to najlepsza seria fantastyczna jaką znam) taki klimat rysunkowy i "dziecinność" postaci. Bardzo ciekawy i solidnie zrobiony komiks. Pierwsze dwa tomy mnie urzekły, kolejne już mniej. Nie uważam serii za genialnej czy wybitnej ale jest to kawał dobrej pracy wart przeczytania.

Offline Tomasz 66

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2014, 10:21:20 pm »
Orbital niezbyt przypadł mi do gustu - może jak dla mnie zbyt awanturniczo-przygodowy komiks i zbyt odrealniony, skończyłem lekturę na dwóch tomach. Graficznie nieźle, faktycznie przypomina trochę Bilala (którego akurat osobiście uwielbiam), choć tu rysunek czasem jest zbyt cartoonowy.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2014, 10:42:23 am »
Graficznie nieźle, faktycznie przypomina trochę Bilala (którego akurat osobiście uwielbiam), choć tu rysunek czasem jest zbyt cartoonowy.
Moim zdaniem Bilal jest nawet w taki czy inny sposób cytowany w "Orbitalu". :)
Bardzo mnie urzekły sceny w deszczu, których sporo w czterech tomach wydanych w Polsce. Na czele z niemą sekwencją ze "Spustoszeń" (strony 38-39), kiedy Caleb podchodzi Alkhun. Przyznam, że w ogóle mam słabość do deszczu w komiksach i zawsze zwracam szczególną uwagę, jak rysownicy radzą sobie z nim w swoich pracach. Przeważnie jestem zachwycony. Gdybym miał opracować jakąś antologię komiksową, to byłby to wybór "deszczowych" fragmentów z komiksów, które czytałem. Antologię zatytułowałbym "Komiks bez parasola". :D


Offline bosssu

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2014, 07:48:01 am »

Bardzo mnie urzekły sceny w deszczu, których sporo w czterech tomach wydanych w Polsce. mam słabość do deszczu w komiksach i zawsze zwracam szczególną uwagę, jak rysownicy radzą sobie z nim w swoich pracach. Przeważnie jestem zachwycony. Gdybym miał opracować jakąś antologię komiksową, to byłby to wybór "deszczowych" fragmentów z komiksów, które czytałem. Antologię zatytułowałbym "Komiks bez parasola". :biggrin:
Wczoraj właśnie robiłem rekonesans i czytałem Drapieżców-Marini (tez są fajne plansze w deszczu) a tak to w którymś z tomów Eisnera są świetne rysunki w deszczu. A w jednej z moich ulubionych serii- deszcz nie jest zdecydowanie wskazany  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ....Trolle z Troy :razz:

ramirez82

  • Gość
Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2014, 08:41:59 am »
Mi jakoś Orbital nie podszedł. Miłośnikiem s-f nie jestem, ale taka Wieczna Wojna, Aldebaran, czy Betelgeza, sporo frajdy mi dały. Zakończyłem serię po trzecim tomie.

Offline adam and arluk

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2014, 09:54:28 am »
Przeczytałem dwa pierwsze tomy Orbitala i wiem, że do tej serii już nie wrócę. Postaci wydały mi się płaskie, bez polotu, a historia strasznie oklepana i naiwna. Cukierkowy klimat mimo niby "poważnej" tematyki. To nie jest komiks sf, lecz przygodówka w scenerii sf z bohaterami w kombinezonach.

Offline vision2001

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2014, 10:11:52 am »
Przeczytałem dwa pierwsze tomy Orbitala i wiem, że do tej serii już nie wrócę. Postaci wydały mi się płaskie, bez polotu, a historia strasznie oklepana i naiwna. Cukierkowy klimat mimo niby "poważnej" tematyki. To nie jest komiks sf, lecz przygodówka w scenerii sf z bohaterami w kombinezonach.
Jestem w podobnej sytuacji. Dwa tomy przeczytane (zamknięta historia) i finalnie rezygnacja z zakupu kontynuacji. Chociaż -40% w bonito kusił... Ale kasa przyda się na inne tytuły, które bardziej mnie interesują.
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2014, 10:46:41 am »
Oj, po tych ostatnich postach "Orbitalowi" chyba jednak przyda się parasol. A może nawet piorunochron. :)

Offline melee

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2014, 01:18:01 pm »
Orbital zupełnie do mnie nie trafił, mimo sympatycznych grafik. Poziom gdzieś między Fantasy Komiks a Armadą (która też jest słaba), to o wiele niżej, niż oczekuję od SF. Między innymi po Orbitalu zrezygnowałem z zakupów w ciemno serii Taurusa.

Offline bosssu

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2014, 01:28:52 pm »
to o wiele niżej, niż oczekuję od SF.
Może jakieś ciekawe propozycje w takim wypadku???...

Offline adam and arluk

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 29, 2014, 01:36:41 pm »
Może jakieś ciekawe propozycje w takim wypadku???...


Universal War One, Wieczna Wojna

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 29, 2014, 02:36:51 pm »
Mi jakoś Orbital nie podszedł. Miłośnikiem s-f nie jestem, ale taka Wieczna Wojna, Aldebaran, czy Betelgeza, sporo frajdy mi dały. Zakończyłem serię po trzecim tomie.
Przeczytałem dwa pierwsze tomy Orbitala i wiem, że do tej serii już nie wrócę. Postaci wydały mi się płaskie, bez polotu, a historia strasznie oklepana i naiwna. Cukierkowy klimat mimo niby "poważnej" tematyki. To nie jest komiks sf, lecz przygodówka w scenerii sf z bohaterami w kombinezonach.
Jestem w podobnej sytuacji. Dwa tomy przeczytane (zamknięta historia) i finalnie rezygnacja z zakupu kontynuacji. Chociaż -40% w bonito kusił... Ale kasa przyda się na inne tytuły, które bardziej mnie interesują.
Orbital zupełnie do mnie nie trafił, mimo sympatycznych grafik. Poziom gdzieś między Fantasy Komiks a Armadą (która też jest słaba), to o wiele niżej, niż oczekuję od SF. Między innymi po Orbitalu zrezygnowałem z zakupów w ciemno serii Taurusa.

Kurde, właśnie dotarło do mnie, że trzecia misja chyba się w Polsce nie ukaże... :sad:

Offline melee

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2014, 02:46:36 pm »
Może jakieś ciekawe propozycje w takim wypadku???...

Zależy jak definiujemy SF, jeśli "statki w kosmosie" to np. metabaronowie ;) ale rzeczywiście z rzeczy wydanych w ostatnich latach nic mi nie przychodzi na myśl. SF ma się słabo w filmie, w komiksach. Ze starszych rzeczy lubiłem np. bardzo Martha Washington (u nas raczej opinie negatywne), Akira, Heavy Liquid, Desolation Jones (mój ulubiony komiks), Top Ten, Transmetropolitan, oczywiście Incal, Ronin, Pluto, Tom Strong. Ale to wszystko klasyka, nic nowego niestety.

Offline melee

Odp: "Orbital"
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2014, 02:49:42 pm »
z nowszych rzeczy chyba wszystko od Paul Pope'a. 100%, Batman year 100, heavy liquid, battling boy też jest świetny, tylko rozczarowało mnie to, że to 1 tom serii, a myślałem że to one shot.

 

anything