Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) > Forum Literatury

Książki o historii świata XX w.

(1/2) > >>

Ribald:
Mam do zacnych forumowiczów prośbę :) Podzielcie swoimi ulubionymi lekturami związanymi tematycznie z historią świata XX wieku - czy będą to książki naukowe, reportaże czy ambitniejsza fabuła. Najchętniej rzeczy niedawno wydane.
Uzupełniam listę lektur dla studentów ;)

zaciekawiony:
Ale muszą to być książki o sprawach międzynarodowych? Mi z reportaży bardzo podoba się "Czarny ogród" i  " Wyspa klucz" Małogorzaty Szejnert, chociaż są to opisy konkretnych miejsc więc nie wiem czy to pasuje.

Sajuuk':
Może już kiedyś o tym wspominałem, ale polecam "Wspomnienia i zapiski" Hugona Steinhausa. To jest dziennik znakomitego przedstawiciela lwowskiej szkoły matematycznej, dający wgląd w czasy przed II wojną światową i okres okupacji z punktu widzenia elit intelektualnych.O ile prawdą jest, że nie przepadam za historią XX wieku, to nie mogę zaprzeczyć, że Steinhaus zrobił na mnie wrażenie. Nadaje się na lekturę, chociaż Ribaldzie wolałbyś zapewne coś bardziej światowego?

Ribald:
Prowadzę historię powszechną ;) Dzięki! Szejnert Wyspę klucz i Dom żółwia włączyłem do spisu :)zaciekawiony:
To możesz jeszcze uwzględnić takie książki jak "Wielkie katastrofy XX wieku". To w zasadzie leksykon, ale uwzględnienie w historii nie tylko skutków działań ludzi ale też zaburzających ciąg zdarzeń katastrof, mogłoby być ciekawym punktem spojrzenia.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej