Autor Wątek: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG  (Przeczytany 23841 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Qwant

 Proponuję postarać się tutaj ustalić wspólne stanowisko przynajmniej w niektórych kwestiach. W wątku o MFKiG padło wiele konstruktywnych uwag, ale gubią się one w morzu innych postów. Chcę, aby można było organizatorom przesłać w miarę spójna propozycję. Na pewno będą kwestie, co do której nie będzie zgody, ale to nie szkodzi. Nasza propozycja może mieć różne warianty.


Bardzo zależy mi na nie zrobieniu z tego wątku śmietnika. Zanim coś napiszesz, postaraj się przeczytać poprzednie posty.

Jest to wątek o tym jak usprawnić system numerków. Wydaje mi się, że za tym systemem jest najwięcej osób (system „list kolejkowych” to w zasadzie z matematycznego punktu to samo).
Jeśli chcesz dyskutować o innym systemie (losowym, płatnych rysunków, internetowych zapisów), załóż inny wątek. Będzie potem można przedyskutować  który z systemów jest najlepszy. Zawsze można organizatorom wysłać też kilka propozycji.
Gdy odnosisz się do jakiegoś punktu, to napisz do jakiego. Napisz na przykład: „AD 7. Ja proponuję jednak dwa komiksy na osobę .” albo „zgłaszam punkt 18. … „


Za punkt wyjścia przyjąłem propozycję napisaną przez Marvel. Uporządkowałem ją trochę i dodałem punkt 17. Przede wszystkim punkty na „podstawowe reguły” i na „usprawnienia techniczne”. Dla ustalenia uwagi proponuję na razie rozmawiać tylko o części pierwszej. Np. zależy mi na ustaleniu takich spraw jak to, że „stolik powinien stać  w miejscu dostępnym dla wszystkich” a nie gdzie dokładnie ma stać. Nie chcę też tutaj rozmawiać o takich rzeczach jak sposób oświetlenia stolików rysowników, taśmach.
 
Podstawowe reguły
3. każdy powinien mieć dojście do strefy wydawania numerków, ale bez możliwości wejścia na strefę targową
7. Każdy może pobrać max 1 (w każdym razie mniejszą ilość niż 6) numerek. Przynajmniej do gwiazd festiwalu (Andereas, Loisel, Ros, Kas). Powinno to skutecznie wyeliminować osoby, które biorą siedemnasty rysograf od Rosińskiego. Jeśli chcesz mieć autograf do innej osoby stań jeszcze raz w kolejce
9. absolutnie wyeliminować numery odcinane dla organizatorów (to straszy niesmak powoduje). Spokojnie można zrobić oddzielą sesję w VIP roomie.
10. OPCJA podpisywać można tylko i wyłącznie komisy z listy przedstawionej przez organizatora
11. do jednego autora przychodzisz tylko z jednym komiksem, nie ma wyjątków.
12. OPCJA w ciągu dwóch dni możesz podejść do (obleganego, patrz wyżej) autora tylko z raz. Tu niestety problem jest organizacyjny.
15. Absolutnie żadnych kolejek fanowskich rysografów po kątach "wykańczających rękę" autora
17. OPCJA - Gdy nie ma Cię gdy wyczytują Twój numer, Twoja kolej przepada.
 
usprawnienia techniczne/szczegóły organizacyjne
2. wejście do strefy autografów otworzyć wcześniej (tak, żeby ludzie nie marzli na zewnątrz (w tym roku był luz, ale w zeszłym było sporo zimniej))
3. wejście [do strefy autografów] powinno być zlokalizowane na dole (…)
4. zastosować starą sprawdzoną metodę w nowej odsłonie, czyli zamiast krzeseł zastosować taśmy takie jakie są choćby w kolejkach do muzeów przy obleganych wystawach, tunel w jedną stronę, bez możliwości przystawania kolesiów, którzy pod pozorem znajomości wpychają się kolejkę.
 5. numerki przygotować wcześniej na zgrabnych kupeczkach
 6. numerki zamiast nieczytelnych "K607" opisać "Andreas 1.12.2015 godzina 12.00 nr 1"
8. zdecydowana większa ilość numerków w puli do scenarzystów
 13. od początku wiadomo ile rysografów zrobi autor, wtedy jeśli wiadomo że od jakiegoś jest 20. to można z niego zrezygnować i wybrać innego autora. Z góry wiadomo też ile zrobi podpisów
 14. to autor z góry mówi co zrobi i ile (wtedy nie ma zdziwienia jak Loisel mówi, że tylko podpisy)
16. taśmy także przed autorami, żeby się ludzie nie tłoczyli i nie zabierali autorowi "powietrza"
 
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2014, 10:19:20 pm wysłana przez Qwant »

Offline BOUNCER

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2014, 08:55:25 pm »
Hmmmm... Czyli cały festiwal komiksu to tylko autografy i rysunki?
Może po prostu wysyłajmy zbiorczo komiksy do rysowników i zamiast ponosić koszty ich zapraszania zapłaćmy im za kilkaset rysunków.
Cała ta afera numerków, szerzenie teorii spiskowych, te "tysiące" rysunków wystawianych na aukcjach przez tych "rzezimieszków" wzbogacających się kosztem szaraczków wielbiących opowieści z dymkiem....
Po co w ogóle ten festiwal?!? Troszkę nie tędy droga , ale nie mnie to oceniać.

Offline Qwant

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2014, 09:44:38 pm »
To ja zacznę konstruktywną dyskusję:

AD 15. Uważam ten punkt zbędny. Pozostawiłbym to autorowi. Np. na spotkaniu Śledziu ogłosił, żeby właśnie do niego podchodzić od raz, bo cyt: "im więcej ludzi obrobi teraz, tym będzie mniej potem". Każdy autor zna wytrzymałość swojej ręki i niech on decyduje.

AD 7. Jestem za zmniejszeniem ilości numerków. Nie wiem tylko czy aż do jednego. Jeśli nie udał by się wprowadzić punktu 14, to zmniejszenie do jednego wydaje się dosyć brutalne, bo ktoś kto był wcześnie rano może zostać bez rysunku.
Po drugie nie robiłbym żadnego rozróżneinia na "gwiazd festiwalu" i pozostałych. Jakiś rysownik może poczuć się urażony że został zaklasyfikowany jako "autor drugiej kategorii".
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2014, 10:07:33 pm wysłana przez Qwant »

Offline BOUNCER

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2014, 09:50:17 pm »
Rysunki powinny być odpłatne i to rozwiązałoby problem tych oskarżeń i spekulacji na temat ich dalszych losów.
System numerkowy niech będzie taki jaki jest a rysownik będzie rozdawal jedynie autografy i wtedy niemal wszyscy chętni je otrzymają pod warunkiem, że jedna osoba - góra 2 komiksy.
To zakończyłoby spekulacje, ale też myślę zmieniłoby wizerunek festiwalu.

Niezależnie od zmian, zawsze znajdzie się ktoś narzekający.

Offline Daniel Gizicki

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2014, 09:57:02 pm »
dopowiem tylko jedno z perspektywy drugiej strony stolika czyli autora. Jako, że siedziałem sam a miałem na moim podwyższeniu do dyspozycji 2 krzesła to jedno dałem na drugą stronę, żeby podchodzący po wpis i chwilę pogaduszek mogli sobie spocząć (wiem, że tak robi też Mateusz Skutnik). Te podwyższenia niestety są ciut za małe na taką operację i cały czas miałem stracha, że ktoś z tym krzesłem zleci. Nie wiem czy te podwyższenia są w ogóle konieczne, ale mam wrażenie, że lepiej będzie bez nich. Z takiego podwyższenia zawsze można źle stąpnąć i skręcić nogę, zsunąć się z krzesłem, zwłaszcza jak ludzie się tłoczą czy lekko popychają (wiem co mówię, obok kłębił się tłum do Kasprzaków). Także proszę o uwzględnienie takiej bhp sugestii przy tym wniosku do MFKiG.
pozdrawiam

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2014, 10:09:41 pm »
A ja zapytam czy chcecie aby rysunki były płatne do wszystkich czy tylko do części autorów? Jeśli do części to kto ma ustalić ich wartość? Polscy twórcy mieliby mieć płacone tyle samo co zagraniczni?
Chyba trochę za daleko zabrnęła ta sprawa z autografami. Naprawdę sprowadziliscie go do tej jednej rzeczy, a to chyba nie o to chodzi? Ja sam uwielbiam komiksy ozdobione autografami i rysunki w notesie, ale bez przesady...
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline maximumcarnage

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2014, 10:15:03 pm »
A ja zapytam czy chcecie aby rysunki były płatne do wszystkich czy tylko do części autorów? Jeśli do części to kto ma ustalić ich wartość? Polscy twórcy mieliby mieć płacone tyle samo co zagraniczni?
Chyba trochę za daleko zabrnęła ta sprawa z autografami. Naprawdę sprowadziliscie go do tej jednej rzeczy, a to chyba nie o to chodzi? Ja sam uwielbiam komiksy ozdobione autografami i rysunki w notesie, ale bez przesady...

Ty chyba nie zrozumiałeś o co chodzi. Zamawiasz rysunek, płacisz i odbierasz o wyznaczonym czasie. Na całym świecie tak jest. Cennik to indywidualna sprawa autora. Do niego należy określenie stawki.

Autografy to inna sprawa. Mogą być za darmo.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 07, 2014, 10:22:52 pm »
Ja chyba zrozumiałem o co chodzi. Czyli to autor miałby wyznaczać ile wart jest jego rysunek tak? Bez względu na to czy jest z Polski, Stanów czy z innego miejsca na świecie?
W sumie do tego nie musiałoby być festiwalu, bo przecież można to załatwić listownie, ale ok rozumiem Waszą koncepcje. Pytanie tylko co jeśli autor stwierdzilby, że chce za darmo, bo lubi ten festiwal i poprosiłby o wprowadzenie...numerków?


Podobnie z autografami, które miałyby być za darmo, bo przecież za chwilę wróciłaby ta dyskusja, że ktoś nie zdążył dostać, ktoś inny wziął cztery, a nie pięć itp.
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline maximumcarnage

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 07, 2014, 10:34:21 pm »
Ja chyba zrozumiałem o co chodzi. Czyli to autor miałby wyznaczać ile wart jest jego rysunek tak? Bez względu na to czy jest z Polski, Stanów czy z innego miejsca na świecie?

Tak, bo tak już jest na tym świecie, że to wykonawca wyznacza cenę za swoją pracę. Jesli komuś nie odpowiada, to nie musi korzystać. Proste.
 
W sumie do tego nie musiałoby być festiwalu, bo przecież można to załatwić listownie

W sumie, to nie, bo właśnie festiwal do tego służy. Poza festiwalem autor jest zwykle zajęty bieżącymi projektami.

Podobnie z autografami, które miałyby być za darmo, bo przecież za chwilę wróciłaby ta dyskusja, że ktoś nie zdążył dostać, ktoś inny wziął cztery, a nie pięć itp.

Daj spokój. Autografów jest na pęczki i nie sprawiają takiej radości jak rysunek specjalnie dla ciebie.

Offline keram

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2014, 05:40:33 pm »
ad.7. Zamiast podziału twórców na "gwiazdy" i "mniej popularnych" proponuję podział na artystów krajowych i zagranicznych (to określenie nikogo nie urazi). Po 3 numerki w każdej kategorii.

Oczywiście przed festiwalem organizatorzy jasno precyzują podział, aby żaden cwaniak nie gadał, że "Rosiński to przecież Polak". Niektóre przypadki mogą być niejasne np. Krzysztof Gawronkiewicz i Marzena Sowa stworzyli komiks "Powstanie" dla zagranicznego wydawcy, więc moim zdaniem powinni być w tej kategorii, ale ... nie wiem. Grunt by organizator jasno wszystko ustalił.

Jeszcze jedno.
Nie wiem czy te nasze propozycje mają szansę trafić do decydentów. Trzeba do nich dotrzeć przez osoby mające jakieś wpływy, np. ktoś z Gildii robi wywiad z panem Radoniem odnośnie Festiwalu i porusza kwestię Strefy Autografów, to samo robią ludzie z Alei oraz paru innych stron, sądzę, że to odniesie większy skutek niż cała nasza pisanina tutaj.

Offline Blacksad

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2014, 06:04:07 pm »
Jeszcze jedno.
Nie wiem czy te nasze propozycje mają szansę trafić do decydentów. Trzeba do nich dotrzeć przez osoby mające jakieś wpływy, np. ktoś z Gildii robi wywiad z panem Radoniem odnośnie Festiwalu i porusza kwestię Strefy Autografów, to samo robią ludzie z Alei oraz paru innych stron, sądzę, że to odniesie większy skutek niż cała nasza pisanina tutaj.
Trafią. I spotkają się z więcej niż pozytywnym odzewem, o ile będą sensowne, konkretne i uzgodnione. Jaki organizator pozostawiłby bez reakcji głosy niezadowolonych, zwłaszcza wsparte konstruktywnymi pomysłami? Nikt sobie przecież w nogę nie strzeli.
Chrzań się, Smirnov

Offline Qwant

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2014, 08:01:34 am »
Daj spokój. Autografów jest na pęczki i nie sprawiają takiej radości jak rysunek specjalnie dla ciebie.
W tym roku (z powodu numerków) nie było prawdziwych kolejek przed rysownikami. Nie widziałeś więc jak długa kolejka potrafi się ustawić do Rosińskiego.

ad.7. Zamiast podziału twórców na "gwiazdy" i "mniej popularnych" proponuję podział na artystów krajowych i zagranicznych (to określenie nikogo nie urazi). Po 3 numerki w każdej kategorii.
AD 7 Podział na zagranicznych i polskich wydaje się być dobrym pomysłem.
Zastanowiłem się jednak ponownie nad limitem. Gdyby w tym roku limit był równy 3, to i tak właściwie nie trzeba by robić selekcji. Można wybrać Andreasa, Rosińskiego i Kasa. Limit powinien być na tyle mały, by trzeba było kogoś odrzucić (jak chcesz wszystkich, to przyjdź następnego dnia)

Nie wiem czy te nasze propozycje mają szansę trafić do decydentów. Trzeba do nich dotrzeć przez osoby mające jakieś wpływy, (...)
Zacznę od pisania maili. Może ktoś ma lepsze adresy/kontakty niż te podane na stronie festiwalu?
Gdy nikt mi nie odpowie, będę dzwonił do Łódzkiego Centrum Komiksu. Ktoś z Łodzi może się przejść osobiście.
Damy radę. Chciałbym tylko jakoś zredagować treść i ustalić w miarę wspólne stanowisko dając szansę każdemu się wypowiedzieć.


Jak widzę aktualne ustalenia:
AD 3. dla każdego równy dostęp do numerków. raczej wszyscy zgodni
AD 7. ograniczenie liczby numerków. dużo osób postuluje ten punkt. Padła propozycja podziału na polskich/zagraniczynch. Konkretna ilość numerków do zagranicznych (raczej w granicach od 1 do 3) pozostaje sprawą otwartą. Myślę, że limit może ustalać sam festiwal znając już konkretną listę gości w danym roku.
AD 9. brak numerów odcinanych dla organizatorów raczej wszyscy zgodni
AD 10. podpisy tylko na komiksach z listy osobiście nie włączałbym tego do głównej listy postulatów. Ewentualnie można dodać do listy jako "propozycja do rozważenia"
AD 11. tylko jeden komiks jestem za. ktoś jest przeciw?
AD 12. tylko raz do danego autora jestem za, jeśli uda się znaleźć rozwiązanie jak to wdrożyć.
AD 15. brak kolejek fanowskich Nie włączałbym tego do propozycji przedstawionej organizatorom.
AD 17. przepadający numerek gdy Cię nie ma nikt się nie wypowiadał tutaj na ten temat. Jakieś sugestie?

Co z punktem 17? Macie jakieś preferencje? Ja nie mam zdania na ten temat.

Podsumowując, organizatorom przesłałbym punkty:
- 3,7,9,11 jako postulaty
- 10,12 jako opcje do rozważenia
- 15 bym nie wysyłał
Jeśli jest względna zgoda (co z 17?), to deklaruję się zrobić ostateczną redakcję.


Offline Marvel

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2014, 03:20:27 pm »
Cytat z FB festiwalu "Przede wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy publiczności, gościom, artystom, wystawcom, partnerom i wszystkim uczestnikom 25. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. To dla Was robimy tę imprezę i to dzięki Wam staje się ona coraz większa. Przy tak dużym evencie (na festiwalu było około 18 tysięcy osób) nie dało się niestety uniknąć kilku niedociągnięć.
Po pierwsze - ze swoich powinności nie wywiązała się firma dostarczająca wyposażenie strefy targowej, czym nas ...mocno zaskoczyła. W tej sprawie prosimy wystawców o informacje na adres targi(at)komiksfestiwal.com.
Po drugie - strefa autografów. Dziękujemy za wszystkie opinie - czytamy je pilnie i zastanawiamy się, czy istnieje idealny sposób rozwiązania tej ważnej kwestii. Na tę chwilę doszliśmy do wniosku, że system numerków pozostanie, natomiast ich dystrybuowanie zostanie przeniesione na zewnątrz Atlas Areny, tak aby nie powtarzały się żenujące sytuacje, że osoby z plakietkami stają w kolejce po numerki przed otwarciem wejść. Oczywiście czekamy na Wasz feedback Zawsze jesteśmy gotowi do dyskusji i otwarci na nowe, lepsze rozwiązania. Wszelkie opinie w tej sprawie prosimy słać na adres info(at)komiksfestiwal.com."
 
Jak dla mnie ok. + ograniczenie liczby wydawanych numerków co powinno ciut ukrócić sytuacje "mam 21 rysunek od Rosińskiego"

Offline keram

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2014, 04:20:02 pm »
Proponuję:
Trzy osobne wejścia na imprezę:
1. Dla osób z identyfikatorami.
2. Dla fanów gier.
3. Dla fanów komiksu.

Zaraz za wejściem, stanowisko z numerkami, zainteresowani ustawiają się w kolejce, niezainteresowani idą dalej.

Offline Qwant

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2014, 08:05:31 am »
Cytat z FB festiwalu "(...)."
 
Jak dla mnie ok. + ograniczenie liczby wydawanych numerków co powinno ciut ukrócić sytuacje "mam 21 rysunek od Rosińskiego"

Główny postulat został przyjęty przez Festiwal co niewątpliwie cieszy i rozwiązuje największy problem. Postaram się w ten weekend zredagować pozostałe propozycje i następnie przesłać je organizatorom.