Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) > Komiks - tematy ogólne

Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG

(1/18) > >>

Qwant:
 Proponuję postarać się tutaj ustalić wspólne stanowisko przynajmniej w niektórych kwestiach. W wątku o MFKiG padło wiele konstruktywnych uwag, ale gubią się one w morzu innych postów. Chcę, aby można było organizatorom przesłać w miarę spójna propozycję. Na pewno będą kwestie, co do której nie będzie zgody, ale to nie szkodzi. Nasza propozycja może mieć różne warianty.


Bardzo zależy mi na nie zrobieniu z tego wątku śmietnika. Zanim coś napiszesz, postaraj się przeczytać poprzednie posty.

Jest to wątek o tym jak usprawnić system numerków. Wydaje mi się, że za tym systemem jest najwięcej osób (system „list kolejkowych” to w zasadzie z matematycznego punktu to samo).
Jeśli chcesz dyskutować o innym systemie (losowym, płatnych rysunków, internetowych zapisów), załóż inny wątek. Będzie potem można przedyskutować  który z systemów jest najlepszy. Zawsze można organizatorom wysłać też kilka propozycji.
Gdy odnosisz się do jakiegoś punktu, to napisz do jakiego. Napisz na przykład: „AD 7. Ja proponuję jednak dwa komiksy na osobę .” albo „zgłaszam punkt 18. … „


Za punkt wyjścia przyjąłem propozycję napisaną przez Marvel. Uporządkowałem ją trochę i dodałem punkt 17. Przede wszystkim punkty na „podstawowe reguły” i na „usprawnienia techniczne”. Dla ustalenia uwagi proponuję na razie rozmawiać tylko o części pierwszej. Np. zależy mi na ustaleniu takich spraw jak to, że „stolik powinien stać  w miejscu dostępnym dla wszystkich” a nie gdzie dokładnie ma stać. Nie chcę też tutaj rozmawiać o takich rzeczach jak sposób oświetlenia stolików rysowników, taśmach.
 
Podstawowe reguły
3. każdy powinien mieć dojście do strefy wydawania numerków, ale bez możliwości wejścia na strefę targową
7. Każdy może pobrać max 1 (w każdym razie mniejszą ilość niż 6) numerek. Przynajmniej do gwiazd festiwalu (Andereas, Loisel, Ros, Kas). Powinno to skutecznie wyeliminować osoby, które biorą siedemnasty rysograf od Rosińskiego. Jeśli chcesz mieć autograf do innej osoby stań jeszcze raz w kolejce
9. absolutnie wyeliminować numery odcinane dla organizatorów (to straszy niesmak powoduje). Spokojnie można zrobić oddzielą sesję w VIP roomie.
10. OPCJA podpisywać można tylko i wyłącznie komisy z listy przedstawionej przez organizatora
11. do jednego autora przychodzisz tylko z jednym komiksem, nie ma wyjątków.
12. OPCJA w ciągu dwóch dni możesz podejść do (obleganego, patrz wyżej) autora tylko z raz. Tu niestety problem jest organizacyjny.
15. Absolutnie żadnych kolejek fanowskich rysografów po kątach "wykańczających rękę" autora
17. OPCJA - Gdy nie ma Cię gdy wyczytują Twój numer, Twoja kolej przepada.
 
usprawnienia techniczne/szczegóły organizacyjne
2. wejście do strefy autografów otworzyć wcześniej (tak, żeby ludzie nie marzli na zewnątrz (w tym roku był luz, ale w zeszłym było sporo zimniej))
3. wejście [do strefy autografów] powinno być zlokalizowane na dole (…)
4. zastosować starą sprawdzoną metodę w nowej odsłonie, czyli zamiast krzeseł zastosować taśmy takie jakie są choćby w kolejkach do muzeów przy obleganych wystawach, tunel w jedną stronę, bez możliwości przystawania kolesiów, którzy pod pozorem znajomości wpychają się kolejkę.
 5. numerki przygotować wcześniej na zgrabnych kupeczkach
 6. numerki zamiast nieczytelnych "K607" opisać "Andreas 1.12.2015 godzina 12.00 nr 1"
8. zdecydowana większa ilość numerków w puli do scenarzystów
 13. od początku wiadomo ile rysografów zrobi autor, wtedy jeśli wiadomo że od jakiegoś jest 20. to można z niego zrezygnować i wybrać innego autora. Z góry wiadomo też ile zrobi podpisów
 14. to autor z góry mówi co zrobi i ile (wtedy nie ma zdziwienia jak Loisel mówi, że tylko podpisy)
16. taśmy także przed autorami, żeby się ludzie nie tłoczyli i nie zabierali autorowi "powietrza"
 

BOUNCER:
Hmmmm... Czyli cały festiwal komiksu to tylko autografy i rysunki?
Może po prostu wysyłajmy zbiorczo komiksy do rysowników i zamiast ponosić koszty ich zapraszania zapłaćmy im za kilkaset rysunków.
Cała ta afera numerków, szerzenie teorii spiskowych, te "tysiące" rysunków wystawianych na aukcjach przez tych "rzezimieszków" wzbogacających się kosztem szaraczków wielbiących opowieści z dymkiem....
Po co w ogóle ten festiwal?!? Troszkę nie tędy droga , ale nie mnie to oceniać.

Qwant:
To ja zacznę konstruktywną dyskusję:

AD 15. Uważam ten punkt zbędny. Pozostawiłbym to autorowi. Np. na spotkaniu Śledziu ogłosił, żeby właśnie do niego podchodzić od raz, bo cyt: "im więcej ludzi obrobi teraz, tym będzie mniej potem". Każdy autor zna wytrzymałość swojej ręki i niech on decyduje.

AD 7. Jestem za zmniejszeniem ilości numerków. Nie wiem tylko czy aż do jednego. Jeśli nie udał by się wprowadzić punktu 14, to zmniejszenie do jednego wydaje się dosyć brutalne, bo ktoś kto był wcześnie rano może zostać bez rysunku.
Po drugie nie robiłbym żadnego rozróżneinia na "gwiazd festiwalu" i pozostałych. Jakiś rysownik może poczuć się urażony że został zaklasyfikowany jako "autor drugiej kategorii".

BOUNCER:
Rysunki powinny być odpłatne i to rozwiązałoby problem tych oskarżeń i spekulacji na temat ich dalszych losów.
System numerkowy niech będzie taki jaki jest a rysownik będzie rozdawal jedynie autografy i wtedy niemal wszyscy chętni je otrzymają pod warunkiem, że jedna osoba - góra 2 komiksy.
To zakończyłoby spekulacje, ale też myślę zmieniłoby wizerunek festiwalu.

Niezależnie od zmian, zawsze znajdzie się ktoś narzekający.

Daniel Gizicki:
dopowiem tylko jedno z perspektywy drugiej strony stolika czyli autora. Jako, że siedziałem sam a miałem na moim podwyższeniu do dyspozycji 2 krzesła to jedno dałem na drugą stronę, żeby podchodzący po wpis i chwilę pogaduszek mogli sobie spocząć (wiem, że tak robi też Mateusz Skutnik). Te podwyższenia niestety są ciut za małe na taką operację i cały czas miałem stracha, że ktoś z tym krzesłem zleci. Nie wiem czy te podwyższenia są w ogóle konieczne, ale mam wrażenie, że lepiej będzie bez nich. Z takiego podwyższenia zawsze można źle stąpnąć i skręcić nogę, zsunąć się z krzesłem, zwłaszcza jak ludzie się tłoczą czy lekko popychają (wiem co mówię, obok kłębił się tłum do Kasprzaków). Także proszę o uwzględnienie takiej bhp sugestii przy tym wniosku do MFKiG.
pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej