Autor Wątek: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG  (Przeczytany 24806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline keram

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2014, 08:27:48 am »
AD 17 - jestem przeciw przepadaniu numerka w razie spóźnienia, przecież numerki są m.in. po to aby nie trzeba było warować w kolejce, ale łazić po giełdzie, uczestniczyć w spotkaniach z autorami itp.
 Sądzę, że małe spóźnienie powinno być dozwolone. Proponuję aby spóżnie było dozwolone do 2 numerów po. Tzn. jeśli spóźnialski zjawi się gdy podpisywany jest już komiks trzeciej osoby po nim to jego numer traci ważność, jeśli zjawi się wcześniej (1-2 osoby) jego kolejność zostaje uznana.

Offline kosmoski

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 11, 2014, 01:47:02 pm »
AD 17 - też jestem za tym by numerek nie przepadał - jeżeli już jakimś cudem dostanę numer w pierwszej 10 (po staniu ileś tam czasu w kolejce) to przy autografach nie chcę ponownie stać w kolejce bo inaczej mój numerek przepadnie.

Offline Qwant

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 11, 2014, 03:48:38 pm »
AD 17
Zdarza się, że ktoś stoi długo w kolejce czekając na swój numerek. Rysownik kończy już rozdawanie autografów (bo juz i tak siedzi dłużej niż było zaplanowane) i nagle pojawia się ktoś z niskim numerkiem, kogo w ogóle tu nie było i wchodzi przed Ciebie. Rozumiem jak może czuć się osoba, której w tym momencie przepada rysunek/autograf. Stąd w wątku o MFKiG pojawiły się głosy, by numerek przepadał i dlatego zdecydowałem się dodać ten punkt. Sam jestem jednak przeciw "przepadaniu" (chyba że w takiej złagodzonej formie jak zaproponował karem).

Offline kosmoski

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2014, 05:04:05 pm »
AD 17
Zdarza się, że ktoś stoi długo w kolejce czekając na swój numerek. Rysownik kończy już rozdawanie autografów (bo juz i tak siedzi dłużej niż było zaplanowane) i nagle pojawia się ktoś z niskim numerkiem, kogo w ogóle tu nie było i wchodzi przed Ciebie. Rozumiem jak może czuć się osoba, której w tym momencie przepada rysunek/autograf. Stąd w wątku o MFKiG pojawiły się głosy, by numerek przepadał i dlatego zdecydowałem się dodać ten punkt. Sam jestem jednak przeciw "przepadaniu" (chyba że w takiej złagodzonej formie jak zaproponował karem).

rozumiem, ale najpierw ktoś ma ten wyższy numerek też czekał w kolejce. Po prostu przepadające numerki powodują, że trzeba stać w kolejnej kolejce zamiast latać po stoiskach / spotkaniach. A to, że nagle ktoś wchodzi przede mnie - ma wyższy numerek - ma takie prawo. Od początku wiedziałem, że mam małe/marne szanse na autograf więc nie mogę mieć do takiej osoby pretensji (chociaż emocje podpowiadają inaczej).

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2014, 09:52:00 pm »
Podstawowe reguły

3. każdy powinien mieć dojście do strefy wydawania numerków, ale bez możliwości wejścia na strefę targową
Zgoda. Numerki powinny być wydawane od razu przy sprzedaży biletów, albo, żeby nie spowalniać kolejki do wejścia zaraz obok powinno być osobne stanowisko w tym celu, aby każdy od razu po odejściu do kasy biletowej mógł ustawić się w kolejce po numerek i nie musiał biec nie wiadomo gdzie.


7. Każdy może pobrać max 1 (w każdym razie mniejszą ilość niż 6) numerek. Przynajmniej do gwiazd festiwalu (Andereas, Loisel, Ros, Kas). Powinno to skutecznie wyeliminować osoby, które biorą siedemnasty rysograf od Rosińskiego. Jeśli chcesz mieć autograf do innej osoby stań jeszcze raz w koleje
Jeden numerek do gwiazd festiwalu za jeden postój w kolejce to dość surowy limit. Może chociaż dwa? Raczej trzebaby skupić się na zapobieganiu przypadkom, w których ktoś czeka po autograf w dwóch kolejkach jednocześnie do autorów podpisujących się o tej samej godzinie. Wydający numerki powinni na to zwracać uwagę. Jesli chcesz autograf i od Andreasa i od Loisela, gdy obaj są o tej samej godzinie to musisz wybrać jednego z nich i ewentualnie wrócić na koniec kolejki licząc, że przy następnym podejsciu rozdający numerki nie będą cię pamiętać i jeszcze jakieś numerki do drugiego autora zostaną do wzięcia.


9. absolutnie wyeliminować numery odcinane dla organizatorów (to straszy niesmak powoduje). Spokojnie można zrobić oddzielą sesję w VIP roomie.
Absolutna zgoda. Organizatorzy, wystawcy i vipy nie mogą zabierać numerków zwykłym uczestnikom festiwalu.


10. OPCJA podpisywać można tylko i wyłącznie komiksy z listy przedstawionej przez organizatora
Czemu miałoby to służyć? Dziwne, że jestem pierwszą osobą, która o to pyta. Co jeśli akurat w mojej kolekcji mam tylko komiks spoza listy? Najczęściej do podpisu zabieram album, w którym pierwszy raz zetknąłem się z danym autorem. Co jeśli w Polsce wyszło multum komiksów danego autora? Trzeba będzie wypisać na liście wszystkie kilkadziesiąt tytułów? Fajnie było po 20 lat zabrać do Dona Rosy zeszyt Donald Ducka czy tam Mickey Mouse (teraz już nie pamiętam), który pierwszy raz czytałem ponad 20 lat temu gdy miałem 5 lat i nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będę miał okazję uścisną rękę Dona.


Jeśli już miałaby być jakaś selekcja to niech to będzie "czarna lista" - komiksy, których autor nie chce już nigdy więcej widzieć na oczy, bo się ich wstydzi, bo ich nie lubi, bo mu nie wyszły.  :smile:  Moja propozycja alternatywnego punktu nr 10 to:


W programie festiwalu bezwzględnie powinny znaleźć się informacje dotyczące tego czy dany autor rozdaje tylko autografy czy także rysografy (i ile każdego), czy pobiera opłatę za którekolwiek z nich i jakich komiksów nie chce podpisywać.


11. do jednego autora przychodzisz tylko z jednym komiksem, nie ma wyjątków.
Zgoda.


12. OPCJA w ciągu dwóch dni możesz podejść do (obleganego, patrz wyżej) autora tylko z raz. Tu niestety problem jest organizacyjny.
Zgoda. Wydający numerki powinni zapisywać personalia osób biorących numerki do poszczególnych autorów, aby można byłó później sprawdzić, czy dana osoba nie przyszła drugi raz.


15. Absolutnie żadnych kolejek fanowskich rysografów po kątach "wykańczających rękę" autora
Zgoda. Chyba, że autor deklaruje, że po opuszceniu stolika chce dalej wydawać autografy i rysografy w innym miejscu.


17. OPCJA - Gdy nie ma Cię gdy wyczytują Twój numer, Twoja kolej przepada.
Koledzy powyżej już zwróci uwagę na ten zapis. Co np. jeśli czekam w kolejce do Kasprzaka, przede mną są juz tylko trzy osoby i nagle dostanę sraczki i muszę lecieć do kibelka? :smile:  Jeśli dostałem numerek to oczekuję, że moje miejsce zasłużone w kolejce będzie respektowane niezależnie od tego czy się spóźnię czy nie.

usprawnienia techniczne/szczegóły organizacyjne


2. wejście do strefy autografów otworzyć wcześniej (tak, żeby ludzie nie marzli na zewnątrz (w tym roku był luz, ale w zeszłym było sporo zimniej).
Wejście do strefy autografów oraz do kasy biletowej.


3. wejście [do strefy autografów] powinno być zlokalizowane na dole (…)
Tak jak pisałem wczesniej, numerki powinny być wydawane zaraz przy kasie, żeby nie robić później wyścigów na dół. Kolejność w kolejce biletowej = kolejność w kolejce po numerki. Przeniesienie głownego wejścia na z poziomu 1 na poziom 0 to dobry pomysł.


4. zastosować starą sprawdzoną metodę w nowej odsłonie, czyli zamiast krzeseł zastosować taśmy takie jakie są choćby w kolejkach do muzeów przy obleganych wystawach, tunel w jedną stronę, bez możliwości przystawania kolesiów, którzy pod pozorem znajomości wpychają się kolejkę.
Zgoda. Taśmy, albo barierki.


5. numerki przygotować wcześniej na zgrabnych kupeczkach.
Zgoda. Tylko muszą być sporo większe od dotychczasoych, bo inaczej będą się łatwo rozsypywać i ginąć.  :smile:


6. numerki zamiast nieczytelnych "K607" opisać "Andreas 1.12.2015 godzina 12.00 nr 1"
Absolutna zgoda.


8. zdecydowana większa ilość numerków w puli do scenarzystów.
Zgoda.

13. od początku wiadomo ile rysografów zrobi autor, wtedy jeśli wiadomo że od jakiegoś jest 20. to można z niego zrezygnować i wybrać innego autora. Z góry wiadomo też ile zrobi podpisów
Zgoda. Tak jak pisałem wcześniej, takie informacje powinny znaleźć się w programie.


14. to autor z góry mówi co zrobi i ile (wtedy nie ma zdziwienia jak Loisel mówi, że tylko podpisy).
Zgoda. Jak wyżej.


16. taśmy także przed autorami, żeby się ludzie nie tłoczyli i nie zabierali autorowi "powietrza"
Zgoda. Odgrodzenie, 5 kroków wolnej przestrzeni dookoła stolika i wygodne krzesła dla autora i podchodzącej osoby.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2014, 06:35:46 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline kosmoski

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2014, 11:44:17 am »
7. Każdy może pobrać max 1 (w każdym razie mniejszą ilość niż 6) numerek. Przynajmniej do gwiazd festiwalu (Andereas, Loisel, Ros, Kas). Powinno to skutecznie wyeliminować osoby, które biorą siedemnasty rysograf od Rosińskiego. Jeśli chcesz mieć autograf do innej osoby stań jeszcze raz w kolejce

jak dla mnie maks 3

Cytuj
12. OPCJA w ciągu dwóch dni możesz podejść do (obleganego, patrz wyżej) autora tylko z raz. Tu niestety problem jest organizacyjny.

Ad. 12 jest praktycznie nie do zrobienia - myślę że nia ma sensu się w to bawić


Cytuj
Zgoda. Numerki powinny być wydawane od razu przy sprzedaży biletów, albo, żeby nie spowalniać kolejki do wejścia zaraz obok powinno być osobne stanowisko w tym celu, aby każdy od razu po odejściu do kasy biletowej mógł ustawić się w kolejce po numerek i nie musiał biec nie wiadomo gdzie.

a co z kolejnym dniem targów, gdy masz juz bilet? znowu stoisz w kolejce do kasy, tym razem tylko po numerek?

I jeszcze mam jedno pytanie - czy kolejki będą tylko na numerki? rozumiem, że osoby bez numerków będą mogły stanąć normalnie w kolejce i czekać na swoją kolej? no i ile tych numerków ma być?

Offline keram

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2014, 06:01:59 pm »
AD 10 - nie zgadzam się
 No chyba, że jakiś autor został sprowadzony na festiwal nie przez organizatorów lecz przez konkretne wydawnictwo:
np. jeśli Taurus zaprosiłby Mariniego to miałby pełne prawo wymagać, aby podpisywał on tylko albumy z tego wydawnictwa, odrzucając te wydane kiedyś przez Egmont.
Jeśli jednak autora zapraszają organizatorzy festiwalu to nie ma znaczenia jakie komiksy podpisuje.

Offline Qwant

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 18, 2015, 07:27:03 pm »
Zamiast przesyłać nasze uwagi do organizatorów MFKiG, złapałem ich osobiście na Komiksowej Warszawie. Chciałem zredagować wnioski i przekazać je osobie odpowiedzialnej, ale powiedziała, że woli sama przeczytać cały wątek. Obiecała, że postara się też tutaj zabrać głos.

Pozytywnym aspektem jest wyrażona przez organizatora MFKiG chęć uniknięcia tego, co działo się w zeszłym roku. Numerki raczej zostaną, ale wydawane będą poza Atlas Areną (by dostępne były dla wszystkich). Szczegóły (takie jak np ilość numerków) nie są ustalone, więc nic więcej napisać nie mogę.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2015, 07:32:21 pm wysłana przez Qwant »

ramirez82

  • Gość
Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 18, 2015, 08:03:51 pm »
Ja jestem zdania, że kumoterka i cwaniactwo zawsze znajdzie sposób, żeby ominąć regulamin. Co by nie zaproponować, to zawsze trzeba się liczyć, że pierwsi i tak będą ci, co mają nimi być. Może to paranoja, ale tak już mam.

Offline blackwaterpark

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 18, 2015, 08:12:53 pm »
Ja jestem zdania, że kumoterka i cwaniactwo zawsze znajdzie sposób, żeby ominąć regulamin.

Czyli nihil novi = jak w PSL-u...

Offline starcek

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 18, 2015, 08:23:23 pm »
No problemem jest  zajmowanie kolejki jednocześnie do kilku autorów i wcześniejsze wchodzenie na teren Targów. Coraz bardziej skłaniam sie do opcji losowania numerków lub (o zgrozo!!) płatności za rysunki - do zakupu razem z biletem.
Mozna np. źle patrzeć na rysowanie na osobnych kartkach - ale to zawsze chyba autor decyduje, czy się na to godzi, więc to raczej nie jest problem.
Najlepiej zlikwidować autografy -  a Targach sprzedawać egzemplarze sygnowane z rysunkami i dedykacjami "Tobie" "Kochanemu czytelnikowi". A autor dopisywał by na Targach tylko imiona - szybko i bezproblemowo. Przychodzi taki Kasprzak z 50 egzemplarzami z rysunkami (Yans na koniu, pod koniem, w kosmosie, w wodzie, w powietrzu, itp. itd) - wybierasz wersję, wybierasz imię - szast, prast i już biegniesz dalej.
30 minut i po kolejce!
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Funny

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 18, 2015, 08:54:27 pm »
ponowię propozycję:

1. Przed każdymi festiwalami, czy to w Łodzi czy w Warszawie powinno być ustawione stanowisko, na którym na godzinę przed otwarciem będą rozdawane numerki do rysowników. Stanowisko powinno znajdować się poza częścią targową i biletową i być od nich niezależne.

2. Jedyną decydującą rzeczą byłaby kolejność przyjścia i ustawienia się w kolejce - to ukróciłoby jakiekolwiek spekulacje, a prawdziwi fani komiksu mogliby się wysilić i dać coś z siebie poza przychodzeniem po godzinach otwarcia, wszczynaniem awantur i cwaniakowania.

3. Pierwsza osoba w kolejce dostałaby 5 numerków, kolejna 15 po 3 numerki, a następne po 2 numerki do rysowników. W ten sposób liczba ta wydaje się uczciwa. Do tej pory można bylo wybrać 5 numerków a taka forma jak wyżej pozwoliłaby na to aby osoby stojące dalej miały także szansę na rysunek.

4. Każda osoba posiadająca numerki, miałaby swobodną możliwość poruszania się po targach, uczestniczenia w spotkaniach i mogłaby przyjść w odpowiedniej godzinie do strefy autografów. Jej numerek nie przepadałby tylko wchodziła by ona po osobie która właśnie otrzymała autograf/rysunek. I tu kolejny punkt:


5. Dodatkowo na stoliku każdego autora powinna leżeć kartka, na której wpisywany byłby każdy numerek który właśnie otrzymuje rysunek/autograf. Ukróciłoby to dodatkowe oszustwo którego bylem świadkiem w Łodzi, mianowicie fakt nagłego pojawienia się osoby z numerkiem który był już wcześniej, a niby się spóźnił.


Jest to jedyne uczciwe rozwiązanie. jeśli ktoś jest prawdziwym fanem komiksu to jest w stanie poświęcić się i przyjść odpowiednio wcześniej aby dostać swój wymarzony rysunek lub autograf.

Wykluczam jakiekolwiek losowania i tym podobne rzeczy, gdzyż znając życie, większość numerków w takiej formie byłaby już dawno rozdana.



Myślę, że dla organizatorów największych tego typu festiwali w Polsce (Łódź , Warszawa) nie powinno być problemem zorganizowanie takiej osoby i takiego stanowiska.Stanowisko koniecznie musi być poza strefą festiwalową.

Offline starcek

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 18, 2015, 09:15:36 pm »
Dlaczego 5 dla pierwszej osoby?
Każdy maks 2 numerki i pozamiatane. Zwiększa się liczba osób, które nie odejdą z kwitkiem.
Imienne, żeby nie było kombinacji. Stolik/namiocik/oznaczone miejsce na zewnątrz i tym samym wygra ten kto pierwszy. No pain, no gain.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Funny

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 18, 2015, 11:01:31 pm »
Dlaczego 5 dla pierwszej osoby?
Każdy maks 2 numerki i pozamiatane. Zwiększa się liczba osób, które nie odejdą z kwitkiem.
Imienne, żeby nie było kombinacji. Stolik/namiocik/oznaczone miejsce na zewnątrz i tym samym wygra ten kto pierwszy. No pain, no gain.


Dla 1 osoby pięć, jako nagroda za wytrwałość, kolejne 15 osób po 3 numerki. A reszta po 2 numerki.
Taki uklad i tak zwiększy bardzo ilość numerków w puli. Dotychczas każdy dostawal po 5.


Imienne spisywanie osób przy ochronie danych osobowych nie wydaje się dobrym pomysłem. Ale zwykła kartka A4 na stoliku rysownika, na której odznaczany będzie który właśnie podszedł numerek, zlikwiduje ponowne rozdanie tych, które już były - proste i latwe do ogarnięcia.
NO I NAJWAŻNIEJSZE - NUMERKI ZACZYNAJĄ SIĘ OD 1 - A NIE JAK TO WIELOKROTNIE BYWAŁO OD 4 CZY NAWET 6!!!




Offline starcek

Odp: Konstruktywne propozycje zmiany system numerków w strefia autografów MFKiG
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 19, 2015, 06:36:41 am »
A dlaczego nie 8 dla pierwszej osoby, albo wszystkie za wytrwałość? Problem zniknie.
Nie należy walczyć ze skutkami, ale z przyczyną. Jesli każdy dostanie  2 (nie 1 ale 2, właśnie za wytrwałość) to:
- zmniejszy się ciśnienie i parcie na to żeby być 8 godzin przed (większy komfort),
- zwiększy się liczba osób, które mają szanse na autograf (bez zwiększania liczby numerków).
Pełna zgoda - numerki od nr 1.


Tylko czy mentalnie jesteśmy gotowi na normalne reguły gry?
Off topic
Mam 2 przychodnie w jednym budynku - z przodu dla dosrosłych, z tyłu dla dzieci. W obu są numerki, zapisy przez telefon, zapisy przez internet i tradycyjne rejestrowanie przy okienku.
W przychodni dla dzieci o 7.oo jest 1 lub 2 osoby w kolejce, po drugiej stronie kilkanaście minimum. Od stania w kolejce bladym świtem numerków nie przybywa, ale starszym nie idzie tego wbić do głowy.



- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?