trawa

Autor Wątek: "Święte Królestwo"  (Przeczytany 22852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 20, 2015, 08:59:14 pm »
Oby odbił sobie chybione inwestycje na sprzedaży "Wilczej gontyny" :)

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:01:44 pm »
Też widziałem. Wydrukował za dużo Baśni w HC, bo chciał dać niską cenę. Żeby trochę wesprzeć działalność kupiłem kilka rzeczy wcześniej, niż planowałem. Dziś wysłali do mnie paczkę z Romowe, Świętym Królestwem, 1. tomem Baśni w formie audiobooka (uwielbiam głos Grzegorza Brauna, na pewno będzie się super słuchać), oraz 2. tomem Baśni w formie książki. Trochę się boję po tym jak Itachi napisał, że wysłali mu ŚK w samej kopercie bąbelkowej. A znając moje szczęście do Poczty Polskiej...
Lubię Coryllusa, ale czasem mi nieco działa na nerwy. Te moderowanie wiadomości na blogu (dwóch komentarzy mi mnie zatwierdził, choć były na temat i bez jakiejkolwiek krytyki czy innych rzeczy, które mogłyby sprawić, żeby na jakimkolwiek innym blogu by tych postów nie akceptowali) i wieczne szukanie wszędzie sitwy (oczywiście czasem ma rację). Lubię w nim to dążenie do sukcesu, pracowitość i rozbudowywanie oferty. Ciągle więcej, lepiej itd. No i świetnie opowiada o swoim uniwersum Baśni jak niedźwiedź. Dzięki różnym filmikom na YouTube zainteresowałem się tym jego małym imperium.
Założę się, że stracił mnóstwo czytelników przez to moderowanie komentarzy na blogu, bo to strasznie wkurza, że jesteś tak źle jako czytelnik traktowany. Przypuszczam, że zdarzało się sporo trolli i dlatego moderuje, ale dlaczego potem nie akceptuje normalnych komentarzy, to nie rozumiem. Poza tym ten pan za bardzo nie zna się na komiksach, a ciągle mędrkuje. :smile: Tylko oni z Bereźnickim robią super komiksy, wszystkie inne to sitwa i słabizna. :smile: Żeście z Jarosławem mieli te przeboje z recenzenckimi ŚK. Ciężki charakter.

Offline Nawimar

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:08:41 pm »
Death: "Założę się, że stracił mnóstwo czytelników przez to moderowanie komentarzy na blogu, bo to strasznie wkurza"
 
Oj tak. No i ten jego mesjanizm. Obiecywał przecież zbawić polski komiks. Zobaczymy. Może jeszcze się odkuje.

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:22:33 pm »
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:27:09 pm »
To jest taki album z obrazkami (Coryllus pewnie myśli, że właśnie wymyślił picturebooki, a one od dawna są wymyślone). Fajnie wygląda (widać np. nawiązania do Bonda i Czasu apokalipsy).
Tutaj jest filmik: https://www.youtube.com/watch?v=K9XKiM1xeQo
O właśnie, Coryllus swego czasu nie dodał mojego komentarza, w którym pytałem co to jest. No nie wkurzylibyście się?

Offline Nawimar

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:34:49 pm »
Death: "(...) Coryllus pewnie myśli, że właśnie wymyślił picturebooki, a one od dawna są wymyślone (...)"

Pewnie tak właśnie będzie tę publikacje promował :) A z jego podejściem do komentarzy to już osobny temat. Ciekaw jestem jak Ci podejdzie "Święte Królestwo".

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 20, 2015, 09:43:47 pm »
Jestem wręcz przekonany, bo widziałem już, że pisał o tym albumie "eksperymentalny".
A ja tam widzę książkę z obrazkami. Tove Jansson robiła takie książki (np. "Co było potem?") 60 lat temu.

Offline mummu

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 21, 2015, 11:04:35 am »
Death: "Założę się, że stracił mnóstwo czytelników przez to moderowanie komentarzy na blogu, bo to strasznie wkurza"
 
Oj tak. No i ten jego mesjanizm. Obiecywał przecież zbawić polski komiks. Zobaczymy. Może jeszcze się odkuje.

to może jeszcze przez to straci kilku czytelników

http://kompromitacje.blogspot.com/2012/10/maciejewski01.html

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 21, 2015, 11:28:48 am »
Ja tam żadnej kompromitacji nie widzę. Wypomnieli mu tylko jedną rzecz, że nie wyczaił biografii Hohenzollerna. I tyle. Faktycznie kompromitacja.  :wink:
Kompromitacja, to jest to: http://zpopk.pl/jedna-ksiazka-w-cenie-dwoch-czyli-zwierz-na-tropie-plagiatu.html

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 23, 2015, 11:32:11 pm »
Zapomnijcie o Maczku, zapomnijcie o Aptekarzu. W albumie Święte Królestwo Bereźnicki tak się napracował, że w oba te komiksy nie mają startu i to razem wzięte. Jest dużo lepiej niż myślałem. Oglądając filmiki ze spotkań na YouTube, podczas których Coryllus opisywał walory tego wydawnictwa, byłem przekonany, że pomysłowych plansz jest zaledwie kilka, a większość, to zwykłe kadrowanie i zapewne kadry zrobione tak jak we Wrześniu pułkownika Maczka, że narysowana postać z przodu, a z tyłu walnięty jakiś kolorek robiący za tło i do widzenia. Tymczasem ten album to zbiór dzieł sztuki. Praktycznie każda plansza jest ciekawie pomyślana i narysowana z takim pietyzmem, że wyobrażam sobie odciski na dłoniach Bereźnickiego po zakończeniu pracy nad ostatnią planszą. Np. jedna z nich, to pokazanie gutenbergowskiej drukarni. Są to porozrzucane po planszy kadry, a przy każdym z nich dostajemy śmierć (w klasycznej postaci kościotrupa) w jakiejś pozie. A za tło robi duży rysunek prasy drukarskiej. Albo niesamowita plansza z naradą u młodego węgierskiego władcy, kiedy w jego kraju już panoszą się tureckie wojska, a młodzieniec siedzi w mroku na tronie, a nad nim na belkach pod sufitem siedzą kruki. Albo stojący na brzegu rzeki węgierski magnat zdrajca, patrzący jak Turasy przepływają Dunajem z mostem pontonowym, który ma za zadanie przeprawić na drugi brzeg 70-tysięczną armię. A przez całą planszę pociągnięta jest błękitna wstęga-rzeka Dunaj. I to najładniejszy błękit, jaki widziałem. Perełka, goni perełkę, pietyzm rysownika goni pietyzm, złoto goni złoto.

Ale jak to złoto? A tak to, że autorzy użyli w komiksie złotego koloru. Oglądając wspomniane filmiki ze spotkań autorskich byłem święcie przekonany, że to całe złoto, to będzie jakiś jarmarczny kicz. Wiecie, taka odbijająca światło farbka, niczym złotko z odpakowanej właśnie kulki Ferrero Rocher, a Coryllus na każdym spotkaniu chwali się tym złotem jakby dodawali do komiksu całą sztabkę. Mocno więc się zaskoczyłem, kiedy okazało się, że to naprawdę piękny kolor, taki matowy ciemny złoty, który jest bardzo dużą ozdobą komiksu. Złota kopuła na Wawelu naprawdę jest złota, złote hełmy, czasem jakieś drobne elementy na planszy, a kolor ten idealnie pasuje do pozostałych barw użytych w komiksie. Nie jest to tylko dodatek z odpustu, ale integralna część komiksu. Np. podczas rozmowy braci Hohenzollern z bankierem, jego obłąkany wzrok jest właśnie doprawiony złotem i wygląda jak szaleniec owładnięty tej barwy gorączką.

Są też innego rodzaju pomysły. Jest mnóstwo nawiązań do czasów współczesnych, niektóre postacie historyczne mają twarze dobrze nam znanych ludzi (lub też nieznanych, bo nie wyłapałem wszystkich smaczków). Jest fajny żart, kiedy do węgierskiego magnata zdrajcy dzwoni Georg Hohenollern i na smartfonie wyświetla się jego mroczna twarz a na dole są dwa przyciski. I nie ma zielonego odbierz i czerwonego odrzuć, tylko oba zielone odbierz i odbierz, bo Vitowi Corleone tamtej epoki widać też się nie odmawia. :smile: W albumie jest wszystko. Są pomysłowo zaprojektowane plansze, są całostronicowe obrazy np. olbrzymi Georg Hohenzollern, który stoi na tle zamku Malbork (oczywiście sporo złotego koloru), albo turecki wojownik na polu bitwy, nad którym w fioletowej chmurze unoszą się kruki. Albo europejski rycerz na koniu. Są dwu-planszowe rysunki: przekrój kopalni złota (album trzeba odwrócić pionowo) i hołd pruski (z nawiązaniami do czasów współczesnych). Jest trzy-stronicowa rozkładówka z bitwą pod Mohaczem.

Scenariuszowo też jest świetnie. Historia jest podana w bardzo zgrabny sposób, są świetne żart, znakomite dialogi (mój ulubiony to rozmowa między bankierami i Hohenzollernami o kasie). Już samo wprowadzenie do komiksu jest klasowe, bo dostajemy rękę, która przerzuca złote monety, a w tle miasto, na kolejnej stronie jest wspomniany przekrój kopalni. Dowiadujemy się o co w tej historii chodzi, czyli o złoto, oraz skąd się ono bierze (oczywiście z węgierskich kopalń). A kolejna strona jest podzielona na trzy poziome kadry i przedstawiają między kim toczy się walka o władzę i kasę, czyli papieżem, cesarzem i sułtanem. Po prostu świetne.

Do albumu dołączono płytę z muzyką do komiksu, ale przyznam, że jeszcze jej nie słuchałem, bo mam zepsuty CD-room. A i bez tego album jest wart każdej wydanej na niego złotówki. No, nie spodziewałem się, że będzie aż taki super. To obok Cromwell Stone jeden z najładniejszych komiksów, jakie ukazały się na polskim rynku. Kiedyś w chwili słabości i będąc w potrzebie, sprzedałem swój egzemplarz komiksu Andreasa za 200 zł. Do dziś żałuję i czekam na drugie wydanie. Mój ból można porównać tylko z cierpieniem osób, które nie mają Świętego Królestwa. Gdybyście wiedzieli o tym komiksie, to co ja po lekturze, to od razu byście zapragnęli go przeczytać. A potem przechodząc obok półki wielokrotnie go wyciągali i podziwiali ulubione plansze, tak jak ja dzisiaj wielokrotnie czyniłem. 9,5/10
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2015, 11:35:46 pm wysłana przez Death »

Offline Nawimar

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 24, 2015, 08:57:54 am »
Za taką opinie Coryllus tym razem ozłoci Ciebie. Mi niektóre "metafory" nie bardzo przypadły do gustu (np. czescy zaciężnicy ukazani jako bohaterowie serialu "Szpital na peryferiach"). Mimo wszystko doceniam twórcze poszukiwania obu autorów.

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 24, 2015, 10:25:39 am »
Po przeczytaniu Świętego Królestwa zaczęła mnie strasznie boleć myśl, że Coryllus zawiesił powstawanie komiksu Sacco di Roma (miał być w 2017 r.). Nie napisał nic o albumie Bereźnickiego, który ma być przed nim, czyli o komiksie o generale Sosabowskim. Nie odpowiedział też na moje pytanie o niego, więc może komiks już powstaje. Mam nadzieję, że tak. Niedługo Wilcza gontyna (maj) i Akcja pod Arsenałem (chyba lipiec). Chciałbym, żeby ta trzecia komiksowa lokomotywa o polskich dziejach też dalej jechała. Im więcej takich serii, tym lepiej. Fajnie sobie poczytać Bois-Maury, ale równie dobre albumy o Polsce i ogólnie Europie Środkowej są jak najbardziej pożądane.

Za taką opinie Coryllus tym razem ozłoci Ciebie.
Niech mnie ozłoci kontynuowaniem projektów komiksowych w swoim wydawnictwie. To mi wystarczy. :smile:

Offline Dembol_

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 24, 2015, 05:20:21 pm »
Można to gdzieś dostać poza sklepem wydawcy (i najlepiej bez płyty CD)?

Offline Death

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 24, 2015, 05:47:53 pm »
Chyba nigdzie. Pamiętam, że na początku był na chwilę na Gildii, ale wtedy nie byłem nim specjalnie zainteresowany (i chyba mnie pogrzało). Cena była taka sama jak w sklepie Coryllusa. Płyta jest integralną częścią komiksu i nie da się bez. Jak będę drugi raz czytał, to sobie ją odpalę. :)
Zrobiłem na szybko kilka fotek. Przepraszam, że trochę niewyraźne, ale kurde chmury, deszcz i słabe światło, a gdybym robił z lampą, to by nie oddało tych barw. W ogóle grzechem jest czytać ten komiks przy świetle lampy, bo traci się wtedy efekt złota, które w słonecznym wygląda genialnie.








Offline Itachi

Odp: "Święte Królestwo"
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 24, 2015, 07:29:07 pm »
Coryllus sam sobie strzelił w stopę, ograniczając dystrybucję w znacznym stopniu. Każda złotówka wydana na Święte Królestwo jest odpowiednio zainwestowana, jednak znaczna część czytelników nawet pewnie o komiksie nie słyszała. Z murowanego hitu, wyszło dzieło z małym potencjałem dostępności.