Autor Wątek: Błędy w druku  (Przeczytany 41540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JanT

  • Gość
Błędy w druku
« dnia: Styczeń 01, 2015, 12:29:14 pm »
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2019, 10:37:05 am wysłana przez JanT »

Offline kickic

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2015, 01:22:15 pm »
Problem istnieje od wielu lat, kiedyś porównałem sobie z ciekawości plansze z egmontowskich Plansz Europy (między innymi Sambre, Skład główny)  z przykładowymi stronami umieszczonymi w internecie i się załamałem. Wszystkie plansze "zalane" czernią tak, że nie było widać niektórych szczegółów rysunku widocznych na skanach. Nie rozumiem dlaczego czołówka polskich wydawnictw nadal korzysta z usług tej drukarni. Możliwe że BZG są najtańsi ale to chyba nie jest dobry powód, żeby wydawcy ośmieszali się i robili z siebie amatorów nieszanujących czytelników.

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2015, 01:31:21 pm »
Jeszcze muszę wspomnieć o grzbietach które są strasznie nierówne (patrz:  Wieże Bois-Maury :biggrin: )
Ja to się teraz obawiam Justice od Muchy.

Offline peta18

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 01, 2015, 01:36:51 pm »
W przypadku Mrocznego Zwyciestwa, to byla wina przygotowania do druku a nie drukarni.
Wspomniane "zalanie czerni"a, tez moze byc bledem przygotowania do druku, a nie drukarni samej.
Buk, Hodor i Dziczyzna

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 01, 2015, 01:56:55 pm »
W przypadku Mrocznego Zwyciestwa, to byla wina przygotowania do druku a nie drukarni.
Wspomniane "zalanie czerni"a, tez moze byc bledem przygotowania do druku, a nie drukarni samej.
Mi się wydaje że drukarni (ale głowy nie daję) bo nawet teksty w dymkach są "chudsze".

Offline peta18

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 01, 2015, 03:07:45 pm »
Mi się wydaje że drukarni (ale głowy nie daję) bo nawet teksty w dymkach są "chudsze".
Odnosnie tych bledow, ktore byly omawiana na forum (zolta czern itp.) to sa bledy przygotoania do druku. Chudsze teksty, to nie wiem musialbym zobaczyc.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline amsterdream

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 01, 2015, 03:52:54 pm »
Nie rozumiem dlaczego czołówka polskich wydawnictw nadal korzysta z usług tej drukarni.

Egmont na szczęście już prawie całkowicie przerzucił się na druk w Edice z Poznania, Taurus na Read Me z Łodzi, tylko nie wiedzieć czemu Mucha i WK nadal korzystają z usług tych partaczy. Co drugi komiks z BZG ma krzywy grzbiet (koszmarnie to wygląda na półce), co czwarty jest źle sklejony.

WKKM na pewno nie jest drukowane w BZG bo za dobrze są te komiksy zszyte i sklejone. Ale jakość druku czasami też pozostawia wiele do życzenia.

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2015, 04:46:15 pm »
WKKM na pewno nie jest drukowane w BZG bo za dobrze są te komiksy zszyte i sklejone. Ale jakość druku czasami też pozostawia wiele do życzenia.
Może większy nakład to więcej kleju dają  :badgrin: ale grzbiety również krzywe. Zadzwonię jutro do BOKu WKKM może mi powiedzą gdzie drukują.

Offline Death

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 01, 2015, 11:18:59 pm »
Już opisałem swoje najnowsze przygody z tą drukarnią w temacie o Hermannie.
Na 44 plansze w siódmym tomie Wież Bois-Maury aż 7 jest wydrukowanych na siwo, łącznie z dymkami. A żeby maksymalnie wkurzało w czasie lektury są na przemian 2 dobre i 2 złe strony.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2015, 12:32:36 am wysłana przez Death »

JanT

  • Gość
Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2015, 09:21:16 am »
A żeby maksymalnie wkurzało w czasie lektury są na przemian 2 dobre i 2 złe strony.
Bo to są drugie strony tych dobrych.

Dzwoniłem do BOKu WKKM dopiero za tydzień będą wiedzieć gdzie drukują  :biggrin:

Offline kickic

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2015, 10:24:04 pm »
Wspomniane "zalanie czerni"a, tez moze byc bledem przygotowania do druku, a nie drukarni samej.

Sprawdziłem polskie plansze "Składu głównego" udostępnione przez Egmont w internecie, już przy samej okładce widać ogromną różnice, ta wydrukowana jest zbyt ciemna, kolory zlewają się, szczegóły są niewidoczne. Nie sądzę żeby wydawca zaprezentował prawidłowe plansze w necie, następnie oddał do druku zupełnie co innego i żeby zawsze dotyczyło to jednej drukarni. Sprawdziłem również dzisiaj Kaznodzieje, poprzesuwane kolory, wyblakłe kolory, zaciemnione kolory, pikseloza, rozmycia, odchodząca folia, rozklejenia. BZG źle drukowało w 2003, źle drukowało w 2009 o czym pisał Jarek Obważanek i źle drukuje do dziś.

Offline Karakon

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2015, 12:00:14 am »
witam,
narzekać jest łatwo, ale:
małe nakłady - mniej arkuszy na rozdruk (dorzuć tamte arkusze z braków)
kolory na skanach - rgb vs cmyk (komp a rzeczywistość, proof kosztuje)

z doświadczenia wiem ze wiele drukarń nie ma pełnej introligatorni, czyli oprawa twarda prosta lub wyoblona
szycie z klejeniem czy klejenie pur itp. itd.

ogólnie jest zasada ze tanio a dobrze nie istnieje, jedynie istnieje nasza akceptowalność jakość i cena

pozdrawiam

Offline peta18

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 03, 2015, 06:39:39 am »
Sprawdziłem polskie plansze "Składu głównego" udostępnione przez Egmont w internecie, już przy samej okładce widać ogromną różnice, ta wydrukowana jest zbyt ciemna, kolory zlewają się, szczegóły są niewidoczne. Nie sądzę żeby wydawca zaprezentował prawidłowe plansze w necie, następnie oddał do druku zupełnie co innego i żeby zawsze dotyczyło to jednej drukarni. Sprawdziłem również dzisiaj Kaznodzieje, poprzesuwane kolory, wyblakłe kolory, zaciemnione kolory, pikseloza, rozmycia, odchodząca folia, rozklejenia. BZG źle drukowało w 2003, źle drukowało w 2009 o czym pisał Jarek Obważanek i źle drukuje do dziś.
Ale problem polega na tym, ze kazda drukarnia ma swoje wytyczne odnosnie przygotowania materialow do druku. Jezeli sie do tego nie dostosujesz to rozne rzeczy moga wyjsc pozniej w druku. Jak bylo w przypadku poszczegolnych tytulow, kto wie. Czasem jest to ewidentne, a czasem juz nie.
Przytoczona "pikseloza" akurat nie jest bledem drukarni, a ewidentnym bledem skladu. Nie zwalajamy wszystkiego na drukarnie :)
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline kickic

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 03, 2015, 09:30:41 am »
Zgodziłbym się z Tobą gdyby nie fakt, że komiksy drukowane w innych drukarniach wyglądały prawidłowo. Wychodziłoby na to, że przeróżne osoby pracujące w przeróżnych wydawnictwach na przestrzeni kilkunastu lat nie rozumiały i nadal nie rozumieją wytycznych zawsze tylko odnośnie jednej drukarni.

Offline peta18

Odp: Błędy w druku
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 03, 2015, 11:52:07 am »
Zgodziłbym się z Tobą gdyby nie fakt, że komiksy drukowane w innych drukarniach wyglądały prawidłowo. Wychodziłoby na to, że przeróżne osoby pracujące w przeróżnych wydawnictwach na przestrzeni kilkunastu lat nie rozumiały i nadal nie rozumieją wytycznych zawsze tylko odnośnie jednej drukarni.
Chodzilo mi tylko o to, ze nie zawsze za wszystkie bledy danego komiksu odpowiedzialna jest drukarnia. I tyle.
Buk, Hodor i Dziczyzna

 

anything