Autor Wątek: Książki o komiksie  (Przeczytany 93621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #180 dnia: Lipiec 02, 2018, 11:43:39 am »
A do tego jak widać bardzo skromni, bo nie omieszkali wspomnieć o swoim oddaniu dla sprawy :smile: Czytam dalej zaciekawiony jakie jeszcze trafią się "kwiatki".
 
P.S. Trochę szkoda, że autor polskiego tłumaczenia nie zadał sobie trudu rozpoznania terminologii superbohaterskiej funkcjonującej w polskich edycjach tych komiksów. Stąd zamiast m.in. "Amerykańskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwości" z przedruków Egmontu zaserwował "Amerykańskie Towarzystwo Sprawiedliwości". Pewnie się czepiam ale przy niewielkim trudzie ujednolicenie wersji z powszechnie dostępnymi komiksami wyszłoby bardziej fachowo.

Offline tomb

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #181 dnia: Lipiec 03, 2018, 11:13:56 am »
Dziwi zdziwienie Tuckera, bo w Ameryce znaną pozycją jest wydana w 1961 roku Black As Me Johna Howarda Griffina (przetłumaczona na polski jako Czarny jak ja i wznowiona niedawno przez WAB).

Offline starcek

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #182 dnia: Lipiec 04, 2018, 11:22:05 am »
Eee tam. Steranko to jest dopiero tytan.  8)
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline sum41

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 04, 2018, 12:16:55 pm »
Eee tam. Steranko to jest dopiero tytan.  :cool:
W sumie masz racje bo to widać już po samym stylu  bycia/ubierania się totalny maczo/mafioso włoski :D
Oprócz SHIELD to reszta rzeczy już takiego sukcesu nie odniosła chyba że nie znam.
Jeśli do patelni teflonowej nic się nie przykleja podczas smażenia to jak teflon został przyklejony do patelni?

Offline Nawimar

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #184 dnia: Sierpień 03, 2018, 09:35:19 pm »
Z poślizgiem zapoznałem się w końcu z opracowaniem Matusza Szlachtycza (wpieranego przez Maxa Suskiego) dotyczącym tzw. Supermana z MO ("Kapitan Żbik: portret pamięciowy"). Jest to pozycja pisana ze swadą, humorem, dużym znawstwem podjętego tematu, a przy okazji łatwo dostrzegalną pasją (niektórym czytelnikom preferującym przybliżanie tematu "na zimno" takie podejście przeszkadza; mi nie). Nie raz i nie trzy tęgo się uśmiałem (m.in.  z dowcipnych opisów do ilustracji), a przy okazji uporządkowałem swoje rozpoznanie tej serii/fenomenu popkulturowego. Swobodny (acz kompetentny) styl sprawia, że książkę wchłania się błyskawicznie. Jeśli ktoś miał sposobność zapoznać się z tekstami Bartosza Koziczyńskiego (m.in. zbiorem "333 popkultowe rzeczy PRL") i mu podeszło to z niemałym prawdopodobieństwem nie zawiedzie się także na "Portrecie pamięciowym". Książka zawiera ponadto obfitą ikonografie. Dobre wrażenie psuje nieco końcówka w której autor dał wyraz swoim obsesjom na tle "żołnierzy wyklętych" i - nazwijmy to umownie - "pełzającego faszyzmu"; do tego w histerycznym, nieprzystającym do zasadniczej części pisanej na luzie książki tonie (tzw. klasyka lemingradzka - nie przeskoczymy tego); niemniej i tak z pełnym przekonaniem polecam. Do tego nie tylko fanom "Rycerza Prawa" odzianego w "granatową zbroję", ale ogólnie wszystkim zainteresowanym historią polskiej popkultury, w ramach której Żbik wciąż pozostaje łatwo rozpoznawalnym (przynajmniej w niektórych środowiskach) elementem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2018, 09:40:05 pm wysłana przez Nawimar »

mkolek81

  • Gość
Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #185 dnia: Październik 17, 2018, 06:23:30 am »
Do poczytania kilka pierwszych storn książki "Stan Lee. Człowiek-Marvel", której premiera zapowiedziana jest na 14 listopada 2018.
https://issuu.com/wydawnictwosqn/docs/lee_booklet_issuu
więcej o książce tutaj
https://www.wsqn.pl/ksiazki/stan-lee-czlowiek-marvel/

Offline bambule

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #186 dnia: Październik 17, 2018, 11:58:59 am »
@ up
O książce było wiadomo już od maja od targów książki, gdzie dawano pierwszy rozdział w wersji papierowej

mkolek81

  • Gość
Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #187 dnia: Październik 17, 2018, 12:01:21 pm »
@ up
O książce było wiadomo już od maja od targów książki, gdzie dawano pierwszy rozdział w wersji papierowej
To że było wiadomo o niej wcześnie to wiem. Najwidoczniej umknęło mi info o dostępnym fragmencie.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2018, 12:12:29 pm wysłana przez mkolek81 »

Offline -gościu-

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #188 dnia: Październik 17, 2018, 12:05:31 pm »
A ja nie wiedziałem, że ma wyjść. I przy okazji przypomniałem sobie, że wciąż mam zaległe do kupienia "Mordobicie".

Offline absolutnie

Odp: Książki o komiksie
« Odpowiedź #189 dnia: Marzec 22, 2019, 07:01:06 pm »
Książka obrazkowa. Leksykon. Tom 1






Może nie do końca o komiksie, ale o komiksie także.
Książka jest historią książki obrazkowej w hasłach (struktura zblizona do "Leksykonu powieści graficznych"). '
Znalazło się tu omowienie 144 książek obrazkowych (od "Orbis pictus" Komenskiego po ksiązki Davida Smalla. Chronologicznie koniec przypada na 1995 rok, ale w zapowiedziach jest tom drugi.
Z komiksów omawiane są "Mały Nemo w Krainie Snów", "Tintin", "Kaczor Donald", "La bete est morte" (komiks z okresu II wojny światowej), "Fistaszki", "Father Christmas" i "Snowman" Briggsa i "Clown" Quentina Blake'a.
Sporo haseł Jerzego Szyłaka, ale wśród autorów są także Paweł Sitkiewicz (pisze o "Małym Nemo" i "Kaczorze Donaldzie", Sebastian Konefał (pisze o dr Seussie).
Jest w tej książce sporo opisów nietypowych, twórczych i (czasem) zaskakująco awangardowych sposobów operowania słowem i obrazem, chociaż opisywane książki są przeznaczone dla dzieci (są dwa lub trzy wyjątki)


Zamówić można tutaj:
 http://fundacja-ikp.pl/wydawnictwo/ksiazka-obrazkowa-leksykon-tom-1/




Mam jednak nadzieję, że ksiązka będzie szerzej dostępna.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline absolutnie

Imaginary enemies are not hard to conjure into being.