trawa

Autor Wątek: Marvel NOW!  (Przeczytany 1074100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misiokles

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2910 dnia: Luty 21, 2017, 05:17:39 pm »
Ale nikt cię do niczego nie przekonuje.  Po prostu masz lęki przed islamem w wydaniu nie-krwiożerczym i napawa cię to niepokojem,  że istnieje w wydaniu pokojowym.

Offline Zakrza

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2911 dnia: Luty 21, 2017, 05:40:16 pm »
Misiokles, Ty tak serio? Po raz kolejny powtarzam, że problemem nie jest islam, ale brak wyważenia. Gdyby główna bohaterka była żydówką, buddystką czy chrześcijanką, a religia też wylewałaby się z tego komiksu to też bym na to narzekał.
Oddajcie pokłon i całujcie stopy Wielkiemu Zakrzy!

Offline Murazor

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2912 dnia: Luty 21, 2017, 05:51:20 pm »
Gdyby główna bohaterka była żydówką, buddystką czy chrześcijanką, a religia też wylewałaby się z tego komiksu to też bym na to narzekał.
Tutaj poprę Zakrzę. Mnie (jeszcze) nie przeszkadzały wątki religijne, ale tak szczerze? Po ponad tygodniu od czytania pamiętam, że główna bohaterka nie nazywa rodziców mama i tata, że ma mega religijnego brata, że śmiejemy się (z jej znajomymi) z reguł islamu, że ma sztywnego nauczyciela w meczecie, że jakiś chłopak się w niej buja i że walczy z... kimś, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć ani imion jej znajomych, ani głównego antagonisty. Większość wydarzeń, którą pamiętam jest związana z religią  :neutral:

Ogólnie czyta się płynnie i przypomina 'nieopierzonego' Pająka z jego początków. Zobaczymy co będzie dalej.

Offline misiokles

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2913 dnia: Luty 21, 2017, 06:12:47 pm »
Bardzo często zarzucano komiksom Marvela/DC, że zupełnie omijają tematy religijne. Gdyż o wierze głównych bohaterów prawie nic nie wiadomo (z paroma wyjątkami, m.in. Nightcrowler). Nie, że są ateistyczni. Po prostu scenarzyści nigdy nie mieli pomysłu jak powiązać ze sobą super istoty o prawie-że-boskich mocach z boskością np. chrześcijańskiego boga. Więc temat schowali pod szufladę. W Ms Marvel próbują. Jak im wyjdzie? Zobaczę, pierwszym tom nie daje przesłanek czy będą próbować konfrontować głębiej świat pełen superbohaterów i ponad wszystko bóg nad nimi czy też będą traktować to jako folklorystyczny ozdobnik. A o islamie jako religii wiem niewiele (trochę zaczerpnąłem wiedzy z Habibi), więc traktuję to jako dodatkowy czynnik poszerzający moje poznanie świata (podobnie w przypadku Skalpu - moje mniemanie o współczesnych Indianach mocno odbiegało od tego, co pokazał mi Aaron).

Offline Antari

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2914 dnia: Luty 21, 2017, 11:29:53 pm »
Ja mogę się wypowiedzieć z perspektywy osoby, która przeczytała cały run z NOW, a nie tylko pierwszy tom. Ponadto w oryginale a nie polskim tłumaczeniu. Przed premierą tego komiksu sporo było obaw o właściwe potraktowanie wątku religijnego. Po lekturze całości nie da się stwierdzić inaczej niż tak, że został przeprowadzony najlepiej z innych wszystkich aktualniejszych komiksów Marvela poruszających kwestie etyki, wyznania czy orientacji seksualnej. Dodatkowo bardzo SUBTELNIE. Wielu pozycjom zarzuca się na siłę forsowanie wątków LGBT jak choćby Young Avengers z Now, gdzie cała drużyna jest homo albo bi lub coming out Icemana z All-New X-men. Wiele z nich było niepotrzebnych lub wprowadzonych na siłę co sprawia wrażenie manifestu, a nie zabiegu wzbogacającego walory fabularne. Ms Marvel to zupełnie inna bajka z prostego powodu. Po pierwsze wbrew temu co piszesz, wątki w których poruszane są tematy religijne stanowią margines historii, w której prym wiodą mniej i bardziej przyziemne rozterki nieporadnej nastolatki. Jej odmienność religijna to tylko jedna z wielu płaszczyzn, dyferencjującej zarówno jej rodzinę, jak i ją od otoczenia. Czy historia poradziła by sobie bez "wszechobecnego" Twoim zdaniem islamu? Moim zdaniem straciłaby sporo wątków humorystycznych jak i swojego uroku, który odróżnia ją od innych nastoletnich superherosów. Tani numer? Bazowanie na kontrowersji? Możliwe. Zależy od punktu odniesienia. Ale to także dobra okazja dla niektórych (nie pokazując palcem) do oswojenia się z nieco odmienną kulturą i zweryfikowania swojej ksenofobicznej postawy. 

Ja z lektury zapamiętałem przede wszystkim wiarygodne postacie, świetne dialogi i relacje oraz bardzo ciepłe, wręcz domowe otoczenie Jersey City. Villain fakt dość słaby, zresztą pisałem o tym (chyba w zeszłym roku) w tym wątku. Z wątków religijnych kojarzę jedynie ortodoksyjnego brata Kamali, który stanowi nie tylko pretekst do strzelania salwami śmiechu, lecz jest też świetnie przemyślaną postacią z drugim dnem. Słowo klucz tego komiksu to akceptacja - na wielu płaszczyznach. Przeczytajcie całość, zrozumcie i nie nakręcajcie się NA NIE przy pierwszym okrążeniu :wink:

Zresztą nie do końca rozumiem retorykę użytkownika Zakrza, przez co cały wywód trochę traci sens. To trochę tak, jakbyś oczekiwał, że w Skalpie nie usłyszysz ani jednego słowa o czerwonoskórych, ich kulturze, charakterystycznych obrzędach i zwyczajach. Przeszkadzały ci miejsca do których podąża główny bohater między laniem po mordach "niemiluchów" i chlaniem w barze. Dla mnie to wygląda tak, jakbyś wsadził ten komiks do wykreowanej wcześniej przez siebie ramy i przestraszył się, że obraz do niej nie przystaje. Czego oczekiwałeś po Ms Marvel? Przecież od początku było wiadomo, że to muzułmańska superbohaterka i nie ma opcji żeby autorka obdarła ją ze swojego kulturowego dziedzictwa. 
 
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2017, 11:56:29 pm wysłana przez Antari »

Offline Gazza

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2915 dnia: Luty 22, 2017, 08:20:42 am »
Ms.Marvel sprawdzić i tak zamierzam, więc mimo nie do końca subtelnie wplecionego islamu zdanie o komiksie zwyczajowo wyrobię sobie po jego lekturze.

Bardziej martwi mnie narracja i pyszałkowatość niektórych forum userów. Że o braku szacunku dla innych czy elementarnej wiedzy nie wspomnę.

Offline SirBlackheart

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2916 dnia: Luty 22, 2017, 08:21:56 am »
Skoro religioznawstwo nie to sięgnijcie do historii. Porównajcie sobie w jaki sposób szerzyło się chrześcijaństwo przez pierwsze trzy stulecia istnienia (dopóki nie zostało wciągnięte w tryby rzymskiej machiny państwowej) - czyli gdy było najbliżej swoich źródeł -, następnie nałóżcie na to pierwsze trzy stulecia istnienia islamu i odpowiedzcie sobie sami gdzie znaleźliście pokój a gdzie ze świecą go szukać.  :wink:
Bo na bazie historycznej to ja widzę w islamie ruch podboju.

A poza tym dzisiaj zamawiam pierwszy tom "Wolverine&X" i mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie.  :roll:

Myślę, że czcze dyskusje na temat religii i historii można sobie podarować - szczególnie na tym forum. Sednem sprawy i tak jest fakt, że w Ms. Marvel nie ma:
1) Proislamskiej propagandy (jak to ktoś tutaj pomysłowo ujął)
2) Jakiegoś nadzwyczajnego zarzucania czytelnika ichnimi praktykami oraz zwyczajami religijnymi (religia jest istotną częścią życia muzułmanów, zatem absolutnie wszystko w tym komiksie jest wyważone, bez drastycznych dryfów w którąkolwiek ze stron )
3) Terroru poprawności politycznej, którego nagle, z jakichś nieodgadnionych przyczyn, wszyscy tak bardzo zaczęli się doszukiwać tam, gdzie nie jest biało, chrześcijańsko i heteroseksualnie.

Jest to normalny, ze swadą napisany i świetnie zilustrowany komiks o dziewczynie z konkretnego środowiska. I tyle. Jeżeli z jakichś przyczyn (dla mnie przykrych i niepokojących), razi kogoś fakt, że panna Khan pochodzi z takiego, a nie innego środowiska, które w komiksie i tak nakreślone jest bardzo subtelną kreską, ma do wyboru całą masę waspowskich tytułów. Dla mnie wszystko jest tam w normie.

Offline isteklistek

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2917 dnia: Luty 22, 2017, 09:02:56 am »
Nie wiem, gdzie tu niektórzy widzą pochwałę islamu. Na pierwszej stronie jest scena, gdzie Kamala zachwyca się mięsem nie halal, a raczej jego zapachem, bo go nie je. W całym komiksie jest wspominane o rzeczach na które ma ochotę, ale zabrania jej religia i wydaje mi się, że bardziej się do niej dystansuje, a raczej stara się podejść krytycznie do tego jaką ona ma mieć rolę w jej życiu. Jeżeli ktoś widzi ten komiks jako wykładnie życia posłusznej muzułmanki, to wtedy czytamy zupełnie inny komiks. Przeczytałem dopiero pierwszy tom.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 09:55:30 am wysłana przez isteklistek »

Offline Zakrza

Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2918 dnia: Luty 22, 2017, 11:02:54 am »

Ja mogę się wypowiedzieć z perspektywy osoby, która przeczytała cały run z NOW, a nie tylko pierwszy tom. Ponadto w oryginale a nie polskim tłumaczeniu.
A ja wypowiadam się o pierwszym tomie wydanym przez Egmont.


Dodatkowo bardzo SUBTELNIE.
Nie masz na to żadnego argumentu. Wypisałem ci całą masę przykładów nadmiaru islamu, a ty na to tylko: "ale w All-new X-men" jest to bardziej nachalne. A to podobno 8azyl nie potrafi merytorycznie rozmawiać.

Po pierwsze wbrew temu co piszesz, wątki w których poruszane są tematy religijne stanowią margines historii[/size]

A mimo to pojawiają się w 80% dialogów i na co drugim kadrze. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby Islam był głównym wątkiem.

Ale to także dobra okazja dla niektórych (nie pokazując palcem) do oswojenia się z nieco odmienną kulturą i zweryfikowania swojej ksenofobicznej postawy. 
Bez pokazywania palcem, ale wiadomo, że chodzi o mnie. Więc powtarzam po raz setny, że nie chodzi o islam, ale o [/size]NADMIAR jednego tematu. Gdyby w tym komiksie był nadmiar tematu chrześcijaństwa, hinduizmu, Judaizmu, satanizmu, ateizmu, pastafarianizmu (latajacy potwór spaghetti) to reagowałbym tak samo. I po raz kolejny powtarzam, że nie chodzi o religię. Gdyby z każdego fragmentu komiksu epatował slang i zwyczaje rudych, grabarzy albo hodowców tchórzofretek to reagowałbym tak samo. Do braku argumentów dochodzi brak czytania ze zrozumieniem.
dyferencjującej

Używanie wyszukiwanego słownictwa nie sprawi, że będziesz bardziej mądry czy inteligentny, ani tego, że ja Cię za takiego uznam.

Cytat: Antari link=topic=37713.msg1390898#msg1390898
Ja z lektury zapamiętałem przede wszystkim wiarygodne postacie, świetne dialogi i relacje oraz bardzo ciepłe, wręcz domowe otoczenie Jersey City.
[size=78%]To, że masz słabą pamięć to żaden argument.[/size]
Cytat: Antari link=topic=37713.msg1390898#msg1390898
[size=78%]Przeczytajcie całość, zrozumcie i nie nakręcajcie się NA NIE przy pierwszym okrążeniu :wink: [/size]

Ja nie jestem na nie. Nadmiar i brak subtelności to niewątpliwy, bezdyskusyjny minus. Ale jest też kilka plusów tego komiksu.


Cytat: Antari link=topic=37713.msg1390898#msg1390898
Zresztą nie do końca rozumiem retorykę użytkownika Zakrza

No właśnie widzę, że mało co rozumiesz.

Cytat: Antari link=topic=37713.msg1390898#msg1390898
[size=78%]To trochę tak, jakbyś oczekiwał, że w Skalpie nie usłyszysz ani jednego słowa o czerwonoskórych, ich kulturze, charakterystycznych obrzędach i zwyczajach.[/size]
[size=78%]Ze skrajności w skrajność. Albo "nas...my" jednym tematem cały komiks, albo "nie piszmy o tym ani słowa". Na tym nie polega wyważenie i subtelność. [/size]
Cytat: Antari link=topic=37713.msg1390898#msg1390898
[size=78%]Czego oczekiwałeś po Ms Marvel? Przecież od początku było wiadomo, że to muzułmańska superbohaterka i nie ma opcji żeby autorka obdarła ją ze swojego kulturowego dziedzictwa.
Piszę po raz kolejny: większej subtelności i umiejętnego wyważenia wątków.


[/size]

Dokladnie.
skrytykuj - jestes fobem i piszesz bzdury
 :doubt:

Tak to właśnie jest. Takie szufladkowanie to domena ludzi mało otwartych (a przy tym hipokrytów, bo to oni twierdzą, że reszta nie jest otwarta...).


EDIT: nie wiem czemu to pieprzone forum zmienia wielkość tekstu bez powodu;-/
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 11:09:37 am wysłana przez Zakrza »
Oddajcie pokłon i całujcie stopy Wielkiemu Zakrzy!

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2919 dnia: Luty 22, 2017, 04:08:11 pm »
Aby wzbogacić tę interesującą dyskusję wywołaną treścią komiksu o Kamali Khan wrzucam linki z redaktorką Marvela Saną Amanat i scenarzystką G. Willow Wilson, twórczyniami tej postaci. Ich wypowiedzi powinny rzucić nieco światła na kulisy powstania tej bohaterki, przesłanie komiksu o niej oraz na to kto jest jego docelowym odbiorcą i jak ta seria się przyjęła. Obie panie są muzułmankami, przy czym Wilson dopiero na studiach zmieniła wyznanie na islam.


Tutaj historia Sany Amanat, która wyjaśnia, że ta postać była jej pomysłem i podobnie jak Kamala jest muzułmanką, która dorastała w New Jersey w rodzinie pakistańskich imigrantów:
http://www.makers.com/blog/be-the-hero-sana-amanat


Tutaj Sana Amanat na konferencji TED mówi o Ms. Marvel i o przypinaniu łatek:
https://www.youtube.com/watch?v=o9lev9739zQ&t=841s


Tutaj Sana Amanat mówi o poszerzaniu etnicznej, kulturowej itd. różnorodności w komiksie superbohaterskim (wywiad prowadzi scenarzysta aktualnej serii z T'Challą):
https://www.youtube.com/watch?v=2Y1ihwPplL4&t=805s


Tutaj Sana Amanat w talk-show Setha Meyersa o odbiorze serii:
https://www.youtube.com/watch?v=HWxWwewXJbU


Tutaj Sana Amanat o tym jak to jest być muzułmańskim twórcą:
https://www.youtube.com/watch?v=sPoHTuqUxiM&t=148s


Tutaj G. Willow Willson o Ms. Marvel, wynikach jej sprzedaży i o millenialsach/"generacji czemu" (odniesienie do tytułu drugiego tomu):
https://www.youtube.com/watch?v=piWo4200G0U


Tutaj godzinne Q&A z G. Willow Wilson przy okazji debiutu Kamali:
https://www.youtube.com/watch?v=VPF_K_vvWsk&t=226s
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 05:11:27 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2920 dnia: Luty 22, 2017, 05:15:59 pm »
jej solowa seria sprzedaje się bardzo średnio, zwłaszcza ostatnie numery które ledwo łapią się do pierwszej setki lub nawet z niej wypadły


Chciałem tylko przypomnieć, że w temacie sprzedaży tych komiksów mamy taką magiczną bo nieweryfikowalną zmienną, która może tłumaczyć jak to się dzieje, że pozornie słabiej sprzedający się tytuł dociąga do wysokiej numeracji i jest ciągle obecny na półkach - nie, nie chodzi o politpoprawnych reptilian marzących o białej eksterminacji - fanfary, chodzi o sprzedaż kopii cyfrowych.

Ogólnie możemy patrzeć na statystyki Diamond i traktować je za pewien przykład (sam tak robię) i wyznacznik rynkowych tendencji, ale mocno ograniczony gdy nie znamy w ogóle statystyk sprzedaży księgarskiej (oddzielne umowy z B&N, S$S, sprzedaż w Disney Store) i cyfrowej (choć po prawdzie Marvel bez upubliczniania danych kiedyś obwieszczał, że Ms Marvel i bodajże Squirrel Girl to ich największe cyfrowe hity).
perły przed wieprze

Offline LordDisneyland

Odp: Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2921 dnia: Luty 22, 2017, 05:18:33 pm »
Rany, Squirrel aż takim hitem? To jeden z nielicznych komiksów, od których mnie odrzuca...  :eek:

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2922 dnia: Luty 22, 2017, 05:25:59 pm »
Rany, Squirrel aż takim hitem? To jeden z nielicznych komiksów, od których mnie odrzuca...  :eek:


To równie dobrze mogło być zwykłe pieprzenie działu marketingu ;) no jak mówię, nie zweryfikujesz tego choćbyś nie wiem jak się napocił. Jedynym wyznacznikiem mogło być, że seria dociągnęła na ten moment 25 numerów (8 pierwszej numeracji, 17 następnej) i z tego co pamiętam z NYCC miał być (może już jest) jeszcze jakiś OGN.

No ktoś to czyta i ewidentnie demograficznie nie jest to seria skierowana pod ogół tego forum.
perły przed wieprze

Offline Wolf Sazen

Odp: Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2923 dnia: Luty 22, 2017, 06:36:16 pm »
Co nie zmienia faktu że jednak sprzedaży "fizycznych" zeszytów daje pewien obraz popularności. Zawsze popularne tytuły są wysoko w listach ich sprzedaży.

Offline Antari

Odp: Odp: Odp: Marvel NOW!
« Odpowiedź #2924 dnia: Luty 22, 2017, 07:41:44 pm »
Nie ma co się sugerować wynikami aktualnych komiksów z Kamalą. Popatrz sobie jak sprzedała się seria, o której toczy się dyskusja, czyli run z Now. Z tego co kojarzę były liczne dodruki pierwszego zeszytu/ów. 

Cytuj
Ms. Marvel Volume 1: No Normal was the best-selling graphic novel in October 2014, and by November 2014, it reached #2 on The New York Times Best Seller list of paperback graphic books. In April 2015, Ms. Marvel Volume 2: Generation Why debuted at #4 on The New York Times Best Seller list of paperback graphic books. In July 2015, Ms. Marvel Volume 3: Crushed debuted at #3 on The New York Times Best Seller list of paperback graphic books.

« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2017, 10:24:20 pm wysłana przez graves »