Autor Wątek: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8  (Przeczytany 348107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #135 dnia: Lipiec 06, 2015, 07:35:05 pm »
Na samym początku lat 60. Kirby był pewnie lekko wypalony rysowaniem kampowych historyjek o potworach z kosmosu, których w Marvelu było pełno w Tales of Suspense, Strange, Tales to Astonish i Journey into Mystery. Na bank był też przepracowany, bo w końcu ile serii jednocześnie ilustrował? Pięć? Sześć? Commander Rick w swoim programie wyliczył, że w samym 1964 roku Kirby narysował ok. 1100 stron, a Mark Evanier w tym wideo wyjaśnia, że Jack zwykle siadał do rysownicy w południe i rysował do 2-3 w nocy, albo nawet wcale nie kładł się spać i rysował do bladego świtu. Zresztą przez 40 lat w branży kreska Kirby'ego kilkukroynie się zmieniała:


Początek lat 40 - Captain America Comics:




Lata 40. - Newsboys Legion i Boy Commandos



Przełom lat 40. i 50 - Young Romance, Black Magic, Boys' Ranch









Lata 50. - Foxhole i Fighting American



Późniejsze lata 60 i początek lat 70. czyli to co będzie jeszcze w WKKM:











« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2015, 07:56:25 pm wysłana przez Anionorodnik »

ramirez82

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #136 dnia: Lipiec 06, 2015, 07:56:53 pm »
Dzięki Anionorodnik! Oczywiście nie umniejszam wielkości Kirby'ego. Wiele z plansz, które tu zaprezentowałes, są pierwsza klasa i czegoś takiego się spodziewałem po ostatnim tomie WKKM. Czytałem dzisiaj jakim tytanem pracy był Kirby, godziny spędzone przy biurku, ilości narysowanych stron, to wszystko wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #137 dnia: Lipiec 06, 2015, 08:08:33 pm »
Muszę powiedzieć (napisać), że zaskakują i cieszą mnie pochwały Bill Everetta. Twórca Sub-Marinera i Daredevila to niewystarczająco doceniany artysta, szczególnie w dyskusjach, w których pada nazwisko Kirby'ego. Jego przygody Namora ze Złotej Ery połykam jedna za drugą, a z resztą oferty Timely Comics niestety trochę się męczę.


Swoją drogą to ciekawe, że w tak któtki odstępie czasu do Polski trafiły dwie interpretacje tej samej historii - Daredevil: Żółty Loeba i Sale oraz Daredevil #1 Lee i Everetta. Ktoś z was spróbował przeczytać jedną i drugą wersję jedna po drugiej?

Offline Gre

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #138 dnia: Lipiec 06, 2015, 08:13:26 pm »
Takie pytanko, orientuje się ktoś ile średnio idą paczki od Haczeta z numerami archiwalnymi? Nie mam na myśli prenumeratorów, tylko zamówienie dotyczące numerów archiwalnych.


do mnie szło około 1 miesiaca

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 06, 2015, 08:24:01 pm »
Na bank był też przepracowany, bo w końcu ile serii jednocześnie ilustrował? Pięć? Sześć? Commander Rick w swoim programie wyliczył, że w samym 1964 roku Kirby narysował ok. 1100 stron, a Mark Evanier w tym wideo wyjaśnia, że Jack zwykle siadał do rysownicy w południe i rysował do 2-3 w nocy, albo nawet wcale nie kładł się spać i rysował do bladego świtu.

Mówi też o tym jego syn, Neal Kirby, w wywiadzie zamieszczonym w "Avengers Magazine" (tutaj do przeczytania za darmo):

Cytuj
Mój ojciec miał niezwykłą etykę pracy. W okresie, gdy ukazał się pierwszy numer Avengers, zdaje się we wrześniu 1963, pracował nad czterema do pięciu tytułów miesięcznie. Jego zwykły dzień pracy zaczynał się o 10 albo 11 rano, a kończył o 2 lub 3 następnego ranka. Było dla niego normalne pracować 14-16 godzin dziennie. Zawsze jednak starał się zjeść obiad z rodziną. Bardzo mu na tym zależało. Ponadto o 23 robił sobie przerwę na kawę. Nazywaliśmy to "zaczerpnięciem powietrza". Jeśli jeszcze nie spałem, mogłem usłyszeć, jak wchodzi po schodach i przychodziłem do niego do kuchni. [...] A do tego pracował siedem dni w tygodniu. Żeby móc wziąć wolne, musiał najpierw zrobić zapas rysunków. Latem był naprawdę zawalony robotą, bo zawsze wyjeżdżaliśmy na tygodniowe wakacje do mojego wujka i ciotki, którzy mieszkali na północy Nowego Jorku. Bywało, że w ogóle nie widywaliśmy go przez tydzień lub dwa poprzedzające podróż. [...] Niezależnie od tego, jak szybko musiał tworzyć i jak wiele pracy go czekało, jakość rysunków zawsze była dla niego najważniejsza.

(tłumaczenie moje)
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

ramirez82

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #140 dnia: Lipiec 06, 2015, 08:36:44 pm »
Swoją drogą to ciekawe, że w tak któtki odstępie czasu do Polski trafiły dwie interpretacje tej samej historii - Daredevil: Żółty Loeba i Sale oraz Daredevil #1 Lee i Everetta. Ktoś z was spróbował przeczytać jedną i drugą wersję jedna po drugiej?

Przeczytać nie, ale oczywiście zajrzałem dziś do "Żółtego". Nie jest to remake całkowicie wierny oryginałowi, ale mimo różnic, Loeb i Sale są bardzo bliscy pierwszej historii z DD - w przeciwieństwie do originu Millera i Romity JR. Zapoznanie się z tą pierwszą historią w kontekście niedawnej lektury "Żółtego", daje mu dodatkowego smaczku. Tym chętniej zapoznał bym się z  zeszytami będącymi pierwowzorem "Niebieskiego" - szkoda, że u nas dostępne tylko w ubogiej wersji czarno-białej...

Offline Holsten

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #141 dnia: Lipiec 06, 2015, 09:03:03 pm »
Rysunki Kirbe'go jak dla mnie prezentują się genialnie. Old skul pełna gęba.

Offline Baks

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #142 dnia: Lipiec 07, 2015, 11:29:00 pm »
Co moglibyście zaproponować na początek przygody z WKKM?

Offline Garf

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #143 dnia: Lipiec 08, 2015, 10:53:10 am »
Co moglibyście zaproponować na początek przygody z WKKM?

Parę stron temu w tym wątku odpowiadaliśmy na podobne pytanie - może przydadzą Ci się tamte komentarze.

Nieskromnie polecę założony przeze mnie wątek, gdzie na podstawie ocen ok. 40 forumowiczów powstała swoista "lista przebojów" WKKM. Nie mówię, że jest ona jakimś absolutnym wyznacznikiem, ale może stanowić użyteczną wskazówkę.

Wiele zależy od tego, których bohaterów i jakie historie lubisz najbardziej. Jeżeli Spider-Mana, to polecałbym tom 1 ("Powrót do domu") i jego kontynuację, tom 48 ("Wyznania"). To bardzo dobre historie z Pajęczakiem z dużą dozą akcji i humoru. Znakomitym albumem jest też tom 33 "Spider-Man: Niebieski" ze świetnymi rysunkami Tima Sale'a. To nostalgiczna opowieść o pierwszej wielkiej miłości Petera, na nowo interpretująca klasyczne historie z lat 60.

Jeśli chodzi o X-Men, tom 6, "Mroczna Phoenix", to jedna z najważniejszych historii o mutantach, ale niektórych czytelników odstraszają od niej trochę przegadane i archaiczne dialogi (czasem dymki są naprawdę duże :) ) Ja akurat lubię taką konwencję. Bardzo dobra i zdecydowanie bardziej współczesna lektura to historie Whedona z serii "Astonishing X-Men": tom 2 ("Obdarowani") i 28 ("Niebezpieczni"). Niestety, w kolekcji ukazały się tylko te dwie części 4-tomowej opowieści - dwie kolejne wyszły nakładem wydawnictwa Mucha Comics i dziś można je dostać tyko na rynku wtórnym.

Historia o Zimowym Żołnierzu z Kapitanem Ameryką (tomy 11 i 14) to bardzo wciągająca opowieść sensacyjno-szpiegowska. Mocno polecany jest także "Daredevil: Odrodzony" (tom 20), szczególnie dla fanów serialu z Netfliksa :) To opowieść o tym, jak Kingpin, boss mafii stara się zniszczyć życie przeszkadzającego mu w "interesach" Daredevila, odkrywszy wcześniej jego tajną tożsamość. Absolutną perełką jest "Marvels" (t. 13), w których najważniejsze historie i bohaterowie Marvela od lat przedwojennych do lat 70. są ukazani z perspektywy zwykłego człowieka, fotoreportera Phila Sheldona. Niezwykłe malowane ilustracje Aleksa Rossa.

Z wielkich eventów z udziałem wielu bohaterów mnie podobał się "Ród M" (t. 35) i, trochę mniej, "Wojna domowa" (t. 39). Jeśli chodzi o "Avengers", "New Avengers: Ucieczka" (t. 32) to zabawne i zgrabne czytadło do odprężenia i początek większej opowieści (cztery kolejne części, mające miejsce poprzez "Ród M" aż do wydarzeń "Wojny domowej" wydała Mucha Comics; zdaje się, że ciągle są dostępne). Oprócz tego "She-Hulk: Samotna zielona kobieta" (t. 34) to tom, który uważam za świetny, ale różni się on od pozostałych tu wymienionych: chodzi w nim przede wszystkim o humor i życzliwe nabijanie się z absurdów komiksów superbohaterskich. She-Hulk jest tu prawniczką w kancelarii zajmującej się sprawami sądowymi z udziałem superistot (jak umożliwić duchowi ofiary zeznawanie na procesie w sprawie swego morderstwa; jak pomóc Spider-Manowi oskarżyć J. J. Jamesona o zniesławienie itp.).

Obecnie w sprzedaży jest tom 68, zawierający pierwsze historie z udziałem najważniejszych bohaterów Marvela z lat 60. Oldskul straszliwy, ale warto mieć w kolekcji.

Bardzo ważne jest to, że na infolinii Hachette zamówisz za cenę okładkową 40 zł (plus 6 zł za przesyłkę niezależnie od liczby tomów) już tylko albumy od 30 wzwyż. Pierwsze 29 dostępne jest już tylko we wtórnym obrocie, np. na Allegro, a ich ceny bywają windowane.

No i na koniec tego mojego elaboratu chciałbym jeszcze zwrócić Twoją uwagę na komiksy Marvela spoza Hachette. Mucha wydała niedawno "Daredevil: Żółty", opowieść o początkach kariery DD autorstwa tych samych twórców, co "Spider-Man: Niebieski". W dobrej księgarni internetowej (Aros, Bonito, Nieprzeczytane, sklep Gildii.pl) dostaniesz tę opowieść w cenie jednego tomu WKKM. Z kolei Egmont startuje w sierpniu z komiksami z inicjatywy "Marvel NOW!". To bardzo świeże historie, pomyślane tak, by ułatwić ich lekturę nowemu czytelnikowi. Na razie będzie się ukazywać 6 serii (po 2 na miesiąc), każda w cenie okładkowej 40 zł (a w wyzej wspomnianych księgarniach zapewne poniżej 30 zł).
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

Offline bogi1

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 780
  • Total likes: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • The Best in the World
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #144 dnia: Lipiec 09, 2015, 01:46:14 pm »
Nowe okładki


ramirez82

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 09, 2015, 02:29:05 pm »
Nowe okładki

Dwa bardzo wyczekiwane przeze mnie tomy! Zwłaszcza Spider-man, bo Daredevila Waida niby Sideca też ma w planach.

Offline kuba g

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 949
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • a fuel injected suicide machine
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 09, 2015, 02:42:22 pm »
Dwa bardzo wyczekiwane przeze mnie tomy! Zwłaszcza Spider-man, bo Daredevila Waida niby Sideca też ma w planach.


Ale zanim do tego dojdziesz możesz poznać ten uroczy powrót do awanturniczych klimatów w Daredevilu. Damn, mimo, że zawsze byłem fanem tego pulpowo-noir klimatu w Daredevilu to historie Waida kupiły mnie w sekundę swoją nonszalancją.


Z tym, że ja mam słabość do jego przygodowych scenariuszy, zwłaszcza The Flash i F4, ech.
perły przed wieprze

ramirez82

  • Gość
Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 09, 2015, 02:52:58 pm »
Ale zanim do tego dojdziesz możesz poznać ten uroczy powrót do awanturniczych klimatów w Daredevilu.

Dokładnie. Daredevil Waida w WKKM wyjdzie u nas we wrześniu 2016, od Sideca najprędzej w 2017.

Offline Baks

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 09, 2015, 07:17:49 pm »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź Garf.

Offline zielone_biurko

Odp: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela - cz.8
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 10, 2015, 10:17:54 am »
Co moglibyście zaproponować na początek przygody z WKKM?

Imho poleciłbym Ci komiksy, które prezentują się szczególnie pod pewnymi względami:
Od strony graficznej: 1602, Marvels, Wolverine: Geneza, Śmierć Kapitana Ameryki, Niebieski Spider-Man
Od strony fabularnej: Odrodzony Daredevil, Diabeł Stróż, Zimowy Żołnierz, Ultimate Spider-Man
Od strony rozpierduchy: Planet Hulk, World War Hulk, Tajna Inwazja, Thunderbolts, Ultimates
Klasyki: Dark Phoenix, Niemy Krzyk Hulka, Ostatnie Łowy Kravena
Rozrywkowe czytadła: Doctor Strange, Pięć Koszmarów Iron Mana, Staruszek Logan, Thor "Odrodzenie" lub "W poszukiwaniu bogów" (historie bardzo podobne), Spider-Man z tomów #1 i #48


Pogrubione tytuły to takie "pozycje obowiązkowe"

Przymierzam się do zamówienia:
- Marvel Origins
- Shadowland
- Narodziny Ultrona
- All New X-Men (od Egmontu)

lecz mam spore wątpliwości:

Marvel Origins - początkowo byłem przekonany, że nie kupię tego tomu, po przeczytaniu (i lekkim zawodzie) Żółtego Daredevila jestem ciekaw innego punktu spojrzenia na jego genezę, ostatecznie przekonuje mnie do tego tytułu debiut naszego kolegi, chociaż bardziej traktuję ten tom jako "ciekawostka must have" to nie podlega dyskusji (gratulacje Anion )

Shadowland - kreska mi się podoba, fabuła wygląda na ciekawą, historia wygląda na świeżą z ciekawym pomysłem, jednakowoż... na Avalonie* w crossover Shadowland wchodzi ponad 30 zeszytów. Wspominając jak różniły się w odbiorze Civil War i World War Hulk między "głównym nurtem" a pełnym pakietem nie chciałbym dostać streszczenia całej historii.

* - http://marvelcomics.pl/cross/index/id/38/Shadowland

Narodziny Ultrona - kolejny klasyk. biorąc pod uwagę, że możliwym jest wydanie u nas Age of Ultron przez Egmont chciałbym mieć komplet obu tomów, lecz ponownie dręczą mnie wątpliwości. Z tego, co widać mogę stwierdzić, że komiks ma kreskę i klimat produkcji, gdy jeszcze Kraven Łowca strzelał mgłą wprost ze swoich sutków. Warto inwestować pieniądze w ten tytuł?

All New X-Men - jedno pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi: jak się ma klimat All New X-Men do znanych nam X-Menów? Trąci bardziej klimatem lekko żenujących, ale przyjemnych Classic X-Men, udanych Astonishing X-Men, czy - imho - słabymi New X-Men Granta Morrisona?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2015, 10:21:00 am wysłana przez zielone_biurko »