trawa

Autor Wątek: Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?  (Przeczytany 9505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dark Elf king

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« dnia: Sierpień 26, 2003, 03:21:04 pm »
Według mnie tak

Offline Vanin

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2003, 05:27:58 pm »
No... to bardzo przekonująca wypowiedź ;)

Offline Gollum

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 27, 2003, 07:02:53 am »
Bitwę mógł wygrać (np. pod Waterloo), ale kampanii już nie. Za duże siły zgromadziły się przeciwko niemu, a on był za słaby.

Offline Baldwin

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 27, 2003, 11:27:18 am »
Mimo wszystko nie raz dał przykład swojego taktycznego geniuszu.Moim zdaniem pod Waterloo i w całej kampanii mógł zwycieżyć.Los ,niestety, chciał inaczej.

Offline Gollum

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 27, 2003, 01:04:27 pm »
Cytat: "Baldwin"
Mimo wszystko nie raz dał przykład swojego taktycznego geniuszu.Moim zdaniem pod Waterloo i w całej kampanii mógł zwycieżyć.

Nec Hercules contra plures - mawiali Rzymianie. Napoleon miał przeciwko sobie Brytyjczyków, Austriaków, Prusaków, Rosjan. Sam mógł liczyć praktycznie tylko na swoich rodaków i to nie wszystkich.

Offline High Elf

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2003, 05:34:58 pm »
Hmm... Mógł wygrać. Ale to byłby przykład, że nawet Napolon wygrywa bitwy połączeniem taktyki z... szczęściem.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline krytyk

Re: Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2003, 03:11:08 pm »
Cytat: "Dark Elf king"
Według mnie tak



Człowieku to nie powazny tekst. Jak?

Offline Zamorano

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2003, 10:34:29 pm »
IMO mógł wygrać zarówno tę kampanię, jak i bitwę. Warunek pobicie Wellingtona przed przybyciem Prusaków. Lub dzień wcześniej uderzenie Neya od razu na Wellingtona. Gdyby zamiast Gruchey'go był Davout, i gdyby w sztabie był Bethier(tzn. gdyby żył).  Sztab pod Waterloo to już nie był ten sam sztab co np. pod Wagram. Aha ,zwycięstwo w kampanii nie oznacza oczywiście ,że udałoby sie urządzić Europę po napoleońsku. Byłyby następne kampanie.....
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline High Elf

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2003, 03:00:01 pm »
Jeżeli by wygrał to mógłby przetrwać 3 miesiące najdłużej. Potem nie byłoby już ratunku...
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Zamorano

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2003, 08:23:28 am »
Cytat: "High Elf"
Jeżeli by wygrał to mógłby przetrwać 3 miesiące najdłużej. Potem nie byłoby już ratunku...


Zbyt duże uproszczenie. Ewentualne zwycięstwo w kampanii belgisjkiej bardzo skomplikowałoby sytuację .
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline High Elf

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 09, 2003, 06:43:23 pm »
Nie sądzę... Był bez szans na dłuższą metę.
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline brat Bule

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2003, 11:40:42 am »
Ja jednak uważam że niemógł..... tak samo jak teutońcy niemogli nierozjechać piechoty.......
róliczek, karliczek, boom.....

Offline Dark Elf king

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 13, 2003, 06:05:42 pm »
Wygrałby tą bitwę jestem tego pewien. Sprawę zawalił marszałek Ney wiadomo że Napoleon podczas bitwy nie mógł dowodzić nie czuł się najlepiej dowództwo oddał właśnie Ney'owi. Ten był za bardzo pewien siebie trzeba było szybciej skoń czyć z Angolami. A on tego nie zrobił zresztą maiał też pecha bo gdyby Prusacy spóźnili się parę minut byłoby po bitwie a Anglicy i Prusacy leczyliby rany. Wiem że kampanie na Rosję była wyczerpująca. Trzeba jednak pamiętać że to Aleksander I zerwał pakt i zaczął handlować z Anglią a potem tchórzowsko uciekł z Moskwy. Lecz to też wpływałona sytuację polityczną podczas bitwy pod Waterloo.

Offline WOŁCZKO

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 19, 2003, 03:56:33 pm »
Gdyby miał wiecej Polaków to na pewno :)

Offline High Elf

Czy Napoleon mógł wygrać pod Waterloo?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 20, 2003, 03:00:59 pm »
Ach ci Polacy... Jakby miał parę HE to też by wygrał...
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


 

anything