Autor Wątek: Giove Toppi - ojciec włoskiego komiksu  (Przeczytany 1680 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michaś P.

Giove Toppi - ojciec włoskiego komiksu
« dnia: Październik 02, 2015, 11:26:01 am »
GIOVE TOPPI

Urodził się w Ankonie 2 sierpnia 1889 r., zmarł 21 lipca 1942 r. Zwany jest ojcem włoskiego komiksu.

Karierę zawodową rozpoczął w 1918 roku publikując komiksy w gazecie "La Voce del Piave". W latach 1920. przeniósł się do Florencji, gdzie współpracował z takimi czasopismami, jak "Il Giornalino della Domenica" i "Il Brivido". Później poznał wydawcę Nerbiniego, z którym rozpoczął wielką współpracę, tworząc m.in. główną kolumnę tygodnika satyrycznego "420" (we współpracy z Gino Schiattim).
Giove Toppi jest autorem setek okładek i ilustracji do książek Nerbiniego wydanych w latach 1920. i 1930. Jego miejsce w historii komiksu związane jest z Disney'em i stworzeniem włoskiego czasopisma „Topolino” - publikującego przygody słynnej Myszki Miki oraz zabawnego słonika.

Myszka Miki ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w "L'Illustrazione del Popolo" w Turynie latem 1930 roku, ale była to publikacja jednorazowa. Dwa lata później, w 31 grudnia 1932 r., wydawca Nerbini zaczął publikować przygody Myszki Miki cyklicznie w nowej gazecie „Topolino”, a pierwszym rysownikiem pierwszego numeru był Giove Toppi, który prawdopodobnie był również autorem winiety czasopisma.

Z powodu problemów z prawami autorskimi do postaci Myszki Miki, wydawca zastąpił ją myszką Topo Lino, rysowaną przez Toppiego do roku 1934, kiedy nabyto licencję od Disney’a.

Nowa muza pochłonęła Toppiego. Rysował m.in. „Flasha Gordona”, „Mandrake’a”, „Fantoma”, „Cino e Franco” i wiele innych komiksów. Był pierwszym włoskim autorem, który przeszedł z komiksów podpisanych wierszem na rzecz dymków.

Z innych jego dokonań warto wspomnieć o współpracy z "L'avventuroso" (dla którego tworzył okładki) oraz o realizacji pierwszej włoskiej komiksowej serii detektywistycznej pt. "Renato Gallo (Wyzwanie dla bandyty)". Projektował również ilustracje do książek dla dzieci („Lord Sister”, „Iwan Groźny”, „Le”, „I precursori del Risorgimento”), a także dla dorosłych - zilustrował powieść „Le 32 amanti di fra Diavolino, lo strangolatore di Napoli” („32 kochanki Diavolina, dusiciela z Neapolu”).

Giove Toppi zajmował się nie tylko ilustracją i komiksem, ale był również uznanym kompozytorem muzycznym.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe plansze jego komiksu "Przygody Juana i Luisa", który ukaże się po polsku 1 grudnia 2015 r. w "Krakersie 44/2015".

Przyznam, że podczas wybierania komiksu do publikacji w "Krakersie" nic o autorze nie wiedziałem prócz tego, że miał jakieś zatargi z Disney'em. Ot, spodobała mi się jego kreska, bo przypomina mi wczesną twórczość Rosińskiego. A teraz z przetłumaczonej notki dowiedziałem się, że Giove Toppi to nie byle kto, ale Klasyk przez duże "K" pisany.

Tworzę nowy wątek na forum, bo wydaje mi się, że twórca tej miary zasługuje na jakieś wyróżnienie. Kto wie, może dzięki temu inni polscy wydawcy również zainteresują się jego twórczością? Mam dostęp do innych jego komiksów, ale tłumaczenie z włoskiego to nie lada wyzwanie.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2015, 11:50:05 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh