trawa

Autor Wątek: Osamu Tezuka  (Przeczytany 47074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Osamu Tezuka
« dnia: Październik 30, 2015, 07:29:38 am »
Założę nowy wątek, skoro ukazała się Pieśń Apolla, a Waneko właśnie zapowiedziało na 2016 Adolfa w dwóch tomach! A podobno JPF na tym jednym tytule nie poprzestanie. Fajnie, że wydawcy biorą się za taką klasykę.

Czytał już ktoś Pieśń Apolla?

« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2015, 07:59:43 am wysłana przez ramirez82 »

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2015, 07:46:28 am »
Nie spodziewałem się, że ten tytuł kiedyś się ukaże. Ja już nie mogę się doczekać. Fajnie, że wydawnictwa podzieliły ten tort między siebie. Dzięki temu dostaniemy więcej Tezuki :)

Pieśń czytałem. Mi się podobało. Kreska oczywiście archaiczna, ale sama opowieść dość wymagająca i wciągająca. Dobrze skonstruowani bohaterowie.

http://jaroslawd.blogspot.com/2015/10/recenzja-osamu-tezuka-piesn-apolla-cz1.html
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2015, 09:04:43 am »
Ja jestem w euforii.
Ale na razie nie miałem jeszcze czasu.

Kreska oczywiście archaiczna

? A nie Tezukowa przypadkiem...?
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

ramirez82

  • Gość
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2015, 09:42:56 am »
Tezukowo-archaiczna?

Offline peta18

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2015, 11:14:30 am »
Disney i juz.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Ystad

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 509
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek Jastrzębski
    • Biceps Zin (ATY)
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2015, 12:22:23 pm »
Kurnacz. Nie czytam mang, ale czaiłem się na "Metropolis" (we względnie przystępnej cenie) na allegro kilka dobrych miesięcy. I jak w końcu udało mi się je wygrać w lutym (tak dawno?) i przeczytałem to stwierdziłem, że straszna to ramotka. I boję się deko, że to co pojawi się teraz będzie podobne.

Ale zaryzykuje. Najwyżej utwierdzę się w przekonaniu.
världen, du kan kyssa mitt arsle

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy Tobą a mną jest fakt, że ja mam odwagę powtórzyć Ci prosto w oczy każde słowo które napisałem do Ciebie na forum....

Offline peta18

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2015, 12:25:59 pm »
Kurnacz. Nie czytam mang, ale czaiłem się na "Metropolis" (we względnie przystępnej cenie) na allegro kilka dobrych miesięcy. I jak w końcu udało mi się je wygrać w lutym (tak dawno?) i przeczytałem to stwierdziłem, że straszna to ramotka. I boję się deko, że to co pojawi się teraz będzie podobne.

Ale zaryzykuje. Najwyżej utwierdzę się w przekonaniu.
Metropolis to kupa jest. Piesn Apolla znacznie, znacznie lepsze.
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline wujekmaciej

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 782
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • City of Smoke...
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2015, 12:28:40 pm »
Metropolis to kupa jest.

oj zaraz kupa...

Offline Dembol_

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2015, 01:51:42 pm »
Metropolis jest słabiutkie. Co nie powinno dziwić bo pochodzi z 1949 roku. Tezuka miał 21 lat i zaczynał przygodę z komiksem. Widać braki w praktycznie każdej dziedzinie tworzenia i języku komiksu. Pieśń Apollo to rok 1970, a Adolf to lata 83-85. Różnica jest ogromna. Tak w formie jak i w tematyce.

Offline peta18

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2015, 03:16:41 pm »
O wlasnie tak :)
Najlepsze, ze jak ktos sobie obejrzy film animowany pod tym samym tytulem, to pozniej po komiksowym pierwowzorze spodziewa sie nie wiadomo czego :) a tu rozczarowanko. Co nie znaczy, ze anime bylo mega super.
Nie wspominajac o filmie Langa, ktorym to inspirowal sie Tezuka rysujac komiks o tym samym tytule. :P
Buk, Hodor i Dziczyzna

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 30, 2015, 05:19:12 pm »
Kurnacz. Nie czytam mang, ale czaiłem się na "Metropolis" (we względnie przystępnej cenie) na allegro kilka dobrych miesięcy. I jak w końcu udało mi się je wygrać w lutym (tak dawno?) i przeczytałem to stwierdziłem, że straszna to ramotka. I boję się deko, że to co pojawi się teraz będzie podobne.

Ale zaryzykuje. Najwyżej utwierdzę się w przekonaniu.


Jak masz w jakiejś rozsądnej cenie do sprzedania to pisz śmiało ;) Chętnie przeczytam.


? A nie Tezukowa przypadkiem...?


Tezukowa, co nie oznacza, że na dzień dzisiejszy archaiczna. Ja takie lubię, ale z pewnością nie każdemu przypadnie w chwili obecnej do gustu.

Generalnie czy dobre czy złe to i tak warto się zapoznać. W końcu to Tezuka ;)
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2015, 11:05:27 pm »
No to ja się odważę i napiszę słów parę o "Pieśni Apolla" cz. 1.
Zaznaczam jednak, że jestem czytelnikiem mangi wybiórczym i przypadkowym.
Tezuki czytałem dotąd tylko stare "Metroporisu" i jak większość osób znających inspirowane nim anime - byłem zdziebko rozczarowany (lekko mówiąc). Ale o Tezuce wiele czytałem i wyczekiwałem, aż coś sensownego wreszcie się u nas pojawi.

A wracając do ad rem...
"Pieśni Apolla" są DZIWNE.
Niezwykle trudno mi je ocenić. Połączenie fabularnej naiwności i historii co najmniej drastycznej. Powagi i smutku z osobliwym humorem. "Było sobie życie", metempsychoza, komiks sportowy, Atena Parthenos, psychiatria w bardzo krzywym zwierciadle, pomieszanie rzeczywistości i snu...
Normalnie przejechał się po mnie ten komiks i zostawił z głupią miną.

Do tego zadziwiające rysunki Tezuki: przesłodzone Disneye w japońskim wydaniu, a zarazem niesamowicie wymowne, ekspresyjne, ze świetnie zaprojektowanymi postaciami (każda w konwencji i każda ze swoim charakterem). Jako styl raczej mi się nie podobają. Ale imponują.

Jak widać nie jestem więc w stanie zdobyć się na ocenę jednoznaczną: czy to było dobre? czy mi się podobało?
Na pewno było JAKIEŚ. I z zaciekawieniem sięgnę po drugi tom. A potem "Adolfa" bo tu jazda po bandzie będzie pewnie jeszcze mocniejsza - coś tak czuję.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline nox-dl

Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2015, 02:24:32 pm »
"Pieśni..." mam, ale jeszcze nie czytałem. Zapoznałem się za to z "Metropolis" i... cóż, mam mieszane odczucia.

Długo nosiłem się z zamiarem przeczytania dzieła Tezuki i wiele po nim oczekiwałem, jednocześnie zdając sobie sprawę z jego wieku. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ciekawa lektura, ale raczej w ramach poznania komiksu z dawnych lat, niż jako ponadczasowe dzieło.

Kreska Tezuki jest mocno inspirowana Disneyem (momentami autor odnosi się nawet do niego wprost), co ma pewien urok, ale jednocześnie sprawia, że trudno traktować mangę poważnie. Autor potrafi też dość swobodnie podchodzić do kolejności kadrów, czasem bez ostrzeżenia przeskakując do układu pionowego.

Narracja idzie w parze z kreską, co powoduje, że nie wiadomo, jak ten komiks odczytywać. Niby nie jest to pozycja dla dzieci, a jednak jest trochę infantylna. Żeby czerpać jakąkolwiek przyjemność z lektury, trzeba jednak brać poprawkę na jego wiek - manga środkami wyrazu i narracją przypomina przedwojenne komiksy europejskie. Manga bywa przegadana, a akcja łopatologicznie wyjaśniana, ale ma to swój urok. Szczególnie, że Tezuce nie brakowało pomysłów i w "Metropolis" dzieje się naprawdę dużo.

Tłumaczenie nieco kuleje. Widać, że polskie wydanie było przygotowywane przez maleńkie wydawnictwo. Nienaturalne dialogi być może występowały też w oryginale sprzed ponad pół wieku, ale już problemy z apostrofami przy odmianie imion bohaterów to ewidentnie wpadka tłumacza. Nie udało się też wybrnąć z kwestii dwupłciowości androida - w polskiej wersji jest on rodzaju męskiego.

Podsumowując, interesujący komiks-ciekawostka, swego rodzaju podróż w czasie pozwalająca zobaczyć, jak zmienił się sposób opowiadania w mangach przez kilkadziesiąt lat.

Offline Szczoch

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 769
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ani czarny, ani kwadrat, ani na białym tle.
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2016, 11:20:37 am »
Drugi tom "Pieśni Apolla" przeczytany. Do tego co napisałem wyżej niewiele mogę dodać. Mamy dwa kolejne epizody podróży Shogo przez niezwykłą krainę własnej podświadomości, w tym najdłuższy z całego cyklu epizod hmm... futurystyczny? biopunkowy?
Zakończenie relatywnie szybkie, a całość drugiego tomiku już nieco mniej zaskakująca.

Jako całość jest to lektura bardzo oryginalna, zastanawiająca i zachwycająca maestrią opanowania warsztatu komiksowego.
A poza tym uważam, że "Iznogud" oraz "Saga o Potworze z Bagien" powinny zostać w całości wydane po polsku.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: Osamu Tezuka
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 30, 2016, 06:44:42 pm »
Kiedy sobie pomyślę, że mniej więcej w tym samym czasie, kiedy ukazała się w Japonii "Pieśń Apolla", zaczęła wychodzić tam również - tak znakomita, dojrzała, subtelna w swoim przekazie i do dzisiaj na wskroś nowoczesna pod względem prowadzenia komiksowej narracji – seria "Samotny Wilk i Szczenię", to nie mam w ogóle ochoty stosować wobec Osamu Tezuki żadnej taryfy ulgowej. Ta opowieść to jakiś komiksowy oksymoron. Wszystko, co w niej wartościowe, zostało wyparte przez infantylność, kicz, naiwne uproszczenia i niemądre pomysły.
Dawajcie szybko tego "Adolfa" – w końcu 10 lat z okładem to całkiem sporo, żeby artystycznie dojrzeć!