Autor Wątek: Antologia "Wrzesień"  (Przeczytany 36552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yoxik

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 29, 2003, 06:02:42 pm »
Kaczka w kolorkach wygląda znacznie lepiej w szarościach niestety może być najsłabsza z antologi. Podoba mi sie kreska w opowiadankach "Przebicie" "Skarb". Podobała mi się udostępniona strona ze "spotkania" Leśniaka ten konik istnie jak  u Sakai :)
pinia jest jak dziura w d**** - każdy ma swoją  
Kompromis moje drugie imię :)
"... Gdy dorosły człowiek wkracza w świat bajek, pozostaje w nim na zawsze. Nie wiedziałeś o tym?"

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 31, 2003, 03:18:59 pm »
Kaczka jest jedyna historia w kolorze w tym albumie.

A glos na "Blok nr 7" Kowalskiego, choc inne tez sa fajne ze szczegolnym uwzglednieniem Munduru Dziadaka Te Te i kawalka duetu Skarzycki - Lesniak.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline pookie

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 31, 2003, 04:53:08 pm »
Moje obawy się potwierdziły. Niestety autorzy wyszli z założenia, że tematyka odwala za nich kawał roboty i nie trzeba się specjalnie wysilać. "Wrzesień" mnie rozczarował. Są historie znakomite: "Skarb" Ronka, "Czwarta bitwa" Skutnika, "Burza", czy "Przebicie" Ziuta. Matuszak jest taka sobie, a szkoda, bo Kamil wypichcił naprawdę ciekawy scenariusz. Reszta jest taka sobie, ale naprawdę wkurza to, że całość wydała mi się jakaś taka bezbarwna, pozbawiona klamry spinającej to wszystko do kupy. Kołodziejczak napisał dobry wstęp, mający w założeniu pewne sprawy wytłumaczyć i właśnie spiąć, ale potem przychodzi rozczarowanie. Jednak podstawową wadą "Września" jest fakt, że nie porusza, nie skłania do refleksji, po jego przeczytaniu nie ma się moralnego kaca. Są momenty naprawdę świetne, ale też opowiastki po prostu kiepskie. Nie wiem, może ja zbyt wiele wymagam? Może moje rozbudzone oczekiwania w stosunku do tego albumu, nie mogły zostać zaspokojone? Może zawsze produkt końcowy przegrywałby z wymarzonym ideałem? "Wrzesień" nie jest zły, ale nie jest też komiksem przełomowym. Szkoda, bo liczyłem, że takim będzie.
 for Pookie

Offline Kiamil

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2003, 05:38:24 pm »
Trochę żeśmy juz z Pookiem pogruchali na GG. Więc reasumując - to wszystko kwestia smaku, wrażliwości i oczywiście oczekiwań. Są tu rzeczy nietrafione, czy dla mnie treściowo i obrazkowo wyraźnie poniżej moich potrzeb, ale jest też kilka rzeczy dobrych.
Jeszcze nie było chyba antologi, która by wszystkim weszła w całości i gładko.
Poza starszymi pewniakami (Gawron i Frąś) mi podszedł Trust (niezaleźnie od tego, że byłem modelem dłoni na dwóch kadrach :)) ROnek, i ZIuto. SKutnik, czy Kowalski (J) są ok, acz mają zbyt łopatologiczne puenty - acz to kwestia dyskusyjna. Różnych ludzi wzruszają różne rzeczy.
SKarżycki/Leśniak są tu trochę na siłę i mnie nie przekonali.
Wieża - biedna.
Co do Matuszak - mnie sie to co zrobiła bardzo podoba.
Ułan - nijaki taki
Der Hund - w zasadzie dobry, acz coś mnie (nie potrafię tego wyartykułować) nie przekonało. Im dłużej na to patrzę, tym bardziej mi się podoba i historyjka i poszczególne obrazki, ale jako całość dla mnie się trochę rozjeżdza.
Jej oczy - chmmm. Alebo jestem tępy, albo nie zrozumiałem puenty.
Niebo i ziemia - przeciętne i przewidywalne
Blok nr 7 - zdecydowanie nie. KOłodziej piszę, że to też rzecz starsza i specjalnie po to ta antologia, ale to dla mnie poważne nieporozumienie. To dla mnie zbytni fabularny dysonans. Po kij tu nagle sf z tanich seriali z lat sześćdziesiątych. DLa mnie rzecz absolutnie poza stylistyka tego albumu. Acz jak na Kowalskiego zadziwiająco dobra plastycznie.
Stille Nacht - w zasadzie podobne zarzuty. Nie takich historyjek (chodzi mi o puentę) oczekiwałem po tym albumie.
Mundur dziadka - drobiazg, w klasycznie TT stylu. Kto lubi, ten ma co lubi, ja jakoś przeskoczyłem bez zamyślenia.
I już
W sumie - mogło byc lepiej, ale i tak jest dobrze. Choc mam pewnie nieobiektywne spojrzenie.
amil M. Śmiałkowski
www.slowem.pl

Offline pookie

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 31, 2003, 06:01:58 pm »
W 100 % zgadzam się z Kamilem w ocenie Stille Nacht i Bloku nr 7 - kompletnie tu nie pasują. Rysunek Kowalskiego zaskakuje (wniosek - kiedyś lepiej rysowal).
Powtarzam - to wszystko nie tworzy spójnej całości. Kamil słusznie zauważył, że skoro te prace prezentują najwyższy poziom, to co musiał odrzucić Tomek ...
 for Pookie

Anonymous

  • Gość
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 31, 2003, 10:15:36 pm »
witam
przeczytalem jedynie komiks kamila i galka
wrazenia?
kamil posluzyl sie prawdziwa historia wzbogacajac je fajnym motywem robiac to sprawnie plusem jest takze fakt ze komiks ten w antologi wrzesien dotyczy faktycznie wrzesnia minusy to plenta... bardzo odstaje od reszty jest dosc wymuszona a tekst finalowy brzmi dla mnie sztucznie  - takie sprawia w kazdym razie wrazenie
dla mnie rowniez poczatek nie jest do konca taki jaki byc powinien troche inaczej bym zaczol  
co do galka to jest to tak dziwne ..niespojne i nielogiczne jest niby pomysl ale tak naprawde jest to pomysl tylko na zakoncenie nic wiecej sama historia dzieje sie niewiadomo gdzie wiemy jedynie zze jedni to niemcy drudzy to amerylanie bo mowia po angielsku i lataja w wiekszych samolotach  :wink:  

 dlaczego wrzesien nie jest o wrzesniu?
dosc zabawane ale jednoczesnie  czytajac te komiksy i przegladajac pozostale nabylem od kamila (ot tak dla sprawdzenia coi to) antologie 9-11 dziwne tam sa historie jedne przepelnione az do przesady amerykanskim patosem bog honor ojczyzna
a niektore sa na tyle subtelne ze pozostawiaja po sobie wrazenie rozne bo rozne ale pozostawiaja pelno tam wszystkiego po prostu
i tutaj niespodzianka przeciez do cholery to dotyczy jednego dnia w jednym miescie w jednej jego czesci
i tyle roznych spojrzen - roznych jakosciowo- tyle histori
a u nas o miesiacu tragedi i nie tylko chwil roznych dziejacych sie w roznych miejscach w roznym czasie nasi scenarzysci nie potrafili wyciagnac na tyle roznych histori by sklecic z nich antologie ...dziwne

Offline mykupyku

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 01, 2003, 12:38:55 am »
W wywiadzie dla czerwcowego KZ Kołodziejczak zapowiadał: „wydarzeniem sezonu będzie antologia "Wrzesień"” i „Dostaję już wstępne szkice, scenariusze. Szykuje się dobry komiks.” Od czerwca było chyba za mało czasu, żeby zrobić wydarzenie sezonu. Antologia jest niezła, "Skarb", "Burza", "Przebicie", „Kaczka” to dobre shorty, kilka jest niezłych „Czwarta bitwa", „Spotkanie”, „Pamięć”, „Wrześniowe przedpołudnie”. Jednak antologia postrzegana jako całość wydaje się pozbawiona spójnego przesłania, przez co nie wzbudza zbytnio emocji, ani historycznych ani ludzkich. To wina skrótowości historii, (krótka forma rzadko do głębi porusza, trzeba mistrzostwa), jak też bezładnego wymieszania tematów w albumie. Dobrze, że „Wrzesień” powstał, choćby dla tych kilku najlepszych historii. Szkoda, że polskiego komiksu nie stać jeszcze na antologię niezwykłą, poruszającą. Temat „Wrzesień” absolutnie czeka jeszcze na realizację. Na zachodzie 600-stronicowy komiks jednego autora, na jeden temat nie jest czymś wyjątkowym, u nas 160 stron niemal dwudziestu ponoć budzi respekt...
opyright by mykupyku

Offline Macias

Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 01, 2003, 12:45:10 am »
czyli co? "chcieli dobrze,a wyszko jak zwykle"?to dobra to antologia,czy nie?bo ciezko stwierdzic z waszych postow.

Anonymous

  • Gość
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 01, 2003, 07:12:05 am »
Cytat: "Kurczaczek"
Prosba prywatna- czy ktos z mieszkajacych w Wawie wybiera sie na podpisywanie albumu przez wszystkich autorow?


wszystkich jak wszystkich :-(
m

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 01, 2003, 09:53:17 am »
To ja swoje 3 grosze:

SPOTKANIE - Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki
Jak dla mnie bardzo fajne, klimatyczne opowiadanko. Chlopaki pokazuja, ze oprocz rozsmieszania potrafia dac troche do myslenia.

WIEŻA - Janusz Ordon, Rafał Urbański
Klasyczny komiks wojenny. Ani ziebi ani grzeje.

PAMIĘĆ - Jacek Kowalski, David Prescot
Fajne, brutalne, prawdziwe. Tylko literki w dymkach sie rozjezdzaja, widac ze to na kolanie juz robione.

WRZEŚNIOWE PRZEDPOŁUDNIE - Dagmara Matuszak, Kamil Śmiałkowski
Ja nie wiem co sie Kamilowi podoba w tych rysunkach. Dla mnie to byl zawod miesiaca. Spodziewalem sie, ze grafa wbije mnie w ziemie, a tu takie pitu-pitu olowkiem po kartce. Scenariusz calkiem fajny, ale chyba dla fanow Dolegi-Mostowicza glownie...

OSTATNI UŁAN - Jacek Michalski
A mi sie podoba ta koncowka. Upior z orzelkiem na czapce. Wojny za nas nie wygral, ale i tak milo.

DER HUND - Tomasz Piorunowski, Piotr Kabulak
Mam tu bardzo podobne odczucia do Kamila. Nie ma do czego sie przyczepic, ale nie zachwyca.

JEJ OCZY - Marcin Nowakowski, Wojtek Franzblau
A czego tu nie rozumiec? Bardzo fajna, czarno-humorowa puenta. Szkoda, ze rysunki takie brzydkie.

NIEBO I ZIEMIA - Mariusz Zabdyr, Michał Gałek
To mi przypomina taka technike Aikido Ten-Chi Nage (rzut nieba i ziemi). A o samym komiksie to nic nie napisze, bo zapomnialem go w chwili przeczytania.

BLOK NR 7 - Piotr Kowalski
Nie no, chlopaki, czepiacie sie. Jakos modne jest ostatnio pomstowanie na Kowalskiego, ale w tym albumie nic lepszego jak dla mnie nie ma. I dobrze, ze jest SF (a raczej horror). Przynajmniej nie ma bogoojczyznianego patosu i smucenia.

CZWARTA BITWA - Mateusz Skutnik
Niezle, podoba mi sie pomysl przeciwstawienia bohaterskich zolnierzy superbohaterom z amerykanskich komiksow, ale... zabraklo mi tu momentu jak po makach szedl zolnierz i ginal, lecz od smierci silniejszy byl gniew.

STILLE NACHT - Paweł Miedziński, Marcin Mielicki
Trcohe mi glupio, bo ludzie sie staraja, wymyslaja fajne historie, robia fajne obrazki a jak wyjdzie cos odrobine slabsze od Sandmana to czytelnicy marudza. No ale powiem - Sandman to to nie jest.

SKARB - Hubert Ronek
A to jest calkiem spoko. Zlego slowa nie powiem.

KACZKA - Jacek Frąś
Klasyka. Hicior sprzed lat. Mam to juz w Swicie Komiksu, ale w albumiku tez nie zaszkodzi.

MUNDUR DZIADKA - Tomasz Tomaszewski
Mnie ta historyjka totalnie rozwalila. Dlaczego nie uczyli nas o Zaolziu na historii, dlaczego gdyby nie Brathanki, to w ogole nie mowiloby sie o tym w TV? Ciesze sie, ze ktos ma odwage glosno powiedziec o niezbyt chlubnych kartach naszej historii. Moze by jeszcze komiks o Zeligowskim napisac?

PRZEBICIE - Ziuto
To jest dopiero kawalek, ktorego nie zrozumialem... Jak przeczytam jeszcze raz to cos moze wiecej napisze.

UCIECZKA ANIOŁA - Przemysław Truściński, Tomasz Kołodziejczak
Trzyma poziom. Strasznie liryczne jak na komiks, ale kolejne mocne uderzenie po jajach. Jestem na tak.

BURZA - Krzysztof Gawronkiwecz, Maciej Parowski
Nudy panie, nudy. Ale obrazki fajne.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Anonymous

  • Gość
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 01, 2003, 10:16:35 am »
Cytat: "xionc"
To ja swoje 3 grosze:

CZWARTA BITWA - Mateusz Skutnik
Niezle, podoba mi sie pomysl przeciwstawienia bohaterskich zolnierzy superbohaterom z amerykanskich komiksow, ale... zabraklo mi tu momentu jak po makach szedl zolnierz i ginal, lecz od smierci silniejszy byl gniew.


no co ty?
maki były już po wszystkim.
:-)
poza tym komiks nie jest o działaniu, tylko o niemocy.
m

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 01, 2003, 10:22:40 am »
O niemocy? To nie wiem czy dobre wydarzenie historyczne wybrales.

Zdobycie Monte Cassino, zreszta malowniczo porownywane w piosence do szarży z Somosierry, to jedna z najbardziej brawurowych akcji polskiego wojska. Jasne, ze okupione wielkimi stratami, ale stad sie wlasnie bierze legenda...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Anonymous

  • Gość
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 01, 2003, 10:26:46 am »
ty czytałeś ten komiks czy nie?.....
o niemocy całej reszty, nie Polaków. o stratach i legendzie tez tam jest mowa.
m

Anonymous

  • Gość
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 01, 2003, 10:31:11 am »
Cytat: "xionc"

BLOK NR 7 - Piotr Kowalski
Nie no, chlopaki, czepiacie sie. Jakos modne jest ostatnio pomstowanie na Kowalskiego, ale w tym albumie nic lepszego jak dla mnie nie ma. I dobrze, ze jest SF (a raczej horror). Przynajmniej nie ma bogoojczyznianego patosu i smucenia.


a widzisz gdzies tak naprawde patos i smucenia ale tak naprawde? :wink:
to nie kwestia formy ze to sf i nie pasuje to kwestia braku pomyslu chyba a kowalski jaki jet kazdy widzi za duzo go bylo w nowej fantastyce moze to dlatego...
co do galka to fakt rzecz zapomina sie od razu
co do dagmary matuszakl bede jej bronil to co zrobila jest fajne  i mile dla oka po prostu
akademickie to fakt ale na fajnym poziomie pozatym co rozumiesz przez wgniatanie w fotel?
przyklad mckean jest fajnym malarzem to co robi wprowadza ciekawy oniryczny klimat ale jak stwierdzil gdzies miszcz - rysownik z niego zaden...

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Antologia "Wrzesień"
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 01, 2003, 10:34:34 am »
Czytalem, ale juz jakos strasznie pozno w nocy.  :)

No ale jak jest o niemocy wszystkich innych, to moglo byc tez o makach, nie?

A tak powaznie - nie mam nic do tego komiksu. Naprawde. Ale mysle, ze nie do konca udalo Ci sie uniknac pulapki podnioslego nastroju a la apel szkolny. To jest cholernie trudne, kiedy sie obracasz w tematyce przesiaknietej heroizmem, zreszta takie komiksy tez sa potrzebne, ale czy to wspolgra z Twoim stylem rysunku? Innymi slowy: Twoje komiksy to robota artystyczna - czy nie czujesz, ze tym razem wyszla Ci troche produkcja na zamowienie?
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.