trawa

Autor Wątek: Negatywny wizerunek Polski i jej bohaterów w komiksie  (Przeczytany 5026 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sokratesik

Negatywny wizerunek Polski i jej bohaterów w komiksie
« dnia: Październik 19, 2015, 11:48:16 pm »

Pierwotnie dyskusja znajdowała się w temacie o "komiksach IPN".

To chyba odpowiedni temat na zadanie pytania, do którego skłoniły mnie ostatnie rozdziały 3 tomu All-Star Western.  :lol: - Wiem, brzmi paradoksalnie.
Ale zupełnie na serio. Nie czytałem nic z serii tego tematu, w którym umieszczam ten post - przyznaję się - natomiast, jak mniemam to seria o polskich bohaterach? Chyba, że się jednak bardzo mylę - to mnie poprawcie. Czytałem wiele innym komisów w podobnym temacie. Od Klossów poczynając, na Smert Lachom kończąc (swoją drogą komiks godny polecenia). Wiem, Klossy to nie historia, ale jednak tematyka wojenna - czyli historyczna.
Chciałbym przeczytać komiksy pokazujące, że my też mamy wiele zakrętów, często byliśmy najeźdźcami, że Litwini, czy Ukraińcy mają swoje powody by nas nie kochać. Jakich mamy bohaterów i jak wiatr historii wiał nam w oczy przeczytałem już mnóstwo. Ogólnie chodzi mi o edukację. Bo tego typu komiksy chyba mają trochę edukować? Nawet ten Kloss za komuny też chyba miał być elementem edukacyjnym...? Tylko taka wybiórcza edukacja nie prowadzi do niczego dobrego.
A może coś przeoczyłem? Może jednak był jakiś niewygodny historycznie polski komiks???
 
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2015, 03:00:23 pm wysłana przez graves »

Offline szuwarek

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2015, 08:14:03 am »

A może coś przeoczyłem? Może jednak był jakiś niewygodny historycznie polski komiks???
Nie tyle polski, ale resztę twoich założeń spełnia Maus.

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2015, 09:57:52 am »
Oczywiście Maus... ale nie chodziło mi o to, żeby przeczytać cokolwiek złego na temat Polaków, tylko o brak prawdziwej edukacji historycznej w tym kraju. Wszyscy tylko częstują mitami polskiej misji i bohaterstwa. W komiksach także. Ale ponawiam pytanie - może jednak coś przeoczyłem?

Offline graves

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 20, 2015, 10:23:02 pm »
Jak chcesz czytać o "złych" Polakach to w serii IPN-u tego nie znajdziesz. Poszukaj może w komiksach Ukraińców lub litewskich - jeśli o to Ci chodzi :)
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2015, 10:37:31 pm »
Może jednak był jakiś niewygodny historycznie polski komiks???
Jak chcesz czytać o "złych" Polakach to w serii IPN-u tego nie znajdziesz. Poszukaj może w komiksach Ukraińców lub litewskich - jeśli o to Ci chodzi :smile:
Graves - zanim ponownie odpowiesz, może przeczytaj uważnie pytanie - wkleiłem jeszcze raz. O autorefleksję narodową mi chodzi, którą można znaleźć w 3 tomie All Star Western, a której nie znalazłem dotąd w żadnym komiksie polskim. No chyba, że Polacy w swojej historii nie zrobili niczego nagannego, to faktycznie nie ma czego szukać.

Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2015, 11:18:23 pm »
No tak Polacy to jest przeciez narod mordercow i zbrodniarzy, odnosze sie tylko do slow pewnej pisarki  :razz:
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2015, 11:47:08 pm »

Nikt nie chciał odpowiedzieć, ale sam coś znalazłem.
"Korfanty" Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego. To jak potraktowano tytułowego bohatera i jak traktowano Śląsk i Ślązaków jest jednak niewygodną prawdą historyczną. A to również można w tym komiksie znaleźć. I totalnie nie rozumiem, że od jakiegoś czasu Powstanie Warszawskie urosło w mediach do rangi symbolu a rocznice innych powstań przechodzą niezauważone.







« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2015, 05:15:41 am wysłana przez fragsel »

Offline turucorp

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2015, 12:48:07 am »
pfff... zrobilismy na Slasku i o Slasku kilka bardziej niewygodnych historycznie komiksow i jakos nikt sie nie zbulwersowal  :roll:

Offline Death

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2015, 01:11:46 am »
Nikt nie chciał odpowiedzieć, ale sam coś znalazłem.
"Korfanty" Wyrzykowskiego i Zajączkowskiego. To jak potraktowano tytułowego bohatera i jak traktowano Śląsk i Ślązaków jest jednak niewygodną prawdą historyczną. A to również można w tym komiksie znaleźć. I totalnie nie rozumiem, że od jakiegoś czasu Powstanie Warszawskie urosło w mediach do rangi symbolu a rocznice innych powstań przechodzą niezauważone.
Tak, taki Piłsudski nie wypada tam zbyt dobrze. PW? No bo przegrane. Nie możemy czcić zwycięstw, bo nie. A Korfanty to wspaniały komiks. Wiadomo, że temat po łebkach, ale czegoś tam się można dowiedzieć. Najważniejsze są jednak plansze. Jak to mówi nasz kolega:
Cud, miód i orzeszki!
:smile:

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2015, 09:54:01 am »
pfff... zrobilismy na Slasku i o Slasku kilka bardziej niewygodnych historycznie komiksow i jakos nikt sie nie zbulwersowal  :roll:
I właśnie szkoda. :wink: Uwielbiam komiks i jestem szczęśliwy, gdy jest o nim głośno. A gdy coś jest kontrowersyjne - może być zauważone przez media, a gdy jest zauważone przez media - staje się głośne. Komiks to w Polsce sztuka wciąż mało znana, więc każdy rozgłos wokół niego by się przydał. Swoją drogą - zaciekawiłeś mnie - co to za komiksy, bo chyba je przegapiłem...?

Offline turucorp

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2015, 12:39:07 pm »
I właśnie szkoda. :wink: Uwielbiam komiks i jestem szczęśliwy, gdy jest o nim głośno. A gdy coś jest kontrowersyjne - może być zauważone przez media, a gdy jest zauważone przez media - staje się głośne. Komiks to w Polsce sztuka wciąż mało znana, więc każdy rozgłos wokół niego by się przydał. Swoją drogą - zaciekawiłeś mnie - co to za komiksy, bo chyba je przegapiłem...?


np. antologia "Niczego sobie", czyli krótkie formy, które udowadniają, że "historyczny" nie musi być "realistycznie-lopatologiczny", lokalnie zrobił trochę szumu, niestety poza Śląskiem umknal
percepcji mediów (i odbiorców)

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2015, 05:26:35 pm »

np. antologia "Niczego sobie", czyli krótkie formy, które udowadniają, że "historyczny" nie musi być "realistycznie-lopatologiczny", lokalnie zrobił trochę szumu, niestety poza Śląskiem umknal
percepcji mediów (i odbiorców)
To o Gliwicach? Czytałem, nawet mam. Faktycznie nie jest to "łopatologia", ale nie przypominam sobie tam aż tak niewygodnych faktów (może pamięć słaba - chyba zaraz zajrzę do tego komiksu) - a mógłbyś wskazać, w których opowieściach konkretnie?

Offline turucorp

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2015, 07:16:25 pm »
np. wizyta Sobieskiego podczas odsieczy wiedenskiej, w mieście od 1945 roku trwa agitacja na temat przełomowosci tego zdarzenia, tablice pamiątkowe, ulice jego imienia, "polskość" miasta etc.
A król jedynie przejeżdżał, przespal się w zaprzyjaźnionym mieście (które polskie nie było), obciążył budżet miasta i tyle, i to pokazuje Gizicki.
Obecność "niemieckich ślazakow" na tych terenach wciąż pozostaje kontrowersyjna, jeszcze kilka lat temu starannie usuwano ślady ich obecnosci, zaś sowietów przedstawiano jako wyzwolicieli (Gliwice były całkowicie opuszczone, główne zniszczenia to pozary wywołane przez pijanych moskali).
Obecność Czechów na tych terenach (nie tylko husytow) jest znacząca, a jednak robiono i nadal robi się wiele, żeby to maksymalnie zmarginalizowac.
Praktycznie każdy z szorciaka w tej antologii jest w pewien sposób niewygodny, tyle tylko, że ta "niewygoda" jest jedynie zasygnalizowana i podana w sposób mniej nachalny niż w komiksach z IPN,  które (niestety) są mocno spolaryzowane ideologicznie, i pokazują "prawdę historyczna" jako czarno-biala rzeczywistość prosta i sztywna jak z podręcznika.


Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2015, 07:53:15 pm »
a jaka rzeczywistosc ma przedstawiac IPN ?
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline turucorp

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2015, 08:10:24 pm »
np. taka jaka ma w nazwie

 

anything