trawa

Autor Wątek: Negatywny wizerunek Polski i jej bohaterów w komiksie  (Przeczytany 5206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 21, 2015, 08:26:32 pm »
czyli uwazasz, ze nasze doswiadczenie (mowie o calym narodzie )jest oparte na szarosciach. Moim zdaniem IPN robi dobra robote. Niunsowanie roznych kwestii, to nie jest zadanie instytucji, ktora ma stac na strazy prawdy historycznej
pzdr

 
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Dembol_

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 21, 2015, 08:31:03 pm »
Nie ma czegoś takiego jak prawda historyczna.

Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 21, 2015, 08:50:34 pm »
naprawde tak uwazasz, nie zgadzam sie z tym. Na tej zasadzie mozna powiedziec, ze nic nie mozna powiedziec.
to jest absurd, w ten sposob mozna udowodnic kazda niedorzeczna teorie, a slowa chocby pana ambasadora maja taka sama wartosc jak kazda inna wypowiedz, ktora dotyczy kwestii historycznych.
pzdr
ps nie ma czegos takiego jak historia pisana przez zwyciezcow.  Fakty ukladaja sie w pewien mniej czy bardziej uporzadkowany ciag przyczynowo-skutkowy. Mozna dyskutowac nad pewnymi wyjatkami, niuansami, ale ogolny szkielet stanowi rodzaj aksjomatu
pzzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline misiokles

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 21, 2015, 08:58:28 pm »
Niezupełnie. Np. w wypadku wojny, gdy jedna osoba zabija drugą, to jedna strona konfliktu nazywa go katem a druga bohaterem. Gdyż działają tu dwie opozycyjne racje. Prawdą historyczną jest śmierć. Ale już wnioski i analizy z tego płynące już są nacechowane "stronniczością". Ale to oczywiste. Mało kto decyduje się na fakt historyczny spojrzeć z perspektywy dwóch zainteresowanych stron i zebrać całościowy materiał.

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 22, 2015, 01:00:45 am »
Lejecie miód w me serce :smile: :smile:
Właśnie to chciałem wywołać - dyskusję!
Turucorp - co do antologii - masz oczywiście rację - ja wychowałem się na śląsku (choć nie jestem i nawet nie czuję się Ślązakiem - jak już to Tyszaninem - obywatelem miasta sypialni, które powstało za komuny, dla komuny - i ja to wiem, nie wstydzę się tego, historia jest i nie da się jej zmienić - przekłamać) i pewne sprawy są dla mnie aż nadto jasne, więc nawet do głowy mi nie przyszło, że pewne oczywiste prawdy historyczne w tych komiksach mogą być niewygodne...  :wink: Dziadek mojej żony walczył w powstaniu śląskim - dla przyszłej Polski, a jego syn - siłą był wcielony do SS i potem spędził kilka lat  w areszcie po wyzwoleniu. To są prawdy historyczne. A nie białe is white, a czarne is black. Nie da się ocenić ludzi bez historycznych okoliczności, które były wokół. Ktoś wspomniał MAUS. Dlaczego ten komiks jest wybitny? Bo syn potrafił pokazać zachowania ojca takie jakie były. Ten, aby przeżyć musiał wykazać się cechami pogardzanymi, takimi jakie cec**ją stereotyp Żyda. I tak było. Jak ktoś w obozie miał dumę i honor - ginął. Proste, ale nikt tego głośno nie powie. Natomiast Spiegelman powiedział - w sposób nienachalny (jak nazwal to turucorp) - i dobrze. Nie wszystko trzeba nazywać po imieniu. Natomiast jakby to był komiks polski - o Polaku -  czy nie byłby w pewnych kręgach nazwany jako anty-polski...?
A IPN jak sama nazwa wskazuje powinien dbać o pamięć - wygodną lub nie. Ale... idźcie sobie na rozpoczęcie roku szkolnego - nie zmieniło się nic od moich młodych lat. Edukacja historyczna leży - tzn. jest naznaczona komuną, no, wrogość do Niemców jest teraz wzbogacona o wrogość do ZSRR. A komiks jako medium niszowe i awangardowe nie wykorzystuje tu swojej szansy. Wręcz przeciwnie - sprzedaje się pokazując "sztywną i czarno-białą" rzeczywistość. Komuniści wykorzystywali to medium do włąsnych celów (Żbiki, Klossy itp.), teraz jest IPN, mnóstwo komiksów o PW (no, to już jakaś plaga, naprawdę nie ma innych tematów????) i ...
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 01:38:03 am wysłana przez Sokratesik »

Offline keram

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 22, 2015, 06:49:05 pm »
Jeśli chodzi o opowieści historyczne (nie tylko komiksowe), liczą się dla mnie trzy rzeczy:
-ciekawa fabuła
-prawda historyczna
-polski punkt widzenia (chyba, że opowieść nie dotyczy historii Polski oczywiście)

Myślę, że komiksy IPN w dużej mierze spełniają te kryteria.

Rozumiem tych, którzy piszą, że trzeba pokazywać różne punkty widzenia itp. itd., ale na mnie "działa" akurat takie podejście.

Dla mnie problemem nie jest pozytywne pokazywanie Polski, lecz to, że tak wielu robi coś przeciwnego. Niestety mam wrażenie, że wielu tzw. "postępowców" sądzi, że "nasranie na Polskę" jest świadectwem nowoczesności i europejskości. (Broń Boże nie oskarżam o to osób wypowiadających się wcześniej na forum).

Offline misiokles

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 22, 2015, 07:23:37 pm »
Dla mnie problemem nie jest pozytywne pokazywanie Polski, lecz to, że tak wielu robi coś przeciwnego. Niestety mam wrażenie, że wielu tzw. "postępowców" sądzi, że "nasranie na Polskę" jest świadectwem nowoczesności i europejskości. (Broń Boże nie oskarżam o to osób wypowiadających się wcześniej na forum).

Nie, to nie chodzi o 'nasranie na Polskę' tu chodzi o zło w samo w sobie, które artystycznie jest ciekawsze od dobra. Z tego samego powodu wizerunek diabła w literaturze/muzyce/filmie jest mielony wielokrotnie częściej niż anioła. I to wcale nie znaczy, że twórcy czczą rogatego - po prostu psychologicznie zło jest ciekawsze, ma więcej odmian, większy ładunek dramatyzmu w porównaniu z dość jednorodnym dobrem. I dlatego też wcale się nie dziwię, że Polak eksploruje zło w polskiej historii i społeczeństwie. Z tych samych powodów - jest koncepcyjnie ciekawsze, niesie z sobą więcej silnych emocji, dużo mówi o człowieku i można go potraktować symbolicznie i alegorycznie. I naprawdę dziwię się tym, którzy w wizerunkach zła widzą jedną stronę medalu i brak pokazanie drugiej automatycznie znaczy że jej nie ma. Gniewanie się na Pokłosia, Idy, Mausy, Smert Lachom' że zaburza obraz Polski jest... infantylne. Zło czai się wszędzie, w każdym czasie, w każdym miejscu, w każdym człowieku. Należy je pokazywać, rozbierać na czynniki pierwsze, uczyć. By móć je rozpoznawać i móc mu zaradzić.

Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 22, 2015, 09:42:18 pm »
ja mowie o ogolnych ramach i historii w skali makro. Moi  przedmowcy mowia o sprawach mikro
Nalezy wszystko umieszczac w odpowiednim kontekscie, jak nie bedziemy tego robic, to beda powstawac takie rzeczy....
http://interia360.pl/ksi%C4%85%C5%BCki/recenzje/artykul/dlaczego-chlopi-polscy-zydow-mordowali,74773
pzdr
ps niedlugo mitycznymi nazistami beda Polacy, to jest kwestia czasu. :roll:
ps 2 a jak mamy przedstawiac ZSRR ?
ps3 Keram pelna zgoda :razz:
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 09:49:11 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 23, 2015, 12:14:03 pm »
Nalezy wszystko umieszczac w odpowiednim kontekscie, jak nie bedziemy tego robic, to beda powstawac takie rzeczy....
http://interia360.pl/ksi%C4%85%C5%BCki/recenzje/artykul/dlaczego-chlopi-polscy-zydow-mordowali,74773
pzdr
Pogromy to fakt historyczny, więc całkiem sensowne jest, że będą o nich powstawały publikacje historyczne. Chyba, że chcesz "umieszczać" te pogromy w "odpowiednim kontekście"... nie skomentuję jak to brzmi.

ps 2 a jak mamy przedstawiac ZSRR ?
Tak jak wyglądał w rzeczywistości?


Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 23, 2015, 02:44:00 pm »
Ty nazywasz to "cos" publikacja historyczna :lol: :lol: :lol:
Naprawde z edukacja historyczna w Polsce jest bardzo zle.
Tak odpowiedni kontekst jest najwazniejszy i moze nakreslisz, co sie dzialo na terenach zajetych przez zsrr po 17 IX 39
No tak zydow mordowali polscy chlopi pod przywodztwem polskiego kleru i polskiej inteligencji :roll: . Niemcy to byly spoko ziomy  :roll: i oni w ogole byli przyjaciolmi zydow.
Rozumiem, ze publikacja prof Spiewaka o zydokomunie jest Ci zupelnie obca.Pewnie nie masz pojecia, czym bylo nkwd i kto stal na czele tej organizacji
Ta pozycja jest klamliwa i dziwie sie, ze nikt jeszcze nie zglosil tego klamliwego paszkwila do prokuratora.
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline BlaskowitzPartTwo.rar

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 23, 2015, 03:22:29 pm »
Wśród Polaków znalazło się sporo skurczysynów dających upust swojemu antysemityzmowi? Wina wszystkich tylko nie Polaków. I oczywiście mordowanie cywili to walka z żydokomuną. Ale jasne, złych ludzi zajdziesz wśród Niemców (bo każdy Niemiec to nazista) wśród Rosjan (no przecież czerwoni) wśród Ukraińców (UPA UPA UPA) wśród Żydów, Muzułmanów etc. etc. Ale zły Polak? Niemożebyć. Adro, weź Ty pokaż ten swój dyplom profesora nauk humanistycznych z zakresu historii, bo muszę coś sprawdzić.

Mam nadzieję, że moderatorzy posprzątają bajzel w tym temacie. :neutral:

Offline absolutnie

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 23, 2015, 03:34:17 pm »
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Sokratesik

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 23, 2015, 03:41:49 pm »

A to znasz?


http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/259806-nietoty
Tego nie znam.
Czytałeś? Ten komiks cały tak wygląda jak na przykładowych planszach? Drogi... Pewnie w czasie premiery obejrzałem plansze, stwierdziłem - dziwne i drogie no i nie kupiłem. Może to był błąd?

Offline adro

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 23, 2015, 03:47:41 pm »
powiem spokojnie
Wez zorientuj sie w temacie i wtedy wrocimy do dyskusji, ok
Przeczytaj o inwazji zsrr w 39, poczytaj co dzialo sie na terenach opanowanych przez sowietow, czym bylo nkwd, jaka byla postawa zydow w tamtym okresie. Zorientuj sie jak wygladala sytuacja w Polsce w latach powojennych.
I nie stawiaj znaku rownosci miedzy  Polska, NIemcami i Zsrr,bo to jest kompromitacja. To nie my wywolalismy wojne i nasze Panstwo nie bylo nastawione na mordowanie calych narodowosci. Byla masa ludzi, ktora ryzykowala wlasnych ZYCIEM i ukrywala zydow. Pewnie nawet nie wiesz, czym byla zegota 
To Niemcy wymordowali gromade ludzi, to samo dotyczy Sowietow. To byly panstwa totalitarne, ktore byly nastawione na likwidacje calych narodowosci.
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline chch

Odp: Odp: Komiksy IPN-u
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 23, 2015, 03:48:13 pm »
Ty nazywasz to "cos" publikacja historyczna :lol: :lol: :lol:
Naprawde z edukacja historyczna w Polsce jest bardzo zle.
Tak odpowiedni kontekst jest najwazniejszy i moze nakreslisz, co sie dzialo na terenach zajetych przez zsrr po 17 IX 39
No tak zydow mordowali polscy chlopi pod przywodztwem polskiego kleru i polskiej inteligencji :roll: . Niemcy to byly spoko ziomy  :roll: i oni w ogole byli przyjaciolmi zydow.
Rozumiem, ze publikacja prof Spiewaka o zydokomunie jest Ci zupelnie obca.Pewnie nie masz pojecia, czym bylo nkwd i kto stal na czele tej organizacji
Ta pozycja jest klamliwa i dziwie sie, ze nikt jeszcze nie zglosil tego klamliwego paszkwila do prokuratora.
pzdr


Krótko, zanim moderator posprząta - zgadzam się z Tobą, że edukacja historyczna kuleje. Dla mnie to było nie do pomyślenia, żeby Niemcy i Żydzi pisali i mówili o "polskich obozach zagłady" a świat łykał to jak młody pelikan. Teraz wychodzi na to, ze jak ktoś pisze o Polakach, że byli mordercami żydów i właścicielami niewolników to "niesie kaganek oświat", a jak ktoś pisze i mówi o zbrodniach Niemców, Rosjan, Żydów, Ukraińców czy Litwinów na Polakach to jest germanofobem, rusofobem, antysemitą, agentem rosyjskiego wywiadu przeciwnym pojednaniu (okazujących tak wielką życzliwość Polakom mieszkającym na ich terytorium lub tam przebywającym) Polski z Ukrainą i Litwą. Nagle okazuje się, ze na film o Pileckim Państwo Polskie nie wyda złotówki, ale Idę i Pokłosie (oparte na kłamliwej książce Grossa) wesprze kwotą ok. 3 mln złotych (z naszych podatków, a jakże). Jak ktoś mówi o Judenratach, policji żydowskiej, Żydach w NKWD to jest be, a jak NSZtowcy zabili parę band żydowskich grasujących po wsiach, mordujących ludzi i okradających z resztek dobytku, to są "faszystami" i "kolaborantami". Oczywiście o wątpliwościach co do autorstwa mordu w Jedwabnem (i liczby ofiar) też się nie mówi w mediach, bo to niewygodne. Liczyłem, że "Smert Lachom" ukazuje pogromy na Kresach z zachowaniem prawdy historycznej (jednocześnie przedstawiając punkt widzenia większości ludności Ukraińskiej), ale po porównaniu tego komiksu do Idy i Pokłosia mam wątpliwości co do tego na ile zawarte tam informacje są prawdziwe.
EGMONCIE - DZIĘKUJĘ i proszę o:
- KOLEJNE WYDANIE ŻiCSMcK Z POPRAWIONYMI MATERIAŁAMI GRAFICZNYMI (SZCZEGÓLNIE W 7. I 12. ROZDZIALE), PEŁNĄ WERSJĄ "OSTATNIEJ PODRÓŻY DO DAWSON, PIERWSZĄ DZIESIĘCIOCENTÓWKĄ I SKARBEM HOLENDRA.
- A small Killing i DC Universe by Alan Moore