Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2015  (Przeczytany 49684 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Corto Maltese

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 08, 2016, 03:13:00 pm »

Gdybym miał stworzyć listę Top oddając głosy jedynie na pojedyncze albumy, nie serie i bez wznowień, byłaby dość uboga i pominąłbym wiele świetnych komiksów, toteż tej zasady stosować nie będę. To jedziemy:


1. Sandman (seria) - najbardziej podobał mi się album "Refleksje i przypowieści" (z tych z krótszymi historiami) i "Ulotne życia" (z tych dotyczących głównego wątku) i chociaż zdarzały się słabsze momenty ("Zabawa w ciebie"), to jak przygodę z serią zacząłem ponieważ miała status kultowej i chciałem jej dać szansę, tak w miarę poznawania postaci i historii, coraz mocniej wsiąkałem. Wydane w tym roku trzy albumy kończące serię, a szczególnie "Panie Łaskawe" i "Przebudzenie" sprawiają, że nie mogę zrobić inaczej jak umieścić Sandmana na szczycie mojej Top Listy. Nie będę się rozpisywał jakie to jest genialne, bo jest, życzę sobie jedynie by zapowiedziany na ten rok w Polsce "Sandman: Uwertura" był komiksem zasługującym na podium przyszłorocznego Topu.


2. Kroniki Dyplomatyczne - ten komiks powinien mieć podtytuł "Dyplomata Psychopata czyli jak radzić sobie z szefem-ministrem wąchającym codziennie, podkreślające markery stabilo i tworzyć dyplomację za pomocą fiszek i przemówień". Przydługi, wiem. Świetna lektura, zabawna w niektórych momentach, pobudzająca do refleksji, niecodzienna tematyka i do tego wszystko oparte o prawdziwe wspomnienia. Oraz galeria ciekawych postaci, z których każda ma swój niepowtarzalny charakter (mój faworyt - radca ds. Ameryki i Dalekiego Wschodu). Jest to pozycja, którą mogę polecić każdemu czytelnikowi komiksów, ludziom nawet bardzo słabo interesującym się polityką i osobom, które komiksów na co dzień nie czytają.


3. Magia&Miecz - długo czekałem na Toppiego, po "Opowieściach Szecherezady", ale w końcu się doczekałem. I nie zawiodłem! Zbiór opowieści zawarty w tym tomie to jedna z najbardziej pozytywnych niespodzianek ubiegłego roku. Sergio Toppi jak zwykle potwierdza swoje mistrzostwo ołówka, a fabularnie zawodzi (z ośmiu) jedynie pierwsza historia (krótka, dokumentalna o Sobieskim pod Wiedniem) i przedostatnia (Uroczysko). Na rysunki mógłbym patrzeć godzinami. Oby więcej takich komiksów w Polsce.


4. Valerian (seria)- dawno, dawno temu, w latach 90 XX w. czytałem różne komiksy (no, nic dziwnego, obecnie też czytam) ale gdy minęło czasu mało-wiele, tylko niektóre chciałem widzieć ponownie wydane. I jak moje życzenia o Rorka zostały spełnione, dwa razy, jak niedługo spełni się życzenie o Hugo, tak miłą niespodzianką było gdy Taurus zapowiedział i zaczął wydawać Valeriana. Powtórzę to co pisałem w odpowiednim temacie: przygoda, charakterystyczni (i charakterni) bohaterowie, ogromna pomysłowość w przedstawianiu różnych kosmicznych ras i planet, podlane humorem, przystępne, urocze i po prostu fajne. Valerian jest super. Jedyny minus to widoczne tu i tam lewicowe poglądy scenarzysty, dlatego mam trochę obaw co do tomu 4, z historiami na Ziemi, ale ogólnie polecam tą serię z czystym sumieniem.[size=78%]


5. Coutoo - Andreas w wysokiej formie. Mroczna, niejednoznaczna historia kryminalna z wątkami metafizycznymi. Ale czy aby na pewno? Komiks, do którego jeszcze kiedyś wrócę. Autor ujął mnie dawno temu pierwszymi tomami Rorka i chociaż później bywało różnie (np. niezły Cromwell Stone ale już zbyt pokręcone, jak na moje gusta, dwa pierwsze tomy zbiorcze ARQ), tym dziełem utwierdził mnie w przekonaniu, że jest artystą wysokiej klasy. Jedyny jego album jaki nominuję, bo "Jaskinia Wspomnień" z tym mocnym osadzeniem w pogaństwie, jakoś mnie odrzuca, choć czyta się gładko.


6. Batman: Rok Pierwszy - komiks, który stał się fundamentem z którego wyrosły później takie dzieła jak Długie Halloween i Dark Mirror. Scena ucieczki przed oddziałem SWAT stała się inspiracją dla podobnej w filmie Batman:Begins. Klasyczny origin Batmana, ale jednocześnie z bardzo mocną rolą Gordona i tego co się dzieje w życiu przyszłego komisarza, co sprawia, że występuje naturalna równowaga i Batman/Bruce Wayne nie przytłacza fabuły swoją obecnością sprowadzając resztę do tła. Przeciwnie, losy Gordona są interesujące, a on sam, pełnowymiarową postacią, ściśle splecioną z losem Gotham. Frank Miller nie stosuje swoich dziwnych pomysłów jak w "All-Star Batman i Robin", a aluzje erotyczne są ograniczone w porównaniu z "Powrotem Mrocznego Rycerza". Czytałem pierwsze wydanie, mam je, ale na pewno w deluxe ten komiks tylko zyskuje.


7. Batman:Azyl Arkham - czytałem już dość dawno temu, ale jest to na pewno jeden z najważniejszych komiksów dziejących się w uniwersum Batmana. Niewiele tam Mrocznego Rycerza, można się zżymać na fabułę ( w jej części odnoszącej się do sprawy "Mad Doga",streszczona we wspomnieniach Amadeusza Arkhama w grze Arkham Asylum, które można odkryć "dodatkowo" w czasie rozgrywki) ale mimo wszystko Grant Morrison i Dave McKean z jego psychodelicznymi rysunkami to świetne połączenie. Komiks na pewno najlepszy z tych o Arkham jakie czytałem (Living Hell niezłe, Madness średnie). I jako drugi z komiksów z Batmanem trafia na moją listę, wygrywając bój z np. Mrocznym Odbiciem (komiksem bardzo dobrym) - Azyl Arkham mroczniejszy.


8. Wieże Bois-Maury (seria) - ponieważ ostatni tom ukazał się już w 2015 roku, pozwolę sobie nominować właśnie tą serię. Za całość fabuły, rysunki, osadzenie w realiach historycznych. Miło się czyta również kontynuację, Bois-Maury i również ją, jako całość mógłbym nominować. Zdarzają się słabsze tomy, zdarzają się naprawdę dobre, więc nie wyróżniam żadnego pojedynczo. A bez serii głównej, nie byłoby tomów kontynuujących opowieść o rodzie Bois-Maury.


9. W poszukiwaniu ptaka czasu (seria) - niby historia jest dość prosta, ale podoba mi się takie klasyczne fantasy "zanim wyruszysz w drogę, musisz zebrać drużynę". Twist fabularny jest w tomie 4, który dopiero się ukaże (ponownie, wreszcie!) w tym roku, ale cała seria zasługuje na wzmiankę w Top (choć nie czytałem cyklu o Rycerzu Bragonie). Nie tylko z uwagi na rysunki Loisela, które lubię, nie tylko z uwagi na ciekawą kreację świata. A pewnie, przy zalewie komiksów w 2016 roku, sam tom 4 nie wystarczy by seria znalazła się na liście w przyszłym roku.


10. Chew (seria) - śmieszyć nie śmieszy, ale ta seria ma swój własny, pokręcony urok. Na pewno wyróżnia się oryginalnym pomysłem i galerią postaci, a chociaż ciągle balansuję na granicy "kupować czy przestać" to po tomie 3 jakby bardziej zaciekawiło mnie dokąd twórcy poprowadzą losy bohaterów.


Nie czytałem i raczej nie przeczytam (chyba, że pojawi się okazja by pożyczyć) wielu chwalonych serii takich jak Lazarus, Pasażerowie Wiatru, Saga, Locke&Key (pierwszy tom wywołał zamiast efektu "wow" efekt "meh"), stąd ich nieuchronny brak wśród moich nominacji.
Przy tylu komiksach wychodzących ostatnimi czasy w Polsce, muszę dokonywać selekcji, szczególnie przy wchodzeniu w dłuższe serie, takie jak np. Saga, a koncept i świat przedstawiony nie przyciągają mnie już na starcie, co jest ważnym kryterium wyboru.


Nie nominuję (lecz są to komiksy warte wzmianki):
Bękarty z Południa - byłoby to naciągane (czytałem po angielsku), a także dlatego, że tom 2 serii uważam za lepszy, a ukaże się on już w tym, 2016 roku.
Nic z WKKM ani Marvel NOW - czekam na drugi tom Fury'ego, nim się wezmę za ten komiks, a Avengers i New Avengers podobnie,przeczytam jak się ukażą kolejne tomy
Blueberry - czytałem parę lat temu pożyczone pierwsze trzy tomy i lubię tą serię, lecz ciągle jest ona na mojej liście "zaległości" do kupienia
Oczy Kota - rysunki Moebiusa to oczywiście coś, co można podziwiać, czytając, czy właściwie oglądając, tą historię wyobrażałem sobie klimat miasta i muzykę lecącą w tle, najlepiej tętniące, zwiastujące coś groźnego, rytmy. Jest tylko jeden problem. Jest za krótka. Taka miała być, wręcz nawet została wydłużona, wedle słów Jodorowsky'ego ze wstępu, ale przyjmę zasadę jak przy ocenach piłkarzy po meczu - ten, który nie dostał zbyt wiele czasu by się pokazać na boisku, zostaje bez oceny.
Równonoce - nie wiem czy przeczytam do daty końca plebiscytu, trochę brak czasu, trochę też podejścia, że lubię czytać komiksy odpowiednio do nastroju. Na pewno b.dobrze wydany (ten powiększony format!) i po przejrzeniu, zapowiada się smakowicie.
Black Science - za pomysł i za rysunki Remendera. Jeszcze nie czytałem, choć mam dwa tomy, przeczytam jak znajdę czas.
[/size]

Offline Tomasz 66

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 09, 2016, 05:46:14 pm »
1/ Pasażerowie wiatru
2/ Równonoce
3/ Polina
4/ David Boring
5/ Stwórca
6/ Zrozumieć komiks
7/ Sokrates. Półpies
8/ Dżihad
9/ Był to facet, co się zowie
10/Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2016, 09:11:43 am wysłana przez Tomasz 66 »

Offline Julek_

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 11, 2016, 12:40:44 am »
1 Scott McCloud „Zrozumieć komiks – Niewidzialna sztuka” (Kultura Gniewu, USA)
2 François Bourgeon „Pasażerowie wiatru” (Egmont, EU)
3 Daniel Clowes „David Boring” (Kultura Gniewu, USA)
4 Jacek Świdziński „Wielka ucieczka z ogródków działkowych” (Kultura Gniewu, PL)
5 Darwyn Cooke „Nowa granica” (Egmont, USA)
6 Cyril Pedrosa „Równonoce” (Timof i cisi wspólnicy, EU)
7 Abel Lanzac, Christophe Blain „Kroniki dyplomatyczne” (Timof i cisi wspólnicy, EU)
8 Alan Moore, Ian Gibson „Ballada o Halo Jones” (Studio Lain, EU)
9 Krzysztof Gawronkiewicz „Krzesło w piekle” (Kultura Gniewu, PL)
10 Kurt Busiek, Carlos Pacheco, Roger Stern, Jesus Merino „Avengers: Na zawsze” tomy 1 i 2 (Hachette, USA)

Offline Bobo

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 11, 2016, 03:23:00 pm »
1. Locke and Key
2. Baśnie
3. Pasażerowie wiatru
4. Amerykański wampir
5. Żywe trupy
6. Daredevil Żółty
7. Armada
8. Lady S
9. Fatale
10. Konkwistador
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2016, 03:37:40 pm wysłana przez Bobo »

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 12, 2016, 03:09:34 pm »
1. Pasażerowie Wiatru
2. Nowa Granica
3. Ballada o Halo Jones
4. Blueberry
5. David Boring
6. Parker
7. Czary Zjary
8. Kroniki dyplomatyczne
9. Dzień targowy
10. Jeremiah

Bardzo trudny wybór, zwłaszcza ostatnie miejsca w moim top 10. Dlaczego Jeremiah, a nie Saga, lub Fatale? Dlaczego Dzień targowy, a nie Polina? Nie mam pojęcia... Nie zdążyłem przeczytać kilku komiksów, które być może mogłyby znaleźć się w tym zestawieniu jak Dżihad, czy Fistaszki. Coutoo po drugiej lekturze też mógłby się tu znaleźć. 

Offline giera

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 12, 2016, 05:24:48 pm »
1. Kroniki dyplomatyczne
2. Zrozumieć komiks
3. Równonoce
4. Polina
5. David Boring
6. Nowa granica
7. Aspirine
8. Battling Boy
9. Stwórca
10. Muminki: komiksy Tove Jansson t.1

Gdzie teraz jesteś, Batmanie? Teraz, gdy Ciotka Heriot doniosła o zniknięciu Robina(…). Gdzie teraz jesteś, gdy SHAZAM! Kapitana Marvella odbija się echem o ściany widowni?
[Brian Patten]
http://dybuk.wordpress.com

Offline pioma10

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 14, 2016, 10:35:46 am »
1. Nowa granica
2. Blueberry
3. Parker
4. Lazarus
5. Pasażerowie wiatru
6. Locke & Key
7. Monster
8. Superman - Czerwony Syn
9. Jeremiah
10. Daredevil - Żółty

Offline Jaroslaw_D

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 643
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pokolenie TM-Semic
    • Półka z Kulturą
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 23, 2016, 04:37:11 pm »

1) Green Blood – bezsprzecznie największe zaskoczenie w tym roku. Nie spodziewałem się, że western w japońskim wydaniu może być tak dobry. Kolejna pozycja autorstwa Kakizakiego Masasumi. Dużo akcji, jeszcze więcej przemocy, wojny gangów i ciekawy scenariusz. Zdecydowanie zasłużenie pierwsze miejsce.
2) Superior Spider – Man długo czekałem na powrót Pajączka do Polski i w końcu się udało. Co prawda to już nie ten Spider co w dawnych czasach, ale nadal jego przygody bawią.
3) Bler: Człowiek ze światła – moja ulubiona polska seria komiksowa. Świat Blera się rozrasta i dojrzewa, a część piąta jest takim podsumowaniem tego faktu. Bohater z Krakowa przeszedł prawdziwą rewolucję od pierwszego zeszytu. Zupełnie inni przeciwnicy, zupełnie inna powaga więc i miejsce na podium się należy.
4) Gilles McCabe tom 2 – czekałem na finisz historii i autorzy mnie nie zawiedli. Znów świetne rysunki i udany scenariusz. Niestety całość zepsuta przez wydawnictwo, które zmieniło jakoś papieru, co wpłynęło na gorszy odbiór komiksu.
5) Tomie 2 – Ito... i wszystko jasne. Kolejna dobra rzecz od mistrza komiksu grozy z Japonii.
6) Robaczki – autobiograficzny komiks Dominika Szcześniaka robi wrażenie swoim autentyzmem. Co prawda rysunki nie należą do idealnych, ale cała reszta już jak najbardziej. Lekko i szczerze opisane życie twórcy komiksów, który ma przecież prywatne i rodzinne życie. Dodatkowy plus za celne spostrzeżenia na temat światka komiksowego.
7) Berserk – musi się znaleźć w podsumowaniu roku. Każda kolejna część jest równie dobra co poprzednia, całość trzyma klimat. Pozostaje się cieszyć, że przed nami jeszcze tyle kolejnych odsłon serii.
8) Pieśń Apolla – Osamu Tezuka... i wszystko jasne. Cieszy, że wydawnictwa sięgają po prace autora, który uchodzi za boga mangi.
9) Dzień targowy – piękne, nastrojowe rysunki oraz leniwie tocząca się akcja w połączeniu dały nam uniwersalną historię, która jest „jakaś”. Dla „Zwykłych ludzi pracy” bardzo ciekawa pozycja.
10) Sklepik z Robotami - zamyka dziesiątkę, ale należy mu się wyróżnienie za świetne żarty, udany cartoonowy styl rysunki i poprawę humoru. D19 i B20 to duet lepszy nawet od R2D2 i C3PO!
"Nie potrafię podać niezawodnego przepisu na sukces, ale mogę podać przepis na porażkę: staraj się wszystkich zadowolić". - Herbert Bayars Swope

Offline pokia

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 28, 2016, 06:15:28 pm »
1. Polina
2. Równonoce
3. Juan Solo
4. Czary Zjary
5. Pasażerowie Wiatru
6. Sugar
7. Oczy Kota
8. Krzesło w Piekle
9. Magia & Miecz
10. Sokrates. Półpies

Offline kalbaro74

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 31, 2016, 08:37:41 pm »
1. Valerian
2. Locke&key
3. Lazarus
4. Jeremiah
5. Saga
6. Chew
7. Parker
8. Black Science
9. Bouncer

10. Durango

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 04, 2016, 09:50:47 pm »
1. Równonoce ( timof)
2.Pasażerowie wiatru (egmont)
3. Kroniki dyplomatyczne ( timof)
4. Polina ( timof)
5. Undertaker ( taurus)
6. Saga ( mucha)
7. Black science ( taurus)
8. Chew ( mucha)
9. Parker ( taurus)
10. Anioł przeznaczenia ( wk)




Dużo fajnych rzeczy "wyszło" w 2015 roku.( ale patrząc na zapowiedzi to w 2016 dopiero będzie trudny wybór). Pierwsze 3 tytuły to jedne z najlepszych komiksów ever. Lądują na najwyższej półce w kolekcji. Reszta - warte przeczytania, kontynuowania i dalej kolekcjonowania. W sumie to od nr4-10 kolejność ( prawie) dowolna. Może jakbym przeczytał Boucera - coś bym zmienił w liście. Ale wiem,  że już nie zdążę przed zakończeniem plebiscytu.
Fajny rok !

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 07, 2016, 06:54:13 am »
1. Kroniki Dyplomatyczne
2. Ballada o Halo Jones
3. Bouncer. Do Piekła i z Powrotem
4. Magia i Miecz
5. Storm
6. Jeremiah
7. Merlin
8. Yorgi
9. Coutoo
10. Toshiro

Offline Sokratesik

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 11, 2016, 12:58:26 am »
1. Lucyfer
2. Baśnie
3. Sandman
4. Stwórca
5. Kot Rabina
6. Batman
7. Lucky Luke
8. Thorgal
9. Yans
10. XIII
.......
11. Dylan Dog
12. All Star Western
13. Tysiąc Sztormów
14. Żywe Trupy
15, Ballada o Hallo Jones
16. Smerfy
17. Bois-Maury (wg. mnie kontynuacja lepsza niż wieże)
18. Amerykański Wampir
19. Valerian
20. Parker i W.E.S.T
Zrobiła się z tego trochę lista wszech czasów, bo tyle było wznowień w tym roku, a te komiksy ciągle dobre są  :wink: Oczywiście tego czego jeszcze nie czytałem tu nie ma.  Większość to serie. Może jednak warto byłoby za rok zrobić osobno album poj. i seria ...?

Offline SawiK

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 11, 2016, 06:56:40 am »
1.Batman Rok Pierwszy.
2.Batman AzylArkham.
3.Sandman.
4.Nowa Granica.
5.Thorgal.
6.Kryzys Tożsamości.
7.Mroczne Odbicie.
8.Sin City.
9.Wonder Woman(NDC).
10.Justice(Jakość i forma wydania)

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2016, 12:29:12 pm »
1. "Pasażerowie wiatru"
2. "David Boring"
3. "Stwórca"
4. "Sokrates. Półpies"
5. "Monster"
6. "Kot Rabina 6: Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną"
7. "Bois-Maury: Dulle Griet"
8. "Gigantyczna broda która była złem"
9. "R.I.P. Best of 1985-2004"
10. "Wieże Bois-Maury 10: Oliwier"

W 2015 roku przeczytałem 27 premierowych komiksów. Pierwsze cztery miejsca to jedne z najlepszych komiksów jakie przeczytałem w ciągu ostatnich kilku lat, następne 3 to takie które siedziały mi w głowie i miałem pewność, że znajdą się na tej liście, natomiast ostatnie trzy znalazły się tu trochę z braku możliwości innego wyboru.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 12:40:11 pm wysłana przez 4-staczterdzieściicztery »
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

 

anything