trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze  (Przeczytany 74526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 01, 2016, 11:27:27 am »
Też dobry pomysł, nawet lepszy.

No ale czy to, że np. w moim Top 10 umieszczę 5 komiksów Egmontu, musi od razu oznaczać, że Egmont jest dla mnie wydawcą roku? Wydawca roku dla każdego jest sprawą indywidualną, niekoniecznie oceniane przez ilość (nawet tych dobrych) wydanych komiksów. Dlatego uważam, że najlepiej byłoby, jeśli już mamy w to się bawić, żeby każdy przy swoim Top 10, podał również swojego wydawcę roku.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 01, 2016, 11:35:29 am »
No ale czy to, że np. w moim Top 10 umieszczę 5 komiksów Egmontu, musi od razu oznaczać, że Egmont jest dla mnie wydawcą roku? Wydawca roku dla każdego jest sprawą indywidualną, niekoniecznie oceniane przez ilość (nawet tych dobrych) wydanych komiksów. Dlatego uważam, że najlepiej byłoby, jeśli już mamy w to się bawić, żeby każdy przy swoim Top 10, podał również swojego wydawcę roku.
Rozumiem. Ale propozycja 2rcfrt wydaje mi się o tyle ciekawsza, że jest bardziej... zobiektywizowana, jeżeli można to tak ująć. Po podsumowaniu okaże się, które wydawnictwo wydawało najlepsze komiksy w przekonaniu forumowiczów. Pomijamy tutaj inne kwestie np. kontakt z czytelnikami, ilość wydanych komiksów, obecność na festiwalach, fanpejdż na fb czy cokolwiek jeszcze innego czyli te elementy, które można by dodatkowo brać pod uwagę przy wyborze taki jaki zaproponowałem na początku.

W każdym razie ktoś kto to będzie liczył niech zdecyduje arbitralnie. W końcu to ta osoba się napracuje.

Offline 8azyliszek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 01, 2016, 12:51:10 pm »
To że Egmont wydał w tym roku sporo komiksów i to sporo nawet dobrych i bardzo dobrych, wcale nie czyni go w moich oczach wydawcą roku. Marvel NOW jest super. Ale dla równowagi stale zawyżają ceny albumów DC od 8 do 20 zł. Więc wszystko się równoważy. Od wakacji 2012 r nieprzerwanym liderem jest dla mnie Hachette PL. Szkoda też że Eaglemoss PL odpuścił sobie rok 2015. :/

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 01, 2016, 01:11:37 pm »
Chętnie zrobię osobne głosowanie na wydawców. Ale jutro...

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 01, 2016, 07:48:01 pm »
Jestem ZA pozostawieniem Top Listy ( komiks polski) w spokoju.
Ciekawe komu ona przeszkadza.
Kto nie ma ochoty głosować  - niech nie głosuje.
Jeśli komuś nie chce się liczyć głosów - niech nie liczy .
Lista powinna zostać .

Popieram pomysł  Top Listy na najlepsze wydawnictwo roku 2015   oraz
Top Listy na najlepszą okładkę roku 2015.
Wiadomo że to kupa roboty z liczeniem , można jednak listę założyć , głosować  i nie podawać wyników .
"Jesteś podwójnym sobą."

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 01, 2016, 08:14:01 pm »
czekam na opinie o liście polskiej, bo na razie żdna opcja nie ma dziesiątki...

jutro uruchomię top wydwnictw. i pewnie dla okładek też spróbuję jakiś regulamin wymyślić...

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 01, 2016, 08:23:55 pm »
Polska na Tak.

Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 01, 2016, 08:57:35 pm »
Nie twórzmy dwóch list. Dajmy szansę polskiemu komiksowi na wyprzedzenie wielu zachodnich i cenionych tytułów. Osobna lista może stać się mało interesującym gettem. Przecieź po zakończeniu głosowania powstanie baza danych, z której będzie można stworzyć wiele interesujących rankingów.

Pobieżny ogląd zestawień za 2014 rok pokazuje kłopotliwość takiej propozycji. W generalnym top 10 najwyżej uplasowanym polskim komiksem było "Zdarzenie 1908" (prestiżowa 37. lokata), dalej: "Smert' Lachom" (54 pozycja), "Powstanie. za dzień, za dwa" (57.) i  "Blaki. Czwórka" (59.) Do tego miejsca się zgadza mniej więcej z polską czołówką, tyle że "Powstanie" w generalnej liście ma miejsce trzecie, podczas gdy w polskiej było pierwsze. Ale już "Josephine" spada bardzo (zwłaszcza symbolicznie: w ogólnej 130 lokata, na polskiej liście nr 7). O interesujących "Wybranych" Łukasza Gontarza i Igi Nowak pewnie bym nie usłyszał, gdyby nie odrębne zestawienia (8. miejsce na polskiej liście, ale na ogólnoświatowej nie ma ich w ogóle). Dziś cieszę się, że znam ten komiks i dziękuję głosującym w zeszłym roku za mądre wskazanie. I twórcy pewnie też mieli jakąś tam satysfakcję, że ich praca się podobała.   
Już z oddanych w tym roku głosów płynie jasna lekcja, że ogólnoświatowy ranking popularnych tytułów siłą rzeczy znosi polskie publikacje na margines uwagi. Dlatego kategoria komiksu narodowego ma sens, pozwala na rozważenie tego, jak się sprawy układają na polskim podwórku. Nie dlatego, ze uważamy je za gorsze od innych komiksów, ale dlatego, że chcemy zobaczyć, co zwróciło uwagę czytających polski komiks w tym roku. I tyle. Podobnie jak greg0 - nie wiem, dlaczego komuś to przeszkadza.

Jeśli ktoś, jak isteklistek, komiksów polskich nie czyta, ale wykazując troskę o polski rynek komiksowy wyraża lęk, że ktoś, kto nie czyta, mógłby się zniechęcić jeszcze bardziej (to możliwe??) takim osobnym rankingiem popularności "dla ubogich", to podejrzewam, że polski rynek komiksowy poradzi sobie bez tych paru ostatecznie przez polską listę zniechęconych. Wierzę, że tych zachęconych może być jednak więcej. I tak myślą też ludzie wręczający nagrody na festiwalach nie tylko komiksowych. Czy ktoś ma potrzebę dowodzić, że nagrody takie jak Złote Lwy w Polsce czy Cezary we Francji są bez sensu, bo każdy może sobie powalczyć o Złotą Palmę albo Oskara? Albo argumentować, że trzeba zrezygnować z przyznawania Nike czy Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, gdyż ci naprawdę mocni powalczą sobie kiedyś o literackiego Nobla?   
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

Offline absolutnie

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 01, 2016, 09:21:02 pm »
Też jestem za stworzeniem osobnej listy dla polskich komiksów. Dlatego właśnie, że wiele osób ich w ogóle nie czyta i na ogólnej liście głosu na nie nie odda. A ja, podobnie jak Winckler mam nadzieję, że dowiem się, że jest coś, po co sięgnąć warto, a co w tłoku tworzonym przez przedruki komiksów zagranicznych mi umknęlo.


Nie ma też co obawiać się, że taka lista podkreśli gettowość polskiego komiksu. On rzeczywiscie jest w getcie, skoro nawet polscy czytelnicy po niego nie sięgają. Ale fakt, że wielu użytkowników forum nie odda głosu na tę listę też będzie znaczący, bo pokaże procent tych, którzy się w polskim komiksie nie rozeznają i go nie znają. To dla mnie o wiele bardziej interesująca informacja niż wiedza o tym, który z tomów WKKM podobał się w tym roku najbardziej.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 01, 2016, 09:22:02 pm »
W Top Liście można głosować na komiksy polskie i zagraniczne, więc utworzenie polskiej listy nie będzie miało żadnego wpływu na kształt głównej Top listy. Jeżeli ktoś jest przeciwny tworzeniu polskiej listy wystarczy, że nie będzie zaglądał do tematu z polską listą.
Ja jestem za utworzeniem polskiej listy. W ubiegłych latach ranking cieszył się dużą popularnością. Wielu z głosujących doskonale orientuje się w polskim rynku komiksowym i uwzględniają w swych listach również pozycje mniej znane z niszowych wydawnictw. Dla mnie te listy były cennym źródłem informacji o polskich komiksach.

Offline kenji

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 01, 2016, 09:23:51 pm »
Wincler - WSPANIAŁY opis sprawy. Mysle ze dalej nie ma co dyskutować tylko zastanawiać sie jakie komiksy wpisać w top10. - lista Polska :)

Offline Shinue

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 01, 2016, 09:32:20 pm »
Mi osobna polska lista komiksów jakoś specjalnie nie przeszkadza. Szczególnie, że będzie ją można (a nawet trzeba) wyekstaktować z listy ogólnej. Uważam tylko, że pozbawienie nas mozliwości porównania polskiej twórczości do zagranicznej bardzo zaburzy obraz rynku komiksowego w Polsce. Nie dowiemy się na przykład czy zachód nam ucieka czy moze jednak powolutku go doganiamy. Jak byłem uczniem mama zawsze mi powtarzała bym porównywał się do lepszych... ;)

Offline kickic

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 01, 2016, 09:37:35 pm »
Uważam tylko, że pozbawienie nas mozliwości porównania polskiej twórczości do zagranicznej bardzo zaburzy obraz rynku komiksowego w Polsce.

Niczego nie zaburzy ani nie pozbawi, w głównej Top Liście głosujesz na pozycje polskie i zagraniczne, bez względu na to, czy polska lista powstanie czy nie.

Offline Gr8responsibility

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 058
  • Total likes: 1
  • I'm surrounded by the biggest idiots in the galaxy
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 01, 2016, 10:15:40 pm »
Ja na TOP wydawcę i tak nie będę głosował bo dla mnie jest oczywiste, że Hachette wygrał ale wy możecie się bawić i oddawać głosy.

Offline absolutnie

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 01, 2016, 10:45:42 pm »
Ja na TOP wydawcę i tak nie będę głosował bo dla mnie jest oczywiste, że Hachette wygrał ale wy możecie się bawić i oddawać głosy.


Zupełnie nie rozumiem Twojego uwielbienia. Przecież Hachette jeszcze żadnej z rozpoczetych serii nie wydało do konca i wydawać ich nie zamierza. A większość wydaje w postaci tak poszatkowanej, że woła to o pomstę do nieba.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.