Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze  (Przeczytany 74519 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline isteklistek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 02, 2016, 08:26:00 am »
@winckler
"Jeśli ktoś, jak isteklistek, komiksów polskich nie czyta, ale wykazując troskę o polski rynek komiksowy wyraża lęk, że ktoś, kto nie czyta, mógłby się zniechęcić jeszcze bardziej (to możliwe??) takim osobnym rankingiem popularności "dla ubogich", to podejrzewam, że polski rynek komiksowy poradzi sobie bez tych paru ostatecznie przez polską listę zniechęconych".

Podobny mechanizm działa w kinie - cały czas odnoszę się do popularności i unikam wydawania opinii o jakości komiksu, to osobna kwestia, choć w przypadku filmu będę pisał o jakości. W ostatnich latach sporo filmów - głównie komedie - są reklamowane jako "najśmieszniejsza komedia od 20 lat, albo od 10, albo w każdym roku jest jakiś film, który jest przełomowy w jakiś tam sposób, bo ma mnóstwo nagród polskiego środowiska filmowego - co miasto, to festiwal i nagroda. W ogólnym rozrachunku jednak często jest bardzo cienko. Ludzie chodzą do kina na te reklamowane polskie produkcji, aby przekonać się, co sądzą o tych "perełkach" wystarczy odwiedzić filmweb i poczytać komentarze. Byłem w kinie raz czy dwa na "przełomowych" produkcjach polskiego kina i były tak przełomowe, że od dawna już nie chodzę do kina na polskie filmy, ale może sytuacja się zmieniła. W moim przypadku te wszystkie reklamy "ochy" i "achy" bardziej zaszkodziły niż pomogły polskim filmom wyświetlanym na dużym ekranie. Gdybyśmy chcieli stworzyć TOP 100 filmów, to było by sporo pozycji polskich, ale to nie znaczy, że każdego roku jest urodzaj. Czasem pewnie jest tak, że przez kilka lat nic nie ma, aż nagle w roku może pojawić się kilka pozycji.


Pierwszy przykład z brzegu: http://www.filmweb.pl/news/18+najlepszych+film%C3%B3w+2015+roku+zdaniem+redakcji+Filmwebu-115061 . Widziałem osiem filmów z tego rankingu i mi się podobały, a widząc na nim "Body/Ciało" jestem nim zainteresowany i lepiej, że ten film widnieje w takim rankingu niż w rankingu polskich filmów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2016, 08:30:41 am wysłana przez isteklistek »

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 02, 2016, 09:45:22 am »
@peta

regulamin NIE DOPUSZCZA miejsce ex aequo i to nawet bez żadnych zmian, w takim brzmieniu jak teraz

lista 5 (czy dziesieciu) wydawców (czy komiksów) to lista dokładnie tylu

i jak na czwartym miejscu dasz 2 komiksy a na piątym dwa komiksy to i tak jest lista 7 komiksów i te dwa ostatnie (z pozycji 5) wylatują, a punkty rozdaję po kolei, bez względu na numerację, którą zaproponowałeś (więc to nie to co po przecinku czy myślniku wylatuje, tylko w kolejnosci wypisywania)

więc naprawdę nie ma co się wygłupiać, czy wydziwiać bo regulamin w tej materi jest jasny i już...


Offline winckler

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 460
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 02, 2016, 10:27:00 am »

Podobny mechanizm działa w kinie - cały czas odnoszę się do popularności i unikam wydawania opinii o jakości komiksu, to osobna kwestia, choć w przypadku filmu będę pisał o jakości. W ostatnich latach sporo filmów - głównie komedie - są reklamowane jako "najśmieszniejsza komedia od 20 lat, albo od 10, albo w każdym roku jest jakiś film, który jest przełomowy w jakiś tam sposób, bo ma mnóstwo nagród polskiego środowiska filmowego - co miasto, to festiwal i nagroda. W ogólnym rozrachunku jednak często jest bardzo cienko. Ludzie chodzą do kina na te reklamowane polskie produkcji, aby przekonać się, co sądzą o tych "perełkach" wystarczy odwiedzić filmweb i poczytać komentarze. Byłem w kinie raz czy dwa na "przełomowych" produkcjach polskiego kina i były tak przełomowe, że od dawna już nie chodzę do kina na polskie filmy, ale może sytuacja się zmieniła. W moim przypadku te wszystkie reklamy "ochy" i "achy" bardziej zaszkodziły niż pomogły polskim filmom wyświetlanym na dużym ekranie. Gdybyśmy chcieli stworzyć TOP 100 filmów, to było by sporo pozycji polskich, ale to nie znaczy, że każdego roku jest urodzaj. Czasem pewnie jest tak, że przez kilka lat nic nie ma, aż nagle w roku może pojawić się kilka pozycji.


Pierwszy przykład z brzegu: http://www.filmweb.pl/news/18+najlepszych+film%C3%B3w+2015+roku+zdaniem+redakcji+Filmwebu-115061 . Widziałem osiem filmów z tego rankingu i mi się podobały, a widząc na nim "Body/Ciało" jestem nim zainteresowany i lepiej, że ten film widnieje w takim rankingu niż w rankingu polskich filmów.

Nasz plebiscyt nie jest elementem takiej czy inne strategii reklamowej. O tym w ogóle nie warto rozmawiać, bo producenci wiele zrobią, by przekonać widza, że warto do kina się zebrać i pieniądze na ich film wyłożyć. Jakakolwiek narodowa top lista, napiszę jeszcze raz, jest w moim odczuciu odpowiedzią na pytanie, czego obyci w temacie czytacze (oglądacze czy palacze) doświadczyli interesującego w minionym roku. Przywołana przez Ciebie lista z Filmwebu to wykaz filmów, których z minionego roku nie sposób przegapić, bo są zdaniem redakcji ważne, ale nie wyczerpują listy polskich dobrych tytułów, które w minionym roku warto było zauważyć. Każdy, kto ma ambicję być jako tako na bieżąco z polskim kinem "Body/Ciało" już najpewniej widział i pytając o dobre polskie filmy minionego sezonu, pyta o to, co poza tym warto zobaczyć: "Córki dancingu"? "Intruza"? "Ziarno prawdy"? "Demona"? "Performera"?; a może jeszcze coś innego...

Domyślam się, że na komiksowej ogólnej liście mogą znaleźć się albumy takie jak "Ekspedycja" (miejsce 16.) "Krzesło w piekle" (26.) i może też "Wielka ucieczka z ogródków działkowych" (gdzieś w okolicach 40-ki) i "Robaczki" (tu już raczej dopiero nr 77), choć późna premiera i natłok tytułów jesiennych mógł sprawić, że komiksy Jacka Świdzińskiego czy Dominika Szcześniaka gdzieś tam się zagubią. Na liście polskiej na pewno nie zginą, odnajdą swoje miejsce w niedoskonałym (jak wszystkie rankingi) zestawieniu i może zaciekawią kogoś, kto wcześniej zamiast nich wybrał z oferty Kultury Gniewu "Battling Boya" czy "Toshiro", a z oferty WK w pierwszej kolejności zamówił "Stwórcę" i "Wiedźmina" (i teraz żałuje). Mnie najbardziej w polskim top 10 zaciekawią miejsca poniżej 5., tam gdzie szansę ma wypłynąć to, co z powodów ekonomicznych czy po prostu ignorancji pominąłem do tej pory.

Jeśli zatem nie masz nic przeciwko tej potrzebie, proszę, zmień stanowisko i pozwól czytającym komiksy z polskiego "getta" mieć swoją niepotrzebną (niektórym) listę. Bo "Ekspedycję" i "Krzesło w w piekle" oraz komiksy Tadeusza Baranowskiego już mamy i znamy, a dziś chcemy się dowiedzieć, co ma szansę być wznawiane w kolekcjonerskich integralach w roku 2068, tyle że dowiedzieć się tego chcemy z pierwszego wydania. Je wykupiwszy, do wznowień i przyszłego statusu takiego czy innego komiksu się przyczynimy, by na ogólnej liście za rok 2068 miejsce mu zafundować. A wtedy i Ty go przeczytasz i też może nawet zadowolony będziesz (co oczywiście pewne nie jest, tak jak nie jest pewne to, że komuś, kto dobrze bawił się na "Mad Maxie" czy "Kingsmanie", będzie się podobał film Szumowskiej).               
„Wszelkie zbieranie jest konserwatywne".

„I absolutnie nie piszę tego złośliwie, tylko tak to obiektywnie wygląda z mojego puntu widzenia".

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 02, 2016, 10:41:06 am »
różne rankingi => różne lub dodatkowe informacje

Na przykład Top 10 polskie daje interesujące informacje na temat polskich produkcji w kontekście tylko i wyłącznie polskich produkcji - informacje, które co najwyżej mogą być interpretowane jako uzupełnienie informacji uzyskanej z Top 10 światowe, lecz nic poza tym. W szczególności utworzenie odrębnego rankingu Top 10 polskie nie świadczy o gorszej/lepszej jakości komiksu polskiego względem komiksu światowego, a jedynie stanowi wyraz chęci porównania ze sobą komiksowych dokonań naszych rodzimych twórców. Tylko tyle i aż tyle.

Dlatego jak najbardziej jestem za utworzeniem odrębnego rankingu dla Top 10 polskie.

Offline Garf

Odp: Okładkowa To Lista - Rok 2015
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 02, 2016, 10:52:54 am »
Dwa pytania:

1. Czy można głosować także na okładki pojedynczych albumów/zeszytów zawarte w wydaniach zbiorczych?
2. Jeśli tak, to czy można głosować też na okładki alternatywne zawarte w dodatkach?
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 02, 2016, 12:36:46 pm »
Dwa pytania:

Nie i Nie


A co do polskiej listy na tak czy nie to w tej chwili jest remis i nadal nie ma dziesiątki... więc czekam na kolejne głosy...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2016, 12:52:51 pm wysłana przez fragsel »

Offline Julek_

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 02, 2016, 12:56:14 pm »
Ja zawsze jestem zdania, że rozgraniczanie komiksów (i płyt, książek, filmów) na ofertę krajową i zagraniczną jest bezsensu. Wymieniać dobre komiksy razem.

Przychylam posta. I zalecam elastyczność - przecież z głosowania na listę "wspólną" i tak wyłoni się top polski i top zagraniczny, prawda?

Offline Garf

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 02, 2016, 01:05:09 pm »
http://garfield.com/ -  codziennie świeży Garfield!

Przypuszczalny skład kolekcji "Star Wars" od De Agostini i opisy tomów:
Część pierwsza (tomy 1-31): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1417973.html#msg1417973
Część druga (tomy 32-46): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418058.html#msg1418058
Część trzecia (tomy 47-70): http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,9912.msg1418124.html#msg1418124

A Kamala Khan to Ms Marvel, a nie Miss Marvel, do jasnej ciasnej!

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 02, 2016, 02:11:25 pm »
[...] z głosowania na listę "wspólną" i tak wyłoni się top polski i top zagraniczny, prawda?
Gdyby plebiscyt dotyczyłby, powiedzmy, top 100, to prawdopodobnie byłaby to prawda, bo zapewne wówczas z ogolnego topa 100 można by było wyekstrahować informację o top 10 polskich, ale przy ograniczeniu ogólnego topa do 10 jest to nieprawda z prawdopodobieństwem bliskim 1.

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 02, 2016, 03:55:49 pm »
Gdyby plebiscyt dotyczyłby, powiedzmy, top 100, to prawdopodobnie byłaby to prawda, bo zapewne wówczas z ogolnego topa 100 można by było wyekstrahować informację o top 10 polskich, ale przy ograniczeniu ogólnego topa do 10 jest to nieprawda z prawdopodobieństwem bliskim 1.
Wiadomo. Bo ile polskich dostanie jakiekolwiek punkty? Jakieś pojedyncze sztuki po kilka punktów. U mnie Wilcza gontyna na razie 9 punkciorów. :smile:  Powinny być dwa głosowania: komiksy wszystkie (czyli razem z polskimi) i komiksy polskie.

ramirez82

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 02, 2016, 04:20:05 pm »
1.Hachette

No wiesz? Już mogłeś dać drugie miejsce na zachętę dla Eaglemoss!

Taurus - gdyby wydawał coś co by mnie interesowało oprócz Valeriana, to by może znalazł się na 1. miejscu,  ale wydaje Valeriana, którego po prostu uwielbiam i ubóstwiam, i ceny mają też niezłe, a chodzą plotki, że w 2016 mają wydać pewną klasyczną serię humorystyczną, jeżeli tak się stanie, będą faworytem do 1. miejsca.

Nie mów, że chodzi o Sprycjana i Fantazjusza? :shock:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2016, 04:48:08 pm wysłana przez ramirez82 »

Offline Death

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 02, 2016, 05:01:03 pm »
Nie mów, że chodzi o Sprycjana i Fantazjusza? :shock:
Album ze Świata Komiksu był bardzo fajny. :) Myślę, że to był poziom zbliżony do Goscinnego.

JanT

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 02, 2016, 05:10:39 pm »
I dziwi mnie że inni pomijają Hachette w swoich typach
Może dlatego że to nie jest wydawnictwo komiksowe  :smile:

Offline adro

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 02, 2016, 05:30:03 pm »
czy ktos orientuje sie, gdzie mozna znalezc najobszerniejsze podsumowanie roku 2015, jesli chodzi o komiksy anglo i nie tylko jezyczne ?
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline isteklistek