trawa

Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze  (Przeczytany 75958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #225 dnia: Luty 18, 2016, 11:32:38 am »
No dobra, przekonaliście mnie - skoro traktujemy to jako komiksowa top lista wydanych (i przeczytanych) w 2015 roku.

Ale wciąż obstaję przy oddawaniu głosów na pojedyncze tomy/zeszyty. To oznacza, że np. Valerian, Saga, Blueberry spadną niżej, ale przynajmniej będzie bardziej widać, co z tej serii oceniane jest lepiej lub gorzej. Jak autorzy radzą sobie prowadzeniem serii.
Oczywiście mogą być potem kwiatki typu: Biały Orzeł nagle ma integral nr 3, a jednocześnie oceniamy 10 zeszyt (lub Hawker z zeszytami i integralem równocześnie) - ale nigdy nie będzie sytuacji idealnej.

To może za rok?  :wink:
No to będzie sinusoida bo do top listy za 2013 r. głosowaliśmy właśnie na poszczególne albumy/zeszyty a nie na serie. Liczyło się konkretne wydanie. Jeśli był to zeszyt to głos szedł na zeszyt, jeśli album to na album, jeśli integral to na integral itd. W listach za 2014 r. i 2015 r. odeszliśmy od tego głosując na konkretne serie lub one-shoty.


Mi jest w sumie wszystko jedno chociaż lepiej wyglądają listy według obecnych reguł.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #226 dnia: Luty 18, 2016, 11:51:34 am »
ja wolę obecną formułę...

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #227 dnia: Luty 18, 2016, 01:36:02 pm »
No to będzie sinusoida bo do top listy za 2013 r. głosowaliśmy właśnie na poszczególne albumy/zeszyty a nie na serie. Liczyło się konkretne wydanie. Jeśli był to zeszyt to głos szedł na zeszyt, jeśli album to na album, jeśli integral to na integral itd. W listach za 2014 r. i 2015 r. odeszliśmy od tego głosując na konkretne serie lub one-shoty.


Mi jest w sumie wszystko jedno chociaż lepiej wyglądają listy według obecnych reguł.
No właśnie, że nie będzie żadnych sinusoid.......
Chodzi o całkiem nową jakość. Serie miałyby osobny ranking. W obecnym zestawieniu nowe serie dostają premie za to właśnie, że są nowe (na naszym rynku), po czym w następnym rankingu lecą w dół, i często ma to niewiele wspólnego ze spadkiem "jakości" danej serii (patrz Locke and Key, Saga, Parker, Hawker, Sandman, Chew, oczywiście są też wyjątki, jak np. Valrian, ale w tym przypadku mamy akurat zauważalną zwyżkę jakości). Aaa... dobitnym przykładem jest tu np. Koziorożec, na którego zagłosowała tylko jedna osoba, a w ubiegłym roku prawie dobijał do pierwszej dychy!
Sądzę, że nasz rynek na tyle już dojrzał (czytaj: mamy wiele ukazujących się serii i wciąż ich przybywa!), że zasłużył sobie na osobny ranking!
Co w takim momencie stałoby się z "główną" listą? Ewidentnie, serie z wieloma albumami w roku straciłyby swoje pozycje, chyba, że któraś z serii miałaby ewidentnie jeden lepszy album niż reszta serii (taką sytuację mieliśmy w tym roku w przypadku Dulle Griet; chętnie zagłosowałbym na ten tytuł, ale wiedziałem, że mój głos pójdzie na serię Bois-Maury, którą uważam za mocno średnią (w porównaniu z wieloma innymi, które nie zmieściły się do mojej top-10).
Jest jednak wyjście z sytuacji, gdy ktoś bardzo chciałby zagłosować na serię, ale ocenia wszystkie tomy jakiejś serii jednakowo i bałby się, że jego głos pójdzie na marne, bo seria przepadnie w głosowaniu głównym. Wówczas mógłby zagłosować na serię z opcją przerzucenia swojego głosu na ten album danej serii, który uzyskałby najwięcej głosów. Skomplikowane? chyba nie za bardzo :)
Przemyślcie! Nie mówię wcale, że obecny ranking jest niedobry, ale przecież "lepsze" zawsze jest wrogiem "dobrego".
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #228 dnia: Luty 18, 2016, 02:12:24 pm »
możesz jeszcze raz wytłumaczyć (a właściwie to po raz pierwszy) jak zmiana systemu z głosowania na serie na głosowanie na albumy powstrzyma ludzi od głosowania na nowe tytuły tylko dlatego, że są nowe?


uważasz, że jakby można było głosować osobno na każdy album Locke and Key to miałby teraz więcej, czy wtedy {w top 2014} mniej? {podpowiem, w 2014 wyszedł tylko jeden album Locke & Key  :wink:  Sagi też :wink: I Chew też :wink: }

I jak zmiana sposobu głosowania z głosowania na serie na głosoowanie na albumy zachęciłaby mnie w tym roku do głosowania na Koziorożca, jeśli stopień skomplikowania smaczków tej serii zmusił mnie do odłozenia wszystkich zakupionych odcinków na półkę w oczekiwaniu na finałowy numer?
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 02:19:03 pm wysłana przez fragsel »

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #229 dnia: Luty 18, 2016, 02:55:25 pm »
I jak zmiana sposobu głosowania z głosowania na serie na głosoowanie na albumy zachęciłaby mnie w tym roku do głosowania na Koziorożca, jeśli stopień skomplikowania smaczków tej serii zmusił mnie do odłozenia wszystkich zakupionych odcinków na półkę w oczekiwaniu na finałowy numer?
No pewnie! Wygrałeś! Koziorożec był na straconej pozycji, no bo go przecież nie czytałeś. Wiem, że za to wcale nie interesuje Cię to, że ja czytałem, i że uważam go za jedną z najlepszych wydanych u nas serii, a mimo to nie mogłem na niego (uczciwie) w tym roku zagłosować, bo mieliśmy klęskę urodzaju świetnych albumów.
możesz jeszcze raz wytłumaczyć (a właściwie to po raz pierwszy) jak zmiana systemu z głosowania na serie na głosowanie na albumy powstrzyma ludzi od głosowania na nowe tytuły tylko dlatego, że są nowe?


uważasz, że jakby można było głosować osobno na każdy album Locke and Key to miałby teraz więcej, czy wtedy {w top 2014} mniej? {podpowiem, w 2014 wyszedł tylko jeden album Locke & Key  :wink:  Sagi też :wink: I Chew też :wink: }
nie, uważam, że gdybyśmy mieli osobno głosowanie na listy serii, spadek pozycji niektórych z nich (na liście serii) nie byłby aż tak znaczny.
natomiast dodatkowym małym plusem byłoby dodatkowe wyłonienie konkretnego najlepszego (wydanego w konkretnym roku) albumu danej serii.

Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline wilk

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #230 dnia: Luty 18, 2016, 02:56:38 pm »
No właśnie, że nie będzie żadnych sinusoid.......
Chodzi o całkiem nową jakość. Serie miałyby osobny ranking.
O ile dobrze rozumiem miałyby być dwa podsumowania. Jedno według zasad jak do 2013 r., a drugie według zasad jak obecnie? Jeśli tak to też już chyba raz coś takiego robiliśmy. Były dwa głosowania i wyszło to sztucznie. Przynajmniej ja to tak odebrałem.


A co do Sagi uważam, że zanotowała lekki spadek po pierwszym tomie.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #231 dnia: Luty 18, 2016, 03:04:50 pm »
Ja nie powiedziałem, że Koziorożec zależy ode mnie. Ja zapytałem co by to zmieniło dla mnie... Ale nieważne

Ważne jest to ze po Twoich odpowiedziach zrozumiałem ze nie rozumiem co Ty właściwie proponujesz...

Wiec tak naprawdę to nie wiem jak się do tego odnieść...

Jedyne co rozumiem to ze masz pretensje ze nie mogłeś zagłosować na Kozia no inne albumy były lepsze.  Ale nie wiem kogo za to winisz...
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 03:08:40 pm wysłana przez fragsel »

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #232 dnia: Luty 18, 2016, 04:25:13 pm »

Ja nie powiedziałem, że Koziorożec zależy ode mnie. Ja zapytałem co by to zmieniło dla mnie... Ale nieważne

Ważne jest to ze po Twoich odpowiedziach zrozumiałem ze nie rozumiem co Ty właściwie proponujesz...

Wiec tak naprawdę to nie wiem jak się do tego odnieść...

Jedyne co rozumiem to ze masz pretensje ze nie mogłeś zagłosować na Kozia no inne albumy były lepsze.  Ale nie wiem kogo za to winisz...
No, gratuluję Ci tej przenikliwości myśli, właśnie o to mi chodziło!
Aaa..... i uprzejmie dziękuję, że uświadomiłeś mi, jaki jestem beznadziejnie ograniczony w swym "rozumowaniu". Płonąc ze wstydu, ewakuuję się.
Możesz się wyżywać do woli, nie odszczekam się, jak uczniak.
Bez odbioru........
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #233 dnia: Luty 18, 2016, 05:20:39 pm »
Nie bardzo rozumiem twoja reakcje... Chodziło mi tylko żebyś jeszcze raz wyjaśnił, może inaczej trochę, a ty zaraz o odszczekiwaniu i uczniach...

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #234 dnia: Luty 19, 2016, 09:58:24 am »
1. Lux in tenebris - 2 - Wilcza gontyna - 10 pkt.
2. Ekspedycja. Bogowie z kosmosu
3. Z archiwum Jerzego Wróblewskiego Tarzan/Skarb Tarzana
4. Profesor Filutek - 1 - 1948-1966
5. Biały Orzeł - 8 - Żywy lub Martwy
6. Wiedźmin 
7. Biały Orzeł 9 - Królestwo strachu


wszystkie dostępne mi informacje wskazują, że Profesor Filutek jest z grudnia 2014 roku, a Biały Orzeł jako seria zostaje policzony tylko raz. Traktuję więc Twoją listę jako głos z 5 pozycjami

  • Niesłychane losy Ivana Kotowicza
  • Łauma
  • Gedeon
  • Planeta uciętych kończyn
  • Ekspedycja. Bogowie z kosmosu
  • Wilq
  • Usta pełne śmierci
  • Jan Hardy
  • Lis
  • Biały Orzeł

według dostępnych mi informacji Łauma była wznowiona w 2014 roku

1) Bler: Człowiek ze światła
2) Gilles McCabe #2
3) Robaczki
4) Sklepik z Robotami
5) Vreckles Vrestlers
6) Gwiezdna nabojka
7) Woje Mieszka
 :cool: Wrzesień Pułkownika Maczka
9) Lis
10) Postapo Antologia

Podobnie wrzesień Pułkownika Maczka - wydany w 2014


4. Drift, free drift of winged thought (Piksa)

że pozwolę sobie zacytować regulamin:

4. Głosujemy na dowolny polski komiks wydany w naszym kraju w 2015 roku.

Offline starcek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #235 dnia: Luty 19, 2016, 11:47:54 am »

według dostępnych mi informacji Łauma była wznowiona w 2014 roku

[..]
Skoro tak, to ciachu ciachu - wszystko o oczko w górę (to na 10. Elemelentarz).
Sugerowałem się zakupem w maju (że niby tuż po reedycji), ale jak widać pamięć jest zawodna, a nie sprawdziłem w stopce.

 :oops:
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2016, 11:51:11 am wysłana przez starcek »
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #236 dnia: Luty 19, 2016, 07:55:00 pm »
Jeśli moderacja nie zaliczy Elemelentarza zasłaniając się regulaminem ( po terminie) ,  to będzie znaczyło że....
...moderator nie jest przyjacielem Cezara - znaczy się Tytusa oczywiście.
Ps. Mam wolne miejsce na mojej liście ,  czy mogę dopisać Elemelentarz na miejsce nr.7 ? 
"Jesteś podwójnym sobą."

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #237 dnia: Luty 19, 2016, 08:06:09 pm »
jeśi masz uprawnienia moderatora ;)

bo wątek od kilku dni zamknięty...

Offline starcek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #238 dnia: Luty 19, 2016, 08:42:54 pm »
A co ns regulamin?  8) Jeśli wypadł komiks to reszta zostaje na tych samych miejscach z tą samą punktacja?
Pkt 2b punkty . zostaną rozdysponowane. Punkty za usunięty komiks są rozbijane na pozostałe? Czyli zabawa w ułamki?  Tak?
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2016, 08:48:24 pm wysłana przez starcek »
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #239 dnia: Luty 19, 2016, 10:26:34 pm »
nie, nie.

ten teks o rozdysponowaniu oznacza, że przyznaję komiksom punkty, tk jakby lista była krótsza, czyli jeśli wypadł komiks z listy 10 komiksowe, to rozdaję punkty po kolei tak, jakby ich było 9 (czyli nie przyznaję 1 pkt)
Jak wypadnie komiks z listy 9 komiksowej to rozdaję punkty tak,jakby ich było 8 (czyli nie przyznaję 1 pkt i 2 pkt)

itd...

śorry, ale żadne elemelemntarze i tym podobne nie zostaną dodane (zresztą co im zmieni szósty punkt :wink: )


EDIT: Są WYNIKI!!!!

 

anything