Autor Wątek: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze  (Przeczytany 74719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #240 dnia: Luty 19, 2016, 10:52:01 pm »
I nie ma znaczenia z którego miejsca spada? Tak?
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #241 dnia: Luty 19, 2016, 11:33:00 pm »
tak

Offline koziorozec1979

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #242 dnia: Luty 21, 2016, 11:39:34 am »
Ekspedycja 3 najlepszym polskim komiksem roku :shock:. Rewolucje ledwie zmiescily sie w dyszce. :sad:
Coz, mam jednak nadzieje ze plebiscyt nie jest do konca miarodajny...

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #243 dnia: Luty 21, 2016, 11:55:16 am »
Nie jest. Często ludzie w rankingu umieszczali wszystkie polskie komiksy jakie czytali w zeszłym roku, więc swoje top10 nie układali według kryteriów jakościowych tylko hm... poznawczych.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #244 dnia: Luty 21, 2016, 12:03:54 pm »
Zapewniam cię ze wszystkie 10 komiksów polskich które przeczytałem ułożył em według kryteriów jakościowych ;)

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #245 dnia: Luty 21, 2016, 12:17:29 pm »
Niemniej lista bardziej odzwierciedla listę 'najbardziej czytanych' polskich komiksów niż najlepszych komiksów. Ekspedycja na szczycie listy mnie nie boli. Spędziłem nad nią ładnych parę godzin i to były bardzo przyjemne godziny.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #246 dnia: Luty 21, 2016, 12:23:08 pm »
Czy najlepsze to nie te które najczęściej czytamy?
Bo jak nie to nie wiem po co ludzie kupują komiksy? Jako szpan? Dziwną formę masochizmu?

Czyli jednak miałem rację jak się w 2009 kłócilem (chyba z turu) ze komiksiarze to hipsterzy. .. Jak super!!!!

Offline misiokles

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #247 dnia: Luty 21, 2016, 12:40:15 pm »
Komplikujesz prostą sprawę. A więc jaśniej.
Załóżmy, że w 2015 roku każdy kupił 50 komiksów. 'Każdy' przeczytał je i w rankingu top10 wybrał z pięćdziesięciu przeczytanych dziesięć komiksów, które uznał za najlepsze z tych przeczytanych.
A teraz 'każdy' w tych 50 kupionych komiksach miał 6 komiksów polskich. Przeczytał je i ułożył z tego top6, bo na top10 zabrakło pozycji. Takie top6 nie zawiera listy najlepszych komiksów, bo znalazły się tam pozycje średnie, bądź nijakie, ale zostały umieszczone w top - od najlepszej do najgorszej. A potem fragsel głosy podlicza i wychodzi ranking. A utworzony ranking pokazuje przede wszystkim ranking najczęściej kupowanych komiksów polskich, gdyż tylko takie miały szansę znaleźć się w rankingu, który z trudem dobijał w cząstkowych głosowaniach do top10. Wygrała ekspedycja, gdyż ekspedycję zapewne kupił każdy z głosujących. A dwadzieścia +1 pkt to i tak więcej niż dwa razy +9 pkt u innego komiksu.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #248 dnia: Luty 21, 2016, 02:13:39 pm »
a no z takim ujęciem sprawy to się zgadzam...

Jeśli to samo mówiłeś za pierwszym razem to przepraszam. Po prostu tego nie zrozumiałem...

Offline koziorozec1979

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #249 dnia: Luty 22, 2016, 08:42:27 pm »
Komplikujesz prostą sprawę. A więc jaśniej.
Załóżmy, że w 2015 roku każdy kupił 50 komiksów. 'Każdy' przeczytał je i w rankingu top10 wybrał z pięćdziesięciu przeczytanych dziesięć komiksów, które uznał za najlepsze z tych przeczytanych.
A teraz 'każdy' w tych 50 kupionych komiksach miał 6 komiksów polskich. Przeczytał je i ułożył z tego top6, bo na top10 zabrakło pozycji. Takie top6 nie zawiera listy najlepszych komiksów, bo znalazły się tam pozycje średnie, bądź nijakie, ale zostały umieszczone w top - od najlepszej do najgorszej. A potem fragsel głosy podlicza i wychodzi ranking. A utworzony ranking pokazuje przede wszystkim ranking najczęściej kupowanych komiksów polskich, gdyż tylko takie miały szansę znaleźć się w rankingu, który z trudem dobijał w cząstkowych głosowaniach do top10. Wygrała ekspedycja, gdyż ekspedycję zapewne kupił każdy z głosujących. A dwadzieścia +1 pkt to i tak więcej niż dwa razy +9 pkt u innego komiksu.
Dokladnie. Sam zaglosowalem tylko na 5 polskich komiksow. Czegos nie kupilem latem i sie skonczylo, cos mi nie podeszlo, czegos nie skonczylem, cos mnie nie interesuje, wznowienia wykluczylem. Doszloby do tego ze zeby domknac dyche faktycznie musialbym wrzucac na liste publikacje ktore podobaly mi sie co prawda ale niektore wychodza w miare cyklicznie a tegoroczne specjalnie sie nie wyroznialy a w przypadku kilku innych...jednak nie jest to poziom tych komiksow ktore umiescilem na liscie( dlatego na liscie mojej nie ma chocby: Wilq, komiksy Dema, Bazgrolle, Vreckless vrestlers). Niechcialrm dawac punktow na sile i w ten sposob przyczyniac sie do zafalszowywania obrazu polskiego komiksu ad 2015.

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #250 dnia: Luty 23, 2016, 12:54:37 pm »
to ja chyba nadal czegoś nie rozumiem albo to wy za bardzo demonizujecie "zafałszowanie obrazu polskiego komiksu" przez ten ranking...

Może więc wyjaśnie lepiej swój punkt widzeinia

Zawsze mi sie wydawało, że ten ranking nasz tu na gildii właśnie nie był tworzony po to by przedstawiać największe arcydzieła w jakiś miarę obiektywny sposób. Zawsze mi sie wydawało, że ludzie przychodzą na forum by sie wygadac o komiksach które podobały sie im oraz by posłuchac co podobało się innym i na tej podstawie dokonywac kolejnych zakupów czy wypożyczeń w bibliotekach lub od kolegów.
W związku z tym sama w sobie ta lista nie jest dla mnie listą obiektywnie najlepszych tylko listą najbardziej polecanych komiksów

Zresztą dla mnie nie istnieje cios takiego jak obiektywna lista czegoś tam najlepszego, bo każdy z nas ma sówj gust i co innego go kręci. I nie da sie stwierdzić "to najleposzy komiks 2015 roku". co najwyzej można powiedzieć "to najlepszy komisk 2015 roku zdaniem fragsela" albo "to najlepszy komiks 2015 roku zdaniem pewnej grupki forumowiczów, którzy oddali na niego swoje głosy w tym plebiscycie"

A jeśli ktoś poszukuje obiektywnie najlepszej listy komiksów, albo narzeka, ze na takowej nie znalazł sie jego faworyt, to sorry, ale nie tędy droga.

Ja zliczałem te głosy i widziałem ludzi, którzy głosowali nie na dziesiątki tego co kupili ale dziesiątki tego co im się najbardziej poodobało, a czym były jakieś niszowe komisky, które musiałem poszukać i zdążyłem zapomnieć, zę widziałem przez sekundę przykładowe plansze gdzieś od razu wiedząc, ze to nie moja bajka i nei lubię takiech.
Czy to umniejsza wartość ich głosu? czy te komiksy przestały być dla nich arcydziełami?
Czy to że nikt inny nan nie nie zagłosował robi z nas pariasów bez gustu, niewolników aminstreamu i tak dalej?

NIE! Po prostu mamy inne spojrzenie na komiksy...

Ja już liczyłem chyba trzecią edycję i po raz tzreci większość komiksów na szczycie stawki są to utwory, które odrzuciłem na etapie selekcji zakupowej i których, pomimo ich sukcesu, na wishliste wrzucac nie zamierzam.
Moje 10 komiksów na które zagłosowałem to nie było 10 miernot, które uzbierałem z wysiłkiem żeby tylko coś napisać. To było 10 arcydzieł, które przeszły ogromny przesiew moich wymagań i każdy z nich był kupiony po ogromnym zastanowieniu i przyniósł mi ogromną radość, miło spędzony czas i wspaniałe doznania.

Każdy z tych komiksów zasługiwał moim zdaniem na miejsce w pierwszej dziesiątce a nie zdobył go tylko dlatego, że ... UWAGA... każdy ma inny gust. Co jest... UWAGA... normalne...

Podsumowując.
Cel top komiksu - spełniony
Zwyciezcy - zasłuzeni (bo jakby nie to by tylu głowsów nie zdobyli)

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #251 dnia: Luty 24, 2016, 05:17:51 pm »
po ogromnej zwłoce opblikowałem wyniki top listy okładek....


Ze względu na relatywnie małą (względem innych plebiscytów) ilość głosujących i ogromnie rożnorodną rozstrzeloność i unikalność propozycji (w sensie, że tak naprawdę większość okładek na liście dostała pojedyńczy głos lub ewentualnie 2) skłaniam się ku negacji sensu powtarzania tego plebiscytu za rok...

fragsel

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #252 dnia: Luty 24, 2016, 05:58:58 pm »
nie, nie, to nie to...
ja mogę liczyć te głosy, wszystko mi jedno...

ale to naprawdę bidnie trochę wygląda jak się to liczy i każdy prawie głosuje na coś innego...

te kilka okładek się powtórzyło pod koniec plebiscytu na tyle żeby widac było jakiś postęp, ale pierwsz strona to prawie co głso to 5 nowych okładek. Porównaj liczbę glosującyhc (tylko o 10 mniej niż w top komiks polski) z liczbą punktów dla zwycięzcy. I porównaj doły obu list...

Jak zgłosi się grupa ludzi to ogłoszę taki plebiscyt za rok. ale jak chodzi tylko o oglądanie okłądek to moze leipiej zamiast plebiscytu zrobić za rok galerię ulubionych okładek... taki pomysł tylko...

KukiOktopus

  • Gość
Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #253 dnia: Luty 24, 2016, 06:40:21 pm »
O, i tak własnie, a byc moze nawet gorzej, wygladalaby lista gdyby zliczac glosy w watku "Najgorszy komiks/rozczarowanie roku". To wlasnie mialem na mysli, gdy wyrazajac brak poparcia dla tego plebiscytu, pisalem o "braku zbieznosci glosow" (czy jakos tak podobnie). Oczywiscie nie znaczy to jednak, ze bylem i jestem przeciw takiemu "Najgorszemu/Rozczarowujacemu" watkowi, a jedynie przeciw finalizowaniu go w formie rankingu.

Offline horror

Odp: Komiksowa Top Lista - Rok 2015 - Komentarze
« Odpowiedź #254 dnia: Luty 24, 2016, 08:30:40 pm »
okladki to fajny pomysl. mam do takiego glosowania senstyment jeszcze z czasow fantastyki. jakby rozszerzyc glosowanie do 10 pozycji to wydaje mi sie ze byloby mniej  miejsc ktore obejmuja tak wiele pozycji. z drugiej strony pokazuje to ze smakow tyle co ludzi i dzieki za roznorodnosc.

mam wrazenie ze Priap powinien byc wyzej ze swoimi 12 punktami :)

 

anything